3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsBrezilya'da Ortaya Çıkan Mutant Virüs, Brezilya Mutantı Antikorlardan Kaçabiliyor!

Son Yazılar

Brezilya’da Ortaya Çıkan Mutant Virüs, Brezilya Mutantı Antikorlardan Kaçabiliyor!

Brezilya mutantı ya da Brezilya Varyantı olarak adlandırılan koronavirüsün yeni çeşidi, dünyanın başına bela olacak! Bilim insanları, yeni bir çalışmada Brezilya’da uluslararası alarmı artıran ölümcül Covid-19 salgının arkasındaki P1 varyantının antikorlardan daha iyi kaçmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığını açıkladı.

Araştırmacılar Brezilya mutantı nedeniyle orijinal korona virüsten 2,5 kat daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüsün salgının şiddetini artırabileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, AstraZeneca ve Çinli Sinovac tarafından geliştirilen aşıların P1 varyantına karşı etkili olduğu kanıtlandı. Ancak, daha fazla mutasyonun bu durumu riske atabileceğini ifade edildi. Brezilya mutantı da bunlardan biri.

Brezilya Halk Sağlığı enstitüsü Fiocruz tarafından ülkede dolaşan varyantlarla ilgili yürütülen yeni bir araştırma, korona virüsün Brezilya mutantı, P1 mutasyonun hücrelere girmek ve enfekte etmek için kullandığı başak proteininde değişiklikler buldu.

Bilim insanları, bu değişikliklerin virüsü, başak proteinini hedef alan aşılara karşı daha dirençli hale getirebileceğini ve Latin Amerika’nın en kalabalık ülkesindeki salgının şiddetini daha fazla artırabileceğini söyledi.

GÜNEY AFRİKA MUTASYONUNA BENZER DEĞİŞİKLİKLER MEYDANA GELDİ

Araştırmanın yazarlarından biri olan ve P1 varyantının ortaya çıktığına inanılan Amazon şehri Manaus’ta çalışan Felipe Naveca, “Virüsün antikorların tepkisinden kaçmak için yarattığı başka bir kaçış mekanizması olduğuna inanıyoruz” dedi. Naveca, değişikliklerin daha agresif Güney Afrika varyantında (B.1.351) görülen mutasyonlara benzer göründüğünü ve buna karşı yapılan çalışmaların bazı aşıların etkinliğini önemli ölçüde azalttığını gösterdiğini açıkladı.

14 MUTASYON MEYDANA GELDİ

Naveca da dahil olmak üzere Fiocruz araştırmacıları, geçtiğimiz günlerde farklı bir soydan P1’e inen ve ülkenin kuzeydoğusunda tespit edilen ve ilk olarak Güney Afrika varyantında belirtilen E484K değişikliği de dahil olmak üzere 14 defans mutasyonu taşıyan yeni bir varyantı tanımladı.

AŞILARI RİSKE ATABİLİR

Bununla birlikte, şimdiye kadar AstraZeneca ve Çinli Sinovac tarafından geliştirilen aşıların P1 Brezilya varyantına karşı etkili olduğu kanıtlandı. Ancak Sabino, daha fazla mutasyonun bunu riske atabileceğini söyledi. Dünyanın başı koronavirüs ile belada.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

KORONAVİRÜS kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!