Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaWebmasterBlog Nasıl Açılır Diye Soranlar İşte Ücretsiz 7 Web Sitesi

Son Yazılar

Blog Nasıl Açılır Diye Soranlar İşte Ücretsiz 7 Web Sitesi

Blog açmak son yılların en popüler akımlarından biri haline geldi. Peki blog nasıl açılır, nasıl yazılır, nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

Güncel konular, uzmanlığınız ya da düşüncelerinizi paylaşmak için kendinize ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz. Üstelik bunların yönetimi çok kolay! Peki buna başlamak için blog nasıl açılır, nasıl yazılır, nasıl kurulur, nasıl kullanılır? İşte detaylara bu sayfadan ulaşacaksınız.

Ücretsiz blog açmak son yıllarda oldukça kolaylaştı. Fakat ciddi ve işe yarar bir blog açmak istiyorsanız, hazırlıklarınızı iyi yapmanız gerekiyor. İşte bu yazımda sizlere adım adım blog nasıl açılır, nelere dikkat edilmesi gereklidir, bunlardan bahsedeceğim.

Blog nasıl açılır konulu bu kılavuz, hazırlamak istediğiniz sayfa için yol gösterici olacaktır. Bir blogu nasıl başlatacağınıza dair basit bir cevap olmadığını hemen anlayacaksınız, ancak süreci olabildiğince sorunsuz hale getirmek için seçenekler var.

BLOG NASIL AÇILIR?

blog nasıl açılır

Blog maceranıza başlamadan önce birkaç ipucunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. İşte dikkate alınması gereken mutlak zorunluluklar.

1. BLOĞUNUZA ÖZEL BENZERSİZ BİR İSİM BULUN

Araştırmanı yap. Neyin popüler olduğuna ve rakiplerinizin ne yaptığına bakın. Daha da önemlisi, ne sunabilir ve sürdürebilirsiniz? Sonunda, odaklanmış ve ilginç bir alana ihtiyacınız var.

Blogun adı daha sonra doğal olarak gelmelidir. Basit, akılda kalıcı ve henüz kullanımda olmadığından emin olun. Çoğu platform, uygun bir ad bulmanıza bile yardımcı olur.

2. BİR BLOG PLATFORMU SEÇİN

Ücretsiz bir blog nasıl açılır ve başarılı olunur, diye sorduğunuzu duyuyorum? Bu kısmen, verilerinizi barındırmak ve size mümkün olan en iyi araçları sunmak için bir platform seçmeye bağlıdır.

Kesin olmak gerekirse, aradığınız şey ücretsiz blog açma hizmeti sunan platformlardır. Bu, sağlayıcının sizin bir ücret ödemenize gerek kalmadan sitenizin verilerini sunucularında sakladığı anlamına gelir.

Bir dezavantajı, web sitenizi yani bloğunuzun bulunduğu o alanı diğer kullanıcılarla paylaşmanızdır. Sağlayıcı, ücretsiz bir hesapla, ait olduğu alt etki alanını ekleyerek blogunuzun URL’sini de genişletir. Böylece, web siteniz şöyle bir şey okuyacaktır: blogisminiz.wordpress.com. Aşağıda ücretsiz blog hizmeti sunan 7 web sitesini tek tek anlatacağım.

Ücretli seçenekler size özel bir ad, etki alanı ve kendi sunucunuzu sağlar. Depolama alanınız ve alanınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz için buna kendi kendine barındırma denir. Ücretsiz blogunuz ilgi kazanmaya başladığında düşünmeye değer bir şey. Örneğin wordpress.com’un size özel hizmetlerinin ücretini görebilirsiniz.

3. BLOĞUNUZUN TEMASINA KARAR VERİN

Ücretsiz bloglar, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ücretsiz temaya sahiptir. Bunlar sitenizi belirli düzenler, renk şemaları ve hatta yazı tipleriyle stilize eder.

Ardından, blogunuz tam istediğiniz gibi olana kadar temanızı özelleştirebilirsiniz. Farklı efektler, widget’lar, eklentiler ve ifadeler deneyebilirsiniz, ancak ziyaretçilerinizi bunaltmamaya dikkat edin.

Her temayı ne kadar özelleştirebileceğinizin sınırları olduğunu unutmayın. Daha fazla özgürlük için web sitenizi optimize etmek için basit CSS kodlaması gibi tasarım püf noktaları hakkında araştırma yapın.

