Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 20 Casus ve Gizli Ajan Filmi (IMDb'ye Göre)

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 20 Casus ve Gizli Ajan Filmi (IMDb’ye Göre)

Casusluk, gizli ajan filmleri konusuyla her zaman ilgi çekmiştir. Yazımızda konusu casus, istihbarat ve ajan olan filmleri listeliyoruz, işte ilk 20.

İstihbarat ile ilgili en iyi gizli ajan filmleri, IMDb’ye göre en iyiler arasında üst sıralarda yer alsalar da, James Bond ve Jason Bourne gibi filmlerin yanında belki de şimdiye kadar hiç izlemediğiniz yapımlar olabilir. İşte bu yazımızda casus ve ajan konulu en güzel ve heyecanlı filmleri sizler için derledik ve listelerden iMDB puanlarını dikkate aldık.

Seyircilerin casus filmleri deyince akıllarına hiç şüphesiz James Bond gelir. Ian Fleming’in 007’si şüphesiz türün popülaritesini artırmaya yardımcı oldu ve birçok benzeri yapıma ilham verdi, ancak diğer istihbarat ve ajan filmleri Bond ekranlarda yayınlanmadan çok önce de vardı. Aynı şekilde, tür o zamandan beri önemli ölçüde dallandı.

ajan filmleri

Uluslararası entrika, heyecan verici aksiyon ve yüksek riskli görevler ile bu tür hikayelerin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil. Ve IMDb’deki en yüksek puan alan casus filmleriyle, türün bir parçası olan ne kadar harika ve çok yönlü film olduğunu gösteriyorlar.

13 Aralık 2023’de Melis Ekinci tarafından güncellendi: Casus türünde izleyicileri her zaman büyüleyen bir şey var. Uzun süredir devam eden James Bond serisinin yanı sıra, bu tür hikayeler Alfred Hitchcock gerilim filmlerinden çılgın komedilere kadar her yerde ortaya çıkıyor. Bu türü ele almanın pek çok farklı yolu varken, gizli ajan ve istihbarat filmleri furyasının yakın zamanda sona ereceğine dair herhangi bir işaret yok gibi görünüyor ve bu türde her zaman hayranların izleyebileceği yapımlar göz doldurmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bazı filmlere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Avanak Ajan: Ajanlar Kralı (1997) – 7.0

 • Netflix ve HBO Max’te izlenebilir, bölge kısıtlamasını kaldırmak için VPN kullanmalısınız.

Orijinal Austin Powers filmi, İngiliz gizli ajanı motifiyle dalga geçmek için tasarlanmış bir film üçlemesini, harika ve tuhaf bir şekilde çekici İngiliz gizli ajanı Austin Powers’ı gülerek izleyeceksiniz.

Mike Myers, Austin Powers ve Blofeld’in düşmanı Dr. Evil parodisi olarak ikili roller oynadı. Zeki ve hokkabazlıkla dolu ilk Austin Powers filmi, casus türüne bağlı kalırken aynı zamanda en aptalca yönlerinden bazılarına dikkat çekerek izleyicileri eğlendiriyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 25 AFRO AMERİKAN FİLMİ

Köstebek (2011) – 7.1

 • HBO, HBO Max, Max Go, DIRECTV, Cinemax on Prime Video ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

Yazar John le Carre, casus türünün en ünlü yazarlarından biridir ve bu film, onun ayakları yere basan, olgun yaklaşımının en iyi örneğidir. Soğuk Savaş döneminin acımasız paranoyası sırasında geçen Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy), hayati bir köstebek avı yapmak üzere zorunlu emeklilikten çıkarılan deneyimli MI6 ajanı George Smiley’i konu alıyor.

Gary Oldman, gizli ajan olan Smiley karakteri ile mükemmel bir şekilde performans sergiliyor. Film, Benedict Cumberbatch, Colin Firth ve Tom Hardy gibi etkileyici yeteneklerle dolu.

