Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilDünyanın En Uzun Duvarı Olarak Bilinen Çin Seddi Hakkında Merak Edilenler

Son Yazılar

Dünyanın En Uzun Duvarı Olarak Bilinen Çin Seddi Hakkında Merak Edilenler

Çin Seddi kaç km, nerededir, uzaydan görünür mü, neden yapıldı, uzunluğu, yüksekliği gibi merak edilen tüm ilginç bilgiler yazımızda.

Çin Seddi, dünyanın en çok ziyaret edilen lokasyonlarından biridir – dünyanın en uzun duvarı, antik savunma mimarisinin hayranlık uyandıran bir başarısı. Engebeli bir ülkenin üzerindeki dolambaçlı yolu ve sarp dağları harika bir manzaraya sahiptir. Elbette Çin Seddi hakkında kaç km, nerededir, uzaydan görünür mü, neden yapıldı, uzunluğu, yüksekliği gibi merak edilen sorular her zaman araştırılmakta. İşte bu yazımızda Çin Seddi hakkında merak edilen tüm soruları cevaplıyoruz.

 • Çince İsmi: 长城 (Chángchéng /channg-chnng/ ‘Uzun Duvar’)
 • Diğer İsimleri: 万里长城 (Wàn-Lǐ Chángchéng /wann-lee channg-chnng’)

Çin Seddi hakkında merak edilenler: uzunluk, tarih, koruma, konum haritaları, akıllara durgunluk veren gerçekler, nasıl, ne zaman, kim, neden inşa etti ve Çin Seddi seyahati …

Çin Seddi Kaç Kilometre

çin seddi kaç kilometre

Çin Seddi’nin uzunluğu, ekvatorun yarısı olan 21.196.18 km’dir (13.170.7 mil). Veriler Çin’in Devlet Kültürel Miras İdaresi’nden alınmıştır. 2009 yılında, Devlet Kültürel Miras İdaresi, 8,851 kilometre (5499 mil) ölçülen Ming Hanedanlığı Çin Seddi hakkında ilk kez bu veriyi yayınladı.

Çin Seddi Neden Yapıldı?

 • Göçebeleri durdurmak ve Çin’in Kuzeyini korumak için
 • Genişlemeyi teşvik etmek ve İpek Yolu’nu korumak
çin seddi neden yapıldı

Qin Hanedanlığı’nda, Qin’in İlk İmparatoru, kuzey uluslarından istilayı önlemek için kuzey duvarlarını hayata geçirdi. Han Hanedanlığı döneminde imparatorlar, İpek Yolu ticaretini korumak için Çin Seddi’ni bugünün batı Çin’ine kadar genişletti.

Çin Seddi’nin Tarihi

Çin Seddi 2.300 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Çin Seddi’nin tarihi, İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’nde (MÖ 770-476) başladı ve en son Ming Hanedanlığı’nda (1368-1644) bir savunma duvarı olarak yeniden inşa edildi.

İlk Duvar İnşası (MÖ 770-221)

İlkbahar ve Sonbahar Döneminde (MÖ 770-476) ve Savaşan Devletler Döneminde (MÖ 475-221), şu anda Çin’in doğu ve orta bölgesinin birçok küçük devlet veya prenslikten oluştuğu zamanlarda, devletlerinin sınırlarını belirlemek ve korumak için prensler, bağımsız duvarların inşa edilmesini emretti. En erken duvar inşası muhtemelen MÖ 650 civarında Lu ve Qi eyaletleri arasında başladı ve daha sonra Chu Devlet Duvarı’nın bir parçası oldu.

çin seddi

Qin Hanedanlığı (MÖ 221-206)

Qin Shihuang (MÖ 247-221 yılları arasında Qin Devleti’nin kralı) diğer devletleri fethetti ve kendi sınırlarına kattı. İmparator Qin Shihuang, devlet sınırlarındaki duvarların kuzey bölümlerinin, özellikle Çin’in kuzey kesimindeki Qin, Zhao ve Yan eyaletleri tarafından inşa edilen duvarların, Moğol tacizine karşı birleşik bir savunma hattı oluşturmak için birleştirilmesini emretti. Bu ilk gerçek Çin Seddi’nin temelini oluşturdu. Diğer devlet sınır duvarları, daha sonra aşınmış veya sökülmüştür.

Han Hanedanlığı (MÖ 206 – MS 220)

Kuzey surları, yüzlerce kilometre boyunca paralel uzanan ve İç Moğol sınırı boyunca birbirine bağlanan duvar bölümleriyle güçlendirildi ve uzatıldı.

