Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEdebiyatCemal Süreya Kimdir, Hayatı, Eğitimi, Ailesi, Evlilikleri, Çocukları

Son Yazılar

Cemal Süreya Kimdir, Hayatı, Eğitimi, Ailesi, Evlilikleri, Çocukları

Edebiyatımızın önemli ismi Cemal Süreya kimdir, hayatı, eğitimi, aşk şiirleri, ailesi, evlilikleri, çocukları, işte yazımızda.

CEMAL SÜREYA KİMDİR?

cemal süreya ailesi
Babası Hüseyin Bey, üvey annesi Esma Hanım, kız kardeşleri Perihan (sağda), Ayten (solda)

Cemal Süreya ‘nın gerçek adı nedir, kimdir, nerelidir? Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, 1931’de Erzincan’da doğdu. 2 kız kardeşi olan Süreya’nın ailesi varlıklıydı. Dersim İsyanı sonrası bölgeden sürüldüler ve Bilecik’e yerleşmek zorunda kaldılar.

Cemal Süreya hayatı acılarla doluydu, kimdir sorusunun perde arkası da burada saklı! Küçük yaşlarda, henüz 23 yaşında olan annesini kaybetti. Ailenin maddi durumu gittikçe kötüye gidiyordu. Cemal Süreya, ilkokula devam etmek için halasının yanına, İstanbul’a gitti. İstanbul’daki zamanını savaş kitapları okuyarak ve bol bol sinemaya giderek geçirdi. Babası Hüseyin Bey’i 1957’de bir trafik kazasında kaybetti.

cemal süreya sözleri

Cemal Süreya eğitim hayatı ise gayet iyiydi. Sadece matematik ve resim ile arası kötüydü. Lise eğitimini yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Süreya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve iktisat Bölümü’nü kazandı. 1954’te mezun oldu ve teğmen olarak askerliğini yaptı. Bu sırada farklı dersler vererek hukuk diploması aldı.

hayat kısa kuşlar uçuyor ne demek

Cemal Süreya kimdir sorusunun cevabı aslında evlilikleridir, aşklarıdır, mektuplarıdır. Cemal Süreya’nın ilk evliliği 1954 yılında ilk ilkokul aşkı olan Seniha Hanım ile gerçekleşti. 1954 yılında Eskişehir Vergi Dairesi’nde stajyer olarak göreve başladı. 8 Ağustos 1955’te Teftiş Kurulu sınavını kazandı. 11 Ağustos 1955’te Maliye Müfettiş Yardımcısı olarak İstanbul’a gitti.

1958 yılında girdiği bir sınavı kazanmasının ardından Beşinci Sınıf Maliye Müfettişi oldu. Teftiş amaçlı yurdun çeşitli yerlerini gezdi. 1961’de Maliye Denetim Usulleri ve İktisadi Devlet Teşekkülleri’ni incelemek üzere Paris’e gitti. Bir yandan Fransızca’sını geliştirirken bir yandan “Göçebe” şiirini tamamladı.

Cemal Süreya Göçebe Şiirinden Bir Bölüm

1964’te İstanbul’a göreve gitti ve burada dergi çıkarma fikrini hayata geçirmek için çalışmaya başladı. Dergi için 31 Temmuz 1965 tarihinde Maliye Teftiş Kurulu’ndan istifa etti. Ancak 12 Eylül Darbesi nedeniyle memurluğa geri dönem zorunda kaldı. Süreya, Kültür Bakanlığının çıkaracağı kitapların basımında yer alan dokuz kişilik Kültür Kurulu üyeliğine de seçildi. Cemal Süreya 2 Şubat 1982 tarihinde yüksek bir bürokrat olarak emekli oldu.

Cemal Süreya, yaşamı boyunca 4 kez resmi olarak evlendi ve pek çok farklı ilişkisi oldu. İlk aşkı Seniha Hanım’la olan ilk evliliğinden Ayçe adında bir kızı oldu. Kötü giden evlilikleri sırasında Eskişehir Vergi Dairesi’nde stajyer olarak görev yapıyordu. Orada tanıştığı, bir süre beraber olduğu kişiye” Üvercinka” adlı şiiri yazdı.

Tomris Uyar - Cemal Süreya Aşkı
Tomris Uyar – Cemal Süreya Aşkı

1964’te Tomris Uyar’la, 2 sene sürecek ilişkileri başladı. 1967’te Zühal Tekkanat ile evlendi ve bu evlilikten Memo Emrah adında bir çocukları oldu.

Evliliği sırasında Fransızca hocalığı yapan Güngör Demiray ile tanıştı. Boşandı ve kısa bir süre sonra Demiray’la evlendi. 1980’de ölene kadar birlikte olacağı ve “Bayan Nihayet” diye adlandırdığı eşi Birsen Sağnak ile tanıştı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Edebiyat ile ilgili en çok okunan bilgi ve haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!