Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSağlıkCinsel İlişki Adeti Erken Getirir mi veya Adet Gecikmesi Yapar mı?

Son Yazılar

Cinsel İlişki Adeti Erken Getirir mi veya Adet Gecikmesi Yapar mı?

Bir çok kadın cinsel ilişki adet gecikmesi yaparmı diye merak ediyor. İşte adeti tetikler mi, erken getirir mi sorularının cevapları.

Cinsel ilişki sonrasında kan görmek oldukça korkutucu olabilir, ancak çoğu zaman zararsızdır. Bazı insanlar için kültürel açıdan çok önemli olan, kızlık zarının yırtıldığının bir işareti olarak, bakire olduklarını “kanıtlamak” için kan görmeyi umabilirler. Gerçek şu ki, herkesin kızlık zarı seks sırasında yırtılmaz – bu, egzersiz sırasında veya vajinaya oyuncak veya tampon gibi başka bir şey sokarsanız da olabilir. Cinsel ilişki sonrası kanama kızlık zarının yırtılması bir sonucu olabilirken, kişinin adet gördüğü anlamına gelebilir. Peki cinsel ilişki adet gecikmesi yaparmı, adeti tetikler mi, erken getirir mi gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulacaksınız

Yine de bazı durumlarda, vajinal kuruluk veya bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon sebebi ile olabilir. Peki kanama görürseniz endişelenmeli misiniz ve ne yapmalısınız?

Cinsel ilişki sonrası kanama neden olur?

Kısacası, seks bir adet dönemi başlatmaz – ilişkiden sonra adet görmeye başlarsanız, zaten adet olmak üzereydiniz ve eylemi gerçekleştirme hareketi buna yardımcı olmuştur. Ancak adet döngünüz normal seyrinde devam ederken, seks eyleminin kendisi regl olmanızı sağlamayacaktır.

Doktorlar cinsel ilişki adeti erken getirir mi diye soranlara şunları söylüyor: “Kısacası, seks erken regl olmanızı sağlamaz. Adet döngüsündeki hormonal değişiklikler nedeniyle bazen günler şaşabilir. Regl genellikle yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra başlar.

Bazı insanların kısa, uzun veya düzensiz döngüleri vardır ve bu da kafa karışıklığına neden olur. “Döngünüz başlamak üzereyse, cinsel ilişkiye girmek kanamanın başlamasını kolaylaştırabilir – ama yine de ana sebep sadece denk gelmesidir.”

Aynı şekilde, seks yapmak da adetinizi geciktirmez (tabii ki hamile kalmazsanız, bu durumda sonraki adetler gerçekten gecikecektir).

Seks sonrası kanama olursa ne yapmalısınız?

Adetiniz başlarsa, normal şekilde bir tampon ve ped kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak kanama yalnızca cinsel ilişkiden sonra oluyorsa ve adet döneminizin bir parçası değilse, o zaman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Dr Lee: ‘Seks sonrası kanamanız varsa, buna postkostal kanama dendiği için doktorunuza bildirilmelidir. Bunun klamidya, servikal ektropion veya servikal polip gibi birçok nedeni vardır. Ayrıca servisit – spesifik olmayan bir servikal enfeksiyon – veya nadiren rahim ağzı kanserinden kaynaklanabilir.

Seks yapmak adet kramplarına yardımcı olur mu?

Cinsel ilişki adet gecikmesi yaparmı diyenler bir de adet sancılarına iyi gelip gelmeyeceğini de merak ediyorlar. Bazı insanlar için adet döneminde seks yapmak bir kabus gibi gelirken, diğerleri için biraz ağrı kesici etkisi yaratabilir.

GP Dr Kandi Ejiofor bize şunları söylüyor: ‘Şaşırtıcı bir şekilde, cevap evet, cinsel ilişki çoğu zaman adet sancılarına iyi gelir. Bunun nedeni, seks sonrası orgazm rahatlamasının rahminizi rahatlatması ve sizi rahatlatmaya ve ağrınızı hafifletmeye yardımcı olan endorfin adı verilen bazı kimyasalları serbest bırakmasıdır.

‘Ancak, semptomlarınızı hafifletmenin tek yolu bu değil. Henüz cinsel olarak aktif olmasanız bile, doktorunuz size ağrı kesici veya doğum kontrol hapı gibi ilaçlar yazabilir.

“Adet kramplarınız şiddetliyse, pelvik inflamatuar hastalık veya endometriozis gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ve daha fazla araştırma için doktorunuzu görmeniz önemlidir.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!