Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaÇocukYeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuza Konuşmayı Teşvik Edecek ve Öğretecek 15 Etkinlik

Son Yazılar

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuza Konuşmayı Teşvik Edecek ve Öğretecek 15 Etkinlik

Çocuklarda konuşma gecikmesi bazen endişe yaratır. Yazımızda çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyenler için bazı etkinliklerden bahsediyoruz.

Ebeveynler, bebekleri daha yeni yürümeye başlar başlamaz “anne” veya “baba” dediğini duymak için sabırsızlanır. Aynı şekilde hissediyorsanız, yürümeye başlayan çocuğunuzun konuşmasını teşvik etmek için bazı aktiviteler deneyebilirsiniz. Bu yazımızda çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyen anne ve babalar için denemeleri amacıyla bazı etkinliklerden bahsedeceğiz.

Uzmanlar, bebeklerin yaklaşık bir yaşında ilk sözcüklerini söylemeden önce sesler çıkarmaya başladığını açıklıyor. Dil becerileri, bebeklikten yürümeye başlayan çocukluğa geçerken gelişir ve daha rafine hale gelir.

Bebeklerde dil gelişiminin aşamaları ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun akıcı bir şekilde konuşmasına yardımcı olacak bazı etkinlikler hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çocuklarda Konuşma Aşamaları

Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Derneği’ne (ASHA) göre dil gelişiminin ve konuşma başarısının yaşa göre tanımlanmış aşamaları vardır. Çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyen anne ve babalar belki de fazla sabırsız oluyorlardır.

 • 0 ila 6 ay: Bu yaş grubundaki bebekler konuştuğunuzu anlar ve sesinizi tanır. Yetişkinlerle iletişim kurmak için isimleri duyduklarında ağlayarak, gülerek ya da gevezelik yaparak sesler çıkarırlar.
 • 7 ila 12 ay: Bu yaştaki bebekler “evet” ve “hayır” gibi basit kelimeleri anlarlar. Sözcüklere benzer bir şey söylemeye çalışabilirler ancak bir yaşına kadar konuşamazlar. Bebek iletişim kurmak için sıklıkla hareketleri kullanabilir.
 • 13 ila 18 ay: Bu yaş civarında, yürümeye başlayan çocuğun kelime dağarcığı 10 ila 20 kelime içerir. Bu, söylediklerinizi tekrar etmeye başladıkları zamandır. “Topu kaldır” gibi basit ifadeleri ve komutları anlarlar.
 • 19 ila 24 ay: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kelime hazinesi bu yaşa kadar 50’den fazla kelimeye genişlemiş olabilir. Genellikle nesneleri, vücut kısımlarını adlandırabilir, renkleri ayırt edebilir ve kısa ifadeler veya cümleler oluşturabilirler.
 • 25 ila 36 ay: Yürümeye başlayan çocuğunuz iki ila üç yaşına geldiğinde, 250’den fazla kelimelik bir kelime dağarcığına sahip olabilir. Artık sizinle aktif konuşmalar yapabilir, sorular sorabilir, nesneler talep edebilir ve talimatlarınızı doğru bir şekilde anlayabilirler.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Konuşmasına Yardımcı Olacak Etkinlikler

Ebeveynler, yürümeye başlayan çocuğun konuşma becerilerini geliştirmek için çeşitli eğlenceli aktiviteler deneyebilir. Yeni kelimelere ne kadar çok maruz bırakırsanız, onları seçme şansı o kadar artar. Yürümeye başlayan çocuğun keyif aldığı aktivitelere kendinizi kaptırın; tekrarlama ve tutarlılık, maksimum etkinliğin anahtarıdır.

Aşağıda bebekler ve küçük çocuklarla denemeyi düşünebileceğiniz bazı eğlence dolu aktiviteler bulunmaktadır.

