3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemBugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz Anketinde MHP'nin Oy Oranı Dikkat Çekti

Son Yazılar

Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz Anketinde MHP’nin Oy Oranı Dikkat Çekti

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre MHP’nin oy oranı yüzde 7,1 olarak açıklandı. Anket sonuçlarına inanmadıklarını her fırsatta belirten Devlet Bahçeli’nin MHP’nin anket sonuçlarına göre yüzde 7,1 olarak belirlenen oy oranına ne cevap vereceği merak konusu!

BUGÜN SEÇİM OLSA KİME OY VERİRSİNİZ

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz “Cumhur İttifakı Ne Yaparsa Yapsın % 50’yi Yakalayamıyor! Son Ankette Çok Konuşulacak Sonuçlar…” başlığıyla duyurdu. 22 – 27 Ağustos tarihleri arasında 26 ilde 2 bin 460 kişiyle gerçekleştirilen Ağustos ayına ilişkin “Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz” başlıklı seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 43 çıktı.

CHP VE İYİ PARTİ ORTAKLIĞI YÜZDE 39,5

Ağustos 2020 ayı içinde gerçekleştirilen ankette, “Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz” sorusu ankete katılanlara soruldu. Kararsız seçmenin oy oranlarının da dağıtımı sonrasında AKP yüzde 36,9, MHP’nin ise yüzde 7,1 çıktı. Yani Cumhur ittifakının oy toplamı sadece yüzde 43 olarak çıkıyor.

Millet ittifakında ise işler biraz daha iyi gibi görünüyor. CHP’nin oy oranı yüzde 28,1, İyi Parti ise yüzde 11,4 olarak görünüyor.

HDP’nin anket sonuçlarında MHP’yi geçmesi ise dikkatlerden kaçmadı. HDP oy oranı yüzde 10,6 seviyelerinde. Yılların Milliyetçi Partisi MHP oy oranı neden bu kadar düştü, sorgulanması gerekli, fakat bu ayrı bir başlık elbette.

Anlete göre DEVA Partisi yüzde 2,7, Gelecek Partisi yüzde 2,6, Saadet Partisi ise yüzde 0,4 olarak anket sonuçlarına yansıdı.

“ERDOĞAN’A YENİDEN OY VERİRİM” DİYENLER YÜZDE 37,2

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı RecepTayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması durumunda oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 37,2 iken olumsuz yanıt verenlerin oranı ise 42,2’yi buluyor. Ankete göre bu kararını diğer adaylara göre belirleyeceğini belirtenlerin oranının ise yüzde 19,9 olduğu görüldü.

İNCE’NİN ORANI ÇOK DÜŞÜK

Ankette Muharrem İnce parti kursa oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 1,9 gibi düşük bir oranda kaldı. İnce’ye oy vereceğini söyleyenlerin CHP seçmeni içindeki oranı ise yüzde 2,2 çıktı.

BAHÇELİ, ANKET ŞİRKETLERİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Daha önce MHP’nin oy oranını düşük göstererek algı oluşturulduğunu iddia eden Bahçeli, anket şirketlerini “şarlatan” olarak nitelendirmişti. Bununla da yetinmeyen MHP Lideri, “Oy oranımızı az göstermek için kudurmuş gibi çalışan kokuşmuşlar” ifadeleri ile anket şirketlerine olan tepkisini dile getirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!