Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikCildi Gençleştiren 20 Uçucu ve Taşıyıcı Yağ

Son Yazılar

Cildi Gençleştiren 20 Uçucu ve Taşıyıcı Yağ

Cildiniz eski parlaklığını kaybediyor ve kırışıklıklar artıyor mu? İşte yazımızda cildi gençleştiren yağlar hangileridir, paylaşıyoruz.

Yaşlanmanın erken belirtileri, özellikle ince çizgiler ve kırışıklıklar, korunmasız uzun süreli güneşe maruz kalmanın, kirliliğin ve serbest radikallerin başlıca etkilerinden biridir. Ancak, kırışıklıkların nedenleri ne olursa olsun, herkesin gerçekten bilmek istediği şey, kırışıklıklardan nasıl kurtulacağıdır. Yaşlanma karşıtı kremlerden kırışıklıklar için esansiyel yağlara kadar insanlar her türlü ürünü tavsiye ediyor. Ama gerçekten işe yarıyorlar mı? İşte bu yazımızda kırışıkları azaltan, cildi gençleştiren yağlar, serumlar hangileridir ve nasıl kullanılır sizlerle paylaşıyoruz.

Cildi gençleştirmek için ne yapabilirsin

Kırışıklık tedavileri söz konusu olduğunda, seçenekler sonsuz görünüyor. Bir krem mi yoksa hafif bir yaşlanma karşıtı nemlendirici mi seçmelisiniz? C vitamini serumu veya asit bazlı jele ne dersiniz?

Daha doğal bazlı tedaviler arıyorsanız, uçucu yağların yardımıyla kendi yaşlanma karşıtı serumunuzu yapmayı düşünebilirsiniz.

Uçucu yağlar kırışıklıklardan tamamen kurtulmanızı sağlamaz, ancak onları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca:

 • kollajen artırmak
 • eşit cilt tonu
 • cildi güçlendirmek
 • iltihabı azaltmak
 • cilt hücresi döngüsünü teşvik etmek
 • cildinizi çevresel hasarlardan korumak

Peki kırışıkları azaltan, cildi gençleştiren yağlar, serumlar hangileridir? Hadi birlikte keşfedelim.

ÖNERİ: SAĞLIKLI CİLT İÇİN HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİSİNİZ

Adım 1: Bir antioksidan baz seçin

Böğürtlenler ve yeşil yapraklı sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdaların kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, serbest radikaller üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Antioksidanlar, uçucu yağlar aracılığıyla kırışıklıklar üzerinde de etkili olabilir. Serbest radikal süpürücü aktiviteyi kontrol ederek çalışırlar. Buna karşılık, uçucu yağlar, aşağıdakiler gibi günlük çevresel streslerin zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olabilir:

 • Hava kirliliği
 • Güneş ışığı
 • Sigara

Uçucu yağlar cilde dokunmadan önce bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir.

Uçucu yağ kırışıklık tedavisi için kullanabileceğiniz ve cildi gençleştiren yağlar arasında bulunan bazı farklı antioksidan bazlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Biberiye

Cildi gençleştiren yağlar arasında bu bitki, hem antimikrobiyal hem de antioksidan özellikleri ile bilinir. Cilt sağlığı söz konusu olduğunda, biberiyenin doğal oksidatif savunması, serbest radikallerin zarar vermesini önlemeye yardımcı olabilir.

Biberiye, uçucu bir yağ olarak da mevcuttur.

2014 yılında yapılan bir araştırma, biberiye esansiyel yağının 10 mg/kg dozlarda kullanılmasından sonraki yedi gün içinde önemli sonuçlar verdiği ortaya çıkarıldı. Biberiye ayrıca dolaşımı artırarak ve genel iltihabı azaltarak cildinize fayda sağlamaya yardımcı olabilir. Çoğu fayda, yapraklardan elde edilen alkol özleri ile ilgilidir.

ÖNERİ: DERMATOLOGLARA GÖRE BU POPÜLER İÇECEK CİLDİNİZ İÇİN HARİKA

Limon

Bu güçlü antioksidan, C vitamini bakımından yüksektir. Genellikle reçetesiz satılan yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunur. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, limon esansiyel yağı hem antioksidan hem de antimikrobiyal özelliklere sahip. Ancak limon veya diğer narenciye esansiyel yağlarını uyguladıktan sonra cildinizi güneşe maruz bırakmamaya özen gösterin.

Adaçayı

Adaçayı, yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Hem tat hem de tıbbi kullanım açısından ada çayları farklılık gösterebilir. Bu zamanda kullanılan bitkinin tadı ve kokusu daha tatlıdır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, adaçayı, DNA ve protein hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

Bu, cilt üzerinde kullanıldığında yaşlanma karşıtı faydalara dönüşebilir. Adaçayının antimikrobiyal etkileri de vardır.

