Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaTeknolojiChatGPT Hakkında Merak Edilen 9 Soruyu Cevapladık

Son Yazılar

ChatGPT Hakkında Merak Edilen 9 Soruyu Cevapladık

Son zamanlarda herkes ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar merak ediyor. Hadi merak ettiğiniz 9 sorunun cevabına birlikte bakalım.

ChatGPT, son zamanların en büyük teknoloji keşiflerinden biridir. Sonsuz seçeneklerle kullanım alternatifleri sunar. Öğrenciler ve lise öğretmenlerinden programcılara ve yazarlara kadar herkes ChatGPT’yi iyi bir şekilde kullanabilir ve hali hazırda kullanıyor zaten. Peki ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? gibi merak edilen toplamda 9 temel sorunuza yazımızda cevap veriyoruz.

Ancak, hepimiz bu yeni moda chatbot’u anlamlandırmaya çalışırken, cevaplanması gerekebilecek bazı sorular var. ChatGPT hakkında sahip olabileceğiniz en acil sorulardan ve cevaplardan bazılarını bir araya getirdik.

chatgpt nedir

1. ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından oluşturulan, sohbete dayalı bir AI (Yapay Zeka) sohbet robotudur. Soruları yanıtlamak, bilgi sağlamak, bir dizi sorunu çözmek ve yanıtı size insan benzeri bir şekilde iletmek için tasarlanmıştır.

ChatGPT’yi farklı konularda kapsamlı bir şekilde bilgi araştırmış zeki biri olarak düşünebilirsiniz. ChatGPT’ye bir soru sorduğunuzda, ilgili bilgileri (geçmişte “okuduklarına” dayalı olarak) bulmak için belleğinde arama yapar ve bunu bir yanıt oluşturmak için kullanır.

Bu anlamda ChatGPT, sizinle sohbet edebilen, ancak fiziksel bir bedenin, duyguların veya diğer insani sınırlamaların kısıtlamaları olmaksızın tüm bildiklerini insan gibi paylaşan çok bilgili bir robottur.

2. ChatGPT Ne Kadar Doğru Cevap Veriyor?

OpenAI’ye göre, ChatGPT’nin yanıtları bazen yanıltıcı, yanlış ve gerçek dışı olabilir. Ancak cesaretiniz kırılmasın. ChatGPT ayrıca, soracağınız basit ve orta derecede karmaşık soruların çoğu için inanılmaz derecede doğru olabilir. Konuyla ilgili çok sayıda eğitim verisine maruz kalması (yani eğitilmiş olması) özellikle etkileyicidir.

Ne yazık ki, doğruluğunu gerçekten tahmin edemezsiniz. Örneğin, ChatGPT’den karmaşık bir sorunu çözmek için bir bilgisayar programı yazmasını isteyebilirsiniz ve bu, etkileyici derecede doğru sonuçlar verir.

Cevapları daha doğru alabilmek için testimizi İngilizce dilinde gerçekleştirdik.

Ancak, biraz çarpık mantık içeren basit bir matematik sorusu yapay zeka modelinin kafasını karıştırabilir.

Bir bilgisayar programı yazacak kadar akıllı bir modelin basit bir aritmetik problemini bir kalp atışı hızında çözeceğini düşünürsünüz. Bununla birlikte, özellikle aritmetiğin belirli bir nüansı konusunda yeterli eğitimi yoksa, birkaç nedenden dolayı başarısız olabilir.

ChatGPT’nin doğruluğuna yönelik bir diğer ciddi sınırlama, AI modelinin veri almak için internete kendi başına erişememesidir. Bu nedenle, ona yakın tarihli veya gerçek zamanlı olaylar hakkında bilgi gerektiren bir soru sorarsanız, ChatGPT neredeyse kesinlikle başarısız olacaktır. ChatGPT’ye 2022 Dünya Kupası’nı kimin kazandığını sorduk ve yanıtı şöyle:

chatgpt nedir

Ne yazık ki, bazı durumlarda ChatGPT, yeterince ikna edici görünen yanlış yanıtları kendinden emin bir şekilde vermeye çalışabilir.

Bu nedenle uzman olmadığınız konularda, özellikle doğruluğun kritik olduğu konularda cevaplar veya yardım için ChatGPT’ye güvenmek bir hata olabilir. ChatGPT, bir AI modeli için etkileyici bir doğruluğa sahiptir. Ancak her zaman değil.

