3.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 19, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaDiziBüyük Yankı Uyandıran Şahmaran Dizisinin iMDB Puanı Şaşırttı!

Son Yazılar

Büyük Yankı Uyandıran Şahmaran Dizisinin iMDB Puanı Şaşırttı!

Şahmaran dizisi ülkemizde çok abartıldı. Peki diğer ülkeler beğendi mi? İşte Şahmaran dizisinin iMDB puanı ve yapılan eleştiriler.

Netflix’in Türk dizisi ‘Şahmaran’, bir insan olan Şahsu ile yarı insan ve yarı yılan olan Maran’ın büyüleyici birlikteliğini konu alıyor. Farklılıklarına rağmen, aralarındaki sevgiye değer veren bir ilişki vardır ve bu ilişki, Maran hakkındaki gerçek Şahsu’ya açıklanınca tehlikeye girer. Aldatıldığını hisseder ve Basilisk (İnsan Yılan) olduğu gerçeğini neden ondan saklaması gerektiğine onu ikna etmeye çalışan Maran’a güvenmemeye başlar. Maran daha sonra sevgilisine Şahmaran’ın tarihini anlatır. Peki Şahmaran tam olarak kimdir, konusu nedir, Şahmaran dizisinin iMDB puanı kaç, dünya beğendi mi?

şahmaran dizisinin imdb puanı

‘Şahmaran’, yüzyıllar önce yaşamış olan, adını taşıyan yarı insan ve yarı yılan varlığa atıfta bulunur. Etimolojik olarak “Şahmaran”, Farsça “kral” ve “yılan” anlamına gelen “Şah” ve “Maran” kelimelerinin birleşimidir. Maran ve diğer Basiliskler, yeraltı dünyasında hayatının insan aşkı Camsap ile yaşayan Şahmaran’ın müritleridir. Camsap, yörenin padişahı hastalanınca sevgilisine onun yerini kimseye söylemeyeceğine söz vererek yeraltı dünyasından ayrılır. Camsap, padişahla görüştükten sonra hazretlerinin hastalığının tek çaresinin Şahmaran’ın kanı olduğunu öğrenir. Camsap, Şahmaran’ın yerini, onu etkilemek için yeraltı dünyasını yok eden krala ispiyonlar.

Şahmaran’ın kız kardeşi Lilith, insanlığa kin besler ama fedakar kız kardeşi, ölmeden önce Lilith’i Anavarza Kalesi’ndeki bir kuyuya sürgün etmiştir. Şahmaran büyülendikten sonra Camsap’a onu üçe ayırmasını öğütler ki kral onun kafasıyla pişirdiği iksirle hastalığını tedavi etsin, aslında ana amaç veziri onun vücudunu tüketerek ölmesi ve sevgilisinin onun kuyruğunu tüketerek ölümsüzleşmesidir. Camsap, Şahmeran’ın tavsiyesine uydu ve bu onun ölümüne yol açtı. Lilith, kız kardeşini öldüren insanlardan intikam almak için kuyudan çıkmasını beklemeye başlar.

İşte bu sebeple yılanların insanları soktuğuna inanılır. Maran’ın ailesinin kini, milyonlarca yıldır devam etmektedir.

Peki Şahmaran dizisi söylendiği kadar izlendi ve beğenildi mi? Şahmaran dizisinin iMDB puanı kaç, dünya beğendi mi?

şahmaran dizisinin imdb puanı

Dizi kurgusal olsa da Şahmaran gerçekte ünlü bir efsanevi yaratıktır. Onun destanı, Anadolu, Ermeni Yaylaları, İran, Irak vb. folklorunun ayrılmaz bir parçasıdır. Gerçekte, Türkiye’nin Tarsus kasabası, efsanevi yaratığın evi olarak kabul edilir. Dizinin geçtiği Adana’ya elli kilometreden biraz fazla uzaklıkta. Hatta Ceyhan yakınlarında bulunan Yılan Kale bölgenin popüler turistik merkezlerinden biridir.

Şahmaran efsanesi, dizinin adını detaylandırmanın tek yolu değil. “Şahmaran” aynı zamanda dizinin iki kahramanı “Şahsu” ve “Maran” ın birleşimidir. Şahsu, Maran hakkındaki gerçeği öğrendikten sonra bile, onu partneri ve yaşam aşkı olarak kucaklamaya karar verir. Bu birliktelik, çiftin isimlerinin birleşmesi ile “Şahmaran” adını almıştır.

Şahmaran Dizisinin iMDB Puanı

Şahmaran’ın yapımcısı Burak Sağyaşar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İlk üç günde, tüm dünyada, nasıl yani, 17 milyon saat izlenme mi?” diyerek, büyük bir başarı yakaladıklarını açıkladı. Şu ana kadar yaklaşık 5100 kişi tarafından oylanan Şahmaran dizisinin iMDB puanı 5,1’de kalmıştır. Bakalım ilerleyen zamanda bu puan artacak mı azalacak mı?

Dizi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.