BENZER YAZI: NETFLİX ROMANTİK KOMEDİ FİLMLERİ

Casus Oyunu (2001) – 7.1

 • Apple TV’de kiralanabilir.

CIA ajanı Tom Bishop (Brad Pitt) Çin’de casusluktan tutuklandığında, akıl hocası Nathan Muir (Robert Redford) eski dostunu kurtarmak için yola çıkarken uzun zamandır beklediği emekliliğin eşiğinden çekilir.

Spy Game, Vietnam Savaşı’na kadar uzanan ve modern casusluk dünyasına uzanan bu iki adam arasındaki ortaklığı derinlemesine araştırıyor. Yönetmen Tony Scott, eğlenceli bir enerjiyle yönetiyor ve Pitt ile Redford’un aynı ekranı paylaştığını görmek bir zevk.

BENZER YAZI: AÇIK SAÇIK OLDUĞU SÖYLENEBİLECEK EN MÜSTEHCEN 10 FİLM

Gerçek Yalanlar (1994) – 7.2

Oscar ödüllü yönetmen James Cameron, filmlerindeki mizahla tanınmasa da, Gerçek Yalanlar, hikayenin heyecanından asla ödün vermeden casus türüne çok ihtiyaç duyulan eğlenceli sahneler de sunuyor.

Bu film birinci sınıf gizli ajan Harry Tasker’ın (Arnold Schwarzenegger) tehlikeli işini karısından (Jamie Lee Curtis) saklarken çalınan nükleer silahların izini sürmesini konu alıyor. Film, büyük aksiyonu yerli komedi ile birleştirdiği için, iki başrol şaşırtıcı derecede harika bir komedi ikilisi oluşturuyor.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ 12 NAZİ (HOLOKOST) FİLMİ

Ronin (1998) – 7.3

 • Prime Video, Tubi, Kanopy ve Pluto TV’den izleyebilirsiniz.

Ronin, istihbarat ve casus filmleri arasında en az beğenilen yapımlardan biridir, ancak yine de izleyenler tarafından çok beğenildi. Robert De Niro ABD’li eski istihbarat ajanı Sam’i oynuyor. Uluslararası kötü adamlardan gizemli bir vakayı kurtarmak için bir ayak takımı paralı asker grubuna katılan bir adam.

Filmin hikayesi hem gergin hem de sürükleyici ve tüm zamanların en iyileri arasında yer alan inanılmaz bir araba kovalamacası da dahil olmak üzere muhteşem aksiyon sekansları içeriyor. Ayrıca Stellan Skarsgard’dan Sean Bean’e müthiş bir oyuncu kadrosuna sahip.

BENZER YAZI: SON YILLARIN EN İYİ FİLMLERİ – GÜNCEL FİLM ÖNERİLERİ

Görevimiz Tehlike 4 (2011) – 7.4

 • Prime Video’da izleyebilirsiniz.

İlk üç Görevimiz Tehlike filmi, yönetmenlerinin farklı vizyonları sayesinde görsel tarz ve aksiyon sekansları açısından çeşitlilik gösteriyordu. Görevimiz Tehlike 4 için filmin yönetmeni Brad Bird animasyon dünyasından uzaklaşarak türe son derece eğlenceli bir giriş yaptı.

Ethan Hunt’ın hala başrolde olduğu film, görevlerin ekip yönüne daha çok odaklanıyor. Ayrıca, Hunt’ın dünyanın en yüksek binalarından birine tırmanması gibi, serinin çılgın akrobasi hareketlerine olan eğiliminin başlamasına gerçekten yardımcı oldu.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 20 KÖLE FİLMİ

Munich (2005) – 7.5

 • Starz, Starz on Prime Video, DIRECTV ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg, Münih’in bir başka dönem başyapıtı, 1972 Yaz Olimpiyatları’nda trajik bir şekilde meydana gelen Münih Katliamı’na dayanıyor ve İsrail’in çok gizli misillemesinin öyküsünü anlatıyor.

