Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiChrome 93 Güncellemesi 4 Yeni Özellik ile Geldi

Son Yazılar

Chrome 93 Güncellemesi 4 Yeni Özellik ile Geldi

Chrome 93 güncellemesi tüm kullanıcılara geldi. Burada, tarayıcı güncellemesinde denenebilecek en iyi dört yeni özelliğe göz atacağız. İşte Chrome 93 özellikleri:

Google Chrome 93 artık masaüstü kanalında mevcut, bu da tüm kullanıcıların güncellemeyi alacağı anlamına geliyor. Bu güncelleme, size daha uygun bir çevrimiçi deneyim sunmak için bazı harika özellikler sunuyor. İşte Chrome 93 özellikleri:

CHROME 93 ÖZELLİKLERİ

Burada, Chrome 93’teki en iyi dört yeni özelliğe göz atacağız.

1. Masaüstü Aşamalı Web Uygulamaları URL İşleme

Chrome 93, URL bağlantılarını açmanın daha uygun bir yolunu sunuyor. Cihazınızda kayıtlı Aşamalı Web Uygulamalarınız (PWA’lar) varsa, Chrome artık bu web uygulamalarını doğrudan bir URL bağlantısı aracılığıyla açacaktır. Örneğin, bir YouTube köprüsüne tıklarsanız, video yeni bir sekme yerine YouTube web uygulamasında açılacak.

Bu özelliği etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

  1. chrome://flags/ adresine gidin.
  2. “masaüstü-PWA-URL-işleme” araması yapın.
  3. Varsayılan ayarı Etkin olarak değiştirin.
  4. Chrome’u Yeniden Başlat’ı seçin.
chrome 93 özellikleri

Bu özellik Chrome 93 güncellemesinde etkin olmasına rağmen, çoğu PWA henüz bu özelliği desteklememektedir. Geliştiricilerin, ekstra işlevsellik eklemek için bu web uygulamalarını güncellemeleri gerekecektir.

2. Web Uygulamaları için Geliştirilmiş Çoklu Ekran Desteği

Multi-Screen Window Placement API, uygulamaların pencereleri birden çok ekranda belirli yerlere yerleştirmesine olanak tanır. Geliştiriciler bu özelliği uyguladıktan sonra, birden çok pencereyi çok daha kolay kullanabileceksiniz.

Bunun bir örneği, Google Slaytlar’da slayt gösterileri sunmaktır. Slaytlar, projektör gibi bir sunum ekranında tam ekran görünecek ve dizüstü bilgisayar gibi diğer ekranda konuşmacı notları görünecektir.

3. Cihazlar Arasında İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Chrome artık iki faktörlü kimlik doğrulama için SMS giriş kodlarını otomatik olarak tanıyacak ve senkronize edecek. Bu, tek seferlik şifrelerin telefonunuzda otomatik olarak algılanacağı ve masaüstündeki Chrome’da doldurulacağı anlamına gelir.

Bu özellik, hem telefonunuzda hem de masaüstünüzde Chrome’da Google hesabınızda oturum açmanızı gerektirir. Şu anda bu özellik henüz başlangıç aşamasında ve bu özelliği destekleyen çok fazla web sitesi yok.

4. Google Sürekli Arama

Sürekli arama navigasyonu, Google Arama sonuçlarınızı adres çubuğunun altında sürekli bir şerit halinde görüntülemenize olanak tanır. Bu, başka bir sonuç açmak için bir sayfaya geri dönmeniz gerekmediği için daha uygun bir arama deneyimi yaratır.

Bir sonuca dokunduğunuzda, adres çubuğunuzun altında alternatif arama sonuçlarıyla birlikte ek bir üst çubuk göreceksiniz. Ziyaret ettiğiniz ilk sayfada kalırken bu sonuçlar arasında yatay olarak ilerleyebilirsiniz.

Başka bir web sitesine geçmek için sonuçlardan birine dokunabilirsiniz. Veya sonuçlara genel bakışa geri dönmek için sonuç çubuğunun solundaki Google simgesine dokunabilirsiniz.

Bu özelliğe erişmek için şu adımları izleyin:

  1. chrome://flags/ adresine gidin.
  2. Arama çubuğuna “sürekli arama” yazın.
  3. Varsayılan ayarı Etkin olarak değiştirin.
  4. Chrome’u Yeniden Başlat’ı seçin

Chrome Güncellemelerinizi Kontrol Edin

Çoğu durumda, Chrome güncellemeleri çok ihtiyaç duyulan değişiklikleri getirir. Ancak Chrome’unuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak ve istediğiniz zaman manuel olarak güncellemeyi tercih edebilirsiniz.

Google, önemli güvenlik özelliklerini kaçırabileceğiniz için güncellemelerinizi devre dışı bırakmanız konusunda uyarıda bulunurken, sizi kısıtlayan hiçbir şey yoktur. Neyse ki, karar hala sizin ve otomatik güncellemeleri durdurmanın yolları var.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!