Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik Cep Telefonunuzu Kullanarak Gizli Kameraları Nasıl Bulursunuz?

Cep Telefonunuzu Kullanarak Gizli Kameraları Nasıl Bulursunuz?

Birinin sizi gizli kamera ile izlediğinden mi endişelisiniz? İşte cep telefonunuzu kullanarak gizli kamera nasıl bulunur sorusunun cevabı.

0
1504
gizli kamera nasıl bulunur

Arkadaşınızdan, otel görevlisinden veya işverenden şüphelenmek için bir nedeniniz var mı? Birinin sizi gizli kamera ile izlediğini hissediyor musunuz, belki de şüphelerinizde haklısınız! İçinizin rahat etmesi için cep telefonu kullanarak gizli kamera nasıl bulunur sizlerle paylaşacağız.

Gizli kameraları nasıl tespit edeceğinizi bilseydiniz gerçeği keşfedebilirdiniz. Neyse ki, yalnızca akıllı telefonunuzu kullanarak gizli güvenlik kameralarını bulmanıza yardımcı olacak gizli kamera dedektörü uygulamaları mevcuttur.

Cep telefonu uygulamaları ile gizli kamera nasıl bulunur hadi birlikte keşfedelim.

Gizli Kamera Tarafından İzleniyorsunuz

Gelişen teknoloji ile birlikte güvenlik araçlarının boyutu küçüldü fakat kalitesi arttı. Artık küçücük alanlarda devasa işler yapabilme becerisine sahip araçlar var. Bunlar elbette insan hayatını kolaylaştırmak için üretilen ürünler. Fakat bunları kötü niyetle kullanabilecek insanların da varlığını unutmamak gerekli.

Ev dışındaki günlük hayatımızda, güvenlik kameralarına (CCTV) yakalanmamış olmanız mümkün değildir. Evinizin hemen altındaki bir marketin bile kamerası olduğunu düşündüğünüzde, her evden çıkışınızda sizi kayıt ettiğini biliyorsunuzdur.

Kapalı devre kameraları, güvenlik kameralarını ve daha fazlasını kabullendiğimiz için, yıllar geçtikçe daha az şaşırtıcı hale geldi. Muhtemelen bir kameranın sizi kayıt ettiği düşüncesi sizi rahatsız ediyordur, ama en azından toplumu güvende tutmanın bir parçası olarak kabul edilebilir bir uygulama.

Ancak ofislerde, otel odalarında ve hatta evinizdeki gizli kameralar farklı bir konudur. Cep telefonu kullanarak gizli kamera nasıl bulunur konusunda sizinle doyurucu bilgileri paylaşacağız.

Akıllı Telefonlar Gizli Kameraları Algılayabilir

Bir James Bond aygıtı gibi görünse de, gizli kameraları tespit etmek için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Genel olarak, bunu başarmak için iki yaygın yöntem kullanılır.

  • Elektromanyetik alanların algılanması. Bu uygulama türü manyetik alanları algılar. Bununla birlikte, kameranın nereye yerleştirilebileceği hakkında bir fikriniz olması gerekir. Güçlü bir alan algılanırsa, duvarın veya bir nesnenin içine gizlenmiş bir kamera olması muhtemeldir.
  • Bir mercekten yansıyan ışığı algılama. Bu yöntem o kadar güvenilir olmasa da, sadece halıya düşen küçük nesneleri bulmak için böyle bir uygulamaya sahip olmaya değer.

Android Telefonla Gizli Kamera Nasıl Bulunur

Android’de gizli güvenlik kameralarını keşfetmek için çeşitli uygulamalar mevcuttur.

İndir: Gizli Kamera Dedektörü (Ücretsiz)

İndir: Glint Bulucu (Ücretsiz)

iPhone ile Gizli Kamera Nasıl Bulunur

iPhone’unuz için gizli bir kamera uygulamasına mı ihtiyacınız var?

İndir: Gizli Kamera Dedektörü (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar)

İndir: DontSpy 2 – Dedektör (1,99 $)

İndir: Gizli Casus Kamera Dedektörü (2,99 $)

Bu iPhone casus kamera dedektörü uygulamalarının tümü uygun fiyatlı ve kullanımı kolaydır. Ancak emin değilseniz, ücretsiz Gizli Kamera Dedektörü ile başlayın.