Yabani havuç esansiyel yağı

Cildi gençleştiren yağlar arasında bu kök sebze, tohumlarında gizli özelliklere sahiptir. Örneğin, havuç tohumu geçmişte bir kas gevşetici ve düşük kan şekeri ilacı olarak kullanılmıştır. Fareler üzerinde gerçekleştirilen 2012 yılında yapılan bir araştırma, havuç tohumunun da karaciğer koruyucu özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bir 2014 çalışmasının yazarları, yağdaki antioksidan aktiviteleri de kaydetti.

Adım 2: Pürüzsüzleştirecek, nemlendirecek ve gençleştirecek bir şey seçin

İnce çizgiler ve kırışıklıklar söz konusu olduğunda, nem belki de uçucu yağların sunabileceği en önemli faydalardan biridir.

Nem, cildinizdeki suyun tutulmasına yardımcı olur. Yaşlandıkça, doğal nem seviyeleriniz düşme eğilimindedir. Uçucu yağlar gibi nemlendirici ürünler yardımcı olabilir. Uygun şekilde nemlendirilmiş cilt, genel ten parlaklığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Cildiniz uygun bir nem dengesine sahip olduğunda, zamanla daha pürüzsüz hale gelir. Cildinizi nemli tutmak, cilt hücresi döngüsünü de artırabilir. Bu, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Gül

Güller dünyanın en popüler çiçekleri arasındadır. Bazı türleri de tıbbi alanda kullanılmaktadır.

Şam gülü özleri potansiyel antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, gül yağının ağrı ve kaygıyı azalttığını ortaya çıkardı. Bu öz, donuk görünen ciltlerde önemli olan bir süreç olan cilt hücrelerinin yenilenmesinde özellikle yardımcı olabilir.

Gül yağı ayrıca kızarıklığı ve stresli görünen cildi normalleştirmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Sandal ağacı

Cildi gençleştiren yağlar arasında sandal ağacı yağı, anti-inflamatuar etkileri ile uzun zamandır bilinmektedir ve ilgili cilt hastalıkları için bu şekilde kullanılmaktadır.

Esansiyel bir yağ olarak sandal ağacı, doğal olarak oluşan yumuşatıcılar sayesinde cildin su tutmasına yardımcı olan nemlendirici özelliklere de sahiptir. Dolgu maddesi olarak hareket ederek kırışıklıkların görünümünü de azaltabilirler.

Sandal ağacının büzücü etkileri, cildin nemli kalmasına ve ölü cilt hücresi birikiminden arındırılmasına yardımcı olan cilt hücresi dönüşümünü de teşvik etmektedir.

Sardunya

Sardunya özleri geçmişte olası soğuk algınlığına faydaları açısından incelenmiştir. Sardunyanın doğal anti-inflamatuar etkileri, sinüzit ve bronşit tedavisinde faydalı olabilir. Sardunya, sivilcesi bulunan insanlarda potansiyel nem dengesi ve cilt hücresi yenilenmesi için de incelenmiş ve faydaları ortaya çıkarılmıştır.

Ylang-Ylang

Ylang-ylang yaygın olarak bilinen bir bileşen olmayabilir, ancak parfüm endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Asya kıyılarına özgü olan ylang-ylang, yaşlanmayı önleyici özellikler açısından da araştırılmaktadır. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bitkinin yağları cildin yenilenmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar içeriyor.

Araştırmacılar, özellikle ylang-ylang’ın cildin proteinlerine ve lipidlerine verilen hasarı onarmaya yardımcı olma yeteneğine baktılar. Bu antioksidanlar tarafından önemli serbest radikal süpürücü aktivite buldular. Bu potansiyel nedeniyle, daha fazla kozmetik şirketi yaşlanma karşıtı ürünlerine ylang-ylang ekliyor.

Helichrysum (Ölmezçiçek)

Helichrysum, Asya ve Afrika’ya özgü aromatik bir çiçektir. Ayçiçeğinin kuzenidir. Uçucu yağı, iltihabı azaltan yenileme özelliklerine sahip olabilir.

2014 yılında ameliyat olan insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, çiçeğin hem antienflamatuar hem de antiseptik özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bununla birlikte, güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Portakal çiçeği

Neroli esansiyel yağları, acı portakal ağacı çiçeklerinden yapılır. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, acı portakal esansiyel yağı çeşitli cilt rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Bunlar öncelikle sporcu ayağı ve sporcu kaşıntısı gibi mantar enfeksiyonları ile ilgilidir.

Kırışıklık tedavisi için neroli cildin elastikiyetini yeniden oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yeni cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olabilir.