3. ChatGPT Konuşmalarınızı Saklıyor mu?

Ne yazık ki evet. OpenAI, ChatGPT ile etkileşim kurduğunuzda oluşturulan verileri depolar. OpenAI’ye göre, ChatGPT ile etkileşiminiz tarafından oluşturulan içerik, AI modelini “geliştirmek” için kullanılır ve geliştiriciler tarafından incelenebilir. Basit bir ifadeyle, birisi sonunda konuşmalarınızın detayını okuyor olabilir.

Gizli bilgileri ChatGPT ile paylaşmayın. Geçmişte yaptıysanız, [email protected] adresine bir e-posta göndererek hesap verilerinizi silebilirsiniz. Konunuz olarak “Hesap Silme Talebi“ni kullanın ve e-postanın gövdesine “Lütfen hesabımı silin” ifadesini ekleyin. Talebiniz tamamlandığında bir onay e-postası alacaksınız.

4. ChatGPT Güvenli mi?

ChatGPT’nin en etkileyici özelliklerinden biri, OpenAI ekibinin chatbot’u güvenli hale getirmek için harcadığı çabalardır. ChatGPT’nin halka açıklanmasının ilk birkaç gününde pek çok güvenlik sorunu olmasına rağmen, bu tür güvenlik endişelerinin önemli bir kısmı ortadan kaldırıldı.

Ancak, ChatGPT ne kadar güvenli olmaya çalışsa da, yine de prototip bir yapay zeka modelidir ve pek çok şey ters gidebilir. ChatGPT’den tıbbi veya yasal tavsiye almayın ve belki de daha da önemlisi, ChatGPT’nin tavsiyesini ilk değerde kabul etme olasılığı yüksek olan reşit olmayan çocukların bu yapar zekayı denetim olmadan kullanmasına izin vermeyin.

5. ChatGPT Ücretsiz mi?

Şimdilik evet. Ne yazık ki, ChatGPT kadar güçlü bir teknolojiyi çalışır durumda tutmak için gereken türden işler, göz yaşartıcı miktarda para gerektiriyor. GPT 3.5 (ChatGPT’nin üzerine kuruludur) gibi yapay zeka modellerini oluşturmak, eğitmek ve ince ayar yapmak da inanılmaz derecede maliyetlidir. OpenAI şu anda son kullanıcılara hiçbir maliyet getirmeden faturaları ödüyor. Ancak OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, şirketin bir noktada ChatGPT’den para kazanmak zorunda kalacağı konusunda uyardı.

6. ChatGPT ile Neler Yapabilirsiniz?

ChatGPT ile yapabileceğiniz şeylerin listesi neredeyse sonsuzdur. Yazılı olarak sorulabilecek bir sorunuz varsa, ChatGPT’nin sorunu çözmenize yardımcı olma olasılığı yüksektir.

Denemeler, e-postalar, özgeçmişler, şarkılar ve bilgisayar yazılımı yazmaktan neredeyse her alandaki karmaşık konuları açıklamaya kadar, ChatGPT her türlü işin üstesinden gelir. ChatGPT’ye yeteneklerini sorma dürtüsüne karşı koyamadık ve işte verdiği cevap:

Daha iyi bir açıklama getiremezdi.

7. ChatGPT, Google Arama’nın Yerini Alabilir mi?

ChatGPT’nin Google’ın yerini almasıyla ilgili birçok konuşma yapıldı. Yeteneklerini görünce, birçok insanın neden böyle düşündüğü şaşırtıcı değil. Ancak ChatGPT, Google Arama’nın veya bu konudaki herhangi bir arama motorunun yerini almayacak – en azından yakın zamanda.

ChatGPT web’i tarayamaz ve arama motorları gibi web sayfalarını dizine ekleyemez. En kötüsü, ChatGPT’nin internete gerçek zamanlı erişimi yoktur. ChatGPT’nin mevcut yinelemesinin bilgi tabanı bitiş tarihi 2021’dir. Bu, o tarihten sonra meydana gelen herhangi bir olay hakkında hiçbir fikri olmayacağı anlamına gelir. Öte yandan Google, birkaç dakika önce yaşanan herhangi bir olay ya da konuyla ilgili gidilecek tek noktadır (şimdilik).