Film, sorumluları yakalamakla görevli bir ajan ekibi olarak Eric Bana ve Daniel Craig’i canlandırıyor. Film, casus dünyasına üzücü ve acımasız bir bakış atıyor.

BENZER YAZI: AKSİYON FİLMLERİ – ÇOK İZLENEN MACERA DOLU EN İYİ AKSİYON FİLMLERİ

Akbabanın Üç Günü (1975) – 7.5

 • Hulu, Paramount+, Prime Video’da Paramount+, Prime Video’da Epix, Epix, Roku’da Epix, Max Go, DIRECTV ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

James Bond’un revaçta olduğu bir dönemde vizyona giren Akbabanın Üç Günü, hızda hoş bir değişiklik sağlıyor. Sıradan bir CIA kod kırıcısı olan Joe Turner’ın (Robert Redford) iş yerinde bir katliama rastlamasını konu alıyor. CIA’deki üstlerinin cinayetlerden sorumlu olmasının yanı sıra artık onun peşinde olduğunu keşfettikçe gerilim artıyor.

Bu 1975 filmi, gerçeğin peşinde koşmakla bütünleşmiş, hızlı tempolu bir hayatta kalma hikayesidir. Redford korkmuş ama kararlı bir kahraman olarak parlıyor ve onu Hollywood’un en iyi başrol oyuncularından biri olarak tasdikliyor.

BENZER YAZI: EN İYİ 20 BABA TEMALI FİLM

Mission: Impossible – Yansımalar (2018) – 7.7

 • Paramount+, Paramount+ on Prime Video, FX Now, DIRECTV ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

Görevimiz Tehlike serisi, etrafındaki en iyi casus serilerinden biri haline gelerek kendini geliştirmeye devam ediyor. Mission: Impossible – Fallout, belki de şimdiye kadarki en heyecan verici macerasıyla bu trendi sürdürüyor.

Filmde Ethan Hunt ve ekibi, gizemli bir figürün nükleer silahları patlatmasını engellemek için zamana karşı yarışıyor. Sahneler, Tom Cruise’un hayranlarını eğlendirmek için ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunu bir kez daha gösteriyor ve ona eğlenceli bir yardımcı rolde Henry Cavill eşlik ediyor.

BENZER YAZI: JASON STATHAM FİLMLERİ – ÇOK İZLENEN VE EN İYİ JASON STATHAM FİLMİ ÖNERİLERİ

Medusa Darbesi (2004) 7.7

 • HBO, HBO Max, DIRECTV, Syfy ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

İlk Bourne macerasında Matt Damon’ın hafızasını kaybetmiş eğitimli katil rolünün ardından, ilk devam filmi seriyi heyecan verici yeni bir yöne taşıyor. Medusa Darbesi, Jason Bourne’un bir suikastten sorumlu tutulmasından sonra saklandığı yerden çıkması ve gerçeğin ortaya çıkması için çalışmasına odaklanıyor.

Yönetmen Paul Greengrass, seriyi devraldı ve çok iyi bir iş çıkararak kendi kaotik stilini aşıladı. Damon, Bourne’u yoğun yeni bir aksiyon kahramanına dönüştürmeye devam ederken, dövüş sahneleri ve araba kovalamacaları birinci sınıf.

BENZER YAZI: MARVEL FİLMLERİ SIRASI, İZLEME LİSTESİ & EN İYİ MARVEL FİLMLERİ

Operasyon: Argo (2012) – 7.7

 • HBO, HBO Max, Max Go, DIRECTV, Cinemax on Prime Video ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

Argo, 1979’da Tahran’da ABD’li rehinelerin kurtarılmasıyla ilgili gerçek bir hikayeye dayanması bakımından casus filmleri arasında benzersizdir. Ben Affleck, Kanadalı film yapımcıları kılığına girmiş bir ajan ekibini Tahran’ın kalbine götüren CIA sızma uzmanı Tony Mendez’i canlandırıyor.

