Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda İştah Kaybı: 9 Nedeni ve 7 Önleme Önerisi

Son Yazılar

Çocuklarda İştah Kaybı: 9 Nedeni ve 7 Önleme Önerisi

Çocuğum yemek yemiyor, iştah kaybı nedenleri nedir diyorsanız, çocuklarda iştah kaybı nedenleri ve iştah artırma yöntemleri yazımızda.

Merhaba sevgili okuyucular! Çocuklarımızın sağlıklı büyümesi için yeterli besin alması çok önemlidir. Ancak bazen, çocuklarda iştah kaybı yaşanabilir ve bu durum ebeveynleri endişelendirir. İşte bu yazımızda, çocuğum yemek yemiyor, çocuklarda iştahsızlık nasıl giderilir gibi soruları olan ebeveynler için çocuklarda iştah kaybının nedenlerini ve iştahı nasıl açılır ele alacağız. Eğer siz de “Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtını arıyorsanız doğru yerdesiniz! Hazır mısınız? O halde başlayalım!

Çocuklarda İştah Kaybı Nedenleri

çocuklarda iştah kaybı nedenleri

Çocuklarda iştah kaybı, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Çocuğunuzda iştahsızlık görüyorsanız, öncelikle bu nedenleri göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Birinci neden; enfeksiyon veya hastalıklar olabilir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve gastroenterit gibi hastalıklar, iştah kaybına neden olabilirler. Bu tip durumlarda çocuğunuzun vücudu zaten kendiyle uğraşmakta olduğundan yemek yeme isteği azalır.

İkinci olarak, stres ve endişe de çocuklarda iştah kaybına neden olabilmektedir. Aile içi sorunlar ya da okuldaki problemler gibi etkenler, çocukların ruh halini etkileyerek onların beslenme düzenine negatif bir şekilde yansır.

Üçüncü olarak ise diş ağrısı ve kulak enfeksiyonları da açlık hissini engelleyebilirler. Böylece beslenme alışkanlıkları bozulabilecektir.

Sonuç olarak, burada saydığımız faktörlerin yanında daha pek çok sebep de mevcuttur. Eğer siz de çocuğunuza ilişkin benzer şikâyetleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız! Yazımızın devamında çocuklarda iştah kaybı nedenleri nelerdir ve iştah nasıl artırılır detaylı şekilde açıklayacağız.

Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Giderilir

çocuklarda iştah kaybı nedenleri

Çocuklarda iştahsızlık, birçok ebeveynin karşılaştığı endişe verici bir durumdur. İyi haber şu ki, çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir ve önlenebilir.

Öncelikle, iştahsızlığın altında yatan nedenleri anlamak önemlidir. Belki de çocuğunuzun dişleri ağrıyor ya da mide sorunu yaşıyor olabilir. Bir doktora danışarak, bu tür problemlerin ortadan kaldırılması gerekebilir.

Bazen ise iştah kaybının sebebi stres veya duygusal bozukluklar gibi psikolojik nedenler olabilir. Bu durumda konuşmak ve rahatlatıcı aktiviteler yapmak yardımcı olabilir.

Ayrıca, sağlıklı atıştırmalıklar sunarak çocuğunuzun daha sık ancak küçük porsiyonlar halinde yemesini teşvik edebilirsiniz. Ayrıca özenle hazırlanmış lezzetli yemekler sunmak da onların iştahını açacaktır.

Son olarak, düzenli egzersiz yapmanın da iştah arttırıcı etkisi olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu dengeli beslenme alışkanlıkları ile destekleyerek sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirebilirsiniz.

Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım

çocuklarda iştah kaybı nedenleri

Çocukların yemek yeme alışkanlıkları, ebeveynler için büyük bir endişe kaynağıdır. Eğer çocuğunuz sürekli olarak yemekten kaçınıyorsa, bu durum günlük yaşam aktivitelerini etkileyebilir ve büyüme gelişiminde de olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İlk adım olarak çocuğunuzla konuşun ve neden yemek istemediği hakkında bilgi almaya çalışın. Belki de yiyecekler ona cazip gelmiyor veya daha önce kötü bir deneyimi oldu. Böylece neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini anlayabilirsiniz.

Yeniliklere açık olun ve farklı lezzetleri deneyin. Çocuklar genellikle aynı şeyleri tekrar tekrar yerler, ancak farklı sunum şekilleri ile ilgilenmekten de hoşlanırlar.

Ayrıca atıştırmalar arasında sağlıklı yiyecekler sunarak da iştahını artırabilirsiniz. Meyveler, sebzeler veya yoğurt gibi sağlıklı alternatifler sunarak hem iştahını hem de beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Son olarak, zorlamayın veya cezalandırmayın. Yemek zamanının stresli bir atmosferde geçmesi sadece sorunu daha da kötüleştirir. Sabit bir rutin belirleyerek çocuğunuzun yemek zamanını keyifli ve stressiz hale getirebilirsiniz.

