in

HadiiHadii

CHP’li Enis Berberoğlu Serbest Bırakılacak mı?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi kararına uyulması yönünde mütalaa sundu. AYM’nin Berberoğlu hakkında verdiği ikinci ‘hak ihlali’ kararı geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

enis berberoğlu serbest bırakılacak mı

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne mütalaasını sundu.

Başsavcılıkça mahkemeye sunulan mütalaada mahkumiyet hükmüne ilişkin infaz işlemlerinin durdurulması, sanığın hükümlü statüsü sona erdirilerek hakkında yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi istendi. Mütalaada ayrıca Berberoğlu hakkında TBMM’den dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke düzenlenmesinin istenilmesi talep edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci “Hak ihlali” kararı 3 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. AYM, gerekçeli kararda, “Anayasal düzenin korunması yalnızca Anayasa Mahkemesi’ne ait bir görev değildir. Başta TBMM olmak üzere kamu gücünü kullanan tüm organların yükümlülüğü vardır” vurgusu yapmıştı.

Bu tespitle yetinmeyen Yüksek Mahkeme eşine sık rastlanmayan bir şekilde kararın, bir örneğinin bilgi için ve ilgileri nedeniyle TBMM, Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderilmesine de karar vermişti.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
tunceli koronavirüs bakımevi ölüm

Tunceli’de Bakımevinde Koronavirüsten 12 Ölüm İddiası Araştırılıyor

tessica brown tiktok saç spreyi

Saç Spreyi Yerine Güçlü Yapıştırıcı Sürünce Tiktok’ta Viral Oldu