Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Çalma Alışkanlığı Neden Başlar? Hırsızlık Nasıl Önlenir?

Son Yazılar

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı Neden Başlar? Hırsızlık Nasıl Önlenir?

Çocuklar doğru ile yanlışı ayırt edemezler ve önlem alınmazsa normalleştirebilirler. Peki çocuklarda çalma alışkanlığı neden başlar, hangi önlemlerin alınarak çocuğun disipline edilmesi sağlanır, işte merak ettiğiniz soruların cevapları.

Bazen çocuklar dürtülerini nasıl dizginleyeceklerini bilemezler ve eylemlerinin sonuçlarını fark etmeden bir şeyler çalabilirler. Ancak, bu sık sık meydana gelirse, çocuk çalmaya alışabilir. Kendinizi bu hassas ve endişe verici durumda bulursanız, çoğu ebeveyn gibi, yetişkin çocuğunuz sizden bir şey çaldığında ne yapacağınız konusunda kafanız karışabilir. Peki çocuklarda çalma alışkanlığı neden başlar, nasıl önlenir ve disipline edilir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

Çalma arzusu çoğu kez, çocuğun ihtiyaçlarını asla onaylanmayacak yollarla bile olsa karşılamaya yönelmesine neden olan bir dürtüden kaynaklanır. Bununla birlikte, bu eğilim, daha ilk başta dikkatli ve özenli bir şekilde ele alınmalıdır. Bu yazımızda çocukların neden çaldığını ve yalan söyleyen ve çalan bir çocuğu nasıl disipline edeceğini tartışıyoruz.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı Neden Başlar?

Çalma dürtüsü her zaman parasızlıktan kaynaklanmayabilir. Bir çocuğun küçük hırsızlıklar yapmasının bazı nedenleri şunlar olabilir:

1. Bunu bilmemek

Küçük çocuklar bunu masumiyetlerinden yapabilirler. Başkasına ait olan bir şeyi almanın hırsızlık olduğunu anlayamazlar.

2. Kontrol eksikliği

Bazen bir çocuk, sevdiği şeyleri elde etme dürtüsüne karşı koyacak öz kontrole sahip olmayabilir. Bu, bir arkadaşınızın evindeki eşyaların veya oyuncakların çalınmasına neden olabilir.

3. Arkadaş baskısı

İki tip olabilir. İlk tip, çocukların umutsuzca havalı olarak kabul edilen veya gruptaki herkesin sahip olduğu bir şeye sahip olmayı istemesine neden olur. İkinci tip, akranları olduğu için çocukları hırsızlık gibi faaliyetlere katılmaya zorlar.

4. İntikam

Çocuklar intikam almanın sınırlarını anlayacak kadar olgun değildir ve aşırıya kaçabilirler. Örneğin, bir arkadaş istemeden oyuncağını kırarsa, misilleme olarak arkadaşından değerli bir şey çalabilir.

5. Para eksikliği

Bir öğeyi satın almak için yeterli kaynağın olmaması, çocuğu onu çalmaya itebilir. Bu gibi durumlarda, çocuğun bu tür şeyleri herkesin karşılayamayacağını anlamasına yardımcı olun. Ayrıca, istedikleri şey için çok çalışmaları gerektiğini ve hayatta kestirme yolların olmadığını öğretin.

6. Stres

Evde veya okulda stresli bir durum çocuğu farklı davranmaya zorlayabilir. Sadece adrenalin için onları özellikle çekmeyen nesneleri çalabilirler.

Nedeni ne olursa olsun, hırsızlık ciddi bir şekilde ele alınmalı ve çocuk sonuçları konusunda bilgilendirilmelidir.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı Nasıl Cezalandırılmalı!