4. YAZILARINIZI YAYINLAYIN ve YÖNETİN

Herhangi bir şey yazmadan önce SEO (Arama Motorları Optimizasyonu) tekniklerini öğrenin. Temel olarak, çevrimiçi içeriğinizin sözcükleri ve yapısı, arama motorlarında ne kadar iyi performans göstereceğini belirler. Yani yazdıklarınızı arama motorlarında kimse bulamıyorsa, aslında boş yere içerik üretiyorsunuz demektir.

İyi bir platform seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, bazı hizmetlerin botların barındırılan bloglara girmesini ve onları ilgili arama motorlarında dizine eklemesini engellemesidir. Başka bir deyişle, sitenizin Google’da veya Bing’de bulunması bazen mümkün olmaz.

Bloğunuzun bulunurluğu ve sıralamasının yanı sıra, bloğu koruduğunuzdan, düzenli olarak yazı yayınladığınızdan ve gönderilerinizi çekici bir şekilde sunduğunuzdan emin olun. Okunabilir metin, net kategoriler ve kullanıcı dostu bir tasarım da bunu destekleyecektir.

5. BLOĞUNUZU TANITIN

Bloğunuz için neden içerik üretiyorsunuz? Çünkü ziyaretçilerin yayınladıklarını okumasını, beğenmesini ve takip etmelerini arzuluyorsunuz. Belki gelecekte para kazanmak bile hedefleriniz arasında olabilir. İnsanları ilgilendiren içeriği yayınlamak iyi bir ilk adımdır, ancak onu da yine arama motorlarında bulmaları gerekir.

Sosyal medya en iyi ücretsiz yoldur. Örneğin, özel bir Facebook sayfası oluşturun ve gönderilerinizi takipçilerle paylaşın. Ayrıca LinkedIn veya Reddit’te tanıtıma izin veren gruplara katılabilir ve blogunuzun bağlantılarını oraya bırakabilirsiniz.

Ayrıca, arama motorlarında bile popülerliğinizi ve görünürlüğünüzü artırabilecek Pingler ve GrowthHackers gibi ücretsiz araçları da göz önünde bulundurun.

BLOG NASIL AÇILIR? İŞTE ÜCRETSİZ WEB SİTELERİ

Artık blogunuza başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için hangi ücretsiz web sitelerini kullanabilirsiniz?

İşte yeni başlayanlar için ücretsiz blog yazmayı destekleyen 7 web sitesi.

1. Wix

blog nasıl açılır

Wix’in prestiji WordPress’e rakip olurken, ücretsiz kullanıcıları SEO, pazarlama ve yönetim araçları dahil olmak üzere çeşitli avantajlarla hizmet verir. Kendinize ait bir alan adınız yoksa yani adınızsoyadınız.com gibi, wix kendi URL’si ile size bu olanağı sağlıyor.

Wix birkaç soru sorar ve ardından yanıtlarınıza göre siteyi oluşturmayı teklif eder veya siteyi kendiniz seçip tasarlamanıza izin verir. İkincisi için giderseniz, çeşitli ve güzel temalar mevcuttur.

Web sitesi düzenleyicisi kullanıcı dostudur ve blogunuza ince ayar yapmanın birçok yolu vardır. Renkleri ve yazı tiplerini değiştirebilir, sayfalar ve ücretsiz uygulamalar ekleyebilir ve hatta videolar oluşturabilir veya görüntüleri geliştirebilirsiniz. Gönderi düzenleyici de aynı derecede kullanışlıdır ve işinizi en iyi şekilde yapmanız için size ilham verir.

2. WordPress

blog nasıl acılır

İster .org ister .com olsun, yeni başlayanlar için blog yazmak her zaman WordPress’i görürler. İkinci platform, bloglar için ücretsiz ve daha az teknik alan adları ve farklı içerik türleri için çok sayıda etkileyici tema sunar. En iyisini seçin ve düzenini, görsellerini, sekmelerini ve widget’larını özelleştirin.

Varsayılan gönderi düzenleyici, normal paragraflardan ve başlıklardan resim galerilerine ve geri bildirim formlarına kadar içerik bloklarıyla çalışır. Blog gönderilerinizi ilginç hale getirmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Ek araçlar açısından, izleme, pazarlama ve güvenliğinizle ilgilenebilecek bir eklenti olan Jetpack’e sınırlı erişiminiz vardır. Daha fazlası için bir yükseltmeye ihtiyacınız var. Aslında, bir İş planı olmadan başka eklentiler yükleyemez veya bloğunuzda daha detaylı değişiklikler yapamazsınız.

Hepsi bir arada, WordPress’te ücretsiz bir blog mümkündür, ancak onu yönetmenize yardımcı olacak harika araçlar fazla değildir. SEO ve web sitesi trafiğini izleme gibi konuları kendi elinize almanız gerekecek.

3. Weebly

blog nasıl yazılır

Weebly, temalar ve bölümlerden kenar çubuğunuz için meta verilere ve blog ayarlarına, paylaşım düğmelerine ve daha fazlasına kadar düzen ve çeşitli araçlar açısından Wix’e daha çok benziyor.

Etki alanı düzenleyicisi, bu listedeki diğer sitelerin bazılarından daha az becerikli olsa da, sitenizin ortaya çıkışından memnun kalacaksınız. Ücretsiz bir alanın sınırlarına rağmen, onu çok çekici ve verimli hale getirebilirsiniz.

4. Jimdo

Jimdo, bir çok şeyi kontrol etmek için daha profesyonel bir platform. Deneyimli ve yeni tasarımcılar için web siteleri oluşturmanın yanı sıra, işletmeniz için bir logo geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Jimdo, bloğunuzu oluşturmak için alan adınızın bir hobi mi yoksa profesyonel bir proje için mi olduğunu belirlemeye çalıştığından sizi Wix’ten daha fazla anlamaya çalışır.

Web düzenleyicisine ulaştığınızda, seçenekleriniz seçtiğiniz temaya bağlıdır, ancak bunlar çoğunlukla kullanıcı dostudur. Ücretsiz bir planla bile, bloğunuzun görünümünü değiştirebilir ve SEO ve satış için bazı özellikler ekleyebilirsiniz.

5. Blogger

blog nasıl kullanılır

Basit bir platform için Blogger’ı deneyin. Adından da anlaşılacağı gibi, özellikle bloglar için tasarlanmıştır. İster makale, fotoğraf veya yemek tarifleri yayınlıyor olun, içeriğinizi ücretsiz olarak sergilemek için temiz bir alan adınız olacak.

Bir blog nasıl açılır? İşte bundan daha kolay veya daha özgür olamaz, ancak alan adınızın Wix’teki kadar iyi görünmesini veya performans göstermesini beklemeyin. Bununla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çekici temalar ve bunları çok hoş bir etkiyle özelleştirmenin yolları var.

Blogger bir Google hizmetidir, bu nedenle Google Analytics, AdSense ve basit bir arama motoru görünürlük düğmesi gibi araçlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Blogunuzu yönetmenin, tanıtmanın ve para kazanmanın yanı sıra, gönderilerinize katılabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir web sitesi yaratıcıları topluluğu var.

6. Tumblr

blog nasıl açılır

Bir web sitesine sahip olmayı umursamıyorsanız, Tumblr’ı düşünün. Blogcular için ücretsiz bir sosyal ağdır ve düşüncelerinizi ve yarattıklarınızı birkaç tıklamayla yayınlamak için bir platform sunar. Ek olarak, paylaşımlarınız için hazır ve bekleyen bir kitleniz var.

Profilinizin renklerini, resimlerini ve ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Gönderi düzenleyici açısından basit görünüyor, ancak paylaşmak istediğiniz şeye bağlı olarak size çok çeşitli araçlar sunuyor. Metin, videolar, ses, senaryolar ve daha fazlası masada.

Tumblr açık ara en kolay seçeneklerinizden biri, ancak yine de anahtar kelimeler, etiketler, bahsetmeler ve eğlenceli içerikle insanların dikkatini çekmeniz gerekiyor.

7. Medium

Size blog nasıl açılır, nasıl yazılır, nasıl kurulur, nasıl kullanılır sorularının temellerini öğretebilecek son bir platform Medium. Ücretsiz profilinizin oluşturulması kolaydır ve bir web sitesi ile sosyal medya hesabı arasında bir yerdedir, ancak özel bir alan adı kadar yüksek işlevli değildir.

Bu, istediğiniz gibi güzel makaleler yayınlayabileceğiniz, Medium profilinizi özelleştirebileceğiniz ve kendi sitenizi yönetmenin stresi olmadan platformda ve ötesinde takipçiler toplayabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, sunulan araçlar azdır, bu da bir blogcu olarak yapabileceklerinizi kısıtlar.

BLOG NASIL AÇILIR, ÖĞRENDİK Mİ?

Bu hizmetler sayesinde bir blog açmak, doğru platformu seçmek ve merkezinizi tasarlamak kadar basittir. Seçiminiz nihayetinde hedeflerinize ve web tasarım becerilerinize bağlıdır.

Oradan, içeriğinizin ziyaretçileri çekmeye devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle içeriğinizin yapısı, okunabilirliği ve çekiciliği üzerinde çalışın. En önemlisi, tutarlı bir şekilde sürekli olarak ilgi çekici içerikler oluşturun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!