Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetÇocukların Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Hakkında Bilgi Edinmesine Yardımcı Olacak En...

Son Yazılar

Çocukların Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Hakkında Bilgi Edinmesine Yardımcı Olacak En İyi 7 Web Sitesi

Yapay zeka ve makine öğreniminin yükselişiyle çocuklar konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilir. İşte öğrenmelerine yardımcı olacak en iyi siteler ve kaynaklar.

Çocuklarınız varsa veya çocuklara öğretmenlik yapıyorsanız, muhtemelen okulda ve gelecekteki işlerinde başarılı olmalarına yardımcı olacak en son teknolojileri öğrenmelerini istersiniz. Hızlı teknolojik ilerlemelerle, yapay zeka ve makine öğrenimi, bugün genç öğrencilere öğretebileceğiniz temel becerilerdir. Yazımızda çocuklar için yapay zeka ve makine öğrenimi söz konusunda destek alabileceğiniz en iyi web sitelerinden bahsedeceğiz.

çocuklar yapay zeka eğitimi

Neyse ki, çocuklarınızın ve gençlerinizin öğrenme yolculuğunu desteklemek için ücretsiz ve ücretli çevrimiçi kaynaklara kolayca erişebilirsiniz. Bu makalemizde, çocukların yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisinde deneyim kazanmaları için en iyi e-öğrenme web sitelerinden bazılarını keşfedeceğiz.

1. Kubrio

Çocuğunuzun yaratıcılığını ve yapay zeka becerilerini güçlendirmek ister misiniz? Kubrio ile bir demo oturumu açmak isteyebilirsiniz. Alternatif eğitim web sitesi, ChatGPT gibi en son teknolojilerde uzaktan öğrenme deneyimleri sunuyor.

Sekiz ila 18 yaş arasındaki öğrenciler, çeşitli konuları kendi yaş seviyesine uygun olarak öğrenirler. Aynı zamanda, ilgi alanlarını paylaşan diğer çocuklarla ekip kurup, yabancı dillerini de geliştirebilirler.

Kubrio’nun Yapay Zeka Bilgi İstemi Mühendislik Laboratuvarı, çocuklarınıza içerik oluşturmak için en iyi çevrimiçi yapay zeka araçlarını kullanmayı öğretir. Büyüleyici hikayeler, etkileşimli oyunlar, profesyonel kalitede filmler, ilgi çekici podcast’ler, akılda kalıcı şarkılar, estetik tasarımlar ve yazılımlar geliştirmeyi öğrenecekler.

Kubrio ayrıca yapay zeka öğrenimini “Görevler” biçiminde oyunlaştırıyor. Çocuklar görevlerini seçerler, yaratıcı işlerini tamamlarlar, bir portföy oluştururlar ve puanlar ile rozetler kazanırlar. Bu program şu anda beta aşamasındadır, ancak aşağıdaki Görevler için özel betaya kaydolabilirsiniz:

2. Create&Learn

Çocuklarınızı erken yaşta en son teknolojik gelişmelerle tanıştırmak istiyorsanız, Create&Learn web sitesini keşfedin. E-öğrenme sitesi, çocukların robotların, yapay zekanın ve makine öğreniminin büyüleyici dünyasını keşfetmelerine yardımcı olan sınıflarla doludur.

Çocuğunuz sınıf düzeyine bağlı olarak Hello Tech!, AI Explorers, Python for AI ve AI Creators gibi yapay zeka sınıflarına katılabilir. Sınıflar canlı çevrimiçi, etkileşimli ve uygulamalıdır. İkinci sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler yapay zekanın nasıl çalıştığını ve sürücüsüz arabalar, yüz tanıma ve oyunlar gibi en son teknolojilere nasıl uygulanabileceğini öğrenirler.

Create&Learn’ün ödüllü müfredatı, MIT ve Stanford gibi tanınmış kurumların uzmanları tarafından tasarlanmıştır. Ancak, çocuklarınızın seanslardan keyif alacağından emin değilseniz, ücretsiz bir tanıtım dersinden yararlanabilirsiniz (bu seçenek yalnızca belirli sınıflar için geçerlidir).

