3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaKoronavirüsÇocuğumu COVID-19 Koronavirüsten Nasıl Korurum?

Son Yazılar

Çocuğumu COVID-19 Koronavirüsten Nasıl Korurum?

Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor sayıda çocuk COVID-19 ile hastaneye kaldırılıyor. Çoğu çocuk aşılanacak yaşta olmadığından, okullar yeniden açıldıkça hastaneye yatışlar daha da artabilir endişesi çoğalıyor. Doktorlar ve epidemiyologlar bu nedenle ders sırasında maske ve havalandırma gibi güvenlik önlemlerinin ciddi şekilde uygulanmasını tavsiye ediyor. Peki çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum diyorsanız, işte çocukları koronavirüsten koruma yolları ve devletlerin aldıkları önlemler.

ABD’deki çocuklar arasında COVID-19 vakalarındaki artış, öncelikle Delta varyantı ile bağlantılıdır. Özellikle COVID-19 aşısı oranlarının düşük olduğu topluluklarda vakalar hızla artıyor. Bazı insanlar halen ‘Koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyım?‘ diye sorarken, vaka sayılarındaki artış endişe verici halde.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) okullarda evrensel iç mekanlarda maske kullanmayı ve fiziksel mesafeyi korumayı önermeye devam ediyor.

Çocuklar ve öğretmenler arasında hızla artan enfeksiyon oranları, ABD’deki birçok okulu yüz yüze eğitimi durdurmaya ve hibrit eğitim modellerine dönmeye zorladı. Bu, 175 pediatri uzmanının bu yılın başlarında ilkokulların yüz yüze eğitim için tam zamanlı olarak açılabileceği konusunda hemfikir olmasına rağmen geldi.

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha hafif COVID-19 semptomlarına sahip olsa da, hastalığın çocukları nasıl etkilediğini araştıran az sayıda çalışmanın olması, birçok sorunun yanıtsız kaldığı anlamına gelir. Örneğin, neden bu kadar çok çocuk COVID-19 ile hastaneye kaldırılmaya başlandı? En çok hangi çocuklar risk altındadır? Ve ebeveynler ve yetkililer, çocukların güvenli bir şekilde okula dönebilmeleri için ne yapabilir?

Bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamak için pediatri ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmanlaşmış ve doğrudan COVID-19’lu çocuklarla çalışmış yedi doktor ve araştırmacı ile yapılan görüşmelerde çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum diyenlere önemli yollar gösterdiler.

Çocuklar arasında COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlar neden artıyor?

COVID-19’un Delta varyantı, önceki varyantlara göre iki kattan fazla bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Okulların yeniden açılmasının yanı sıra, bu, COVID-19 nedeniyle çocuk polikliniklerindeki yatışlarda artışı kısmen açıklayabilir.

Teksas’taki McGovern Tıp Okulu ve Children’s Memorial Hermann Hastanesi pediatrik antimikrobiyal yönetim direktörü Michael L. Chang, “Yaygın olarak dolaşan Delta varyantı daha bulaşıcı ve pandemi sırasında çocuklar eskisinden daha sık enfekte oluyor,” ifadelerini kullanıyor.

“Artık, daha bulaşıcı bir varyantınız var. Artan vaka sayısı ile maalesef daha fazla hastaneye yatış göreceksiniz. Örnek olarak, çocukların %2’sinin hastaneye yatırılması gerekiyorsa, 10.000 vakanın %2’si ile 100.000 vakanın %2’si arasında büyük bir fark var” diye ekledi.

Çocuklar arasında COVID-19 ile hastaneye yatışların artmasının bir başka nedeni de 12 yaşın altındakilerin henüz aşı alamamış olmaları olabilir. Peki çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum diyorsanız, işte çocukları koronavirüsten koruma yolları ve devletlerin aldıkları önlemler.

MA, Boston Çocuk Hastanesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı Kristin Moffitt, M.D, “Aşılar, [SARS-CoV-2] enfeksiyonundan, hatta Delta enfeksiyonundan kaynaklanan ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede etkili olmaya devam ediyor” dedi. “Bu, son dalgalanma sırasında hastaneye yatışların ve ölümlerin ezici çoğunluğunun aşılanmamış bireylerde meydana geldiğine dair raporlarla tutarlıdır.”

