3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaGündemBu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak mı? 12-13 Aralık Cumartesi ve...

Son Yazılar

Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak mı? 12-13 Aralık Cumartesi ve Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Bakanlıkların korona virüs salgını sebebiyle aldığı önlemler geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Bilim Kurulu’nun da görüşleri alınarak uygulanan yasaklar sonrasında vaka sayılarında ve hastane doluluk oranlarında azalma bekleniyor. Elbette vatandaşlar da bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı sorusu birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer aldı. 12-13 aralık haftasonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kaçta başlayacak? Sokağa çıkma yasağı saatleri nasıl olacak? İşte, Cumartesi Pazar hafta sonu sokağa çıkma yasağı hakkında tüm detaylar…

bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı

12-13 ARALIK CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı: Bakanlığın yayınladığı genelge sonrasında korona virüs salgınına yönelik alınan sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı. Alınan bu tedbirler sayesinde ilk haftalardan vaka sayılarında düşüş yaşanmaya başlandı. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı sorusu birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer aldı. 12-13 Aralık Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kaçta başlayacak? Sokağa çıkma yasağı saatleri nasıl olacak? İşte, Cumartesi Pazar hafta sonu sokağa çıkma yasağı hakkında tüm detaylar…

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre sokağa çıkma yasağının tüm ayrıntıları netleşti. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kararlarının yanı sıra hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KAÇTA BAŞLIYOR VE KAÇTA BİTİYOR?

Hafta içi 14 Aralık Pazartesi günü sokağa çıkma yasağı saat 21.00’da başlayacak. Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında hafta içi her gece 21.00’da kısıtlama başlayacak. Hafta sonu cumartesi ve pazar tüm günü kapsayacak. Haftasonu sokağa çıkma yasağı 14 Aralık Pazartesi 05.00’te ise sona erecek.

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yeni kararların alındığı anımsatıldı.

sokağa çıkma yasağı saatleri

Başkan Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler şu şekilde; “Hafta içi her gün 21:00 ile 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar toplu taşımayı kullanamayacak.

MARKETLER, BAKKALLAR, KASAPLAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLACAK

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler toplu taşımayı kullanamayacaklar. AVM’ler ve semt pazarlarına HES kodu ile giriş yapılabilecek.

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler;

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir. Gelinen aşamada son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü kamuoyunun malumudur. Bu çerçevede 30.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda;

YENİ BİR KARAR ALINANA KADAR

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İlk uygulama olarak 04.12.2020 Cuma günü saat 21.00’de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama aynı şekilde devam edecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

KİMLER DIŞARI ÇIKABİLECEK?

  • Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile bunların veli-vasi veya refakatçileri.
  • Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla).
  • Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve bu müsabakalardaki diğer görevliler. İnşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlarda çalışanlar.
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi).
  • İbadethanelerdeki din görevlileri, cemevlerinde görevli olanlar. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri, gönüllü çalışanları.
  • Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve ikâmet ettiği yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).
  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olan kişiler, doktor raporu ile sevk olan ve-veya daha önceden alınmış doktor randevusu-kontrolü olanlar.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer gündem yazılarımız da ilginizi çekebilir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!