Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSağlıkÇikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl, Neden Olur?

Son Yazılar

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl, Neden Olur?

Doktorların endometrioma olarak adlandırdığı çikolata kisti nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, neden olur, tehlikeli mi?

Çikolata kisti, eski kanla dolu bir yumurtalık kistidir. Doktorların endometrioma olarak adlandırdığı bu kistler kanserli değildir, ancak genellikle bir kişinin endometriozisinin doğurganlığını zorlaştıracak kadar şiddetli olduğu anlamına gelir. İşte bu yazımızda sizlerle çikolata kisti nedir, çikolata kisti belirtileri, tedavisi nasıl yapılır, neden olur? İŞTE detaylar.

Endometriozis çikolata kistlerine neden olur. Endometriyal doku rahmi kaplar ve endometriozis bu dokunun rahmin dışında da büyümesine neden olur.

Endometriyal doku yumurtalıklara, fallop tüplerine ve mesane gibi yakındaki organlara yapışabilir. Bu ağrılı, ağır dönemlere neden olabilir ve etkilediği organlara da zarar verebilir. İşte bu yazımızda sizlerle çikolata kisti nedir, çikolata kisti belirtileri, tedavisi nasıl yapılır, neden olur? tek tek açıklayacağız.

Doktorlar endometriozisi, endometriyal dokunun vücudun diğer bölgelerine ne kadar yayıldığına göre aşamalara ayırır. Evre 3 ve 4 en şiddetli olanlardır ve endometriomalara neden olma olasılıkları en yüksek olanlardır.

Endometriozisli bir kişi tedavi görmezse daha şiddetli hale gelebilir ve çikolata kistleri gelişebilir.

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kistleri içinde eski kan bulunan keselerdir. Yumurtalıklara yapışırlar ve yumurtalık fonksiyonunu etkileyebilirler. Bazı durumlarda çikolata kistleri yumurtalıkların çalışmasını durdurarak hamileliği önleyebilir.

Doktorlar endometriozise neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Çoğu araştırma, östrojenin kilit bir rol oynadığını öne sürüyor, ancak araştırmacılar hormonun neden bazı insanlarda bu duruma neden olduğundan ve diğerlerinde neden olmadığından emin değiller.

Çikolata kisti neden olur?

Çikolata kistleri için risk faktörleri şunları içerebilir:

  • Genetik: Ailesinde endometriozis öyküsü olan kişilerin bu duruma yakalanma olasılığı daha yüksektir.
  • Retrograd adet akışı: Bu, adet kanının ters yönde hareket etmesi ve vajinadan dışarı çıkmak yerine fallop tüplerine çıkmasıyla olur.
  • Bağışıklık bozuklukları: Bazı bağışıklık sistemi sorunları, özellikle otoimmün bozukluklar endometriozise neden olabilir.
  • Yaralanmalar: Rahim veya çevresindeki yapılarda hasar, endometriozis riskinin artmasıyla ilişkilidir. Bu yaralanmalar, örneğin sezaryen doğum sırasında meydana gelebilir.

Çikolata kisti belirtileri

Çikolata kistini sadece semptomlardan teşhis etmek imkansızdır. Bunun yerine, doktor yumurtalıkları bir ultrason ile incelemelidir.

Bu kisti kesin olarak teşhis etmek için bir sağlık uzmanının dokuyu mikroskop altında incelemesi gerekir. Hala emin değillerse, analiz için kistin çıkarılmasını önerebilirler.

Çikolata kisti belirtileri endometriozise benzer. Şunları içerebilirler:

Çikolata kisti tedavisi

Tedavi semptomlara ve üreme hedeflerine bağlıdır. Bunlar hamileliği içeriyorsa, tedavinin temel amacı doğurganlığı korumak veya arttırmaktır.

Bazı durumlarda, bir doktor, büyüyüp büyümediğini görmek için kisti beklemeyi ve dikkatlice gözlemlemeyi önerebilir.

Doktorlar, aşağıdaki durumlarda çikolata kisti tedavisi amacıyla kisti çıkarmak için ameliyat önerebilir:

  • büyük kist gelişimlerinde
  • adet dönemindeki dayanılmaz acı
  • kısırlık riskine sebep olacaksa

Endometriomalar ve diğer endometriozis semptomları ameliyattan sonra tekrar ortaya çıkabilir, bu nedenle nihayetinde birkaç prosedür gerekli olabilir.