“12 yaşın altındaki çocuklar henüz aşılanamadığından ve birçok ergen ve genç yetişkin yaşlı bireylere göre aşısız kaldığından, aşılanmamış durumlarına göre bu yaş grubu ciddi hastalık riski taşıyanların daha büyük bir bölümünü oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Delaware’deki Nemours Çocuk Hastanesi’ndeki bulaşıcı hastalıklar şefi Dr. Karen Ravin de aynı fikirde. 12 yaşın altındaki çocuklar ABD’de aşılanmamış nüfusun önemli bir bölümünü oluşturuyor, bu yüzden en yüksek risk altındaki nüfus onlar” dedi. “Salgının başlarında okullar kapatıldı ve çocukların toplum içinde daha düşük maruz kalma riski vardı. Bunun aksine, okullar yüz yüze eğitime açıktır […] bu nedenle çocuklar maruz kalma, enfekte olma ve ne yazık ki hastaneye yatırılma açısından daha büyük risk altındadır.” diyor.

Pandeminin başlarında, 65 yaş üstü kişiler daha ciddi hastalık ve hastaneye yatışlarda risk oluşturuyordu. Artık bu yaş grubunda aşılı kişilerin yüzdesi daha yüksek olduğundan, hastalık yükü daha genç, aşılanmamış nüfusta görülecektir” dedi. Dr. Cadilla, “[Florida’da] geçen ay çocuk [SARS-CoV-2] enfeksiyonlarında dört kattan fazla artış oldu” diye ekledi.

Delta varyantı daha mı tehlikeli?

Çocuklar arasındaki COVID-19 vakalarının sayısı pandemideki diğer zamanlarda olduğundan daha hızlı artmasına rağmen, SARS-CoV-2’nin Delta varyantının çocuklar için önceki varyantlardan daha şiddetli olup olmadığı henüz belirsiz. Bu da elbette ebeveynlerin çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum veya çocukları koronavirüsten koruma yolları nelerdir? araştırmasına sebep oluyor.

Dr. Chang, “Delta varyantının çocuklar için önceki varyantlardan daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığını bilmiyoruz, ancak kesinlikle daha bulaşıcı” diyor!

Henüz COVID-19 Delta varyantının çocuklar için daha tehlikeli olup olmadığı konusunda yeterli bilimsel veri bulunmuyor. Ancak okullar yeniden açıldıkça ve maske takma gibi güvenlik önlemlerine yeterince önem verilmediği için, aynı anda daha fazla çocuk SARS-CoV-2 ile enfekte oluyor ve bu da daha fazla sayıda çocuğun ciddi COVID-19 geliştirmesine yol açıyor.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi’nde pediatri ve tıp profesörü Dr. Allison Ross Eckard, verdiği demeçte, “Delta varyantından kaynaklanan COVID-19’un çocuklarda daha önceki türlerden daha tehlikeli olduğunu gösteren bazı göstergeler var” dedi.

“Daha fazla sayıda çocuk, özellikle aşılanmamış ergenlerde, entübasyon gerektiren solunum yetmezliği ve bazen ECMO (kalp-akciğer baypas makinesi), ARDS (çok ciddi bir akciğer rahatsızlığı olarak gelişen hastalık) ile sonuçlanan daha şiddetli COVID-19’lu görüyoruz. Yani eskiden 65 yaş üzerinde görünen semptomları artık çocuklarda da görmeye başladık.

“Çocuklar arasında hastaneye yatış sayısının artması, bu faktörlerin her ikisinin bir sonucu olabilir – daha fazla vaka, daha yüksek ciddi hastalık şansı ile birlikte. Gördüklerimizin arkasındaki kesin sebepleri belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç var” diye ekledi.

Hangi çocuklar COVID-19’un olumsuz sonuçları açısından daha yüksek risk altındadır?

CDC, konjenital kalp hastalığı veya genetik, nörolojik veya metabolik durumlar gibi altta yatan tıbbi sorunları olan çocukların COVID-19’dan ciddi seviyede etkilenebileceklerini belirtiyor.

CDC, bu yüksek riskin obezite, diyabet, astım, kronik akciğer hastalığı, orak hücre hastalığı veya immünosupresyonu olan çocuklar için de geçerli olduğunu belirtmektedir.

Chicago Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi müdürü Dr. Tina Q. Tan “COVID-19’dan olumsuz sonuçlar alma riski daha yüksek olan çocuklar, 1 yaşın altındakiler, altta yatan hastalıkları olanlar ve bağışıklığı baskılayan ilaçlar kullananlar da dahil olmak üzere bağışıklığı baskılayan koşullara sahip olanlardır.” diyor.

“[Diğer] çocuklar da daha ciddi hastalıklar geliştirebilir ve bu da hastaneye yatış ihtiyacına neden olabilir, ancak altta yatan veya bağışıklık sistemi baskılayan koşullara sahip olanlardan daha düşük bir oranda” diye ekledi.

