3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemÇin’den korkutan haber! Hanta Virüsü (hantavirüs) Can Aldı

Son Yazılar

Çin’den korkutan haber! Hanta Virüsü (hantavirüs) Can Aldı

Henüz koronavirüsü içimize sindirememişken, Çin’den bir virüs daha mı ihraç ediliyor? Nedir bu çinlilerden çektiklerimiz!

Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve hızla dünyayı kasıp kavuran koronavirüsü can almaya devam ederken, Çin’den dehşet verici bir haber geldi. Global Times gazetesi, Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişinin işe giderken otobüste hanta virüsü (hantavirüs) sonucu hayatını kaybettiğini yazdı.

Aralık 2019 tarihinden itibaren 17 binden fazla insan koronavirüsü salgını sebebiyle öldü. Korona için bile önlemler tam olarak alınamazken, Türkiye’de yaşlılarımız bir anda sokaklarda spor şevkiyle yanıp tutuşurlarken şimdide hanta virüsü çıktı karşımıza.

Hanta virüsü nedir?

Çin’de yayımlanan Global Times isimli gazete, Yunnanlı bir Çinlinin Shandong eyaletinde işine giderken otobüste aniden hayatını kaybettiğini duyurdu. Otobüste bulunan tam 32 kişide de hanta virüsü tespit edildiği söyleniyor.

Hanta virüsü kemirgenlerden yayılıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre; hantavirüsü genellikle kemirkenler tarafından yayılan bir virüs çeşidi. Hanta virüsleri insanlarda hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) ve renal sendromla beraber hemorajik ateş (HFRS) gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Hanta virüsü belirtileri nelerdir

Hantavirüs pulmoner sendromu (HPS), belirtileri arasında kas ağrıları, ateş, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı bulunuyor.

Hanta virüsü tedavi edilebiliyor mu?

Tedavi edilmediği takdirde, öksürük ve nefes darlığına yol açabiliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verdiği bilgiye göre; hastalığın ölüm oranı yüzde 38.

HFRS’nin ilk belirtileri de HPS ile benzer. HFRS ayrıca tansiyonun düşmesi, akut şok ve damarlarda sızıntı ve akut böbrek yetmezliğine neden olabiliyor.

Hanta virüsü hava yoluyla bulaşmıyor ve insanlara yalnızca kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri halinde, nadiren ise enfekte bir taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.

Sosyal Medya’da Hanta virüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!