İzleyiciler her şeyin nasıl oynandığını zaten bilmelerine rağmen, film son dakikaya kadar komik, gergin ve heyecan verici. İyi oynanmış, çekilmiş ve yönetilmiş Argo, övgüleri hak eden fantastik bir casus gerilim filmi.

BENZER YAZI: OSCAR’LI YÖNETMEN MARTİN SCORSESE’NİN İMDB PUANLARINA GÖRE EN İYİ 10 FİLMİ

Gizli Servis (2014) – 7.7

 • DIRECTV, TNT, TBS, Spectrum on Demand ve Tru TV’den izleyebilirsiniz.

2014’te dünya, geleneksel casus filmi formülünden biraz sıkılmaya başlamıştı, bu yüzden yönetmen Matthew Vaughn, Kingsman: The Secret Service ile farklı bir konu benimsedi. Konu, seçkin bir gizli casus teşkilatının eğitim programına atılan ve yakında yıldız öğrencisi olan genç bir çocuğun etrafında dönüyor.

Film, eğlenceli mizah anlayışı ve yaratıcı aksiyon sahneleriyle izleyicileri etkiledi. Hepsinden daha şaşırtıcısı, Colin Firth’ün beklenmedik bir aksiyon kahramanı olduğunu görmekti.

BENZER YAZI: TÜRK DRAM FİLMLERİ

Skyfall (2012) – 7.8

 • Hulu, Paramount+, Prime Video’da Paramount+, Prime Video’da Epix, Epix, Roku’da Epix, DIRECTV ve Spectrum’dan izleyebilirsiniz.

Daniel Craig, dizinin en iyilerinden biri olarak adlandırılan bu filmde Bond olarak üçüncü çıkışında 007 olarak geri döndü. Skyfall, merkezinde sadist bir beyni olan M’ye karşı kurulan bir intikam planını konu alıyor.

Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes, Bond serisini yönetmek için devreye girdi ve muhteşem sahnelere sahip bir aksiyon-macera filmi ortaya çıkardı. Craig, kendisinin en iyi 007’lerden biri olduğunu kanıtlamaya devam ederken, Javier Bardem harika bir şekilde kötü adam rolüyle karşımıza çıkıyor.

BENZER YAZI: GÖREVİMİZ TEHLİKE HAYRANLARI İÇİN TAVSİYE ETTİĞİMİZ BENZERİ 10 FİLM

The Conversation (1974) – 7.8

 • Hulu, Paramount+, Prime Video’da Paramount+, Prime Video’da Epix, Epix, Roku’da Epix, DIRECTV ve Sling’den izleyebilirsiniz.

Francis Ford Coppola, The Godfather ve Apocalypse Now gibi klasikler yapmış olsa da, The Conversation’ı onun en büyük şaheseri olarak gören bazı hayranları var. Gene Hackman, bir çift konuyu gözetlemek için tutulan ancak beklediğinden daha tehlikeli olabilecek bir şeye kulak misafiri olan bir casus rolünde.

Film, Coppola’nın diğer filmlerine göre daha küçük bir hikaye ama daha en başından izleyiciyi kendine çekiyor. Hackman’ın performansı, filmi sonuna kadar izlemenizi sağlayacak.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 16 CROSSDRESSER (CD) FİLMİ

Geçmişi Olmayan Adam (2002) – 7.9

 • HBO, HBO Max, DIRECTV ve Spectrum on Demand’dan izleyebilirsiniz.

Beş filmlik bir serinin ilki olan The Bourne Identity, okyanustan kurtarıldıktan sonra kim olduğuna dair hiçbir anısı olmayan ama kısa süre sonra birçok insanın saklamak istediği tehlikeli bir geçmişi olduğunu anlayan Jason Bourne’un hikayesini anlatıyor.

Matt Damon, çekingen ama belalı bir karakteri canlandırarak, başrolde müthiş bir aksiyon yıldızı olduğunu kanıtladı. Yönetmen Doug Liman, hayranlarını hop kaldırıp hop oturtan bazı inanılmaz aksiyon sahneleriyle hikayeyi zenginleştirdi.

