Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklar Kaç Yaşında ve Ne Kadar Süre Evde Yalnız Kalabilirler?

Son Yazılar

Çocuklar Kaç Yaşında ve Ne Kadar Süre Evde Yalnız Kalabilirler?

Çocuğunuzun evde yalnız kalmasından endişe mi ediyorsunuz? Peki çocuklar kaç yaşında ve ne kadar süre evde yalnız kalabilirler? Cevap yazımızda.

Ebeveynlerin, çocukların hangi yaşta evde yalnız kalabilecekleri konusunda kendi aralarında veya akranlarıyla tartışmaları nadir değildir. Birinin bazı acil işlerle ilgilenmesi veya bir kaç işin aynı günde yapılması gereken günler vardır. Ebeveynlerin çocuklarını yanlarında götürmeleri her zaman mümkün değildir. Bu gibi durumlarda çocuklarını evde yalnız bırakmak zorunda kalabilirler. Peki çocuklar kaç yaşında ve ne kadar süre evde yalnız kalabilirler? İşte cevap yazımızda…

Bir iş ne kadar önemli olursa olsun, çocukları evde yalnız bırakmak riskli olabilir. Hatta bazı ülkelerde belirli bir yaşın altındaki bir çocuğu evde tek başına bırakmak yasa dışıdır. Bir çocuğun yetişkin gözetimi olmadan ne zaman kendi başına evde olabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çocuklar Kaç Yaşında Evde Tek Başına Kalabilir?

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi, çocukların %40’ından fazlasının, nadiren de olsa bir gece evde yalnız kaldıklarını tahmin ediyor. Hazır olmayan bazı çocuklar için evde yalnız kalmak korkunç bir deneyim olabilir.

Her çocuk benzersizdir ve farklı şekilde olgunlaşır. Bu nedenle, birçok ülke, bir çocuğun evde yalnız bırakılabileceği belirli bir yaşı tanımlamıyor. Bununla birlikte, ebeveynliği kolaylaştırmak için ABD’deki üç eyalet, bir çocuğun evde yalnız bırakılabileceği minimum yaşı belirlemiştir.

 • Maryland: Sekiz yaş
 • Oregon: On yaş
 • Illinois: 14 yaş

ABD’deki birkaç eyalette, bir çocuk ihmali vakası olarak “bir çocuğun yeterli denetiminin sağlanamamasından” bahseden çocuk koruma yasaları vardır. Bu arada, bazı ülkeler, bir çocuğu uygun olmayan bir yaşta veya çocuğun kabul edilemez koşullar altında gözetimsiz bırakılmasını cezalandırmak üzere çalışmalar yapmaktadır. ABD’de bazı eyaletler, bir çocuğun evde yalnız bırakılabileceği özel yönergeler bile sunmaktadır.

Diyelim ki Maryland’lisiniz ve çocuğunuz sekiz yaşında. Yasal olarak, çocuğunuzu evde yalnız bırakmanıza izin verilir. Ama çocuğunuzu evde yalnız mı bırakmalısınız? Kanunların izin vermesi, çocuğunuzun evde tek başına kalmaya hazır olduğu anlamına gelmez. Her çocuk farklıdır. Bir karar vermeden önce aşağıdaki soruları cevaplamak isteyebilirsiniz.

 • Çocuğunuz evde yalnızken rahat mı?
 • Çocuğunuz fiziksel ve zihinsel olarak kendine bakabiliyor mu?
 • Çocuğunuz itaatkar mı ve nadiren başı belaya giriyor mu?
 • Çocuğunuz tüm talimat ve kuralları kendilerine hatırlatılmadan takip ediyor mu?
 • Çocuğunuz çevresinin farkında mı ve beklenmedik durumlarla başa çıkabiliyor mu? (Örn: bir misafirin habersiz gelişinde strese giriyor mu?)
 • Çocuğunuz her zaman rutinini takip ediyor mu?
 • Mahalleniz çocuklar için güvenli mi?
 • Evinizde alarm sistemi var mı? Çocuğunuz kullanmayı biliyor mu?
 • Acil bir durumda çocuğunuza ulaşabilecek aileniz veya arkadaşlarınız var mı?

Kanun, çocuklarına bakarken birden fazla sorumluluğu üstlenen ebeveynlere kolaylık sağlamak için hükümler koymaktadır. Ancak çocuğunuzu evde bırakma konusundaki nihai karar her zaman size ait olacaktır. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, yukarıdaki soruların tümüne cevabınız “evet” ise ve çocuğunuza güveniyorsanız, onu belirli bir süre yalnız bırakabilirsiniz.

