3.3 C
İstanbul
Pazar, Şubat 5, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

‘Biyolojik Çernobil’: Çin’in gizliliği koronavirüs şüphelerini nasıl körükledi?

Son günlerde, Başkan Donald Trump ve kendisini destekleyenler, yeni tip koronavirüs için alternatif bir başlangıç hikayesini gündeme getirdiler: hastalık bir vahşi hayvan pazarında değil, bir Çin laboratuvarının içinden ortaya çıktı.

İnternette okunan ve meraklı kullanıcılar tarafından yayılan haberlere göre, aslında Trump’ın kastettiği konu, bir Amerikan filmi aratmayacak dehşette: Her nasıl olduysa, bu virüs, 2019’un sonlarında hastalığın ilk ortaya çıktığı Çin kenti Wuhan’daki bir laboratuvardan dışarı sızdı. Çünkü virüsün üretildiği bu yer, olması gereken güvenlik ve temizlik kurallarına tam anlamıyla uymuyordu. Çin hükümeti daha sonra olayı kapattı ve salgını başlatmak için laboratuvara yakın bir deniz ürünleri pazarını suçladı ve herhangi bir bağımsız soruşturmaya da izin vermeyeceğini açıkladı.

Bu teori, yeni tip koronavirüsün duyulmaya başladığı ilk zamanlardan itibaren, Çin karşıtları tarafından acımasızca dillendiriliyordu. Bunun medya ayağında ise Trump’ın desteklediği Fox News bulunuyordu. Fox, her akşam, Amerikan halkının en sık televizyon izlediği saatlerde, koronavirüsün bir laboratuvardan yayındığı haberlerini pompalıyordu. Buna benzer haberler halk arasında o kadar hızlı yayıldı ki, inandırıcı olmaya başladı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Çin’den açıklama yapmasını istedi.

Koronavirüsün bir laboratuvarda yaratılmış olabileceği teorisi, tüm Amerikan medyasında geniş yer buldu. Sosyal medyanın gücü Trump’a yaramış gibi görünüyor. Bilim adamları ve üst düzey savunma yetkilileri bu fikre büyük ölçüde kuşkuyla yaklaşıyorlar ancak Trump’ın argümanı sadece bu değildi. Asıl amacı, pandemiyi yönetirken geç kalması ve yeterli derecede önem vermemesi sebebiyle yaşanan ölümlerle ilgili zarar için suçu saptırmaya çalışıyordu. Ve Pekin’in bugüne kadar sakladığı bilimsel verilerin açığa çıkarılması için de bir baskı aracı oluşturuyordu.

Amerikan istihbarat teşkilatları bu fikri açıkça göz ardı etmiyor; olabilirliği üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Yalnız şu an için bir fikir birliği bulunmadığı da iletiliyor. Koronavirüsün Wuhan laboratuvarlarında üretildiği ile ilgili kesin bir kanıt bulunmadığı belirtiliyor.

ÇİN NEDEN ŞÜPHELİ?

Aslında koronavirüsün çıkış sebebinin tam olarak bilinmemesinin iki sebebi olduğu düşünülüyor. Bunlardan ilki Çin’in de birşey bilmemesi; ikincisi ve daha vahim olanı, bilinmesini istememesi. Yani bu da demek oluyor ki, aslında bu, laboratuvar deneyi teorisinin doğruluğu hususunda kuşku yaratıyor.

Pandemi Çin Komünist Partisinin “biyolojik Çernobil” olarak nitelendirdiği eski Beyaz Saray’ın baş stratejisti Steve Bannon, “Çin’in şahinleri, başından beri bir pandemi kaynağı olarak Wuhan laboratuvarlarına dikkat çekti.” Dedi.

Beyaz Saray’ın eski baş stratejisti Steve Bannon, “işin başlangıcından bu yana Çin Komünist Partisinin bu salgını “biyolojik Çernobil” olarak tanımladıklarını ve çıkış yerinin de Wuhan laboratuvarları olduğuna işaret ettiklerini” vurguladı.

ABD, ÇİN’E MUHTAÇ

Bannon, Başkan Trump’ın ABD’yi Pekin ile olan ilişkilerini kökten yeniden oluşturmak için bu anı kullanmaya devam ettiğini belirtiyor. Bunun yanında son zamanlarda Trump “Çin Virüsü” ya da “Wuhan Virüsü” söylemlerinin de devam ettirilmediğine işaret ediyor. Sebebi ise aslında çok basit, çünkü Amerika’nın Çin’den tıbbi malzeme sevkiyatı devam ediyor ve ihtiyaçların tedarikinin asla durdurulmasını istemediklerini belirtiyor.

HASSAS TİCARİ İLİŞKİLER

Başka bir yönetim yetkilisi, “Beyaz Saray’ın burada çok hassas noktalara temas etmesinden dolayı, adımlarını dikkatli atması gerekiyor çünkü Trump’ın diplomatik hassasiyetleri ve Çin ile çok yönlü bir ticari ilişkisi var” dedi. “Ama bence federal hükümetin diğer bazı birimleri ve savunma bakanlığı bu konuda geri planda ilerliyor” dedi.