Doğuda Pyongyang yakınlarındaki Kuzey Kore kıyılarından batıda Yeşim Kapısı Geçidi’ne (Yumenguan) kadar uzanan Han Hanedanı Çin Seddi, Çin Seddi’nin 8.000 km’den (5.000 mil) fazla uzunluğa eriştiği dönemdir. Toplam uzunluk, birçok ek duvarları, doğal bariyerleri ve hendekleri içeriyordu.

Yuan Hanedanı (1271-1368)

çin seddi kaç kilometre

Yuan Hanedanlığı, Çin’in tamamının Han olmayan bir halk olan Moğollar tarafından kontrol edildiği ilk hanedandı. Çin Seddi, 1.500 yıl boyunca Han Çin’i korumak için iyi bir iş çıkarmıştı. Çin Seddi’nin inşası, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kuzeyde Çin ve Moğolistan’ın bir olması nedeniyle Yuan Hanedanlığı döneminde sona erdi.

Ming Hanedanlığı (1368-1644)

Çin, Ming Hanedanlığı döneminde gelişti ve askeri gücü arttı. Kuzey istilasını önlemek için 100 yıllık bir projede sistematik olarak yeniden inşa edildi.

Kalan Çin Seddi’nin çoğu Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir ve Ming Seddi olarak bilinir. Badaling bölümü ve Mutianyu bölümü gibi Pekin’e yakın Çin Seddi bölümleri Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir.

Ming Sonrası Tarih (1644-günümüz)

çin seddi kaç kilometre
1980 yılında Çin’de 1 Yuan Banknot üzerinde kullanılan Çin Seddi Figürü

Mançu güçleri tarafından 1644’te Shanhai Geçidi’ndeki Çin Seddi’nde bir gedik açılması, son Çin hanedanı olan Qing Hanedanlığı (1644-1911) için Çin’deki Han kontrolünün sona erdiğinin sinyalini verdi. Badaling bölümü Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tarafından restore edilene ve 1957’de turistik bir cazibe merkezi olarak halka açılana kadar Çin Seddi’nin inşaatının ve bakımının sona erdiğinin de işaretiydi.

Şaşırtıcı Gerçekler

 • Çin Seddi uzaydan görülemez.
 • Çin Seddi’nin yaklaşık 1/3’ü iz bırakmadan kayboldu.
 • Çin Seddi duvarlarını güçlendirmek için yapışkan pirinç unu kullanıldı.
 • Çin Seddi arsenik kullanıldığı için zehirlidir.
 • Çin Seddi’nde büyük ölçekli savaşlar nadiren yapıldı.
 • Çin Seddi’nde gömülü bir ceset şimdiye kadar bulunamadı.

Çin Seddi Nasıl İnşa Edildi

Görkemli Çin Seddi bilgelik, özveri, kan, ter ve gözyaşı ile inşa edilmiştir. Aileler ayrıldı ve birçok işçi öldü ve Çin Seddi’nin bir parçası olarak gömüldü.

 • İşçiler: askerler, köylüler, isyancılar
 • Malzemeler: taş, toprak, kum, tuğla, pirinç unu, arsenik
 • Yardımcı Malzemeler: elle, ip, araba, keçi

Çin Seddi Duvarlarının Yüksekliği Ne Kadardır

Çin Seddi’nin yüksekliği, bozulmamış/restore edilmiş durumda 5-8 metredir (16-26 fit). Bir erkeğin boyunun en az üç katı olacak şekilde tasarlandı. Bazı duvarlar sırtlar boyunca inşa edilmiştir, bu da onları daha uzun göstermektedir.

Çin Seddi’nin Yapısı – Surlar, Gözetleme Kuleleri, Kaleler

Bu muhteşem yapı sadece duvardan ibaret değildir. Gözetleme için gözetleme kuleleri, komuta noktaları ve lojistik için kaleler, iletişim için işaret kuleleri vb. ile entegre bir askeri savunma sistemiydi.

Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644), geliştirilmekte olan daha iyi inşaat teknikleri nedeniyle daha güçlü ve daha sofistike olacak şekilde yeniden inşa edilmiştir.

 • Duvar gövdesi: Ming duvarları genellikle 1,8 metre (6 fit) yüksekliğinde, boşluklar ve mazgallar ile siperlere ve 1,2 metre (4 fit) yüksekliğinde korkuluk duvarlarına sahipti.
 • Yan kuleler: Çin Seddi’nde her 500 metrede bir (1.640 fit), savunucuların duvarın ön tarafındaki saldırganlara ok atmasına geliştirilmiş yan kuleler bulunmaktadır.
 • Kaleler, Shanhai Geçidi Kalesi, Juyong Geçidi Kalesi ve Jiayu Geçidi Kalesi gibi önemli/hassas erişim noktalarında (geçitlerde) inşa edildi. Kalelerde birçok okçuluk penceresi ve kapısı vardı. Kale kapıları, Çin Seddi’ndeki en güçlü ve en zaptedilemez yapılardı.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!