Çocuğumun İştahını Nasıl Açarım

çocuklarda iştah kaybı nedenleri

Çocuklarda iştah kaybı, çocukların büyüme ve gelişmesi için önemli olan besinleri alamamasına neden olabilir. Bu durumda, birçok ebeveyn ne yapacaklarını bilemezler. Ancak şimdi yaptığımız gibi, çocuğunuzun iştahsızlığına sebep olan faktörleri anlamaya çalışın ve bu önerilerle tedavi etmeye çalışın.

İlk olarak, çocuğunuza yemek saatlerinde düzen sağlayarak başlayabilirsiniz. Ayrıca ona lezzetli tarifler sunarak da iştahını açmayı deneyebilirsiniz. Ama unutmayın ki her zaman sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamanız gerekiyor.

Ayrıca stres veya endişe de çocuklarda iştah kaybına neden olabilir, bu nedenle çocuğunuza rahatlatıcı aktiviteler yapmasını teşvik edin ya da daha fazla zaman geçirmenize yardım edeceği aile oyunları oynamalarına izin verin.

Son olarak, doktorunuzla konuşmadan önce takviye vitamin kullanmak yerine doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Bu ipuçlarının hepsi sayesinde umarız ki siz de çocuğunuzun iştah sorunuyla başa çıkabilirsiniz!

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Çocuğunuzun kilosu ve boyu (yaşına göre) normalse, küçük yapılı bazı çocukların daha az yiyecek gereksinimi ve dolayısıyla daha az iştahı olabileceği için endişelenmeniz için bir neden olmayabilir. Ancak çocuğunuz daha büyükse ve kilo kaybıyla birlikte ani iştah kaybı varsa, nedeni belirlemek ve düzeltmek için bir çocuk doktoruna danışabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken nokta
Ebeveynler çocuklara çeşitli besleyici yiyecek seçenekleri sunarken, ne kadar ve ne yiyeceğine karar vermelerine de izin vermelidir.

Çocuklarda İştah Kaybının Olası Nedenleri

Çocuğunuz her zaman yorgun ve sinirliyse, iştahsızlıkla bağlantılı olabilir. İşte çocukların iştahlarını kaybetmelerinin birkaç olası nedeni:

1. Yavaş büyüme

Büyümedeki değişiklikler çocuklarda iştah azalmasına neden olabilir. İlk yıl boyunca çocuklar hızla büyür. Ancak bundan sonra büyüme yavaşlar ve daha az yemek yiyebilirler. Bu dönemde iştahın azalması tamamen normaldir. Aslında, hayatın ikinci yılında, çocukların ilk yıldaki 7 kg ve 21 cm’ye karşılık sadece 2,3 kg almaları ve 12 cm boy atmaları yeterlidir.

2. Hastalık

Hastalık genellikle çocuklarda önemli bir iştah kaybına neden olabilir. Çocuğunuz boğaz ağrısı, mide nezlesi, ishal, baş ağrısı, ateş veya diğer semptomlardan şikayetçiyse, genellikle yediklerinden daha az yiyebilirler. Neyse ki, çoğu çocuk iyileştiğinde iştahını geri kazanır.

3. Stres

Stresin küçük çocuklar üzerinde iştahsızlık dahil birçok olumsuz etkisi olabilir. Çocuğunuzun yemek yemeye olan ilgisini kaybettiğini veya uyumakta zorluk çektiğini fark ederseniz, o zaman stresten muzdarip olabilir. Çocuğunuzun iştahsızlığını gidermek için, stresin nedenini belirlemeniz ve onu hafifletmeniz gerekir. Çocukluk döneminde stresin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Ailede bir ölüm, bir evcil hayvanın ölümü veya bir kardeşin doğumu gibi aile sorunları
 • Okulda arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlar
 • Eğitim ve ödev baskısı ve ebeveynlerin pratik olmayan beklentileri ile baş edememe

4. Depresyon

Depresyon, bir çocuğun iştah kaybının başka bir nedeni olabilir. Çoğu ebeveyn depresyonu üzüntü ile karıştırır. Ancak üzüntü ve depresyon aynı şey değildir. Üzüntü duyguları zamanla geçer ama depresyon geçmez. Depresyon, çocuğu sadece üzmekle kalmaz, aynı zamanda normal yaşantısına da müdahale eder.

Çocuğunuz daha önce keyif aldığı etkinliklere karşı önemli bir ilgisizlik gösteriyorsa, depresyonda olabilir. Yeme alışkanlıklarındaki bir değişiklik, depresyonun güçlü bir göstergesi olabilir. Endişeniz varsa tıbbi yardım almanız önerilir.

5. Anoreksiya nervoza

Bazen, internette gördükleri ünlüleri ya da fenomenleri taklit etme/kopyalama girişiminde ve diğer birkaç nedenden ötürü, çocuklar yemek yemeye karşı psikolojik bir tiksinti geliştirirler. Mümkün olduğu kadar uzun süre yemek yemeden zaman geçirmeye çalışırlar. Yemek yerken bile az yağlı yiyecekleri seçerler ve sonra onları yedikleri için kendilerini suçlu hissederler. Genetik, beyin kimyasal dengesizlikleri ve gelişimsel sorunlar da anoreksiya nervozaya neden olabilir.

