Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaÇocukBir Çocuğa Rutinlerinin Bir Parçası Olarak Odasını Temizlemeyi Nasıl Öğretirsiniz?

Son Yazılar

Bir Çocuğa Rutinlerinin Bir Parçası Olarak Odasını Temizlemeyi Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuğum odasını toplamıyor, temiz tutmuyor, sürekli dağıtıyor, çocuğumun odasını toplamasını nasıl sağlarım diyorsanız, işte uygulayabileceğiniz yöntemleri adım adım paylaşıyoruz.

Oda temizliğini eğlenceli hale getirmek biraz zor olsa da çocuklara odalarını temizlemeyi öğretmek kesinlikle yapılabilir. Hayattaki her şey gibi, bunu iyi yapabilmeleri için çocuklara rehberlik ve destek sunmanız gerekir. Net adımlar, görseller ve tanımlanmış beklentiler uzun bir yol kat edebilir. İşte bu yazımızda çocuğumun odasını toplamasını nasıl sağlarım diyen anne ve babalar için bazı yöntemler paylaşacağız.

Başlamak için, çocuğunuza odasını temizlemeyi nasıl öğreteceğinizle ilgili bu izlemesi kolay bu kılavuzumuzu dikkatle okuyun.

Odayı Birlikte Düzenleyin

Yatak odasını kıyafet, oyuncak, ayakkabı vb. için toparlayarak birlikte temizlik rutinine başlayın. Onlar için işe yarayacak bir organizasyon sistemi bulmak düşünmeniz gereken ilk konudur. Peki odasını toplamayan çocuğa nasıl davranmalı, bu alışkanlık nasıl kazandırılır?

Örneğin, 3 ila 5 yaşında bir çocuğunuz varsa, çizimleri olan etiketler, kelimeleri içeren etiketlerden daha etkili olabilir. Ayrıca eşyaları ulaşabilecekleri yerlere koymalısınız; örneğin bir anaokulu öğrencisi kıyafetlerini yüksek bir rafa asmakta sorun yaşayacaktır, bu nedenle düzenlemeyi erişilebilir hale getirin. Bir çocuk odasını (küçük bir yatak odası olsa bile) nasıl düzenleyeceğinize dair birkaç ipucu şunları içerir:

 • Oyuncaklar için kutular kullanın
 • Her şeyi etiketleyin (resim etiketleri küçük çocuklar için yararlıdır)
 • Odayı toparlamak için her şeyi erişilebilir ve kullanımı kolay hale getirin
 • Çekmece düzenleyicileri kullanın

Çocuğunuzun çok dağınık ve temiz olmayan bir odayı toparlamasını en baştan beklememelisiniz. Kirli bir oda, bir çocuğun temizlenmesinin sonsuza kadar süreceğini düşündükleri için bunaltıcı olabilir. Bununla birlikte, organizasyonla da aşırıya kaçmak istemezsiniz. Küçük bir çocuk tüm oyuncaklarını ayırmak için mücadele edecek. Bu nedenle, bir oyuncak araba kutusu veya bir oyuncak bebek kutusu, ayrıntılı bir toparlama, düzenleme ya da dağınıklığı kaldırmadan daha değerli olabilir.

Çocuklara Rehberlik Edin

Zor kısım tamamlandı. Artık tüm mesele, odalarını temizlemek için bir rutin belirlemeye yol açacak yön vermekle ilgili. Temizlik rutinleri söz konusu olduğunda basitlik her zaman en iyisidir. Çocukların görevde kalmalarına yardımcı olmak için küçük yönetilebilir adımlara bölün.

Bir rutin kurarken, bir görsele sahip olmak her zaman iyidir. Yaşlarına bağlı olarak bir angarya çizelgesi kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, odalarını nasıl temizleyeceklerine ilişkin farklı adımların bir çıktısını da sağlayabilirsiniz.

Adım 1: Havalandır ve Yatağı Yap

Çocuğunuzun odasına girip yatağının yapıldığını görmenin büyülü bir yanı var. Bu nedenle, başlamak için harika bir yer.

 • Onlara çarşafları ve yorganı nasıl toparlayacaklarını gösterin.
 • Onlara yastıkların nasıl yatağa koyulacağını gösterin.

Adım 2: Sırala

Çoğu çocuğun çok kısa bir dikkat süresi vardır. Her gün odalarını temizlemek için saatler harcamalarını bekleyemezsiniz. Bu mümkün değil. Ama 5 dakikalık bir sıralama yapabilirsiniz.

 • Çocukların 5 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlamasını sağlayın.
 • Sepetleri ayarlayın.
 • Odalarını dolaşarak yerden, masadan, yatak üzerinden vb. her şeyi toplamalı ve sepetleri kullanarak eşyaları belirlenen yerlerine koymalıdırlar.
 • Çöpler bir çöp kutusuna atılabilir.
 • İşleri erken bitirirlerse, onları ödüllendirin.

Adım 3: Toparla ve Düzenle

Benzer eşyalar veya oyuncaklar bir araya getirildikten sonra, yerlerine düzgün ve muntazam koyulmaları sağlanmalıdır. Çocuğunuza örneğin kıyafetlerini nasıl düzgün şekilde katlayacaklarını veya oyuncaklarını istedikleri an bulabilecekleri şekilde nasıl dizmeleri gerektiğini de yine onlara göstermelisiniz.

Adım 4: Süpür ve Toz Al

Bu adımın her gün gerçekleşmesi gerekmez, ancak çocukların alışkanlık kazanması iyidir. Bu nedenle, ilk başta, tozu temizlemek için her şeyi silmelerini ve ardından süpürmelerini isteyebilirsiniz. Tabii ki, bu yaşa göre değişecektir, ancak 3 yaşındaki kaç çocuğun elektrikli süpürgeyi çalıştırmayı sevdiğine şaşıracaksınız.

Peki çocuğumun odasını toplamasını nasıl sağlarım diyorsanız başka neler yapabilirsiniz?

Bir Rutin Oluşturun

Bir rutin çocuğunuzun en iyi arkadaşı olacak. Belirli bir zamanda temizliğin alışkanlık haline gelmesini sağlar. Günlük aktivitelerine uygun bir temizlik programı belirleyin. Örneğin, okuldan sonra her gün oda temizliği yapılır. Bu nedenle, her gün okuldan eve geldiklerinde çizgi film izlemeden veya oyun oynamadan önce içeri girip odalarını temizlemeleri gerektiğini bilirler. Birkaç ay boyunca tutarlı olduktan sonra, okuldan sonra odalarını temizlemek norm haline gelir.

Onlarla Rutini Birlikte Takip Edin

Çocuklar yaparak öğrenirler. Onlara öylece listeyi verip bunun yapılmasını bekleyemezsiniz. Güzel olurdu, ama işe yaramıyor. Yani, ilk hafta ya da takip eden haftalarda, onlarla yapmanız gerekecek. Açık ve basit talimatlarla her bir adımı onlara gösterin. Mesela oyuncak arabaların buraya, ayıların yatağının üzerine gibi. Onlara yatağı yapmanın kolay yolları veya eşyalarını ayırmanın hızlı yolları hakkında ipuçları vermeyi deneyin.

Övgü, Övgü, Övgü

Çocuklara ne kadar çok rehberlik ederseniz edin, bir şeyi başarmalarından sonra onların motivasyonunu artıracak sözler söylemelisiniz. Bu yüzden, birlikte konuşarak ve gülerek onları övün. Hayatlarında neler olup bittiğini takip edin. Temizliği iyi bir ilişki kurma ve olumlu bir deneyim haline getirin ve bu, tüm farkı yaratacaktır.

Beklentileri Belirle

Başlangıçta beklentileri belirlemek önemlidir. Ne beklediğiniz ve beklentileri karşılamamanın sonuçları için net yönergeler belirleyin. Örneğin, oyuncaklarını toparlamazlarsa, onlarla oynayamazlar.

Odayı Kontrol Edin

Beklentilerinizi karşıladıklarından emin olmak için odalarını inceleyin. İyi yaptıkları şeyleri çak bir beşlik ve “harika bir iş” ile övün ki onların çabalarına değer verdiğinizi bilsinler. İyileştirilmesi gereken bir şey fark ederseniz, onları azarlamak yerine tanımlamalarına yardımcı olun. Örneğin, bir “Casusluk Yapıyorum” oyunu veya benzeri bir şey olabilir. Oyun haline getirdiğinizde eğlenceli hale geliyor.

Gerektiğinde Daha Fazla İş Ekleyin

Küçük, uygulanabilir adımlarla başlamak, çocukların odalarını başarılı bir şekilde temizlemesinin anahtarıdır. Ancak size yapabileceklerini gösterdikleri gibi, daha fazla ev işi eklemeye başlayabilirsiniz. Listeye çarşafları (büyük çocuklar için) veya kirli çamaşırları kirli sepetine koymayı ekleyebilirsin. Kullandığınız organizasyon sistemi de karmaşıklığı artırabilir. Örneğin, belirli öğeleri bir araya getirmek yerine kutulara bölücüler ekleyebilirsiniz.

İşleri artırdıkça, ödülü de artırabilirsiniz. Çak bir beşlik ve “süper yapmışsın” yerine, onlara tablette fazladan bir saat oyun oynama hakkı verebilirsiniz. Bu sadece sizin için değil, aynı zamanda çocukların işin değerini öğrenmelerine yardımcı olur.

Ödüller ve Sonuçlarla Tutarlı Olun

Çocuklar temizliği gerçekten sevmedikçe odalarını temizlemek istemeyeceklerdir. Ve ilk başta, muhtemelen biraz tepki alacaksınız. Ödüllerinizde ve sonuçlarınızda tutarlı olun. Örneğin:

 • Odalarını sürekli olarak incelediğinizden ve ödüller sunduğunuzdan emin olun.
 • Sonuçlarla tutarlı olun.
 • Onları sürekli olarak övün.
 • Tablet zamanı veya TV gibi hoşlandıkları şeyleri odaları temizlenene kadar erteleyin.

Çocuklara Odalarını Temizlemeyi Öğretmek İçin İpuçları

Başlangıç zordur. Yardım ederken temizlik onlar için oldukça eğlencelidir, ancak bunu kendi başlarına yapmaya başlamaları gerektiğinde sızlanma başlar. Çocuğunuzun odasını toparlamayı daha eğlenceli hale getirmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • Gerektiğinde onlara yardım edin.
 • Temizliği eğlenceli hale getirin. Yerdeki şeyleri sıralamak için müzik ekleyin veya bir hazine avı gibi yapın.
 • Temizliği bir aile meselesi haline getirin. Onlar odalarını temizlerken siz bulaşıkları yıkıyorsunuz ya da bir şeyler temizliyorsunuz.
 • Sıralamalarına yardımcı olmak için sepetleri kullanın. Bu şekilde, her bölgeye yanlarında bir tane alabilirler.
 • İşleri çocuklarınıza göre düzenleyin. Bazı çocukların dikkat süreleri düşüktür. Bu yüzden belki sadece 2 dakikalık bir sıralama vb.
 • Açık yönergeler ve beklentiler verin.
 • Herhangi bir talimat hakkında belirsiz olmaktan kaçının.

Çocuklar Odalarını Temizlemeye Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocukların odalarını temizlemeye başlayabilecekleri bir altın çağ yok. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, odalarını toplamanıza yardım etmeye başlayabilir. Anaokulu öncesi yaştaki çocuklar, basit işleri tek başlarına yapmaya ve çok az yardımla haftalık olarak oda temizlemeye başlayabilirler. Tipik olarak, yaklaşık 7 veya 8 yaşında bir çocuk, her şeyi bir kenara koymak da dahil olmak üzere, odasını her gün kendi başına toparlayabilmelidir. Onları temizlemeye ve temizlik beklentilerini açıklamaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar kolay alışacaklardır.

Çocukların Odaları Kolayca Temizlemesi Nasıl Sağlanır?

Çocuğumun odasını toplamasını nasıl sağlarım sorunuza umarım rehberlik eden bir yazı olmuştur. Çocuğunuz muhtemelen odasını temizlemekten heyecan duymayacaktır. Ev işleri ve sorumluluklar oyun ve eğlenceli aktiviteler gibi düşünülmez. Ancak onlara odalarını temizlemeyi öğretmek, büyüdükçe onları daha sorumlu hale getirecektir. Mümkün olduğunda eğlenceli hale getirmeyi, olumlu tutmayı ve tutarlı olmayı unutmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!