3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Blog Yazarak Para Kazanmaya Nasıl Başlayabilirsiniz

Adını hiç duymadığınız insanların sadece içerik üreterek ayda 10 Binlerce dolar kazanç sağladığını biliyor musunuz? Blog yazarak para kazanmak basit bir iş gibi görünse de aslında arka planda ciddi ve sistemli bir çalışma gerektiriyor. Milyonlarca ziyaretçinin sayfalarınızı ziyaret etmesi için, blog sahibi olarak sizin de o milyonlarca internet kullanıcısının ilgi alanlarına uyan içerikler üretmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çok para kazanmak için ciddi bir trafiğe ihtiyacınız var. Bu, bir gecede elde etmeyi beklemeniz gereken bir şey değil. Bu yazımızda sizlerle blog yazarak para kazanmak nasıl mümkün olur, internet üzerinden para nasıl kazanılır, nereden başlamanız gerekir, gibi aklınıza takılan sorulara cevap vereceğiz.

Sadece içerik üreterek para kazanmak sandığınız kadar karmaşık değil. Bununla birlikte, sizinle bu tür bir başarı arasında duran tek şey ayıracağınız zamanınız ve vereceğiniz emektir. Üstelik günümüzde blog yazarak para kazanmanın, geçmiş yıllara kıyasla daha fazla yolu var. Eğer çalışmaya hazırsanız, ayda fazladan birkaç bin dolar kazanmak o kadar da uzak değil. Elbette bu tamamen size bağlı.

Blog Yazarak Para Kazanmak için Başlangıç

Para kazanmaya başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey, blogunuz için bir fikir ve isim bulmaktır. Sık sık yazmak istediğiniz konuları düşünün. Daha doğrusu araştırma yaparken ve o konuyla ilgili içerik üretirken sıkılmayacağınız bir konu, daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

İLGİLİ YAZI: DİJİTAL PAZARLAMA İŞİ İÇİN EN İYİ 5 CHROME UZANTISI

Bundan sonra, NATRO ile WordPress Başlangıç planına kaydolun. Çok fazla bütçeniz olmasa bile, dört yıl boyunca ayda 30 TL gibi uygun bir fiyata WordPress Hosting satınalabilirsiniz.

Barındırma planınızı seçip hesabınızı oluşturduktan sonra, Hostinger’ın kurulum sihirbazı geri kalan işlemlerin çoğunda size yardımcı olacaktır.

Siteniz ve site oluşturma deneyim seviyeniz hakkında bazı ayrıntıları girin, ardından tercih ettiğiniz platform olarak WordPress’i seçin. Hostinger, kurulum tamamlandıktan sonra sizin için WordPress’i kuracaktır, böylece bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Bundan sonra siteniz için ücretsiz bir tasarım seçebilir veya sıfırdan tasarlamaya başlayabilir veya ücretli profesyonel bir tasarım satınalabilirsiniz.

Son adım, bir alan adı (takiye.com gibi) seçmektir. Hostinger’ın WordPress Başlangıç barındırma planına (ve daha yüksek planlara da) ücretsiz bir alan dahildir. WHOIS gizliliğini eklediğinizden emin olun. Daha iyi gizlilik ve güvenlik için biraz para harcamanızda fayda olacaktır.

İLGİLİ YAZI: WORDPRESS STAGİNG İÇİN TEST ORTAMI OLUŞTURMANIN 6 YOLU

Ve bununla, blog sitenizi hazır ve çalışır hale getirebileceksiniz.

Bir sonraki adım, nihayet blog yazarak para kazanmak için ilk yazınızı yazmak ve yayınlamak olacaktır.

Birkaç gönderi paylaştıktan ve biraz trafik çekmeye başladıktan sonra, ilk paranızı kazanmak için blogunuzdan para kazanmaya çalışabilirsiniz.

Bunun için, reklamlar ve bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla para kazanmak için bir Google AdSense ve Amazon Associates hesabına kaydolmanız gerekir. Sitenize başarılı bir şekilde yüksek trafik çektikten sonra kendi ürün ve hizmetlerinizi de satabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak için başlangıçta yapılması gereken şeyler bunlardı. Şimdi ayrıntılara geçelim.