Bunun yerine, gerçekten harika ürünler yaratmak için her iki teknolojinin gücünden yararlanabilen birçok ürün için verimli bir zemin var. Google aramayla entegre olan bazı ChatGPT Chrome uzantıları zaten var. Ve sonra, ChatGPT güçlerinin, Google Bilgi Grafiğinin ve bazı tescilli AI teknolojisinin bir karışımı olan Chatsonic var.

Ancak, teknolojinin gidişatını asla tahmin edemeyeceğinizi kabul etmeliyiz. Uzun vadede işler değişebilir, ancak şimdilik Google Arama halen tek lider.

8. ChatGPT İnsanın Yerini Alabilir mi?

Bu fikri destekleyen pek çok iyi argüman var. Bilgisayar programları, makaleler ve e-postalar yazabilir ve hatta gerçek bir müşteri destek temsilcisi gibi davranabilirler. Peki, ChatGPT bizleri işsiz bırakır mı? Hayır, yakın zamanda değil.

ChatGPT gibi Transformer AI modelleri, gerçekleri kurgudan ayırmakta zorlanıyor. Kelimenin gerçek anlamında zeki değiller, sadece mantıklı tepkiler yaratmak için sıradaki kelimelerin sırasını tahmin etmede inanılmaz derecede iyiler.

Akıllı telefonunuzdaki otomatik düzeltme ve otomatik tamamlama özelliklerini düşünün. Akıllı telefonlarınız ne yazmak istediğinizi söyleyemez. Yalnızca, zaten yazdıklarınıza bağlı olarak hangi sözcük dizisinin daha anlamlı olacağını ve hangi sırada olduğunu tahmin eder. AI modelleri böyle çalışır, ancak tahmin oyunlarında inanılmaz derecede daha iyidirler.

Diğer bir konu ise güvenlik kaygılarıdır. Gerçekleri kurgudan ayırt edemeyen bir yapay zeka modeli işinizi nasıl alabilir? Hukuka uygun bir tavsiye için hata yaptığı bilinen bir yapay zeka modeline güvenir miydiniz? Görev açısından kritik yazılımlar için kod yazmasına izin verir misiniz? Müşterinizin sorgusunu insan düzeyinde bir yanıtla ele alacağına güvenir miydiniz? Tıbbi bir prosedür hakkında eğitici makaleler yazmasına izin verir misiniz?

ChatGPT sizi eğlendirecek ve büyüleyecek, ancak işiniz güvende (en azından şimdilik).

9. ChatGPT Alternatifleri Nelerdir?

ChatGPT’ye ulaşabileceğiniz en yakın şey, OpenAI’nin ChatGPT’nin üzerine kurulu olduğu teknolojiye benzer bir teknoloji kullanan GPT-3 Oyun Alanıdır. ChatGPT daha kontrollü bir yanıt verme eğilimindeyken (güvenli kullanımı sağlamak için), GPT-3 Oyun Alanı daha az kısıtlı yanıtlar ve hatta daha fazla özelleştirme için yer bırakır.

chatgpt alternatifleri

ChatGPT’ye eşit derecede güçlü bir başka alternatif, ChatGPT’nin yaptığı her şeyi ve biraz daha fazlasını yapan bir yapay zeka sohbet robotu olan Chatsonic’tir. ChatGPT’den farklı olarak Chatsonic, internetten veri alabilir, son olaylarla ilgili istemlere yanıt verebilir ve DALL-E ve Stable Diffusion kullanarak görüntüler oluşturabilir.

ChatGPT, Kesinlikle Potansiyel Bir Devrim

ChatGPT, tüketiciye dönük AI teknolojileri dünyasında muazzam bir sıçramayı temsil ediyor. Yetenekleri, onu günlük hayatımızda teknolojiyi nasıl kullandığımız konusunda potansiyel bir oyun değiştirici yapıyor. Şu anda çeşitli eğlenceli şekillerde kullanılsa da, ChatGPT’nin hala bir prototip olduğunu ve devam eden bir çalışma olduğunu unutmamak önemlidir.

Şimdilik ona aşırı güvenmeyin ve ondan çok fazla şey beklemeyin, ancak sunduğu tüm güzellikleri keşfedin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!