Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 16 Crossdresser (CD) Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 16 Crossdresser (CD) Filmi

Film türleri arasında en ilgi çekici içeriğe sahip yapımlar CD yani crossdresser filmleri oluyor, işte tüm zamanların en iyi 16 filmi.

Dramanın başlangıcından bu yana, insanlar her zaman ekranda alışılmadık bir şey yaratarak deneyler yaptılar, crossdresser (CD) filmleri de bunlardan biri. Başlangıçta alışılmamışlık çoğu izleyici tarafından hoş karşılanmasa da, zaman içinde varlığını takdir etmeyi öğrendiler. Tiyatro her zaman bu tür değişiklikleri gösteren ilk araç olmuştur ve titizlikleri ve her fırsatı keşfetme hevesleriyle tanınan tiyatro oyuncuları, sahnede cinsiyet değiştiren ilk sanatçılar olmuştur. Cinsiyetler arası oyunculuğun ilk izleri Shakespeare’in eserlerinde, özellikle de baskıcı bir toplumda yol almak için kadın karakterlerin erkek kıyafeti giydiği ‘Venedik Taciri’ ve ‘As You Like It’ eserlerinde fark edilebilir. Aynı dönemde, abartılı Japon Kabuki tiyatroları, kadın rollerini oynayan “onnagatas” veya erkek oyuncuları ve erkek eşcinselliği ile ilgili temaları işleyen oyunlarda “wakashu” veya ergen erkek rollerinde uzmanlaşmış kadın oyuncuları tanıttı. İşte bu yazımızda eski filmlerden moderne kadar izlemenizi tavsiye edeceğimiz en iyi crossdresser (CD) filmleri arasından 16 tanesini sizlerle paylaşmak istedik.

Crossdressing, gerçek hayatta veya sinemada her zaman dikkat çekmiştir. Ve film yapımcıları, fikir onlara geldiğinden beri, bir erkeğin bir kadını oynamasını ya da tam tersini gerektiren filmlerde bu temayı denediler. Eski günlerde, kadınlara evden dışarı çıkmak için yeterli özgürlüğün verilmediği (ve bu sadece Hindistan’da değil, dünyanın her yerinde yaygındı!) yerlerde kıyafet değiştirmek çok normaldi!

BENZER YAZI: NETFLİX’TE ATEŞLİ SEVİŞME SAHNELERİ İLE EROTİZM İÇEREN 20 FİLM

Şimdi, listedeki bazı seçimlerin tartışmalı olabileceğini anlıyorum ve farklı kesimlerin onlar hakkında farklı görüşleri olabileceğini de varsayıyorum, ancak size hatırlatmama izin verin, birincil kriter, performansların eleştirel ve duygusal düzeyde etkililiğidir. İşte gelmiş geçmiş en iyi crossdresser (CD) filmleri listem. Bu yapımları Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Seksi Futbolcu (2006)

cd crossdresser filmleri

16
Crossdresser (CD) filmleri listesinde 16. sırada bulunan yapım, komedi türünü de barındırıyor. Sebastian müzikal hayallerinin peşinden gitmek için Londra’ya yerleştiğinde, ikiz kardeşi Viola onun yatılı okulundaki yerini alır. Kılık değiştirip erkek kardeşinin yerine geçen güzel Viola’nın, kardeşinin takım arkadaşlarından birine aşık olması sonucu gelişen eğlenceli olaylar anlatılıyor. Viola, abayı kardeşinin kankasına yakmıştır ama çaresizdir. İşleri berbat etmemek için sırrını açıklayamamaktadır. Neyse ki yalnızca Viola’nın bir sırrı yoktur. Çevresindeki erkeklerin de kızların da küçük sırları ve gizli büyük aşkları mevcuttur. Olaylar gittikçe karmaşıklaşır, karmaşıklaştıkça da komedinin dozu giderek yükselir.