1. Blog Konusu Seçiminizi Yapın

Düşünmeniz gereken ilk şey, blogunuzun konusunun ne ya da neler hakkında olacağına karar vermek. Pazarlama, web tasarım, veganlık veya sadece rastgele hayat hikayeleri hakkında içerik üretmek isteyebilirsiniz

Unutmayın, fikriniz devrim niteliğinde olmak zorunda değil, ancak benzersiz bir içeriğe ihtiyacınız var.

Blog konunuza karar verebilmeniz için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Zevk Alacağınız Bir Şey Seçin

Bunun bir klişe gibi geldiğini biliyorum, ancak konuyu sevmiyorsanız, bunun hakkında blog yazmanın bir anlamı yok.

Sevmediğiniz bir şey hakkında asla blog yazmaya başlamayın – bu yazınızda görünecek ve okuyucularınız hissedecektir. Ayrıca, kitlenizi oluşturmak ve daha sonra blog yazarak para kazanmak için sürekli olarak birinci sınıf içerik üretemeyeceksiniz.

Sizi doğal olarak meraklandıran ve öğrenmekten keyif aldığınız şeylerin bir listesini yapın. Veya tavsiye ararken arkadaşlarınızın ve ailenizin fikrini de alın.

Konunun İnternette Olup Olmadığını Öğrenin

Blogunuz aracılığıyla para kazanmanın tek yolu, yeterli site ziyaretçinizin olmasıdır.

Diyelim ki blog konunuza karar verdiniz ve el sanatı ve ahşap sanatı hakkında yazmak istiyorsunuz. Elbette çok spesifik bir konu seçebileceğiniz gibi genel bir konu seçerek de kendinizi sınırlandırmak zorunda kalmayabilirsiniz. Ayrıca bu konu seçimi öncesi veya sonrasında alan adı ile de biraz uyumlu ve akılda kalıcı olması gerektiğini aklınızın bir köşesinde tutmalısınız.

Daha özel içerik üretmek istiyorsanız ve yalnızca el sanatına veya ahşap sanatına adanmış bir blog hazırlamaya karar verebilirsiniz. Her iki konu hakkında da yazmaktan keyif alırken, öncelikli olarak birine odaklanmayı tercih ediyorsunuz.

Fakat iki seçenek arasında nasıl seçim yapacaksınız?

Cevap: Hızlı bir Google araması yapın.

blog yazarak para kazanmak

Gördüğünüz gibi, ahşap sanatı’nın aksine el sanatıyla ilgili çok daha fazla sonuç var. Bu nedenle, insanların aradığı şey olan el sanatı hakkında yazı yazmak daha mantıklı.

Geniş veya genel konulardan kaçınmanın daha iyi olduğunu da eklemek isterim. Alıcılarınız olduğu sürece spesifik konular seçmekten korkmayın.

Örneğin, bir yemek blogu oluşturmak istiyorsanız, “yemek” gibi kelimeler kullanmayın. Bunun yerine “barbekü” veya “vegan” kullanın.

2. Blog İsmini Dikkatli Seçin

Bir fikir ortaya çıktıktan sonra, blogunuzu adlandırmak için çalışmanız gerekir.

Stefani Joanne Angelina Germanotta adı size sanırım kimseyi hatırlatmıyordur.

Aslında bu uzun isim Lady Gaga’yı işaret etmektedir.

Stefani Joanne Angelina Germanotta, Lady Gaga’nın gerçek adıdır. Müziğiyle daha uyumlu, daha akılda kalıcı ve hatırlaması daha kolay bir alternatif yaratmış. Bu kadar basit.

blog yazarak para kazanmak

Doğru ismin gücü budur.

Bir blog adı seçmek, eşit derecede heyecan verici ve yıldırıcıdır. Sonuçta, bu sizin markanız olacak ve insanların sizi nasıl hatırlayacağını belirleyecek.

Çok acele de etmeyin çok yavaş da davranmayın.

Bir isme karar verirken aşağıdaki soruları aklınızda bulundurun:

 • Blogunuzun içeriği ile ilgili ne hakkında olacağını yansıtıyor mu?
 • Hedef kitleniz beğenecek mi?
 • İsmin söylenmesi ve hecelenmesi kolay mı?
 • Kısa ve öz mü? Akılda kalır mı?

