Ana Sayfa Cinsellik Biseksüel ve Panseksüel nedir? Biseksüellik ve Panseksüellik Arasındaki Farklar Nedir?

Biseksüel ve Panseksüel nedir? Biseksüellik ve Panseksüellik Arasındaki Farklar Nedir?

Cinsel tercih terimleri olan biseksüel ve panseksüel nedir ne demek, biseksüellik ve panseksüellik arasındaki farklar nelerdir?

0
1436
biseksüellik ve panseksüellik arasındaki farklar

Biseksüellik ve panseksüellik, insanların cinsel yönelimi tanımlamak için kullanabileceği terimlerdir. Genel olarak, biseksüellik, birden fazla cinsiyete duyulan ilgiyi ifade eder. İnsanlar cinsiyetten bağımsız olarak panseksüelliği çekicilik olarak tanımlayabilir. Peki daha detaylı bilgi vermek gerekirse biseksüel ve panseksüel nedir, biseksüellik ve panseksüellik arasındaki farklar nelerdir? İşte detaylar yazımızda.

Bununla birlikte, insanların biseksüellik ve panseksüellik tanımları değişebilir. Bunlar birbiriyle ilişkili ancak farklı kavramlardır.

Birçok farklı cinsel yönelim mevcuttur ve ayrıca birçok cinsiyet kimliği vardır. Herkes için geçerli olan net tanımlar oluşturmak zor olabilir.

Bu yazıda, biseksüel ve panseksüel nedir, biseksüellik ve panseksüellik arasındaki farklar nelerdir? özetleyeceğiz. Ayrıca çeşitli cinsel yönelimleri ve insanların kendilerini nasıl tanımlamayı seçebileceklerini tartışıyoruz.

İlgili Yazı: Demiseksüel Ne Demek? Demisexual Nedir? Demiseksüellik Nedir?

Biseksüel ne demek?

Biseksüellik farklı anlamlara gelebilir ve herkes tek bir tanım üzerinde hemfikir olmayacaktır. Genel olarak, biri kendini biseksüel olarak tanımlıyorsa, birden fazla cinsiyete karşı bir çekim hisseder.

Bir çok insan cinsiyetini biyolojik cinsiyetlerine göre tanımlar, yani erkek kadın gibi. Ancak, diğer insanlar biraz daha farklı ve alt kırılımları kullanarak tanımlar.

Bazı insanlar için biseksüellik, yalnızca erkeklere ve kadınlara ilgi duymak anlamına gelebilir. Diğerleri için, birden fazla cinsiyet kimliğine ilgi duymak anlamına gelebilir.

Sadece iki cinsiyet olduğunu ima ettiği için bazı insanlar bu kelimeyi tartışmalı bulabilir. Bununla birlikte, biseksüel olarak tanımlanan birçok kişi, birden fazla cinsiyet olduğunu kabul eder.

İlgili Yazı: Sapyoseksüellik Nedir? Sapyoseksüel Ne Demek?

Panseksüel ne demek?

Tipik olarak, kendini panseksüel olarak tanımlayan kişiler, belirli bir cinsiyet olarak tanımlamayan kişiler de dahil olmak üzere herkese karşı bir çekim hissedebilir. Panseksüel insanlar, çekiciliklerini cinsiyetten ziyade kişiliğe odaklanmak olarak tanımlayabilirler.

Örneğin, panseksüel yönelimi olan kişiler, agender olan birinin kişiliğine karşı bir çekim hissedebilirler. Eşit derecede kadın, erkek veya cinsiyet açısından akışkan bir kişiyi çekici bulabilirler.

Nasıl ki heteroseksüel bir erkeğin her kadına karşı bir çekim hissetmediği gibi, panseksüel olarak tanımlamanın da herkese ilgi duymak anlamına gelmediğini veya bunun tersini belirtmek önemlidir.

İlgili Yazı: Gey ne demek? Gay ne anlama gelir?

Biseksüellik ve Panseksüellik Arasındaki Farklar Nedir?

Çoğu insan, biseksüelliğin birden fazla cinsiyete ilgi duyma anlamına geldiği konusunda hemfikirdir, panseksüellik ise tüm cinsiyetleri cinsel olarak değil kişilik bakımından çekici bulabilir. İkisi arasında benzer yönler olsa da, farklıdırlar.

Örneğin, kendini hiçbir cinsiyete ait hissetmeyen biseksüel biri, erkek veya ikili olmayan kişilere ilgi duyabilir, ancak kadınlara ilgi duymayabilir.

Panseksüel olan biri, herhangi bir cinsiyetten insana aynı derecede çekici gelebilir. Ancak yine de bunu farklı şekillerde deneyimleyebilirler.