Aşağıdaki noktalar sadece ceza stratejilerini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda çocuğun hayata bakış açısını geliştirmeyi amaçlar. Çocuğunuz bir şey çaldığında onu disipline etmenin bazı yolları şunlardır:

Onaylanmama

Onlara hayal kırıklığına uğradığınızı ve üzüldüğünüzü açıkça belirtin. Onlara bu tür davranışların asla kabul edilemez olduğunu ve toplumun bir parçası olarak davranış kurallarına uymaları gerektiğini anlayacağı dilde üzerine basa basa anlatmalısınız.

Ev işleri

Çocuğu disipline etmenin bir parçası olarak, ona birkaç gün boyunca evin içinde belirli sıradan işler verin. Konuyu hafife almamak için çocuğun bunları yapıp yapmadığını kontrol edin ve onunla konuşun.

Sosyal Hizmet

Çocuklarda çalma alışkanlığı için alınacak önlemler arasında gelen Sosyal hizmet, genellikle yanlış bir şekilde ceza ile ilişkilendirilir, çünkü insanlar sadece yanlış bir şey yaptıklarında bunu yapmaya zorlanırlar. Bu nedenle, çocuğunuza sosyal hizmetin ne kadar anlamlı olabileceğini anlamasını sağlamak için bu fırsatı kullanın. Daha az şanslı olan insanlara yardım etmek, onlara hayata farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Yazını beyan isteyin

Çocuğunuzdan neden çaldığını ve bunu yapmasının neden yanlış olduğunu yazmasını isteyin. Bu onları eylemleri üzerinde düşünmeye teşvik edecektir.

Sahip olmak

Çocuğunuz yakalanmadan bir şey çalmayı başardıysa, hatasını kabul etmesi ve aldığını geri vermesi gerektiğini açıkça belirtin. Davranışları için özür dilemelerini ve yaptıklarını haklı çıkarmak yerine düzeltmeyi teklif etmelerini sağlayın.

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda çalma alışkanlığı ilk başta ciddi bir suç gibi görünmeyebilir çünkü çocuk toka gibi önemsiz nesnelerle başlayabilir. Ancak gelecekte daha büyük sorunları önlemek için ele alınması gerekiyor. Çocuğunuzu disipline etmeye ve hırsızlık yapmasını önlemeye veya durdurmaya yardımcı olacak bazı stratejiler şunlardır:

Dürüstlüğü aşılamak

Çocuğunuz dürüstlük ve ahlak değerleriyle yetiştirildiyse, hırsızlık yapma olasılığı daha düşüktür. Yanlışlıkla yapmış olsalar bile dürüst olmaları ve kabul etmeleri gerektiğini öğretin.

Başkalarının sahip olduklarına göz koymaması

Çocuğunuza başkalarının mülkiyetine nasıl saygı duyacağını öğretin. Başkalarına ait olan bir nesnenin, çalındığında, sebep ne olursa olsun onların hakkı olmadığını açıkça belirtin.

Sonuçlarından haberdar olmalarını sağlayın

Çocuklarınız hırsızlık yaptıklarında ne olacağını bilmelidir. Onlara küçük bir hırsızlığın nasıl olduğunu görmedikleri bir şeye dönüşebileceğini ve bununla başa çıkmanın en iyi yolunun bunu kabul etmek ve bir daha asla yapmamak olduğunu söyleyin.

Hemen harekete geçin

Çocuğunuzun uygunsuz davranışlarına tepki vermeyi geciktirmeyin. Sorunu çözmek için ikinci veya üçüncü kez tekrar etmelerini beklemeyin. Bunun yerine, alışkanlık kazanmalarını engellemek için ilk çalma eyleminden sonra konuyu ele alın.

Erken müdahale, çalmanın çocuğunuzun kişiliğinin bir parçası olmasını engeller. Bu nedenle, çocuğunuzla konuşun ve neden çaldıklarını anlayın. Ayrıca, çalmanın hayatları üzerinde yaratabileceği ciddi sonuçların farkında olmalarını sağlayın. Ancak, çocuğunuz çalmayı bırakmazsa, profesyonel danışmanlık almayı düşünün.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!