3. Natro gibi bir Web Sunucusuna Kaydolun

Blog yazarak para kazanmak için adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. Site ismini belirleyip, alan adını da aldınız. Şimdi web sitenizde bloğunuzu yayınlamak için bir web barındırma hizmetine kaydolmanız gerekir.

En iyi web barındırma şirketlerinden biri olduğu için Natro Hosting‘i öneriyorum – tüm teknik alt yapısına sitesinden ulaşabilirsiniz, üstelik uygun fiyatlı. Natro’nun web sitesine gidin, yukarıdaki menüden Hosting > WordPress Hosting sayfasına gidin.

Ücretsiz bir alan adı da içeren en ucuz plan olduğu için (ayda yalnızca 3,99 ABD doları) WordPress Başlangıç planını öneririm. 12 aylık ödeme yaparsanız bu fiyat aylık 0,89 USD’ye düşüyor. İleriki dönemde diğer planlara kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

blog yazarak para kazanmak

İster kendi alan adınızı isterseniz de Natro’nun vereceği ücretsiz alan adını kullanabilirsiniz. Alan adını ve hosting’i aynı sağlayıcıdan almak zorunda değilsiniz. Domain’i farklı, hosting’i farklı şirketlerden alabilirsiniz. Bu sizin tercihinize bağlı. Üstelik aldığınız alan adını daha sonra başka şirkete de taşıyabilirsiniz.

4. WordPress Blogunuzun Tasarımı

Bir blog tasarlamak için çekici ve uygun fiyatlı bir WordPress teması seçmeniz gerekir.

Blog yazarak para kazanmak için buna ne için ihtiyacın var? WordPress kurulumundan sonra bloğunuz aşağıdaki gibi görünecek:

Tam olarak şık ve misafirperver dediğiniz şey değil, değil mi? Web sitenizin görünümü, daha fazla web sitesi trafiği çekmenize yardımcı olabilir ve bu da daha fazla para kazanmanızı sağlar.

Neyse ki WordPress, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce temaya sahiptir. Hatta en iyilerinden bazılarını bir araya getirdim. Bir WordPress temasını şu şekilde seçebilirsiniz:

 1. WordPress hesabınıza giriş yapın. (https://www.alanadiniz.com/wp-admin/)
 2. Gösterge tablonuzdaki kenar çubuğu menüsünde Görünüm‘e tıklayın.
 3. Açılır seçeneklerden Temalar‘ı seçin.
 1. Binlerce gözalıcı WordPress temasına erişmek için ekranın en üstünde bulunan Yeni Ekle’ye gidin. Zevkinize daha uygun seçenekleri görmek için aramanızı filtrelemek için Özellik Filtresi’ne de tıklayabilirsiniz.

Kişisel tarzınıza uygun bir tema seçmelisiniz, ancak aynı zamanda blog konunuzla da uyumlu olmalıdır.

 1. Nasıl görüneceğini görmek için temayı önizleyin.
 2. Belirli bir temanın ön izlemesini beğendiyseniz, Yükle’ye ve ardından Etkinleştir’e tıklayın.

Güzel bir yeni tema ile web siteniz, ziyaretçilere çekici görünmesini sağlayan çok ihtiyaç duyulan bir geliştirme olacaktır. Çok daha profesyonel ücretli temalara ise buradan göz atabilirsiniz.

5. İlginç Blog Konuları Bulun

Blog yazarak para kazanmak için daha fazla web sitesi trafiği çekmek veya daha fazla e-posta kaydını teşvik etmek için elinizden geleni yapmaya devam etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, blog gönderilerinizde halihazırda yapmakta olduğunuz şeydir: okuyucularınıza ilginç içerik sunmak.

Peki ya en iyi fikirlerinizi önceki blog gönderilerinde tükettiyseniz?

Benim tavsiyem, sık karşılaştığınız soruların bir listesini yapmak.

İnanın bana, sadece 30 dakika içinde bir sürü yeni potansiyel blog konusu bulabileceksiniz. Önceliğiniz olaylara okuyucunuzun bakış açısından bakmak olmalıdır.

