Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaIqBu Caminin Kubbesinde Tabut Var! Katip Sinan Camii Hikayesi!

Son Yazılar

Bu Caminin Kubbesinde Tabut Var! Katip Sinan Camii Hikayesi!

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Katip Sinan Cami, kubbesindeki tabut ile görenleri hayret içinde bırakıyor. Dünyada kubbe üzerine gömülen tek naaş olan Katip Sinan Camii, ziyaretçi akınına uğruyor. Katip Sinan Cami tabut hikayesi nedir?

Katip Sinan Cami kubbesindeki tabut içinde gerçekten birisi yatıyor mu? Neden caminin üzerine gömülmek istedi, tabut içinde nasıl korunuyor, işte tüm detaylar yazımızda.

KATİP SİNAN CAMİ ve TABUT HİKAYESİ

Cami 1469 yılında Osmanlı sarayının mutfak katibi Katip Sinan Efendi tarafından yaptırıldı. Bilinen hikayesi ise Katip Sinan Efendi vasiyet olarak inşa ettirdiği caminin kubbesine tabutla konulmak istiyor. O dönemdeki çevresi ise ‘Tamam’ deyip, onu yine caminin haziresine defnediyor.

Ertesi gün sabah namazında cemaat, tabutu mezardan çıkmış, kubbe üzerinde görüyor. Bu olay üç kez üst üste yaşanınca cemaat tabutu kubbe üzerinde bırakıyor. En son 2000 yılında yapılan restorasyonda tabutun üzeri kurşunla kaplanarak olduğu yerde bırakılıyor. Camiyi görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, duydukları hikaye sonrası kubbenin fotoğrafını çekmeye birçok vatandaş geliyor.

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ HENÜZ YOK

Katip Sinan Camii’nin 1496 yılında Sultan 2. Beyazıd döneminde yapıldığını ifade eden araştırmacı yazar Halit Develioğlu, “Bu camiyi yapan Osmanlı sarayının mutfak katibi Katip Sinan Efendi olduğunu biliyoruz. Katip Sinan Efendi hayırsever birisi olarak biliniyor. Bulunduğumuz bölge de o zamanlar medreselerin yoğun olduğu bir bölgedir. Hayırsever birisi olduğu için kendi parası ile buraya bir cami yaptırıyor. Kendisi vasiyetinde öldüğü zaman caminin kubbesine gömün diyor. O zamanki vatandaşlar ona tamam deyip onu caminin haziresine gömüyorlar. Defnettikten sonra sabahleyin geldiklerinde mezar yeri eşilmiş, tabutun kubbeye çıktığını görüyorlar. Tekrar hazireye gömdüklerinde bu olay üç kez aynı şekilde yaşanıyor. Kubbeye tekrar çıkınca vatandaşlar dokunmuyor ve 600 yıldan beridir tabut kubbede duruyor. Dünyada eşi benzeri yoktur. Bu olay yazılı kaynaklarda hikaye şeklinde anlatılmış, tamamen bir rivayetten ibarettir” ifadelerini kullandı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!