 1. Onlara şarkı söyleyin: Bebeğinizin seveceği favori bir şarkı bulmaya çalışın. Beşiğinde oynarken veya siz onu kucağınızda tutarken bebeğe şarkılar söyleyin. Kolay kelimeler ve akılda kalıcı bir melodi ile şarkılar seçin. Çocuk şarkıları en iyisidir.
 2. Tekerlemeler söyleyin: Tekerlemeler, yürümeye başlayan bir çocuğun dikkatini çekmeyi amaçlar. Bunlar kısa, ilginç hikayelerle anlaşılması kolay anlamlara ve hızlı kavrama için hoş melodilerle kafiyeli cümlelere sahip olmalıdır.
 1. Hikayeler anlatın: Bu, bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuzla bağ kurmanın en etkili yollarından biridir. Siz hikayeler anlatırken, bebeklerin dilinizi ve kültürünüzü hızla benimsemesi muhtemeldir. Hikaye anlatımı, yürümeye başlayan çocuğun hayal gücünü de geliştirecektir.
 2. Onlara bir şeyler okuyun: Bebek için düzenli olarak küçük cümleler okuyun, böylece onları kolayca anlayabilir ve tekrarlayabilirler. İfadelerin anlamları olmalı ve kelimelerin söylenmesi kolay olmalıdır. Bu aktivite çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diyenlerin en çok uygulaması gereken etkinliktir.
 1. Bebek programları izleyin: Küçük çocuğunuzun yeni kelimeler, sayılar ve küçük ifadeler öğrenmesine yardımcı olabilecek birçok bebek programı vardır. Bebekler, sevimli sesler ve seslerle onları cezbeden çizgi filmlerle hızlı bir şekilde bağlantı kurar. Bu aktivite günde bir saat ile sınırlandırılmalıdır.
 2. Bebeğinizle sık sık konuşun: Gününüzü paylaşarak veya rutin işlerinizi anlatarak başlayın. Bebek veya küçük çocukla evde oturun ya da onları parka götürün ve etrafta olan her şeyi anlatın. Bu, yeni sözcükleri, bu sözcüklerin anlamlarıyla birlikte daha hızlı almalarına yardımcı olacaktır.
 1. Çocuğun eylemlerine yanıt verin: Bebekler ve küçük çocuklar rol yapma oyununa bayılırlar. Araba kullanıyormuş gibi yaptıklarını görürseniz, nereye gittiklerini ve orada ne yapacaklarını sorun, yoksa sizi de götürecekler mi? Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz size bir nesne verirse, nesneyi kendi sözcükleriyle tanımlamasını isteyin.
 2. Çocuğunuzun kelime denemelerini kopyalamayı deneyin: Bu, siz ve bebek arasında iki yönlü bir konuşma oluşturacak ve bebek daha fazla konuşmaya teşvik edilecektir. Onları anlayabileceğinizi hissettirebilir ve bu nedenle sizinle daha fazla konuşmaya çalışacaklardır. Öğrenme süreleri olduğu için onları fazla düzeltmemeye çalışın.
 1. Kelime oluşturmayı deneyin: Yürümeye başlayan çocuk “elma” derse, “evet, sulu bir kırmızı elma” diyebilirsiniz veya “fil” demeye çalışırsa “büyük bir fil” diyebilirsiniz. Bu, onlara yeni öğrenilen kelimeleri anlamlı cümlelere çevirmeyi öğretmeye yardımcı olur.
 2. İşaret et ve sor: Burnu göster ve ne olduğunu sor. Yürümeye başlayan çocuğa cevap verme şansı vermek için bir an bekleyin. Cevap vermezlerse, onlara bir bilgi verin. Doğru cevap verirlerse, “evet, bu burun” diyerek onları cesaretlendirin. Bu, nesnenin belirli adlarını anlamalarına yardımcı olacaktır.
 1. Konuşmak için durumlar yaratın: Bu, örneğin bebek onlara bir oyuncak vermenizi istediğinde olduğu gibi fırsatlar olduğunda yapılabilir. Bebek oyuncağı almak için sizden yardım istemeye çalışacaktır. Eğer yürümeye başlayan çocuk konuşmak yerine işaret etmeye başlarsa, “sarı arabayı ister misiniz?” diyerek ona isteyip istemediklerini sorun. Onlara verirken “işte sarı araban” deyin.
 2. Unutkan ebeveynleri oynamayı deneyin: Bu oyun, bebeği size unutmuş gibi yaptığınız şeyleri hatırlatmaya teşvik eder. Örneğin, dışarı çıkma vakti geldiyse, yürümeye başlayan çocuğun ayakkabılarınızı giymeyi unuttuğunuzu farz edin. Yürümeye başlayan çocuğun bunu fark etmesi ve size göstermesi oldukça muhtemeldir. Bunu yaptıklarında onlara “Bir şey mi unuttum?” diye sorun. Onları eylemlerden çok kelimelerle ifade etmeye teşvik edecektir.
 1. Gündelik şeyleri tekrar tekrar adlandırın: Bebeğin bir günde kullandığı her bir öğenin adını söyleyin. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuğa sıvı akıtmaz bardağı verirken, “İşte damlatmaz bardağınız” deyin. Yedikleri yiyecekleri veya oyuncaklarını adlandırın ve yakında o isimleri de söylemeye başlayacaklar.
 2. Heyecanla konuşun: Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ebeveynlerinin heyecanlı olduğunu gördüklerinde heyecanlanırlar. Mutlu sözlerinizi ve ifadelerinizi fark ettiklerinde sizi taklit etmeleri muhtemeldir. Söylediklerinizi tekrar etmeye teşvik etmek için abartılı yüz ifadeleri, sesler ve jestler kullanmayı deneyin.
 3. Yeni yürümeye başlayan çocukların sosyalleşmesine izin verin: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza arkadaş edinme ve diğer küçük çocuklarla etkileşim kurma fırsatı verin. Benzer yaştaki diğer küçük çocukları gördüklerinde, konuşmaya teşvik edilebilirler. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun sosyalleşmesi için birkaç harika yer yerel parklar, aile buluşmaları, oyun grupları ve kreşlerdir.

Çocuğum Konuşmuyor Ne Yapmalıyım Diyenlerin Asla Yapmaması Gereken Şeyler

Kelimelerin doğru telaffuzunu pekiştirmek ve küçük bir çocuğun kelime dağarcığını geliştirmek için aşağıdaki alışkanlıklardan kaçının.

 1. Bebek konuşmaları: Bebeğin gevezelik ettiğini duyarsanız, bebek konuşmasını kullanmak yerine asıl kelimeyi tekrarlayın. Bu onların doğru telaffuzu anlamalarını sağlayacaktır. Örneğin, çocuk şişeyi isterken “şiii” derse, “şişe” deyin ve ona verin.
 2. Hızlı konuşmalar: Bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuğa konuştuğunuz kelimeleri anlaması için zaman verin. Bebeğin doğru telaffuzu kavramasına yardımcı olmak için yavaş konuşun ve kelimeleri vurgulayın. Hâlâ dili anlamayı öğrendiği için hızlı konuşmalar, yürümeye başlayan çocuğun kafasını karıştırabilir.
 3. Emziklerin aşırı kullanımı: Sürekli emzik kullanımı veya parmak emme alışkanlığı konuşma gelişimini engelleyebilir. Amerikan Pediatri Akademisi’ndeki doktorlar, küçük çocukların emzik kullanmayı iki yaşına kadar bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyor. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun emzik kullanma veya parmak emme alışkanlığı devam ediyorsa, bir çocuk doktoruyla konuşun.
 4. Jestlere yanıt vermeyin: Küçük çocuğunuzu, hareketlerine hemen yanıt vermek yerine mesajlarını iletmek için konuşmaya teşvik edin. Yeni yürümeye başlayan çocuğu iletişim kurmak için yalnızca jestleri kullanmaya motive etmekten kaçının. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz iletişim kurmakta zorlanıyorsa, yanıtlayabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri sorular sorarak ona yardım edin.
 5. Ekran süresini belirleyin: Ekran süresini, yeni yürümeye başlayan çocuğun dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilecek bir saatlik yüksek kaliteli içerikle sınırlayın. Küçük çocuğunuza televizyon, akıllı telefon veya tablet gibi ekranlı bir cihazı her kullandığında eşlik edin.

Her bebek ve yürümeye başlayan çocuk kendi hızında gelişir. Bu nedenle, yürümeye başlayan çocuğunuz hala birkaç kelime öğrenirken diğer küçük çocukların çok konuştuğunu görürseniz panik yapmayın. Küçük çocuğunuz önceki gelişimsel dönüm noktalarına ulaştıysa, sonunda konuşmayla ilgili kilometre taşlarına ulaşacaktır. Bununla birlikte, bir doktora görünmenin iyi olduğu durumlarda bazı senaryolar olabilir.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım diye endişelenenlere uyarılar:

 • 12 aylıkken basit tek kelime konuşamaz.
 • 18 aylıkken altı veya daha az kelime konuşabilir.
 • 24 aylıkken basit yönergeleri izlemez veya basit ifadeler kullanmaz veya bardak ve emzik gibi yaygın öğelerin adını bilmez.

Her yürümeye başlayan çocuk farklıdır ve kendi hızında büyür. Sabırlı olun ve onlara dili kendileri keşfetmeleri için bir şans verin. Onları cesaretlendirmek için yürümeye başlayan çocuğun her küçük başarısını kutlayın. Aktiviteler yoluyla sürekli uygulama ve cesaretlendirme yoluyla olumlu pekiştirme, bebeğin/yürümeye başlayan çocuğun konuşma ve dil becerileri için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!