3. Çocuklar İçin Makine Öğrenimi

Çocukların makine öğrenimi ve yapay zekayı öğrenmesinin en iyi yollarından biri, yeni başlayanlar için uygulamalı makine öğrenimi proje fikirleridir. Çocuklar için Makine Öğrenimi, bilgisayarların verilerden ve deneyimlerden öğrenmesini sağlayan yapay zekanın bir alt alanı olan makine öğrenimi ile öğrencilere uygulamalı eğitim verir.

Çocuklarınız bir bilgisayarı metin, resim, sayı veya sesleri tanıması için eğitecekler. Örneğin, modeli internetten ücretsiz fotoğraflar kullanarak mutlu ve üzgün bir kişinin görüntülerini ayırt edecek şekilde eğitebilirsiniz. Bunu denedik ve ardından modeli yeni bir fotoğrafla test ettik ve yüklenen görüntüyü mutlu bir insan olarak başarıyla tanıyabildi.

Daha sonra çocuğunuz, eğitimli makine öğrenimi modeliyle projeler oluşturmak ve oyunlar oluşturmak için Scratch, Python veya App Inventor kodlama platformunda şansını deneyecektir.

Çevrimiçi platform ücretsiz, basit ve kullanıcı dostudur. Çocuklarınızla birlikte öğrenebilmeniz için çalışma sayfalarına, ders planlarına ve öğreticilere erişebileceksiniz. Çocuğunuza basit bir makine öğrenimi projesini tamamlamanın ana adımlarında da rehberlik edilecektir.

4. Google ile Deneyler

Siz ve çocuklarınız yapay zekanın ve makine öğreniminin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız Google ile Deneyler’i inceleyin. Ücretsiz web sitesi, farklı yaşlardaki çocuklar için basit, etkileşimli projeler aracılığıyla makine öğrenimini ve yapay zekayı açıklıyor.

Google ile Deneyler, öğrencilere saatlerce eğlenme ve öğrenme olanağı sağlayacak son derece ilgi çekici bir platformdur. Çocuğunuz makine öğrenimini kullanarak kurgusal bir karakter yaratıp onunla sohbet etmeyi, kendi orkestrasını yönetmeyi, karalamalarına hayat vermek için bir kamera kullanmayı ve daha fazlasını öğrenecek.

Deneylerin çoğu kodlama gerektirmez. Çocuğunuzun seviyesine uygun projeleri seçin. Daha küçük çocuklarla çalışıyorsanız, Scroobly’yi deneyin; Hızlı çizim!; ve YouTube ile LipSync. Bu sırada gençler, uzmanların yapay zeka hakkında bilgi edinmek veya yapay zeka kullanarak diğer daha karmaşık projeleri keşfetmek için diğer konulara geçebilir.

5. Yapay Zeka Dünya Okulu

Çocuğunuza yapay zeka ile harika şeyler yaratmayı öğretmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, Yapay Zeka Dünya Okulu sizin için ideal bir eğitim teknolojisi platformudur. E-öğrenme web sitesi, yedi yaş ve üzeri çocuklar ve gençler için çevrimiçi ve kendi kendine öğrenen yapay zeka ve kodlama kursları sunar.

Yapay Zeka Dünya Okulu kursları, eğitimciler ve teknoloji uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından tasarlanmıştır. Kurslar AI Novus’u (yedi ila on yaş arası yapay zekaya giriş), Sanal Sürücüsüz Araba, Scratch Kullanarak Eğlenceli Yapay Zeka Keşifleri ve daha fazlasını kapsar.

Web sitesi ayrıca öğrencilerini geleceğe hazır hale getirmek isteyen ebeveynler ve eğitimciler için uygun fiyatlı kaynaklar sağlar. Yaş grubuna, beceri düzeyine ve yazılıma göre filtreleme yapabileceğiniz 1-3 dolarlık yapay zeka projeleri sipariş etmek için Proje Merkezini ziyaret etmeniz yeterli.

