in

HadiiHadii

Casus Yazılım Pegasus Nedir? Kimlerin Telefonu Dinleniyor? İşte Pegasus Skandalı

İsrailli siber silah firması NSO Group tarafından geliştirilen ve telefon dinlemeye yarayan casus yazılım Pegasus nedir? Pegasus casus yazılımı nasıl çalışır, casus yazılımlardan nasıl korunurum diyenlere işte tüm bilgiler.

casus yazılım pegasus nedir

İsrail merkezli casus yazılım Pegasus’la dinlenen 500 kişi arasında Adalet Bakanı Gül ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından birinin de olduğu belirtildi. Suudilerin dinleme listesinde ayrıca Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun ve eski başbakan Said Hariri de bulunuyor. Peki casus yazılım Pegasus nedir, pegasus casus yazılımı nasıl silinir, nasıl korunurum diyenlere işte detaylı cevaplar.

Karar Gazetesi’nden Mikdat Karaalioğlu’nun haberine göre İsrail firması NSO Grup tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’u kullanan Suudi Arabistan’ın izlemeyi düşündüğü kişiler arasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından bir kişinin de bulunduğu ortaya çıktı. Pegasus skandalına ait verilere sahip olan medya kuruluşlarından birisi olan Die Zeit gazetesinde yer alan habere göre Suudiler casus yazılım programını klasik casusluk faaliyetleri için de kullanmış olabilir.

Casus yazılım Pegasus nedir, pegasus casus yazılımı nasıl silinir, nasıl korunurum diyenlere işte detaylı cevaplar.

50 BİN KİŞİLİK NUMARA LİSTESİ

İçinde Die Zeit gazetesinin de bulunduğu uluslararası gazetecilik ağının elinde casus yazılım tarafından izlenmesi öngörülen 50 bin kişinin telefon numaraları bulunuyor. Bu listede yer almak takip edilmiş olmak anlamına gelmiyor. Takip edilen telefonların tespit edilebilmesi için ilgili telefonlardaki Pegasus izlerinin uzmanlar tarafından araştırılması gerekiyor. Toronto Üniversitesi bünyesinde bulunan Citizen Lab isimli araştırma kurumu Pegasus izlerini tespit edebiliyor. Citizen Lub Pegasus skandalını ortaya çıkaran gazeteci ağı ile birlikte çalışıyor.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI DA VAR

Suudi Arabistan’ın hedef listesinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismi açıklanmayan bir başdanışmanı da var. Suudilerin listesinde ayrıca Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun, eski başbakan Said Hariri de bulunuyor. Öte yandan Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un de Pegasus tarafından izlenmesi öngörülen kişiler listesinde 2019 yılında yer aldığı ortaya çıktı. Macron’un hedef listesine koyan ülkenin ise Fas olduğu bildirildi.

MACRON İLE İLGİLİ İDDİA

Le Monde gazetesinde yer alan habere göre Macron’un 2017’den beri kullandığı bir numaranın listede bulunduğu belirtildi. NSO firması bu iddiaları yalanlarken söz konusu listenin uydurma olduğunu belirterek, Macron’un hiçbir zaman bir NSO müşterisinin hedefi ya da olası hedefi olmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Hedef listesinde ayrıca Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, 2019 yılında Fransa Başbakanlığı yapan Eduard Phillipe Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ve Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer de bulunuyor. Bunun yanında AB Parlementosu’na ait bir çok üst düzey politikacının ismi de ‘hedeftekiler’ listesinde bulunuyor.

CASUS YAZILIM PEGASUS NEDİR?

Pegasus, İsrailli siber silah firması NSO Group tarafından geliştirilen ve iOS ve Android’in çoğu sürümünde çalışan cep telefonlarına (ve diğer cihazlara) gizlice yüklenebilen bir casus yazılımdır. 2021 Pegasus Projesi açıklamaları, mevcut Pegasus yazılımının iOS 14.6’ya kadar olan tüm yeni iOS sürümlerinde çalışabildiğini gösteriyor. Washington Post ve diğer önde gelen medya kaynaklarına göre Pegasus, bir telefondan yapılan tüm iletişimlerin (metinler, e-postalar, web aramaları) tuş vuruşlarını izlemesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda telefon görüşmesi ve konum takibini de sağlıyor ve aynı zamanda NSO Group’un her ikisini de ele geçirmesine izin veriyor. Cep telefonunun mikrofonu ve kamerası, böylece onu sürekli bir gözetleme cihazına dönüştürüyor.

Şirket daha önce Amerikan özel sermaye şirketi Francisco Partners’a aitti, daha sonra 2019’da kurucular tarafından geri satın alındı. NSO, “yetkili hükümetlere terör ve suçla mücadele etmelerine yardımcı olacak teknolojiler” sağladığını ifade ediyor. Casus yazılım, adını efsanevi kanatlı at Pegasus’tan almıştır—bu, telefonlara bulaşmak için “havada uçarak” gönderilebilen bir Truva atıdır.

CASUS YAZILIM PEGASUS NASIL YÜKLENİYOR?

Bu casus yazılımın telefonunuza yüklenmesi için, telefonunuzun ele geçirilmesine gerek yoktur. Yazılım tamamen uzaktan ve sizlerin haberi olmadan yüklenebilmektedir. Üretici firmanın, casus yazımın antivirüs programlarına yakalanmaması için sürekli güncellemeler gönderdikleri de biliniyor.

HEMEN SATINAL

Güvenilir lisanslı programlar, keylogger’lara karşı koruma sağlamanın yanı sıra, diğer kötü amaçlı yazılım türlerini de uzak tutar.

Takiye.com ekibi olarak sizlere Kaspersky Total Security yazılımını öneriyoruz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Takiye yapılan haberler için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
facebook business suite nasıl kullanılır

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

quicksupport uygulaması nedir

TeamViewer QuickSupport Uygulaması Nedir? Dolandırıcılar Nasıl Kullanıyor?