“Hastanede yatan COVID-19 hastalarımızın çoğu aşılanmamış gençler. Bu gençlerin çoğu oldukça hasta ve tek risk faktörleri obezite ve/veya astım” diyor. .

Dr. Chang, vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan gençlerin ve 1 yaşın altındaki bebeklerin hastaneye yatma riskinin daha yüksek olduğunu söyleyerek bu ifadeleri yineledi.

Dr. Eckard, “Birçok aile, çocuklarının sağlıklı olduğunu ve bu nedenle ciddi COVID-19 riski altında olmadığını düşünüyor” dedi. “Bu istatistiksel olarak doğru olsa da, hangi çocukların ciddi hastalık geliştireceğini her zaman tahmin edemeyiz ve [altta yatan koşullar olmadan] çocuklar bazen ciddi hastalık geliştirir.” diye de ekliyor.

Pediatrik kritik bakım tıbbi direktörü Elizabeth Mack, “Bazı çocukların diğerlerinden daha şiddetli COVID-19 geliştirmesine neyin sebep olduğunu hala öğreniyoruz, ancak mükemmel sağlıklı çocukların ciddi COVID-19 geliştirebileceğini de bilmek önemlidir.”.

Dr. Mack ayrıca, ciddi COVID-19’dan ölüm riskinin, altta yatan koşulları olmayan çocuklar için bile bir olasılık olduğunu kaydediyor.

Irk, etnik köken ve sosyoekonomik koşullar da çocuklar arasında COVID-19’un olumsuz sonuçlarında rol oynayabilir. Dr. Cadilla, “Yetişkin verilerini yansıtan Hispanik ve Latin çocuklar ve Hispanik olmayan siyahi çocuklar arasında hastaneye yatış oranları daha yüksek” diyor.

Çocuklarda ve yetişkinlerde durumun neden böyle olduğunu doğrulamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulurken, araştırmalar bu popülasyonları daha yüksek risk altına sokan köklü eşitsizliklerin altını çiziyor.

Örneğin, Hispanik, Latin ve Hispanik olmayan Siyahi nüfusların sigortasız olma, uzaktan çalışma olanağı sunmayan işlerde çalışma ve fiziksel mesafeyi ve kendi kendini tecrit etmeyi zorlaştıran koşullarda yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu popülasyonlar ayrıca diyabet ve obezite gibi altta yatan sağlık koşullarının daha yüksek oranlarına sahiptir.

Çocuğuma koronavirüs aşısı yaptırmalı mıyım?

CDC, şu anda 12 yaşın üzerindeki herkes için COVID-19 aşısı olmayı önermektedir. Bu tavsiye, Pfizer’in aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda %100 etkili olduğunu açıklamasından ve Moderna’nın 12-17 yaş arası çocuklarda %100 etkili olduğunu bildirmesinden sonra geldi.

11 yaş ve altı çocuklar için COVID-19 aşıları için klinik denemeler devam etmektedir. Örneğin Pfizer, şu anda 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklar arasında aşısının bir denemesini yürütüyor.

Dr. Ravin, “aşılar yetişkinlerde ve ergenlerde COVID-19 nedeniyle ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede oldukça etkili olduğu gösterdi ve verilerin küçük çocuklar için benzer olacağını tahmin ediyoruz” dedi. “12 yaşın altındaki çocuklara yönelik aşıların bu sonbaharda acil kullanım izni onayı alacağını umuyoruz.” diye ekledi.

Dr. Tan, bu düşünceleri yineleyerek, “Bu çalışmalardan elde edilen verilerin sonbaharın ortasına kadar değerlendirilmesi bekleniyor ve eğer veriler aşıların immünojenik ve güvenli olduğunu gösteriyorsa, çocuklarda için bir acil kullanım onayı 5-11 yaş arası 2021’in sonuna kadar ve 2-4 yaş arası çocuklar için 2022’nin başına kadar yürürlüğe girebilir.”

Dr. Chang, “Yetişkinlerde Delta kaynaklı herhangi bir enfeksiyona karşı aşı etkinliği azalırken, yetişkinlerde ciddi hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı etkinlik çok yüksek” dedi.

Çocuklara koronavirüs aşısı yapılır mı?

Dr. Eckard “Aileleri, çocukları da dahil olmak üzere ailelerinde uygun olan herkesi aşılamaya şiddetle tavsiye ediyorum. Bu aşılar şu ana kadar milyonlarca çocuğa verildi ve inanılmaz derecede güvenli ve etkili” dedi.

Hastanemizde ağır COVID-19 ile kabul edilen (ve ne yazık ki ölenlerin) çocukların tümü aşısızdı.” diyor.