Her ikisi için de, birinin deneyimlediği çekim türü, farklı cinsiyetler için farklılık gösterebilir. Örneğin, birisi bir cinsiyete karşı romantik bir çekim hissedebilirken, diğerine cinsel çekim hissedebilir.

İlgili Yazı: CD Ne Demek? CD Nedir? CD Açılımı ve Anlamı

Cinsellik nedir?

Cinsellik, tanımlanması zor bir kavramdır. Pek çok insan, toplumsal cinsiyet ve cinsel kimliğin temel kavramlarının ne anlama geldiği konusunda hâlâ aynı fikirde değil.

Son yıllarda, cinselliğin bir spektrumda var olduğuna dair artan bir kabul var. Bu anlayış, geleneksel cinsellik fikrinin ikili olduğu yönünde bir ilerlemedir.

Cinsel yönelim yelpazesinin bir ucunda, diğer ikili cinsiyetten (erkek, kadın) olanlara çekim hisseden insanlar var. Örneğin, bu sadece erkeklere ilgi duyan heteroseksüel bir kadını ifade eder.

Aynı cinsiyetten insanlara ilgi duyanlar yelpazenin diğer ucundayken, birden fazla cinsiyete ilgi duyan kişiler yelpazenin ortasında bir yere düşer.

Bir kişinin yaşayabileceği çekim türünde de bir fark vardır. Örneğin, cinsel çekim, cinsel temas arzusudur, romantik çekim ise daha derin bir bağlantı ve ilişki arzusunu içerir.

Spektrum yaklaşımına yönelik eleştiriler de vardır çünkü bazı senaryoları dışlayabilir. Örneğin, transseksüel olan ve geçiş sürecinden geçen biri, spektruma uymadığını hissedebilir.

Bununla birlikte, cinsel yönelim yelpazesi fikri doğru yönde atılmış bir adımdır. Geleneksel ikili yaklaşımlar, bu modele uymayan birçok insanı dışlar.

İlgili Yazı: Cinsellik Ağırlıklı Filmler

Cinsellik tanımı nedir?

Birçok insan cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini tanımlamayı zor bulacaktır. Spektrum gibi fikirlerin farkında olmayan gençler için kafa karıştırıcı olabilir.

Tüm kavramları anlamak ve neyin işe yaradığını belirlemek bazen zaman alabilir. Ayrıca, spektrumun farklı kısımları arasında bir geçiş içerebilir. Diğer insanlar kendilerini nasıl tanımladıklarını erken yaşlardan itibaren bilebilir.

Farklı cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler hakkında bilgi edinmek yardımcı olacaktır. Bu alandaki düşünce değişti ve gelişmeye devam edecek.

Bir kişi, uygun olduğuna inandığı herhangi bir yönelimle özdeşleşebilir. Doğru veya yanlış bir cevap yoktur. Aynı şekilde, bir kişinin cinselliğini etiketlemesi veya seçmemesi durumunda belirli ideallere uyması gerekmez.

Bir kişinin kendini birden çok terimle tanımlaması ve bunları kendini tanımlamak için birbirinin yerine kullanması da mümkündür. İnsanlar çekicilik kapasitelerinin değiştiğini hissederlerse veya yönelimlerini daha iyi tanımlayabilecek başka bir kelime öğrenirlerse cinsel yönelimlerini de değiştirebilirler. Benzer deneyimleri veya geçişleri olan insanlarla konuşmak yardımcı olabilir.

Cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri bastırmaktan kaçınmak önemlidir. Bunu yapmak kısa vadede rahatsız edici konuşmalardan veya durumlardan kaçınabilse de, uzun vadede muhtemelen sorunlara neden olacaktır.

LGBTQ+ topluluğu misafirperver ve kabul gören bir yerdir. Daha geniş toplum, farklı cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliklerine açılıyor. Ancak, bazı yerler diğerlerinden daha kabul edicidir.

İlgili Yazı: En Çok İzlenen Erotik Filmler

Özet

Biseksüellik ve panseksüellik arasındaki farklar insanlar için farklı şeyler ifade edecektir.

Biseksüellik genellikle birden fazla cinsiyete ilgi duyan kişileri ifade eder. Panseksüellik tipik olarak cinsiyetten bağımsız olarak insanlara karşı bir çekim hissedenleri ifade eder. Terimler farklıdır çünkü biseksüel insanlar belirli cinsiyetlere ilgi duymayabilir.

Çok çeşitli cinsel yönelimler ve cinsiyet kimlikleri mevcuttur. Bu alandaki düşünce değişti ve gelişmeye devam edecek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz