3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaYemekÇekirge, Hamam Böceği ve Un Kurdu Sofraların Ana Yemeği Olabilir!

Son Yazılar

Çekirge, Hamam Böceği ve Un Kurdu Sofraların Ana Yemeği Olabilir!

Ülkemizde “un kurdu” olarak bilinen ve çeşitli hayvanların beslenmesinde kullanılan “yem kurdu” çok yakın bir zamanda belkide sofralarda yemek ya da bazı yiyeceklerin içinde gıda takviyesi amacıyla kullanılabilir.

Avrupa’da günün konusu olan böcek larvalarının gıda takviyesi amacıyla kullanılması şu anda gündemde. İklim değişiklikleri sebebiyle bazı böcek türleri, insanların yaşam alanlarını tehdit etmeye başladı. Bu protein oranı yüksek istilacı böceklerin yenebileceği gündemde.

UN KURDU YEMEK NASIL OLACAK?

Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), un kurdunun gıda sanayisinde kullanımı için olumlu görüş bildirdi. EFSA, un kurdunun solucan görünümlü ve sarı renkli larvalarının “hem kurutulmuş halde bütün olarak hem de toz halinde” kullanılabileceğini kaydetti. Kurum, larvaların tüketilmesinin insan sağlığı açısından tehlike oluşturmadığını belirtti.

un kurdu yemek
Ed Oudenaarden/AFP/Getty Images

Protein, yağ ve diyet lifleri içeriyor

EFSA’nın raporu, un kurdunun “yeni tür gıda maddeleri” sınıflandırmasına sokulması için yapılan başvuru üzerine geldi. EFSA uzmanları, larvanın ağırlıklı olarak protein, yağ ve diyet lifleri içerdiğini, bundan dolayı tüketiminin “fizyolojik dezavantaj” oluşturmayacağını bildirerek, zehir ihtivasını inceleyen toksikolojik araştırmalarda da endişe verici bir bulguya rastlanmadığını kaydetti. EFSA raporunda kontaminasyonun sadece böceğe verilen yemin zehirli maddeler ihtiva etmesi durumunda görüldüğü de belirtildi. Uzmanlar, böcek ihtiva eden ürünlerde gıda alerjilerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

böcek yemeği

EFSA uzmanlarından Ermolaos Ververis, “EFSA’nın bu ilk risk değerlendirmesi, AB çapında ilk izinlerin verilmesinin yolunu açabilir” dedi. AB ve üye ülkeler, EFSA’nın değerlendirme raporu temelinde un kurdunun örneğin proteinli çikolatalarda, makarna gibi unlu mamüllerde ya da mangalda larva şeklinde kullanılmasına yeşil ışık yakabilecek.

un kurdu çekirge yemeği

Şu an böcek içerikli 14 ürünle ilgili daha inceleme yürütülüyor

EFSA uzmanlarından Wolfgang Gelbmann da larvaların atıştırmalıklar ve makarnalar gibi belli gıda gruplarında test edildiğine dikkat çekerek, böceklerin nasıl beslendiğinin de önem taşıdığını belirtti.

AB’nin 2015 yılındaki kararnamesiyle yenilikçi gıda maddelerinin değerlendirme ve izin işlemlerinin kolaylaştırılması ve Avrupa çapında merkezileştirilmesi hedeflenmişti. EFSA verilerine göre şu an böcek içerikli 14 ürünle ilgili daha inceleme yürütülüyor.

un kurdu burger

Sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak görülüyor

Böcekler, çevreye fazla zarar vermemeleri ve yüksek besin değerleri nedeniyle sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak görülüyor. Dünyanın pek çok bölgesinde cırcır böceği, çekirge, un kurdu gibi böcekler günlük beslenmenin parçası konumunda.

Avrupa’da ise böcek içeren gıda maddelerinin satışı yasak olmamasına rağmen çok küçük bir piyasaya sahip. Aralarında Almanya ve Avusturya’nın da bulunduğu bazı AB ülkelerinde böcek içeren atıştırmalık ve makarnalar özel kurallara tabi olarak satılıyor. Ancak henüz AB çapında verilmiş bir izin bulunmuyor. EFSA’nın raporu bu yönde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. AB Komisyonu ve üye ülkelerin satış ve dağıtım kriterleri üzerinde nihai anlaşmaya varmaları sonrasında AB çapında satış izninin çıkması bekleniyor.


Umarım UN KURDU nedir, un kurdu nasıl yenir, yem kurdu fiyatı ne kadar, un kurdu faydaları nedir gibi sorularınıza detaylı yanıt verebilmişimdir, yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz. Teşekkürler 

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Yemek ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!