Tıp uzmanları 12 yaşından küçükler için COVID-19 aşıları konusunda iyimser olsa da, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bu yaştaki çocuklarda COVID-19 aşılarının etiket dışı kullanımına karşı uyarıda bulunuyor. AAP bu uyarıyı yapıyor çünkü yetişkin aşılarının dozları, araştırmacıların küçük çocuklar üzerinde denediği dozlardan çok daha yüksek ve bu yaş grubu için güvenlik ve etkinlik verileri henüz görülmedi.

Çocuğumu COVID-19 Koronavirüsten Nasıl Korurum?

Dr. Tan, çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum soran ebeveynlere, bakıcılara, öğretmenlere ve çocuklara alabilecekleri önlemleri sekiz maddeyle özetledi:

  1. “COVID-19 aşısı almaya uygun olan herkes aşılanmalıdır – buna ebeveynler, hane halkı üyeleri, öğretmenler, personel vb. dahildir.
  2. Aşı durumundan bağımsız olarak tüm öğrenciler, öğretmenler ve okul personeli için koruyucu maske kullanımı.
  3. Sınıflarda en az 1 metre aralıklı sıralar ile sosyal/fiziksel mesafeyi uygulamak.
  4. Elleri sık sık yıkamak ve elleri yüze götürmemeyi alışkanlık haline getirmek.
  5. Öğrencileri, öğretmenleri ve personeli daha küçük gruplara veya bölmelere ayırma.
  6. Öğrencilerin kalabalıklar halinde bulunmasını engellemek. Mesela tenefüs, yemek, okula giriş ve çıkış saatlerinin bölüm bölüm ayrılması gibi.
  7. Sınıflarda iyi havalandırma veya mümkünse açık alan kullanılması.
  8. Öğrenci, öğretmen, okul personeli ve bunlarının tamamının ailesi diğerlerinin hayatını tehlikeye atmamalıdır. En ufak bir şüphede bile toplu alanlardan uzak durulması toplumsal ve ahlaki bir uygulama olmalıdır.

Dr. Chang, COVID-19 kaynaklı olsun ya da olmasın, bulaşıcı semptomları olan ebeveynlerin çocuklarını okullara göndermemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bir çocuğun COVID olmaması, burun akıntısı, tıkanıklık veya öksürük, durumu herkes için karmaşıklaştırabilecek başka bir bulaşıcı enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Semptomatik çocuğu olan ebeveynler, çocuğu okula göndermeden önce semptomları çocuğunun doktoruyla görüşmelidir” dedi.

“Gerçekten, en önemli ve etkili eylem, daha önce işe yarayan önlemlerle [SARS-CoV-2] toplumda yayılma hızını azaltmak, ancak şimdi uygun olan herkesi aşılamayı da dahil etmek olacaktır.”

“Toplumdaki genel COVID oranlarını azaltarak, bir öğretmenin, okul personelinin veya çocuğun [SARS-CoV-2] alma olasılığı azalır. Bu aynı zamanda enfekte bir öğretmenin, okul personelinin veya çocuğun bulaşıcıyken okula gitme olasılığını da azaltır. Topluluğunuzda yeni enfeksiyon oranları düşükse, ebeveynler çocuklarının yüz yüze okula güvenli bir şekilde gidebileceğinden daha emin olabilir” dedi.

COVID-19 testlerine ABD’de artık yaygın olarak erişilebilir olduğundan, doktorlar okul personeli ve öğrenciler için aşılı bireylerde veya semptomu olan veya olmayanlarda yaygın olarak test yapılmasını önermektedir.

Dr. Moffitt, “Aşılı bireylerde bile olası herhangi bir semptom için test yapılmasını teşvik etmenin de önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “COVID-19 testlerini şimdi yaptırmak, geçen yıl bu zamana göre çok daha kolay ve aşılı kişilerde enfeksiyon belirtileri daha hafif olabilir – yani sadece boğaz ağrısı veya “soğuk algınlığı” gibi görünen şey aslında [SARS-CoV” olabilir. -2] enfeksiyon ve bir testi hak ediyor.”

Çocuklar, okul dışında da koronavirüse yakalanabilir. Peki çocuğumu koronavirüsten nasıl korurum, çocukları koronavirüsten koruma yolları nelerdir?

Dr. Eckard, “Öğrencilerin ve ailelerin okul dışında ne yaptığı önemlidir” dedi. “Okul dışında uyuyanlar, partiler, seyahatler ve diğer yüksek riskli faaliyetler, bir öğrencinin enfekte olma ve enfeksiyonu okula geri getirme riskini artırır ve muhtemelen başkalarına da bulaştırır. Bu sebeple çocukların okul dışında kendilerini korumaları için 8 maddeyi harfiyen uygulaması gereklidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!