Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaCinsellikDoktorlar, Bu Vitamini Yeterince Almamak Seks Hayatınızı Mahvedebilir, Diyor

Son Yazılar

Doktorlar, Bu Vitamini Yeterince Almamak Seks Hayatınızı Mahvedebilir, Diyor

Kadınlar ve erkekler için cinsel isteği artıran vitaminler olduğunu biliyor musunuz? İşte o mucizevi vitamini doktorlar açıklıyor.

Tüm seks hayatımızın inişleri ve çıkışları olması doğaldır ve eğer pasif bir dönem geçiriyorsanız, yalnız değilsiniz. 2021’de yapılan bir araştırma, her yaştan Amerikalı’nın bir zamanlar olduğundan daha az seks yaptığını ortaya çıkardı. Bunu düşük libido, cinsel işlev bozukluğu, hormon dengesizliği veya günümüzün şimşek hızındaki dünyasının neticesinde çok fazla bitkinlik gibi herhangi bir nedene bağlayabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, basit bir çözüm olabilir. Araştırmalar, özellikle bir vitaminden yeterince almanın, yatak odasındaki şeyleri ateşli tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Cinsel isteği artıran vitaminler arasında o mucizenin ne olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin, böylece yatak odanızın sıkıntılarını çözebilirsiniz.

Sağlıklı bir cinsel yaşamın bazı şaşırtıcı faydaları vardır.

Seks sadece iyi hissettirmekle kalmaz, iyi bir cinsel yaşam sağlığınızı ve yaşamınızı iyileştirebilir. The Journal of Sexual Medicine’de yayınlanan 2016 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, 3.515 ABD’li yetişkin arasında cinsel tatmin ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi inceledi ve çoğu katılımcı için cinsel sağlığın anahtar olduğunu buldu. Dahası, sağlığı daha iyi olan insanlar daha yüksek cinsel doyum yaşadığını paylaşırken, sağlığı daha kötü olanlar cinsel yaşamlarından daha az memnun olduklarını paylaştılar.

Uzmanlara göre, sağlıklı bir cinsel yaşam, bağışıklık sağlığını desteklemeye yardımcı olur, kan basıncını düşürür, kalp krizi riskinizi azaltır, uykuyu iyileştirir, stresi azaltır ve hatta kalori yakmanızı sağlar – tüm bunlar, tüm yaşamınız boyunca iyi seks yapmanızı sağlamak için zorlayıcı nedenlerdir.

Besinin eksikliği cinsel sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir.

Bir araştırma grubu, D vitamini eksikliğinin cinsel sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebileceğini açıklıyor. Erkeklerde “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılan vitamin cinsel işlevde çok önemli bir rol oynuyor. Örneğin, Dünya Erkek Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırma, D vitamininin sperm hareketliliğini artırdığını, doğurganlığı artırdığını ve seks yoluyla testis işlevini geliştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi. 2019 yılında yapılan bir araştırma, kadınlarda düşük D vitamini seviyeleri ile seks sırasında ağrı, uyarılmama ve cinsel dürtü eksikliği gibi cinsel işlev bozukluğu semptomları arasında bir bağlantı olduğunu gözlemledi. Big Bold Health kurucusu ve bağışıklık uzmanı Doktor Jeffrey Bland, “Kadınlarda D vitamini, yumurtalıklar tarafından uygun cinsel işlevi sürdürmek için kullanılır. Ancak, D vitamininin kadın cinsiyet hormonlarını değiştirdiğini gösteren kesin bir kanıt yok.” diyor.

D vitamininin erektil disfonksiyon üzerinde etkisi olabilir.

Uluslararası Endokrinoloji Dergisi’nde yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma, 114 erkekte D vitamini ile cinsel işlev arasındaki ilişkiyi inceledi. Bulgular, daha yüksek D vitamini düzeyine sahip katılımcıların aynı zamanda daha yüksek testosteron düzeylerine ve daha iyi erektil işleve sahip olduğunu gösterdi. Cleveland Heart Lab, D vitamininin kan akışını destekleyen ve iltihabı azaltan kan damarı duvarlarının kaplamasını iyileştirerek cinsel organlara kan akışını artırmaya yardımcı olduğunu bildiriyor. Illuminate Labs tıbbi danışmanı Andrea Paul, “Tıbbi araştırmalar, erektil fonksiyon için optimal D vitamini seviyelerinin gerekli olduğunu gösteriyor” diyor.

D vitamini eksikliği ürolojik sağlığı etkiler.

Üroloji, cinsel organlar, mesane, böbrekler ve idrar yolları dahil olmak üzere cinsel sağlıkla ilgili üreme sistemi ve anatomi ile ilgili bir sağlık alanıdır. Artan kanıtlar, erkeklerde düşük D vitamini seviyeleri ile aşırı aktif mesane, prostat bezi büyümesi ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi ürolojik sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Annals of Clinical and Laboratory Science’da yayınlanan 2019 tarihli bir incelemeye göre, D vitamini eksikliği çocuklarda ve yetişkinlerde daha yüksek İYE riski ile de ilişkiliydi.

Bland, “D vitamini, kalsiyum emilimini ve kullanımını etkiler, bu nedenle idrarla atılan kalsiyum miktarını etkileyebilir” diye açıklıyor. “Bu nedenle, dengeli bir D vitamini alımı, uygun kalsiyum kullanımını ve idrar yolu sağlığını geliştirmede önemlidir.”

Cinsel sağlığınızın en iyi durumda olmasını sağlamak için, doğrudan güneş ışığı altında dışarıda vakit geçirerek, D vitamini yönünden zengin besinler yiyerek ve gerekirse D vitamini takviyesi alarak yeterli D vitamini alın. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, 70 yaş ve altındaki yetişkinlerin günlük 600 birim (IU) D vitaminine, 70’in üzerindekilerin ise günde 800 IU’ya ihtiyacı vardır. Herhangi bir yeni takviye almadan önce veya dozajla ilgili sorularınız varsa sağlık uzmanınızla konuşun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Cinsellik kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!