BENZER YAZI: ‘SHERLOCK HOLMES’U SEVİYORSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN 14 FİLM

Aşktan da Üstün (1946) – 8.0

 • Tubi, Indie Flix ve Flix Fling’den izleyebilirsiniz.

Alfred Hitchcock bir gerilim ustasıdır, bu nedenle bazı filmlerinde casus türüne ağırlık vermesi garip karşılanmaz. Aşktan da Üstün, bir ABD ajanı tarafından Nazi komutanlığına sızmak üzere işe alınan hüküm giymiş bir Nazi casusunun kızını konu alan en popüler projelerinden biridir.

Başrollerini Cary Grant ve Ingrid Bergman’ın paylaştığı Aşktan da Üstün, onca yıl sonra bile izleyicileri hâlâ heyecanlandıracak ve eğlendirecek klasik bir nostaljik Hollywood gerilim filmidir.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

Casino Royale (2006) – 8.0

 • Netflix’te izlenebilir.

Bazıları Daniel Craig’in James Bond rolü için seçilmesine şüpheyle yaklaşsa da, Casino Royale’de 007 olarak ilk çıkışında eleştirmenlerinin yanıldığını çok çabuk kanıtladı. Hikaye, Bond’u casusluk kariyerinin başlangıcında, uluslararası bir suçluyu tuzağa düşürme umuduyla yüksek bahisli bir poker oyununa katılırken bulur.

Casino Royale, seriye çok ihtiyaç duyulan daha cesur ve daha ayakları yere basan bir yaklaşım sundu.

BENZER YAZI: İNSANLIK TRAJEDİLERİNİ BENLİĞİNİZDE HİSSEDECEĞİNİZ NETFLİX’İN EN İYİ İÇ SAVAŞ FİLMLERİ

Son Ültimatom (2007) – 8.0

 • Prime Video ve Syfy’den izleyebilirsiniz.

Serinin üçüncü filmi The Bourne Ultimatum, hâlâ geçmişini anlamaya çalışan Jason Bourne’u konu alıyor. Gerçeği ortaya çıkarmaya yaklaştıkça, düşmanları ona yaklaşmaya başlar.

Hayal kırıklığı yaratan dördüncü filmin yanı sıra bir yan ürünü de içerecek şekilde devam ederken, Son Ültimatom üçlemenin doğal bir sonucu gibi muhteşem geldi. Bir kez daha heyecan, aksiyon ve destansı bir araba kovalamacası izleyicileri büyüledi.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

Gizli Teşkilat (1959) – 8.3

 • HBO Max’te izlenebilir.

Alfred Hitchcock bir kez daha tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden ve parlak bir gerilim ustası olduğunu kanıtlıyor. Gizli Teşkilat, tehlikeli düşmanlar tarafından öldürülen gizli bir ajanla karıştırılan sıradan bir adamın etrafında döndüğü için casus türüne ilginç bir yaklaşım getiriyor.

Film, sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden bazılarını barındırdığı için tarihe geçen pek çok ikonik sahneye sahip birinci sınıf bir gerilim filmi.

BENZER YAZI: MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

Başkalarının Hayatı (2006) – 8.4

 • Apple TV’de kiralanabilir.

Francis Ford Coppola’nın The Conversation’ına benzer şekilde, Alman filmi Başkalarının Hayatı bir casus hikayesini en güzel şekilde izleyicilerle buluşturuyor. 1984 yılında Doğu Berlin’de geçen film, bir çift hakkında casusluk yapması için tutulan özel bir ajanın hayatlarının içine çekilmesini konu alıyor.

Silahlı çatışmaların ve patlamaların olduğu büyük aksiyon sahneleri eğlenceli olabilse de, ‘Başkalarının Hayatı’ bu tür şeyler olmadan da anlatılabilecek türden yoğun bir hikayeye sahip.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!