Akıllı Telefonla Gizli Kamera Nasıl Bulunur

Hangi uygulamayı seçerseniz seçin, kameraları ve hoparlörleri, hatta belki de gizli bilgisayarları bile tespit edebileceksiniz.

Bu tür uygulamalar genellikle aynı şekilde çalışır: Bir kameraya veya başka bir gözetleme cihazının sinyallerine odaklanır. Cihazın nerede saklandığı konusunda size bir fikir vermek için yeterli bilgi sağlar.

Örneğin, Android’de Gizli Kamera Dedektörü uygulamasını denedik. Uygulamayı başlattıktan sonra, akıllı telefon bir kameranın yakınındayken kırmızı bir ışık gösteriyor. Kameranın konumunu bulmak için kırmızı ışığın yönünü kullanın.

Tarayıcı ayrıca diğer donanım türlerinin yakınında da sizi uyaracaktır, ancak farklı sonuçlar verecektir. Bir kamera algılandığında ekranın ortasında görüntülenen bir sayı 100’ü aşacaktır.

Gizli Kamera Dedektörü ayrıca, şimdiye kadar gözünüzden kaçan kameraları bulabileceğiniz bir IR moduna da sahiptir.

Bu, akıllı telefon kamerasını bir kameranın gizlenmiş olabileceği bir alana tutarak yapılır. Telefonunuzun ekranında parlak beyaz bir daire görünüyorsa, yakında gizli bir kamera vardır. Bu, analog (eski tip) kamera türleriyle çalışmaz ve kameranın çalışma şekliyle sınırlıdır.

Gizli Kameraların Etkili Tespiti

Bu uygulamaları kullanırken, öncelikle odada hangi teknolojinin olduğunu bildiğinizden emin olmanız gerektiğini unutmayın. TV’ler, bilgisayarlar, akıllı asistanlar (Amazon Echo gibi) ve diğer donanımlar da sinyal yaymasından dolayı algılanacaktır.

Ancak, telefonu doğru tutmanız da yardımcı olacaktır. Başlangıçta cihazı düz tutmanın (uzaktan kumanda gibi) daha iyi sonuçlar vereceğini düşünebilirsiniz. Sensörlerin telefonunuzun neresine yerleştirildiği bunu etkiler. Biraz pratik yapmak en iyi açıyı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Hala sorun yaşıyorsanız, telefonu kılıfından çıkarın. Bazı kılıf malzemeleri, diğer cihazlardan gelen sinyalleri engelleyebilir ve telefonun kendi radyasyon alanını bozabilir. Telefonu kılıfından çıkarmak size daha hızlı ve daha doğru kamera algılama sonuçları verecektir.

Özel Cihazlarla Gizli Kamera Nasıl Bulunur

Diğer seçeneklerin de mevcut olduğunu unutmayın. Örneğin bir kızılötesi kameraya erişiminiz varsa, bu gizli bir kamerayı algılamalıdır, kablosuz ağ kullanan düşük maliyetli cihazlar evinizdeki yakındaki Wi-Fi cihazları listesinde görünebilir.

Özellikle endişeleniyorsanız, bazı uzman algılama donanımlarını da düşünebilirsiniz. Örneğin, bu gizli kamera hata dedektörü, RF sinyal algılama, manyetik alan algılama, kızılötesi algılama özelliklerine sahiptir ve kameralar ve gizli mikrofonlar için kullanılabilir.

Tabii ki, gizli kameraları bulmak için bir mobil uygulama çok daha ucuz ve kullanımı daha hızlı.

Gizli Bir Kamera Bulduğunuzda Ne Yapmalısınız?

Gizli bir güvenlik kamerasının, sizi izleyip izlemediğini bilmek içinizi rahatlatacaktır. Ama artık cep telefonunuzla gizli kamera nasıl bulunur biliyorsunuz, peki gerçekten şüphelerinizde haklıysanız ne yapmalısınız?

Bir gizli kamera tespit ederseniz, yapmanız gereken ilk şey, cihazın uzaktan ve yakından fotoğraf ve videosunu çektikten sonra polisi aramak olmalıdır. Bu gibi durumlarda cihaza elinizle dokunmamanız da en önemli noktalardan biridir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz