3.3 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Çocukken TV Başına Toplandığımız En İyi Eski Çizgi Filmler Listesi

Seni biraz eskilere götürelim ve gelmiş geçmiş en iyi eski çizgi filmler listesi yapalım istedik. Yumurcak, He Man, Voltron, Beter Böcek ve seni geçmişe götürecek en güzel çizgi film karakterleri bazen hayat ne hızlı akıyor dedirtecek.

80’lerin ve 90’ların çizgi filmlerini izleyip, şu anda 40’lı yaşların içinde olanların, sayfaya bakarken duygulanacağına, eski çizgi filmler arasında geçmişe gideceklerine bahse gireriz. İşte hayatımızın bir noktasına dokunan çizgi film karakterleri.

Eski Çizgi Filmler Listesi


He-Man

eski çizgi filmler

Eski çizgi filmler dendiğinde aklıma ilk gelen çizgi film karakteri He-Man oldu. Adam kılıcını havaya kaldırır ‘gölgelerin gücü adına, güç bende artık’ der ve He-Man’e dönüşürdü. Orjinali ise ‘by the power of Grayskull, I have the power’ vay be ne günlerdi.


Casper

eski çizgi filmler

Casper, hayaletleri sevmemizi sağlayan en tatlı çizgi film karakteri olmuştur. Arkadaş edinmeye çalışan bir hayaletin hikayesi konu alınıyor, fakat ondan herkes korkuyor. Gelişim çağındaki birçok çocuğun izlemesini tavsiye edeceğim eski çizgi filmler arasında yer alıyor.


Vikingler

eski çizgi filmler

Eski çizgi filmler arasında, yardımseverlik ve iyiliğin çocuklara aktarıldığı faydalı bir yapım. Vikingler çizgi filmi Viki’nin, babasının ve köylülerinin başından geçen maceraları anlatmaktadır. Çizgi film karakterleri arasındaki Viki, babasının ve köylüleri olan mürettebatın zorda kaldığını hissettiği yerlerde hep onların yanında yer almaktadır. Onlara yardım etmektedir. Her bir bölümde Viki’nin yeni ve heyecanlı serüvenleri anlatılmaktadır.


Heidi

eski çizgi filmler

İyilik sever çizgi film karakteri Heidi, Peter ve büyük babasının sıradan bir köy hayatını ve yaşadıklarını konu edinen, çocukların izlemesi gereken eski çizgi filmler arasında.


Mickey Mouse

çizgi film karakterleri mickey mouse

1928 yılında Mickey Mouse tüm dünyada izlenir hale geldi, çevresine iyimserlik dağıtan bir çizgi film karakteri olarak karşımıza çıkmaktaydı.


Ten Ten

eski çizgi filmler

Çizgi film serisinin unutulmaz kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten’dir. Maceralarında ona köpeği Milu, arkadaşı Kaptan Haddock ve başka pek çok renkli karakter eşlik eder.


Maske

eski çizgi filmler

En farklı çizgi film karakteri olan Stanley Ipkiss, iyi yürekli bir banka memurudur. Bir gün bulduğu antika bir maskeyi takar ve inanılmaz güçlere sahip bir yaratığa dönüşür. Halk arasında Maske diye tanınan kahramanımız, çizgi filmde inanılmaz maceralara atılır.


Ayı Yogi

eski çizgi filmler

Ayı Yogi karakteri ve duruşuyla çocuklar tarafından çok sevilmişti. Yogi Beyzbol oynamayı çok sever. En iyi arkadaşı Ayı Boo-Boo’dur. kız arkadaşı ise Ayı Cindy’dir. Ranger Smith ise hem arkadaşı hem de düşmanıdır. Muhteşem bir çizgi film serisidir.


Denver

eski çizgi filmler

Bir grup arkadaş, şans eseri bir yumurta bulurlar. İçinden çıkan koca göbekli yeşil dinozoru görünce haliyle korkarlar tabii. Kaçtıkları sırada onun da korktuğunu fark ederler ve hemen birbirlerine ısınıp arkadaş olurlar. Çocukluğunu 90’larda yaşamış olan birçoğumuzun en sevdiği çizgi karakterlerin başında hiç şüphesiz Denver geliyor.


Temel Reis

eski çizgi filmler

Çocukluğumuzda ıspanağı sevmemizi sağlayan Temel Reis çizgi filmini sanırım hepiniz biliyorsunuzdur. Eski çizgi filmler arasında çocuklardan tutun da yetişkinlere kadar herkesin gönlünde taht kurmuştur.


Scooby-Doo

eski çizgi filmler

Turbo Teen


Ayı Yogi ve Olimpiyatlar


Asterix


Bay Meraklı


Foghorn Leghorn


Winnie The Pooh


Tazmanya Canavarı

eski çizgi filmler

Donald Duck


Tom ve Jerry

tom ve jerry

Ninja Kaplumbağalar

eski çizgi filmler

Ninja Kaplumbağalar yani dünyada bilinen adıyla “Teenage Mutant Ninja Turtles”, mutasyon geçirmiş 4 kaplumbağanın daha sonra ustaları olacak Splinter tarafından eğitilmeleri sonucunda kötülükle savaşmaya başlayacaklardır. Kahramanlarımız Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo, bizi yıllarca iyilik için elimizden geleni yapmamız konusunda eğitti.


Snoopy


Ağaçkakan Woody

eski çizgi filmler

Şirinler

eski çizgi filmler

Buggs Bunny


Kaptan Mağara Adamı

eski çizgi filmler

Pembe Panter


Afacan Dennis

eski çizgi filmler

Transformers


Ay Savaşçısı


Red Kit

Red Kit

Gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy “Red Kit” sadık beyaz atı Düldül (Jolly Jumper) ve sevimli köpeği Rin Tin Tin (Rantanplan) ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. Suçluları temsil eden Dalton kardeşler; Joe, William, Jack ve Averel birçok macerada yer alırlar. Diğer unutulmaz karakterler Kalamiti Jane, Billy Kid, Yargıç Roy Bean, Jesse James, Akbaba, Posta arabası sürücüsü Hank ve Cenaze Levazımatçı’sıdır.


Pokemon


VarYemez Amca

eski çizgi filmler

Taş Devri


Voltron


Müfettiş Gadget

Müfettiş Gadget, yeğeni ve köpeğinin yardımı olmasa sakarlığı, dalgınlığı ve dikkatsizliği ile hiç bir sorunu çözemeyecek kadar beceriksizdir. Çizgi filmin her bölümünde Gadget, görevlerini Şef Kuinbi’den alır, kağıdı okur, okuduktan sonra kendini imha edecek olan kağıdı atar ve Kuinbi’nin yanında kağıt patlar. Gadget bir insan olmasına karşın vücudunun çeşitli yerlerinden çıkan yararlı cihazlar suçluları yakalamasını kolaylaştırmaktadır. Çizgi filmde suçları her zaman Dr. Pençe işler ve tüm seri boyunca yüzü bir kez olsun görünmez. Gadget çizgi filmin sonunda ise çocukları bilinçlendirecek örnek kurallarla ilgili konular söyler.


Beyblade


Kaptan Tsubasa

Öykü Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Türkiye’de “Küçük Golcü” olarak da yayınlanmıştır. Ana karakter Oozora Tsubasa, Kojiro Hyuga, kaleci Genzo Wakabayashi ve Taro Misaki’dir. Tsubasa, doğumundan beri topla haşır neşir bir çocuktur. Tek hayali dünyadaki en iyi futbol oyuncusu olmaktır. Bazı sorunları nedeniyle Tsubasa’nın babasını tanıyan Brezilya millî takımının en iyi 10 numaralı orta saha oyuncularından Roberto Hongo, gözündeki rahatsızlık nedeniyle futboldan emekli olur ve Tsubasa’nın çalıştırıcısı olur. Tsubasa’nın artık hayali Brezilya’ya gitmektir.


Richie Rich


Atom Karınca

atom karınca

Şehrin polisi ile iş birliği içinde çalışan Atom Karınca, şehir halinde bir karınca kolonisinde yaşamakta ve kötülerle mücadele ederken uçabilmektedir. Süper hızlı ve süper güçlüdür.


Değerli


Road Runner

Road Runner ve Coyote arasında geçen bir kovalamaca seri boyunca eğlenceli şekilde işlenir. Coyote, her bölümde Road Runner’ı yakalamak için ayrıntılı planlar ve absürt mekanizmalar geliştirir ve kullanır. Fakat konusu gereği elbette uyanık ve hızlı olan Road Runner, bu tuzaklardan her zaman kurtulur. Örneğin Coyote’nin hazırladığı bomba patlamaz, neden patlamadığını anlamak isterken, elinde patlar ve sinirlenir. Yani Road Runner her zaman yırtar.


Garfield


Jetgiller

Jetgilller, çağdaş Amerikan kültürünün ve yaşam stilinin başka bir zamana uyarlanmış bir aile filmidir. Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır. Orijinal seri 1962-1963 yılları arasında 24 bölüm olarak yayınlandı. Tekrarları yıllarca cumartesi sabahları yayınlanmaya devam etti. Türkçe dublajlı olarak Planet Çocuk kanalında yayınlanmaktadır. Ayrıca Youtube’da bir çok bölümü bulabilirsiniz.


Sylvester ve Tweety


The Fairly OddParents


Droopy


Hayalet Avcıları

Hayalet Avcıları, çeşitli yapım şirketleri tarafından farklı farklı zamanlarda çekilmiştir. Hatta sinema filmi olarak bile karşımıza çıkmıştır. En eski serisi ise yukarıda gördüğünüz resimdeki formatıdır. 4 yakın arkadaşın hayalet avlamak üzere yola çıkışları ve sonra profesyonel avcılara dönüşmeleri konu ediliyor.


Darkwing Duck


Recess


Rugrats


Dexter’s Laboratory

Dexter adında dahi bir çocuğun odasındaki kitaplığın arkasında gizli laboratuvarındaki maceralarını konu eder. Akıllı, dahi ve çalışkan olması karakteristik özelliğidir. En büyük korkusu anne veya babasının gizli laboratuvarını öğrenmesidir. Adeta bir sinir küpüdür. Kızdığında çevresindekiler onu tanımaz hale gelir. Halbuki gerçek Dexter derinliklerdedir ve ancak kızdığında ne olduğu ortaya çıkar.


Beter Böcek

çizgi film karakteri beter böcek

Tombul Albert ve Cosby Çocukları

Tombul Albert ve Cosby Çocukları, komedyen Bill Cosby’nin yarattığı, yapımcılığını üstlendiği ve bazı karakterlerin seslendirmesini yaptığı animasyon televizyon dizisidir. İlk bölümü 1972’de yayınlanmış ve 1985’e kadar büyük ilgi duyularak izlenmiştir.


Beavis and Butt-head


The Simpsons

Simpsonlar, Orta Amerika”nın Springfield’daki kasabasında (aslında böyle bir yer yok) yaşayan tipik bir Amerikan ailesidir. Homer Simpson, ailenin babasıdır, dikkatsiz, sorumluluk almaktan kaçınan, dünya umrunda olmayan bir adamdır. Marge Simpson, ise klasik bir ev hanımıdır. Çiftin üç çocuğu vardır: 10 yaşındaki baş belası Bart; erken gelişmiş 8 yaşındaki aktivist Lisa ve nadiren konuşan fakat emdiği emzik ile iletişim kuran bebek Maggie. Ailenin iç yapısı sağlıklı olmamasına rağmen birçok bölüm, aile ilişkileri ve aile üyelerinin birbirlerine olan bağlarını anlatmakta ve çoğu zaman bir aile üyesinin bir diğerini önemsemesine vurgu yapılıyor.


Umarım gözleriniz dolmamıştır. Eski çizgi filmler listemizdeki çizgi film karakterleri ile geçmişe gittik ve eğer yazımızı beğendiyseniz ya da sizin de eklemek istediğiniz çizgi filmler varsa, ‘yorumlar’ bölümüne yazabilirsiniz, cevap vermekten memnuniyet duyarım. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Not: Youtube’dan bazı çizgi filmlerin serilerini bulabilirsiniz.

Diğer yazılarımız da ilgini çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.