Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikÇarkıfelek Meyvesinin Hamilelikte Sağlığa 9 Harika Faydası

Son Yazılar

Çarkıfelek Meyvesinin Hamilelikte Sağlığa 9 Harika Faydası

Bu etli meyveyi gebelik beslenmenize eklemeden önce güvenliğini anlamalısınız. Çarkıfelek meyvesinin hamilelikte faydaları nelerdir?

Hamilelik, yiyebileceğiniz yiyecek türleri konusunda birçok kısıtlamayı beraberinde getirir. Ama çarkıfelek meyvesi kesinlikle onlardan biri değil. Hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi tüketmek, sağlıklı bir hamileliği teşvik ederken tatlı ve ekşi bir şeyler yeme isteğinizi de giderebilir. Tropikal meyve, hamile kadınların karşılaştığı yaygın sağlık sorunlarının çoğunu hafifletebilecek besinlerle doludur. Ayrıca, sizin ve bebeğiniz için güvenli bir hamilelik sağlayarak bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte bu yazımızda çarkıfelek meyvesinin hamilelikte faydaları nelerdir, ne kadar tüketilmeli, suyu içilir mi, sabah bulantısına iyi gelir mi, olgunlaşmamış çarkıfelek meyvesi hamilelikte zehirlenmeye sebep olur mu gibi sorularınızı cevaplayacağız.

Gebelik sırasında çarkıfelek meyvesi tüketmenin faydaları da dahil olmak üzere eşsiz meyve hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çarkıfelek Meyvesi (Passion Fruit) Nedir?

çarkıfelek meyvesinin hamilelikte faydaları

Çarkıfelek meyvesi Brezilya, Arjantin ve Paraguay’a özgüdür. A, C, B2, B6 ve B3 vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda Potasyum, Demir, Fosfor, Bakır ve Magnezyum gibi diyet lifi ve mineral deposudur. Hamilelik sırasında birçok sağlık yararı sunar. Ayrıca, hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi yemenin hiçbir yan etkisi olmadığından, güvenle tüketebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Peki çarkıfelek meyvesinin hamilelikte faydaları nelerdir, ne kadar tüketilmeli, suyu içilir mi, sabah bulantısına iyi gelir mi, olgunlaşmamış çarkıfelek meyvesi hamilelikte zehirlenmeye sebep olur mu?

Çarkıfelek Meyvesinin Hamilelikte Faydaları

1
Fetüsün Büyümesini ve Gelişimini Teşvik Eder

Çarkıfelek meyvesi, fetüsün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan antioksidanlar, lifler, vitaminler, mineraller ve diğer birçok temel besin açısından zengindir. Bu nedenle hamileyken çarkıfelek meyvesi yemek, kısa sürede sağlıklı bir bebeğiniz olmasını sağlayacaktır.

2
Bağışıklığı Artırır

Çarkıfelek meyvesi, yüksek miktarda C vitamini, beta-kriptoksantin ve alfa-karoten içerdiğinden bağışıklık güçlendirici özelliği ile popülerdir. Bu antioksidanlar, serbest radikal aktiviteyi nötralize etmeye, hücrelerin zarar görmesini önlemeye, oksidatif stresi azaltmaya ve sağlıklı bir hamilelik sağlamaya yardımcı olur. Artan bağışıklık, çeşitli enfeksiyonlarla savaşmanıza ve güvenli bir hamileliğin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

3
Kemikleri Güçlendirir

Çarkıfelek meyvesi fosfor, demir, magnezyum ve bakır gibi mineraller açısından zengindir. Tüketimi mineral kemik yoğunluğunu arttırır ve kemiklerinizi güçlendirir. Hamilelikte güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmak gerekir. Meyveyi tüketmek, beklerken osteoporoz ve eklem ağrılarının semptomlarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.

4
Uykusuzluğu ve Huzursuzluğu Azaltır

Çarkıfelek meyvesi, harman gibi yatıştırıcı etki sağlayan tıbbi alkaloidler içerir. Bu nedenle, hamilelik sırasında meyve yemek, huzursuzluğu, kaygıyı ve uykusuzluğu etkili bir şekilde en aza indirir.

5
Solunum Problemlerini En Aza İndirir

Lezzetli meyve mükemmel bir balgam söktürücü olarak çalışır. Hamilelik sürecinde meyve özlerinin tüketilmesi hırıltı, öksürük ve astım semptomlarını hafifletir.

6
Sağlıklı Sindirimi Destekler

Çarkıfelek meyvesi lif bakımından zengindir ve meyvenin sadece bir porsiyonu size günlük temel besin ihtiyacının yaklaşık %98’ini sunar. Düzenli meyve alımı sindirimi düzenler ve bağırsak hareketlerini iyileştirir. Hamilelikte sık görülen bir şikayet olan kabızlığı önler.

7
Kan Basıncını Düzenler

Çarkıfelek meyvesi, insan vücudu için çok önemli bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Potasyum bir vazodilatör görevi görür, kan damarlarını gevşetir ve kan akışını iyileştirir. Bu nedenle, meyveyi yemek, kan basıncınızın kontrol altında kalmasını ve bu kritik dokuz ay boyunca iyi kalp sağlığınızın keyfini çıkarmanızı sağlar.

8
Kan Dolaşımını İyileştirir

Çarkıfelek meyvesindeki yüksek demir içeriği, hemoglobin üretiminde bir artış sağlar. İyi RBC sayısı, kan damarlarını genişleterek oksijenli kanın vücudun tüm bölgelerine serbestçe akmasını sağlar. Ayrıca, gebelikte tüm organların işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur. Anemi ve ilgili komplikasyon tehdidini uzak tutmak için hamilelik diyetinize çarkıfelek meyvesi ekleyin.

9
Cilt Ve Göz Sağlığını Destekler

Meyvedeki A vitamini, katarakt, gece körlüğü ve diğer gözle ilgili problemlerin riskini önler. Aynı zamanda cilt sağlığınızı da artırır ve bu süper yiyeceğe sahip olarak hamilelik sırasında parlayan bir yüz için iltifatlar kazanabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyken çarkıfelek meyvesinin suyunu içmek güvenli midir?

Hamilelik sırasında Çarkıfelek meyvesi suyunu sınırlı miktarlarda içebilirsiniz. Bitki toksinleri olan siyanojenik glikozitler içerdiğinden çok miktar uygun olmayabilir.

Olgunlaşmamış çarkıfelek meyvesi hamilelikte zehirli midir?

Olgunlaşmamış çarkıfelek meyvesi siyanojenik glikozitler içerebilir ve hamilelik sırasında yenilmemelidir. Bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Çarkıfelek meyvesi sabah bulantısına iyi gelir mi?

Şekerli veya ekşi tat, bazı hamile kadınlarda sabah bulantısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Olgun çarkıfelek meyvesinin tatlı ve ekşi tadı onlar için faydalı olabilir.

Hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi gibi sağlıklı meyveleri tüketmek tatlı ihtiyacınızı giderebilir ve size ve bebeğinize çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Hamilelik sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra, fetüsünüzün sağlıklı gelişimine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gestasyonel diyabetiniz varsa, şekerler yoluyla kalori alımınıza katkıda bulunabileceğinden, çarkıfelek meyvesi yemeden önce doktorunuzun görüşünü almalısınız. Doktorunuz izin verirse, hamilelik sırasında bu besleyici yoğun meyvenin iyiliğini elde etmek için çarkıfelek meyvesini hamilelik beslenmenize dahil edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!