Nar

Cildi gençleştiren yağlar arasında Nar, son yıllarda bir gıda katkı maddesi olarak popüler hale geldi. Bununla birlikte, bu karmaşık meyvenin aynı zamanda sayısız sağlık yararı olduğu da ortaya çıktı.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, nar yağı, serbest radikallere yol açan oksidatif stresi azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca şunları azaltmaya yardımcı olabilir:

 • iltihap
 • yaşlanma veya güneş lekeleri
 • potansiyel cilt kanseri hücreleri

Buhur

Orta Doğu ve Hindistan’a özgü olan buhur, artık dünya çapında en yaygın uçucu yağlardan biridir.

2003 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, buhur yağının güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. Bu, kırışıklıkların görünümünü azaltırken cilt tonunu iyileştirebilir. Yağ ayrıca yeni cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olabilir.

Lavanta

Lavanta yağının stres ve uyku için faydalarını duymuş olabilirsiniz. Lavanta yağının stres için faydaları cilde de uzanabilir. Lavanta yağı, uçucu yağlar da dahil olmak üzere birçok formda mevcuttur.

Serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif stres cilde zarar verebilir. Çiçeğin kendisi, serbest radikallerle savaşmaya ve genel stresi azaltmaya yardımcı olacak antioksidanlara sahiptir. Bu etkiler ayrıca stresli ve donuk görünen ciltler için yatıştırıcı özelliklere de sahip olabilir.

Adım 3: Taşıyıcı yağınızı seçin

Cilde uçucu bir yağ uygulamadan önce, bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Bir taşıyıcı yağ, uçucu yağın yoğunluğunu azaltabilir, böylece cildinizi tahriş etmez ve ürünün daha uzun süre dayanmasını sağlayarak paranızın karşılığında daha fazlasını elde etmenizi sağlar.

Taşıyıcı yağların ayrıca kırışıklıkla mücadele eden herhangi bir cilt rejimi için anahtar olan ek nemlendirme faydaları vardır. Hangisinin sizin için en iyi olabileceğini görmek ve en sık kullanılan taşıyıcı yağlardan bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Jojoba

Tohumlarının mumsu dokusuyla bilinen jojoba bitkisi, ilk keşfedildiği günden beri çeşitli cilt rahatsızlıkları için bir halk ilacı tedavisi olarak kullanılmıştır. Zengin tohumlar bol miktarda nem sağlar ve bunu uçucu yağlar için harika bir taşıyıcı yağ haline getirir. Uygun şekilde nemlendirilmiş cilt, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Jojoba yağı ayrıca şunlar için kullanılır:

E vitamini yağı

Beslenme açısından, E vitamini güçlü bir antioksidandır. Kolesterolü düşürmeye bile yardımcı olabilir. Uçucu bir yağ olarak E vitamini, cildinizi topikal olarak onarmaya da yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, E vitamini yağının sadece cilt tonuna yardımcı olmadığını, aynı zamanda cilt kanserine yol açabilecek serbest radikallerle de savaşabileceğini uzun zamandır biliyorlar. Taşıyıcı yağ açısından, E vitamini, uçucu yağların gençleştirici etkilerini artırma potansiyeline sahiptir.

Üzüm çekirdeği yağı

Tarihsel olarak, eski Yunanlılar bu yağı tıbbi amaçlar için kullandılar. Üzüm çekirdeği yağı artık antioksidan özellikleriyle dikkat çekiyor.

Üzüm çekirdeği formu en yaygın olarak iltihaplanma ve yaralar için kullanılır. E vitamini yağı gibi, üzüm çekirdeği yağı da hem besleyici hem de gençleştirici potansiyel sunar.

Kayısı yağı

Cildi gençleştiren yağlar arasında Kayısı yağı, E vitamini ve üzüm çekirdeği yağları gibi ek besin ve gençleştirme unsurları da sağlayabilir.

Aslında kayısı yağı zaten yüksek E vitamini seviyelerine sahiptir. Yağ, meyveden değil, kayısı çekirdeğinden yapılır. Tohumlar, temiz cilt için esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilen yüksek düzeyde linoleik ve oleik asit içerir.

Bir 2019 raporu, kayısı yağının yağ asidi yapısının onu iyi emdiğini ve kuru ciltler için ideal hale getirdiğini buldu. Hem kırışıklarınız hem de kuru cildiniz varsa, bu taşıyıcı yağ bazı ekstra faydalar sağlayabilir.

Badem yağı

Badem yağı, potens bakımından aşağıdakilere benzer:

 • E vitamini
 • kayısı
 • üzüm çekirdeği yağı

Bu diğer yağlar gibi, besleyici ve gençleştirici özelliklere de sahiptir. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre badem yağı, egzama ve sedef hastalığı gibi ilgili cilt hastalıklarında kullanılan önemli anti-inflamatuar faydalara sahiptir.