Çocuklar Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Cevap yine çocuktan çocuğa değişiklik gösterecektir ve yukarıda belirtilen birkaç faktöre bağlıdır. Yukarıdaki soruların tümüne “evet” yanıtı verdiyseniz, aşağıdaki süre boyunca çocuğunuzu yalnız bırakmayı düşünebilirsiniz.

Sekiz ila on yaş arası çocuklar: Onları yalnızca gün içinde ve en fazla bir saat veya 90 dakika yalnız bırakın. Kısa yokluğunuzda onları meşgul edecek kitaplar veya oyunlarla onları evde tek başına bırakmayı deneyin.

11 ve 12 yaş arası çocuklar: Bu yaştakiler nispeten daha uzun bir süre yalnız bırakılabilir, ancak çok uzun olmamalıdır. Onları gündüz veya akşamın erken saatlerinde evde yaklaşık üç saat yalnız bırakabilirsiniz, daha fazla değil.

13 ve 14 yaşlarındaki erken ergenler: Akşamları bile evde yalnız bırakılabilirler, ancak gece geç saatlere kadar bırakılamazlar.

15 ila 17 yaş arası orta ergen: Bir gece evde yalnız bırakılabilirler ve hatta birden fazla gece kendi başlarına ancak telefon görüşmeleri veya hatta bir akraba veya arkadaş aracılığıyla düzenli kontrollerle bırakılabilirler.

Bir Çocuğu Evde Yalnız Bırakırken Uyulması Gereken Güvenlik İpuçları

Yaşları ne olursa olsun, bir çocuk yetişkin gözetimi olmadan savunmasızdır. Beklenmedik durumlarla nasıl başa çıkacakları ve nasıl dikkatli olacakları öğretilmelidir. Çocuğunuzu evde yalnız bırakırken uyulması gereken bazı güvenlik yönergelerini aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Çocuğunuzun tam adını, ev adresini ve ebeveynlerinin telefon numaralarını bildiğinden emin olun.
 2. Acil bir durumda arayabilecekleri acil durum numaralarının bir listesini verin. Liste, bir yerde takılırsanız, çocuğunuza hızlı bir şekilde ulaşabilecek arkadaşlarınız ve ailenizin numaralarını içermelidir.
 3. Çocuğun, biri kapı zili çaldığında ne yapması gerektiği veya ne kadar süre televizyon izlemesi gerektiği vb. ile ilgili bazı güvenlik kuralları belirleyin.
 4. Yalnızca ebeveyn filtresini etkinleştirdikten sonra televizyon izlemelerine izin verin.
 5. Onlara kapı kilitlerinin nasıl çalıştığını gösterin ve siz yokken kapıyı yabancılara açmamalarını söyleyin. Ayrıca, evde yalnız olduklarını başkalarına söylememelerini de tembih edin.
 6. Gazlı ocak veya fırın kullanmamaları konusunda onları kesinlikle uyarın.
 7. Elektrik kesintileri, kötü hava koşulları vb. gibi acil durumlarda neler yapabileceklerini anlatın.
 8. Onlara ilk yardım çantasının nerede olduğunu gösterin ve onlara ilk yardım tedavisinin temellerini mutlaka öğretin.
 9. Çocuğunuz okuldan sonra evde yalnızsa, eve gelir gelmez sizi aramasını isteyin. Ayrıca evde olduklarından emin olmak için onları planlanmış bir zamanda arayabilirsiniz.
 10. Alkol, reçeteli ilaçlar, ateşli silahlar ve yanıcı maddeleri ulaşamayacakları kilitli yerlerde muhafaza edin. Ayrıca (varsa) duman alarmlarının düzgün çalıştığından emin olun.

Çocuklar Kaç Yaşında ve Ne Kadar Süre Evde Yalnız Kalabilirler?

Tek tip bir yaş sınırı herkes için uygun olmayabileceğinden, evde çocuklar tek başına bir tartışma konusudur. Bazı çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren evde tek başına kalabilirken, bazıları kalamaz. Çocuğunuzu kişiliğine göre yalnız bırakabilirsiniz; tek başlarına idare edebilirlerse, ona güveniyorsanız, sözlerinizi dinleyeceğine eminseniz bazı denemeler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bir çocuğa yeterli denetim sağlayamamanın birçok ülkede çocuk ihmali olarak kabul edildiğini de unutmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!