Çikolata kisti nasıl geçer?

Bazen doktorlar, bir yumurtalığı kaldıran ve endometriozis semptomlarından kurtulma sağlayabilen ooferektomi adı verilen bir prosedür uygulayacaktır. Ancak doktorlar bu tedaviyi hamile kalmayı isteyen kadınlara önermemektedir.

Çikolata kisti nasıl anlaşılır? Ultrason görüntüleme ile doktora kistin endometrioma olma olasılığının yüksek olduğunu söyleyebilir, ancak doktor ancak kisti mikroskop altında inceledikten sonra kesin tanı koyabilir.

Çok nadiren, ultrasonda endometrioma gibi görünen büyük bir yumurtalık kisti kanserli hale gelir. Sonuç olarak doktor, 4 santimetreden büyükse, büyüyorsa kistin ve yumurtanın çıkarılmasını önerebilir.

Çikolata kisti gebeliği engeller mi?

Endometriozis hamile kalmayı zorlaştırabilir ve çikolata kistleri bunu daha da zorlaştırabilir.

Endometriozis ve kısırlık arasındaki bağlantı hala tam olarak açık değildir. Endometriyal büyümeler ve endometriomalar iltihabı tetikleyebilir, bu da döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini zorlaştırabilir. Enflamasyon, gelişmekte olan bir embriyoya da zarar verebilir.

Endometriomalar ayrıca yumurtalıkların sağlıklı yumurta üretmesini zorlaştırabilir. Yumurtlama daha az gerçekleşirse veya yumurtalar daha az sağlıklıysa hamilelik şansı azalır.

Endometriomaların kaçınılmaz olarak kısırlığa neden olmadığını hatırlamak önemlidir. Aslında, ileri endometriozis ve çikolata kistleri olan bazı kadınlar kolayca hamile kalabilirler.

Bazı araştırmalar, bir endometriomanın çıkarılmasının yumurtalıklara zarar verebileceğini veya doğurganlığı engelleyebilecek yumurta rezervini tüketebileceğini öne sürüyor.

Bir kadın tüp bebek (IVF) yaptırmayı planlıyorsa, kistin cerrahi olarak çıkarılması işlemi daha zor hale getirebilir ve hamile kalma şansını artırması pek olası değildir.

Ancak tüp bebek olmadan hamile kalmayı planlayan kadınlar için çikolata kistinin cerrahi olarak çıkarılması doğurganlığı iyileştirebilir.

Bir sağlık uzmanıyla ameliyatın yararlarını ve risklerini tartışmak çok önemlidir ve bir doğurganlık uzmanı kişi için özelleştirdiği bir tedavi planı sunabilir.

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kistleri kanserli değildir. Bununla birlikte, tıp uzmanlarının daha büyük bir kanser riski ile ilişkilendirdiği endometriozisin bir komplikasyonudur. Mutlak risk hala nispeten düşüktür.

Endometriozisli 42 kişiden 1’inde yumurtalık kanseri gelişirken, genel popülasyonda bu rakam 76’da 1’e yakındır. Sonuç olarak, bazı doktorlar endometrioma veya endometriozis öyküsü olan kişilere daha sık tarama ve muayene yaptırmalarını tavsiye edebilir.

Endometriomalar genellikle ilerlemiş endometriozis ile ortaya çıkar. Bu tip endometriozis, hamile kalma veya hamile kalma sorunları, ağrılı dönemler ve seks sırasında ağrı gibi ciddi sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Hem endometriomaların hem de endometriozisin en sık görülen komplikasyonu infertilitedir. Kısırlığı olan kadınların yaklaşık yüzde 25-50‘sinde endometriozis vardır ve endometriozisi olan kadınların yüzde 30-50’sinde kısırlık görülebilir.

Çikolata kisti belirtileri endometriozis semptomlarından ayırt edilemez olduğundan, kişilerin kendi kendine teşhis koymaması önemlidir. Endometriozis veya çikolata kistlerini sadece bir doktor teşhis edebilir.

Adet dönemleri ağrılıysa, çok ağırsa veya çok sayıda kan pıhtısı içeriyorsa, kişi bir sağlık uzmanına görünmelidir.

Ayrıca, endometriozisi olan herkes, semptomları kötüleşirse veya hamile kalmakta güçlük çekiyorsa bir doktorla konuşmalıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!