POMPEO’DAN ÇİN’E ARAŞTIRMA BASKISI

Pompeo, Çin hükümetine “bu konuda araştırma yapılması, dünyanın bilim insanlarına bunun nasıl olduğunu, tam olarak bu virüsün nasıl yayılmaya başladığını” bildirmek için baskısını sürdürdüğü biliniyor. Çin henüz Covid-19 hakkında diğer ülkelerin hastaları en iyi nasıl tedavi edeceğini ve hastalığın yayılmasını yavaşlatmasını belirlemesine yardımcı olacak bilgileri, ayrıntılı klinik ve epidemiyolojik verileri paylaşmadı. Yetkililer, Pekin’in bu bilgileri şu anda paylaşmasının çok kritik olduğunu iletiyor.

WUHAN VİROLOJİ ENSTİTÜSÜ

WUHAN VİROLOJİ ENSTİTÜSÜ

Başkanlık sözcüsü, Amerikan Fox TV’de, “Bildiğimiz şey, bu virüsün Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığıdır. Hayvan pazarın olduğu yerden sadece birkaç kilometre uzakta Wuhan Viroloji Enstitüsü olduğunu biliyoruz. Hala öğrenilecek çok şey var. ABD hükümetinin bunu çözmek için gayretle çalıştığını bilmelisiniz. ” dedi.

Wuhan Viroloji Enstitüsü

İKİSİNİN ARASI SADECE 13,5 KM

TRUMP’I KIZDIRAN AÇIKLAMA

Çin, teorinin her iki versiyonunu da reddetti! Yani ne laboratuvarda tasarlandığı ne de sızan doğal bir yarasa koronavirüsü olduğu teoirileri Çin tarafından kabul edilmiyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün bir laboratuvarda yapıldığına dair hiçbir kanıt olmadığını tekrar tekrar belirttiğini hatırlatmak isterim. Dünyada tanınmış birçok tıp uzmanı da “laboratuvar sızıntısı” teorisini bilime dayalı olmadığı için reddettiğini” belirtti.

TRUMP, DSÖ’NE FONU KAPADI!

İşte tam bu açıklamaların ardından Trump, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) ödemeleri dondurdu. WHO bütçesine en büyük katkı ABD’den geliyor. ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllık bütçesinin yüzde 14’ünden fazlasını fonluyor. Yıllık yardımları 400 milyon doların üzerinde. ABD Başkanı Trump’ın, örgütün ayrıcalık tanıdığını söyleyerek eleştirdiği ülke olan Çin ise, yüzde 0,21’lik katkıyla, finansörler arasında 49. sırada yer alıyor. Çin’in örgüte yıllık katkısı 43 milyon dolar civarında. Bunun yaklaşık 38 milyon doları, ülkenin belirlenmiş katkısı.

NATURE MEDICINE ARAŞTIRMASINI YAYINLADI

Şimdiye kadar, virüsün genetik özellikleri üzerinde yapılan çalışmalarda, koronanın geliştirildiğine dair herhangi bir işaret bulunamadı. Nature Medicine‘de geçen ay yayınlanan bir analizinde, yeni tip koronavirüs ile şu ana kadar mutasyon geçirerek 6 farklı virüs tipine dönüşen bu ölümcül hastalıkla ilgili karşılaştırmalar yaptı. Çalışmanın yazarları, yeni tip koronavirüs doğal olarak mutasyona uğradığı ile ilgili güçlü göstergelere dikkat çekti. İnsan hücrelerine bağlanmak için kullandığı proteindeki kusurlar, bu katil virüsü tasarlamaya çalışan birinin bile neredeyse kesinlikle kaçınacağı eksiklikler barındırdığını açıkladı.

SCRIPPS ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ AÇIKLADI

Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden biyolog Kristian Andersen liderliğindeki araştırmanın yazarları, “Analizlerimiz açıkça SARS-CoV-2’nin laboratuvar yapısı ya da amaçlı olarak tasarlanmış bir virüs olmadığını gösteriyor. Araştırmalarımız, koronavirüsün bir hayvandan – belki de bir yarasadan – Kasım sonu veya Aralık başında bir insana bulaştığını gösteriyor.

SARS, MERS ve EBOLA

Yeni tip koronavirüsün bir laboratuvardan sızdığı fikrini unutmak ve araştırmamak elbette mümkün değil, ancak birçok virolog ve bulaşıcı hastalık bilimcisi de bu senaryonun olası olmadığını söylüyor. Son 20 yılda görülen ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olan diğer iki koronavirüs olan SARS ve MERS hayvanlardan insanlara geçti. Bilim adamları yeni tip koronavirüsün bir yarasadan bulaştığını kesin olarak söyleyemese de, bu olağandışı değil. Hayvanlardan bulaşan ilk hastalığın 1976’da ortaya çıkan Ebola virüsünün kaynağı olduğundan şüpheleniliyor, ancak bağlantı hala şüphenin ötesine geçip, kanıtlanamadı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.