Ayrıca daha üst düzey sorulara odaklanabilirsiniz. Aşağıdaki beş tanesi, okuyucularınızın zihnine girmek için kendinize sormanızı önerdiğim şeylerdir.

Ev hanımı olan anneler için bir ebeveynlik blogu başlatmak istediğinizi varsayalım. Bu örneği göz önünde bulundurarak bu beş soruyu gözden geçirelim:

S1) Okuyucularınız için ilgi çekici veya heyecan verici bir konuşma noktası ne olabilir?

Evde kalan anneler için uyku eğitimi, aile aktiviteleri ve bütçeye uygun yemek fikirleri ile ilgili konular başlamak için harika bir yer olabilir.

S2) Okuyucunuzun çözemedikleri konular veya yaşadıkları zorluklar nelerdir?

Ev hanımı olan anneler için ortak ev sorunları yemek planlama, temizlik için püf noktaları veya internet üzerinden fatura ödeme vb. olabilir.

S3) Okuyucularınızın karakter özellikleri nelerdir?

Anneler tipik olarak sabırlıdır ve çocuk yetiştirme ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak isterler. Peki içeriğiniz onların ilgisini çekecek kadar iyi mi?

S4) Okuyucularınıza en çok hangi spesifik konular çekici gelir?

Bir çocuğun zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimi, ev hanımı anneler için mükemmel araştırma ve okuma konularından olabilir.

S5) Okuyucularınız içeriğinizde hangi konulardan nefret ederdi?

Ev hanımı anneler, başkaları tarafından hor görülmekten hoşlanmazlar. Böylece, toplumun onları nasıl gördüğü ve etkileri hakkında bloglar yazabilirsiniz.

Benzer şekilde, konunuza göre fikirler bulmak için yukarıdaki soruları kullanabilirsiniz. Hazır buradayken, okuyucunun blogunuzu anında tıklamasını sağlayacak akılda kalıcı bir başlık hazırlamayı unutmayın.

6. Bloglarınızı SEO İçin Optimize Edin

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, blog yazarak para kazanmak için çok önemli bir süreçtir. Burada, web sitenizi belirli anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize edeceksiniz.

SEO konusu çok derindir ve uzun araştırmalar gerektirir. Bu sebeple kolay yoldan Google arama motorunda ilk sayfada ve ilk sırada yer almanız mümkün değildir.

WordPress’te Yoast SEO adlı bir eklenti indirerek içeriğinizi ve blogunuzu optimize edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu eklentiyi milyonlarca web sitesi sahibi kullanıyor. Yani siz yükleyip kullanmaya başladığınızda, milyonlarca ziyaretçi alacaksınız diye bir kural yok. Çok çalışacaksınız.

Eklentiler menüsüne gidin ve Yeni Ekle’ye tıklayın. Arama çubuğunda Yoast SEO’yu arayın ve ardından eklentiyi yükleyin.

Kurulum işlemini tamamlamak için etkinleştirmeyi unutmayın.

blog yazarak para kazanmak

Bu eklentinin, içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olmak için seçtiğiniz anahtar kelimeye dayalı olarak size her türlü iyileştirme ipucunu ve önerisini vereceğini göreceksiniz. SEO ve içerik okunabilirliğini iyileştirmek için mümkün olduğunca çok öneri eklemenizi tavsiye ederim.

7. Google AdSense’e Kaydolun

Reklam oluşturmak, blog yazarak para kazanmak için en iyi yoldur. Ama bu konuda akıllı olmalısın.

İnsanların yaptığı en büyük hata, sitelerini yanıp sönen reklamlarla doldurmaktır. Her ne pahasına olursa olsun bundan kaçının.

Bunun yerine, müşterilerinizi rahatsız etmeden onlara hitap eden hedefli reklamlar kullanmaya odaklanın.

Reklamlardan para kazanmaya başlamak için bir Google AdSense hesabına ihtiyacınız var. AdSense sayfasına gidin ve Şimdi Kaydolun’u tıklayın. Mevcut bir Google hesabınız yoksa, yeni bir tane oluşturmanız gerekir. Zaten bir Google hesabınız varsa, oturum açmanız yeterlidir.

Başvurunuzu göndermeden önce ilgili tüm bilgileri doldurun. AdSense ekibi her başvuruyu inceler ve her şey yolunda giderse siz de dahil olursunuz!

Ardından, hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. AdSense kontrol panelinize gidin ve Reklamlarım > Yeni reklam birimi‘ni tıklayın.
 2. Reklamınızın boyutunu ve reklam türünü seçin. İşiniz bittiğinde Kaydet ve kodu al’ı seçin.
blog yazarak para kazanmak
 1. Sayfanızın etiketleri arasında kopyalayıp yapıştırmanız gereken bir miktar kod alacaksınız. İşte nasıl görüneceği.
 1. Kodu yapıştırdıktan sonra, reklamınız yayında olacaktır. AdSense gösterge tablonuz kazançlarınızla ilgili tüm bilgileri içerecektir, bu nedenle düzenli olarak kontrol edin.

Reklamları istediğiniz kadar kullanabilseniz de, hedef kitlenizin onlara nasıl tepki verdiğine dair bir fikir edinmek için yalnızca bir, belki de en fazla iki reklamla başlamanızı tavsiye ederim.

Gösterge tablonuzda daha yüksek bir hemen çıkma oranı görürseniz, daha iyi sonuçlar için mevcut reklamlarınızı yeniden konumlandırmayı düşünmelisiniz.

8. Amazon Associates Hesabı Oluşturun

Bayi üyeliğini (affiliate) zaten duymuş olabilirsiniz. Amacınız pasif gelir elde etmekse, bağlı kuruluşların gücünden yararlanmak en iyi seçeneğinizdir.

Yönlendirme linkleri, görüntülü reklamlar veya Amazon tabanlı alışveriş sepetleri aracılığıyla hemen kazanmaya başlamanızı sağlayan Amazon Associates‘e kaydolarak başlayabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz tavsiye bağlantınızı kullanmaya veya görüntülü reklamlara tıklamaya karar verirse, küçük bir komisyon alırsınız.

Amazon Associates’e kaydolmak için tek yapmanız gereken web sitesini ziyaret etmek ve Şimdi Ücretsiz Katıl‘a tıklamak.

Amazon Associates, tek bağlı kuruluş programı değildir.

Bazıları Amazon’dan daha yüksek komisyon ödeyen, kendi bağlı kuruluş programlarına sahip birçok şirket olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız. Bir markaya üye olmak için kaydolmadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun.

Bununla birlikte, yalnızca kendiniz kullandığınız veya gerçekten hedef kitlenize yardımcı olabileceğine inandığınız ürün veya hizmetlerin reklamını yapmanın önemini de vurgulamak isterim.

9. Satılık Bir Ürün veya Hizmet Sunun (Opsiyonel)

Birçok insan, blog yazarlarının tek gelir kaynağının reklamlar olduğunu düşünüyor. Bu birkaçı için doğru olabilir, ancak birçok blog yazarının bir ürün veya hizmet satarak oldukça para kazandığını da göreceksiniz.

Tabii ki, bu yalnızca Nomadic Matt gibi sabit web sitesi trafiğine sahip sadık bir okuyucunuz olduğunda işe yarar. Bu aşamaya geldiğinizde, adım atmaktan korkmamalısınız.

İşte satmayı düşünebileceğiniz birkaç şey:

 1. Eğitim Kursları
 2. Kitap
 3. Video kursları/web seminerleri
 4. Koçluk hizmetleri
 5. Danışmanlık servisleri

Ardından, ürününüzü nasıl satmak istediğinizi bulmalısınız. WordPress, Amazon veya Etsy’deki Shopify veya WooCommerce eklentileri gibi hizmetler, dijital ürünler için harika seçeneklerdir. Fiziksel bir ürün satıyorsanız (telefon kılıfları veya giysiler gibi), daha kapsamlı bir e-ticaret mağazası kurmanız gerekir.

Son olarak, hedef kitlenize e-posta göndererek ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi verin. E-posta listenizi oluşturmak için önceden kaydedilmiş web seminerleri, PDF’ler ve teknik incelemeler gibi öncü içerikler geliştirmeyi de düşünebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.