BENZER YAZI: ‘SHERLOCK HOLMES’U SEVİYORSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN 14 FİLM

Wong Foo’ya Teşekkürler! (1995)

15
Birçok oyuncu, bir filmdeki bir sahne için bile kadın kostümü giymekten korkar, ancak merhum aktör Patrick Swayze, bir drag queen rolünü canlandırmayı hemen kabul etti ve hepimizi şaşırttı. Swayze, arkadaşlarıyla birlikte sadece bir yarışmaya katılmak için değil aynı zamanda Miss Drag Queen America unvanını kazanmak için Los Angeles’a bir yolculuğa çıkan crossdresser Vida’yı muhteşem bir performansla oynadı.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

Hizmetkâr Albert Nobbs (2011)

14
Crossdresser (CD) filmleri arasında ‘Albert Nobbs’, Victoria Dönemi İrlanda’sında toplumu ve kadınları kabulünü çok uygun bir şekilde yansıtan bir performansta beş kez Akademi Ödülü adayı Glenn Close’a sahip olmasına rağmen, muhtemelen bu listedeki en az bilinen filmdir. Erkek görünümüyle Dublin’in en ünlü otellerinden birinde uşak olarak çalışmaya başlayan Nobbs çok uzun yıllar kadın olduğunu saklamayı başarır ve hayatını bir erkek olarak inşa eder. Fakat yıllar sonra yüreğinde hissettiği bir aşk yüzünden, içinde yaşadığı yalanla hisleri arasında kalacaktır…

BENZER YAZI: İNSANLIK TRAJEDİLERİNİ BENLİĞİNİZDE HİSSEDECEĞİNİZ NETFLİX’İN EN İYİ İÇ SAVAŞ FİLMLERİ

The Rocky Horror Picture Show (1975)

13
Yapım sadece kült değil, 1975 yılından beri tam bir fenomen. Konusu ise, evlenmeye karar vermiş çiftimiz Janet ve Brad, yağmurlu bir gecede yollarını kaybedince kasvetli bir şatoya sığınırlar. Şatonun sahibi ise Transeksüel Gezegeni’nden gelmiş travesti Dr. Frank-N-Furter’dır. Tam da o gece Dr., kendisi için Rocky Horror adında bir aşk kölesi yaratma projesini açıklar. İkilinin yaşayacakları çılgınlıklarla dolu o gece, bu mutlu ideal çiftin bastırılmış tüm duygularını ortaya çıkaracaktır.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

Danimarkalı Kız (2015)

12
Filmin sayısız olgusal yanlışlığını ve üzerine inşa edildiği mesajı 2 saatlik sinemadan sonra dahi iletememesini bir kenara bırakalım. Sadece Eddie Redmayne ve cinsiyet değiştirme ameliyatının bilinen ilk örneklerinden biri olan Danimarkalı ressam Lili Elbe’yi canlandırmasına odaklanalım. Bu, Redmayne’in sürekli yükselen performansı onu yıldızlaştırdı ve ona iki yıl içinde ikinci bir Oscar adaylığı kazandırdı. Yalın ve çekingen yapısıyla Elbe kadar inandırıcıdır ve muhteşem beden dili bir hareketle bin kelime konuşturabilir. Bu performansın tek dezavantajı, Elbe’nin hayatının detaylarını aktarmak yerine melodrama ve trajediye yenik düşen iddialı betimlemeleridir. Film çok olumlu yorumlar almamış olsa da crossdresser (CD) filmleri arasında listelenen bu yapımın sinemaseverler tarafından mutlaka izlenmesini tavsiye ederiz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

Bazıları Sıcak Sever (1959)

11
‘Bazıları Sıcak Sever’, film endüstrisi hala ahlaki olarak ilkel bir sansür yasasının kısıtlamaları altındayken ortaya çıktı ve bu nedenle bir lisans verilmedi. Film, AFI tarafından komedi türü olarak sınıflandırıldı. Kariyerlerinde zor zamanlar geçiren iki Chicago’lu caz müzisyeni Joe (Curtis) ve Jerry (Lemmon) 1929’da yaşanan bir mafya cinayetine tanık olunca, kendilerini gören gangsterlerden kaçmaya başlarlar. Florida’da bir otelde kalan ve kadınlardan oluşan bir müzik grubunu görünce aralarına girmeye karar verirler. Hem Curtis hem de Lemmon, muhteşem Marilyn Monroe’ya aşık olur ve içlerinde farkında olmadıkları boşluklar açan bir dizi gaip olaya karışırlar.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 EROTİK KORKU FİLMİ

Plüton’da Kahvaltı (2005)

10
Cillian Murphy. O rüya gibi mavi gözleri ve çıkık elmacık kemikleri her kadını kendinden geçirebilirdi ve inanılmaz oyunculuk yeteneğiyle sektörde çalışmış en iyi İrlandalılardan biri olarak yerini sağlamlaştırdı. ’28 Gün Sonra’ ve ‘Batman Başlıyor’ filmlerinde rol aldıktan sonra Murphy, bu kara komedide çocukken terk edilmiş ve şimdi aşkı ve annesini arayan trans bir kişiyi canlandırdı. Patrick henüz kundağındayken tüm ailesi tarafından terk edilmiştir. Artık ona bakacak olan kişi bir peder olan Bernard’dır. Büyürken yavaş yavaş hayatına dair birçok şeyin farkına varır. Üzerindeki tüm bu basınca rağmen başka biri olmayı reddeder. Bir süre sonra kendi başına kaldığında Londra’ya gidip ailesini aramaya karar verir. Çıktığı bu yolculuk ona ve hayatına dair birçok şeyi açığa çıkaracaktır.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN, İZLEMEYENİN PİŞMAN OLACAĞI EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

Beni Orada Arama (2007)

9
Crossdresser (CD) filmleri denilince akla ilk olarak cinsel içerikli bir filmler serisi gelebilir, fakat bu düşünce elbette sanatseverler tarafından haklı olarak kabul edilmemektedir. Cate Blanchett haklı olarak neslimizin en büyük aktrisi olarak onurlandırılabilir. Rol aldığı karakterlere bir göz attığımızda, gerçek hayattaki rolleri üstlenmeyi tercih ettiğini görüyoruz. Kraliçe I. Elizabeth’i oynamaktan efsanevi Katharine Hepburn’e kadar, yeteneğini çok çeşitli karakterlere dönüştürdü, ancak aldığı roller şaşırtıcı bir şekilde burada bitmiyor. Garip ve ürkütücü bir seçim olarak adlandırılabilecek bir şekilde, Bob Dylan’ı oynamak için boz saçları ve o ikonik Ray-Ban’leri kullanmayı seçti! Tam anlamıyla bir müzik ilahı olan Bob Dylan, kariyeri boyunca sayısız türde klasik üretmiş ardından da bir ömür boyu konuşulacak bir efsane haline gelmiştir. Bu başarısının yanısıra son derece de gizemli ve ketum olduğu da bilinen bir gerçektir. Sanatçının hayatının farklı dönemlerini ve dönüm noktalarını ele alan film, Dylan’ın hayatının saklı kalmış dönemlerine ışık tutuyor.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN AMAZON PRİME’DAKİ EN İYİ 12 ROMANTİK FİLM

Orlando (1992)

8
1928 yılında yayımlanan, büyük yazar Virginia Woolf’un epik-romanı Orlando’dan uyarlanan bu film, bağımsız sinema yapımcısı ve yönetmen Sally Potter’e ait bir prodüksiyon. Bu destansı sinema şahaserinde, dört asırlık bir dönemdeki cinsel politik süreçler aynı oyuncu çerçevesinde ve cinsiyetler değişerek sahneleniyor. Bu yüzyıllık geçişler sürecinde yolu İstanbul’a da uğrayan ana karakter, bu zaman yolculuğunda gönlünü kâh alımlı bir kadına kaptıracaktır kâh yakışıklı bir dahiye. Gerçekten de ilginç bir senaryoya, farklı bir kurguya sahip bir film.

BENZER YAZI: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ

Sınırsızlar Kulübü (2013)

7
Bir Oscar, bir Altın Küre ve neredeyse tüm büyük ödülleri süpüren Jared Leto, bu performansından sonra bir süperstar oldu. Crossdresser filmleri arasında beğenilen yapım, uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinleniyor. Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası FDA kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi ABD’de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan biri olan arkadaşı Eve Saks’ın da yardımıyla Ron farkıdna olmadan çevresindeki hastalar içinde bir iletişim ve satış ağı kurmuş olur.

BENZER YAZI: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 25 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ

Tootsie (1982)

6
Michael Dorsey, yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünmesine rağmen bir türlü iş bulamamaktadır. En sonunda kadın kılığına girerek Dorothy Michaels adıyla bir televizyon dizisinin seçmelerine katılır. Kendisinin de hiç beklemediği bir şekilde seçmeleri kazanınca aslında olmadığı bir karakteri yaşamak zorunda kalır. Üstelik kısa bir süre içinde büyük bir başarı kazanarak çok da meşhur olur. Artık geri dönüş yapabilmek için çok da fazla şansı kalmamıştır. Aşık olduğu Julie Nichols dahil kimse asıl kişiliğini bilmemektedir.

BENZER YAZI: ÖRÜMCEK ADAM (SPİDERMAN) FİLMLERİ İZLEME SIRASI

Erkekler Ağlamaz (1999)

5
Nebraska’nın Falls şehri, Brandon Teena (Hilary Swank) adındaki delikanlıyla ilgili dedikodularla çalkalanıyordu, tüm kadınların olduğu gibi tüm kasabalının da dikkatini ve ilgisini çekmişti. Karizmatik kişiliği ve masum yüzünün arkasında kocaman bir sır gizliyordu. O herkesin olduğunu zannettiği kişi değildi. Her genç insan gibi hatalar yapıyordu ve bu hatalarını da çok pahalıya ödemek zorundaydı. Yeni sevgilisi Lana ve gözü pek arkadaşı John arasındaki sınırları yanlışlıkla aşınca sır, bir vahşetle ortaya çıktı. Brandon Teena; hararetli bir aşık, toplumdan dışlanmış kimsesiz bir hayalperest, cesur bir hırsız ve haksızlığa uğramış trajik bir suçluydu.

BENZER YAZI: İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINI KONU ALAN NETFLİX’TEKİ 12 MUHTEŞEM FİLM

Müthiş Dadı… Müthiş Baba (1993)

4
San Francisco’lu ses sanatçısı ve sadık baba Daniel, karısından (kendisi tercih etmese de) boşanır ve çocuklarının ortak velayetini kaybeder. Daniel, bu duruma bir çözüm bulmaya kararlıdır. En iyi bulduğu çözüm ise dadı kılığına girerek çocuklarının bakıcısı olmaktır. Bu şekilde olduğundan bambaşka bir karaktere bürünerek çocuklarının ve karısının güvenlerini tekrar kazanan Daniel’in başı, aksiliklerden kurtulmayacaktır.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 12 NÜKLEER SAVAŞ FİLMİ

Mulan (1998)

3
Büyük Hun İmparatorluğu’nun güçlü ve hazırlıklı askerleri Çin’e merhametsiz bir şekilde hücum etmeye devam etmektedirler. Ülkelerini korkusuzca savunmaya çalışan Çin askerlerinin ruhunda umuttan eser dahi kalmamıştır. Ping adlı genç ve kimsenin umursamadığı bir askerin adına bir savunma fikri gelir. Dağlara ateş etmesinin sonucunda aniden bir çığ beliriverir. Büyüyen çığ Hun askerlerini mahveder ve saldırılarını durdurmak zorunda bırakır. Ping kısa sürede bir kahraman haline gelir. Ancak Ping hakkında kimsenin bilmediği bir şey vardır. Ping, herkesin düşündüğünün aksine bir erkek değil, genç bir kızdır.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE EN İYİ 6 AGATHA CHRİSTİE TARZI FİLM VE DİZİ

Queen Christina (1933)

2
Halkına ve onun refahına oldukça düşkün olan İsveç kraliçesi Christina ülkesini çok sevmekte ve iyi bir yönetici olmak için elinden geleni yapmaktadır. Hanedanın devamı için de onun kuzeni Karl Gustav ile evlenerek soyu devam ettirmesi uygun görülmüştür. Fakat kraliçe bir gün kraliyet disiplinin baskıcılığından sıkılarak kaçmaya karar verir. Erkek kılığına girerek bir hana sığınır ve orada İspanyol elçisi olan Antonio ile aynı yatağı paylaşmak zorunda kalır. Kadın olduğu ortaya çıktıktan sonra ikilinin arasında bir aşk filizlenir ancak Christina ona gerçek kimliğinden bahsetmez. Sonrasında İspanyol elçisi olarak İspanyol kralının evlilik teklifini iletmek için huzuruna çıkınca işler iyice karışır. Crossdresser filmleri arasında 1933 yılında çekilmiş çok başarılı bir yapım.

BENZER YAZI: NETFLİX KOMEDİ FİLMLERİ: GÜLME GARANTİLİ 12 FİLM TAVSİYESİ

Sapık (1960)

1
Alfred Hitchcock, gerçek hayattaki Amerikalı suçlu Ed Gein’den biraz esinlenerek beğenilen psikolojik gerilim filmi ‘Psycho’yu yaptığında, kasvetli Bates Motel’in içinde gelişen olaylar karşısında izleyicileri korku içinde tırnaklarını ısırdı. ‘Psiko’, annesini kaybettikten sonra onun kişiliğine bürünen, hatta onun kıyafetlerini giyip ve kılık değiştirerek kendi erkek kişiliğinin cezbettiği kızları öldüren, rahatsız bir motel müdürünü oynayan aktör Anthony Perkins’i yıldız yaptı. Kült film büyük bir hit oldu ve bu güne kadar ruhumuzla oynuyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ DİN VE İNANIŞ KONULU EN İYİ 7 BELGESEL


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!