Yaşlanma karşıtı amaçlar için badem yağı ayrıca şunları da iyileştirebilir:

 • ten
 • kuru cilt
 • yara izleri
 • cilt tonu

Avokado yağı

Genellikle kalp sağlığına iyi gelen yağları ile dikkat çeken avokado, alternatif tıp ve cilt bakımı açısından da daha fazlasını sunar. Avokado yağı doğal bir antioksidandır. Yağın ayrıca anti-inflamatuar etkileri olduğu görülüyor.

Avokado yağı ararken, tohumlardan yapılan yağı arayın. En fazla kolajen artırıcı etkiye sahip oldukları söylenir.

Argan Yağı

Argan yağı, argan meyve ağaçlarından elde edilen zengin bir maddedir. Fas’a özgü olan bu yağ, tarihsel olarak şu amaçlarla kullanılmıştır:

 • yemeklerde
 • cilt bakımı
 • saç Bakımı

Bugün argan içeren sayısız şekillendirici ürün ve krem bulabilirsiniz.

Cildi gençleştiren yağlar arasında sayılan ve bir taşıyıcı yağ olarak argan yağı, kırışıklık bakımı rejiminizde cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, argan yağı, menopoz sonrası kadınlarda daha önce kaybolan cilt elastikiyetini iyileştirdi.

Çalışmaya katılan kadınlar iki ay boyunca günlük olarak argan yağı kullanmışlardır. Sonuçlar, zeytinyağı kullanan kontrol grubundaki kadınlara göre daha belirgin olduğu görülmüştür.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nasıl kullanılır

Cildinize uygulamadan önce seçtiğiniz esansiyel yağı seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekecektir.

Karıştırma için ayrı bir şişe kullanabilir veya uçucu yağları taşıyıcı yağ şişesine ekleyebilirsiniz. İyi bir kural, 14 gram taşıyıcı yağ başına yaklaşık 10 damla uçucu yağ kullanmaktır.

Serumunuzu karıştırdıktan sonra, bir cilt testi yapmak iyi bir fikir olacaktır. Bu, her zaman yaygın kullanımdan önce yapılmalıdır – özellikle karışımı yüzünüze uygulamayı planlıyorsanız.

Bunu yapmak için yüzünüzden uzakta küçük bir cilt bölgesi seçin. Dirseğinizin iç tarafı deneme için iyi bir nokra olacaktır. 24 saat içinde herhangi bir reaksiyon fark ederseniz, yağa alerjiniz olabilir ve kullanmayı bırakmalısınız. Karışıma daha az esansiyel yağ damlası eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı faydaların çoğunu elde etmek için uçucu yağları günde iki kez kullanmak isteyeceksiniz. Maksimum sonuç için günlük olarak kullanmanız gereken bir kırışıklık kremi gibi düşünün.

Potansiyel yan etkiler ve riskler

Uçucu yağlar doğal olarak bitkilerden elde edilse de bu ürünler tamamen risksiz değildir. Normalde bitki alerjiniz olmasa bile bitki bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Cildinize seyreltilmiş narenciye yağları sürüyorsanız, güneş ışığına maruz kalmak yanıklara neden olabilir. Bu yağları kullanıyorsanız güneş ışığından kaçının:

 • limon
 • greyfurt
 • diğer narenciye esansiyel yağları

Belirli bir yağa alerjiniz varsa, şunları yaşayabilirsiniz:

 • kurdeşen
 • kırmızılık
 • kabarıklık
 • kızarıklıklar
 • kaşıntı
 • hapşırma
 • burun akması

Anafilaksi de mümkündür. Bu, solunum güçlüğü ve belirgin şişlik ile karakterize ciddi, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Bu tür bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Alerjik reaksiyon riskinizi azaltmanın bir yolu, kullanmadan önce küçük bir noktaya cilt testi yapmaktır. Bir yağın reaksiyona neden olmayacağından tamamen emin olmak için beş güne kadar günde iki kez test etmeniz önerilir.

Uçucu yağlar yutulmamalıdır. Uçucu yağların güvenlik veya etkinlik açısından ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmediğini hatırlamak da önemlidir.

Sonuç

Esansiyel yağlar, yaşlanma karşıtı cilt bakım rutininize dahil edilebilir, ancak bunları kullanmadan önce dermatoloğunuzla konuşmanız önemlidir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, herhangi bir yeni kırışıklık tedavisinin etkili olması üç aya kadar sürebilir. Uçucu yağları birkaç ay kullandıktan sonra herhangi bir gelişme göremiyorsanız, dermatoloğunuza danışın. Başka ürünler veya tedaviler önerebilirler.

Yeni bir cilt bakım rutininize başlamadan veya mevcut cilt bakımı rutininize eklemeden önce, olası riskleri veya olumsuz etkileşimleri anlamak için doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!