Çocuklar ve gençler, Yapay Zekayı Ücretsiz Oynat seçeneğine tıkladıklarında ücretsiz oyunları da deneyebilir. Zhorai adlı yapay zeka modeliyle sohbet edin, ona hayvanlar hakkında bilgi verin ve bu hayvanların nerede yaşadığını tahmin etmesine izin verin. Öğrenciler ayrıca bir yapay zeka robotuna herhangi bir şehirdeki hava durumu hakkında soru sorabilir veya ona rekabetçi bir tic-tac-toe oyununda meydan okuyabilir.

6. AIClub

AIClub, gerçek dünya deneyimine sahip yapay zeka ve yazılım uzmanlarından oluşan bir ekiptir. Bilgisayar bilimi doktorası olan Dr. Nisha Tagala tarafından kurulmuştur. UC Berkeley’den mezun. 11 yaşındaki kızının yapay zekayı öğrenmesine yardımcı olacak eğlenceli ve kolay bir program bulamayınca kendi programını oluşturdu.

AI Club’ın aşamalı müfredatı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için tasarlanmıştır. Çocuğunuz yapay zeka ve kodlama kullanarak benzersiz projeler oluşturmayı öğrenecek.

Çocuğunuzu uzman mentörler eşliğinde bire bir sınıfa kaydetmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu kişiselleştirilmiş çevrimiçi sınıf, öğrencilerin ilgilendikleri konuları esnek bir programla araştırmalarını sağlar. Ayrıca araştırmalarını geliştirmek için akıl hocalarından geri bildirim ve tavsiye alacaklar.

Dahası, bire bir derslere kaydolan öğrenciler, araştırmalarını yarışmalara katabilir veya bulgularını bir konferansta sunabilir. AIClub Yarışma Kazananlar sayfasına göre, programdaki birçok öğrenci ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül almıştır.

7. Öğretilebilir Makine

Makinelerin verilerden nasıl öğrenebileceğini ve insanların yapabileceği görevleri nasıl yerine getirebileceğini hiç merak ettiniz mi? Dakikalar içinde kendi makine öğrenimi modellerinizi oluşturmanıza olanak tanıyan, Google Developers’ın bir web sitesi olan Öğretilebilir Makine’e göz atın.

Öğretilebilir Makine, çocuklar ve gençlerin makine öğrenimi kavramlarını ve uygulamalarını öğrenmeye başlaması için eğlenceli bir yoldur. Herhangi bir kodlama becerisine veya ön bilgiye ihtiyacınız yok, sadece web kameranıza, mikrofonunuza veya resimlerinize ihtiyacınız var.

Öğrenciler resimler, sesler, pozlar, metinler ve daha fazlasıyla oynayabilir. Ayarları ve verileri değiştirmenin modellerin performansını ve doğruluğunu nasıl değiştirdiğini anlayacaklar.

Öğretilebilir Makine, hayal gücünü serbest bırakan bir öğrenme aracı ve yaratıcı bir platformdur. Çocuğunuz modellerini oyun, resim, müzik veya hayalini kurabileceği her şeyi yaratmak için kullanabilir. İlhama ihtiyaçları varsa, onları diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan proje galerisine yönlendirin.

En İyi Web Siteleriyle Çocuklarınızı Yapay Zeka ve Makine Öğrenimiyle Tanıştırın

Yapay zeka ve makine öğrenimi dünyayı hızla dönüştürüyor. Çocuklarınızın bu büyüleyici alanlar hakkında bilgi edinmelerini ve eleştirel düşünme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerini istiyorsanız, bu web siteleri onlara yardımcı olabilir.

Bu makalede bahsettiğimiz Google, Yapay Zeka Dünya Okulu veya diğer sitelerle neler yapılabileceğini keşfetmesini sağlayın, çocuğunuzun merakını ve hayal gücünü harekete geçirecek çok sayıda kaynak ve eğlenceli eğitimler bulacaksınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!