Çocuğunuz şiddetli bir şekilde kilo verirken yemek yemekten kaçınıyor veya gereğinden fazla egzersiz yapıyorsa, anoreksiya nervozadan muzdarip olabilir. Bir yeme bozukluğu uzmanı, anoreksik çocuğunuzun sağlıklı bir iştah kazanmasına nasıl yardımcı olacağınızı size söyleyebilir.

Bilinmesi Gereken:
Çocuklarda anoreksiya nervoza gelişirse, aile üyeleri onların kilo, görünüm, yemek ve egzersize karşı sağlıklı bir tutum geliştirmelerine yardımcı olabilir.

6. İlaçlar

çocuklarda iştah kaybı nedenleri

Çocuk yakın zamanda bir antibiyotik almışsa, iştahı etkilenebilir. Diğer bazı ilaçlar da iştahı etkileyebilir.

7. Anemi

Anemi, bir çocuğun iştahındaki düşüşün başka bir olası nedenidir. Kansızlığı olan çocuklar uyuşuk, yorgun ve sinirli görünürler. Tedavi edilmezse anemi çocuğunuzun gelişimini ve okul performansını etkileyebilir. Çocuğunuzda anemi olduğundan şüpheleniyorsanız kan testi yaptırın.

8. Bağırsak solucanları

Bağırsak kurtları çocuklarda iştah kaybına neden olabilir. Solucanlar çocuğun sindirim sistemine girer ve orada parazit olarak yaşar, bağırsak kanamasına, iştah kaybına, dizanteriye vb. neden olur. Evcil hayvanınız varsa yılda iki kez, çocuklarınızı iki yaşından sonra yılda en az bir kez veya çocuk doktorunuzun önerdiği şekilde önlemlerini almalısınız.

9. Kabızlık

Çocuklarda düzensiz bağırsak hareketleri kabızlığa neden olabilir. Çocuklarda iştah kaybı kabızlığa neden olabilir. Kabızlık belirtisi sert dışkıdır.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak, çocuklardaki iştah kaybı, otoriter ebeveynlik, annenin ne kadar yemek sunduğu, aile yemekleri, sosyoekonomik durum ve yeni yiyecekler deneme korkusu gibi başka nedenlere de bağlı olabilir.

Çocuğunuzun İştahını Nasıl Artırırsınız?

İşte çocuğunuzun iştahını arttırmanın bazı doğal yolları. Ayrıca kullanabileceğiniz birkaç takviyeyi de listeledik.

 • Çocuklar atıştırmayı sever. Ancak bu ara öğünler kadar iyi olmalıdır. Akıllı yemek seçimleri yapın. Örneğin, çocuğa cips ve sandviç yerine kavrulmuş fıstık veya kurabiye yerine pişmiş sebzeler verin.
 • Yemek zamanı geldiğinde atıştırmalarına izin vermeyin; ikisi arasında tutarlı bir zaman aralığını koruyun.
 • Yer fıstığı iştahı artırmaya ve protein oluşturmaya yardımcı olabilir, bu nedenle çocuğunuzun beslenmesine daha fazla yer fıstığı bazlı gıda eklemeyi düşünün.
 • Çocuğunuz süt içmeyi reddediyorsa, beslenmesine süzme peynir, yoğurt, krema ve lor şeklinde kalsiyum ekleyin. Kefir de belki seveceği bir içecek olabilir.
 • Çocuğunuzun iştahı azaldıysa, kendi başlarına düzgün bir şekilde yemeye başlayana kadar daha küçük lokmalar verin. Daha küçük miktarlar metabolizmayı hızlandırmaya ve dolayısıyla iştahı artırmaya yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun yemeyi sevdiği besleyici yiyeceklerin bir listesini çıkarın ve öğünleri onun damak zevkine göre düzenleyin. Çocuğunuz en sevdiği yemeği tabakta gördüğünde yemek yeme olasılığı artar.
 • Kilosunu artırmak için sağlıklı, kalorisi yoğun yiyecekleri seçin.
 • Zencefil, kırmızı biber gibi bazı otlar ve çeşniler iştah açıcı olarak işe yarayabilir. Lezzet katmak için yemeğe eklemeden önce otları ve baharatları zeytinyağında soteleyebilirsiniz.
 • Limon suyu, zencefil ve sirkenin mide salgılarını ve iştahı artırabileceğine inanılmaktadır.
 • Çocuğunuzun yemeğine çeşitli renkler eklemek için yeşillikleri ve diğer birkaç sebzeyi karıştırabilirsiniz.
 • Yiyecekleri ilginç kılmak için onlara çilek, bal, muz, buz ve manda yoğurdu içeren bir smoothie hazırlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun damak zevkine alışması için yeni yiyecek ve tatları yavaş yavaş tanıtmaya çalışın.

Biliyor musun?
Ebeveynler genellikle çocukların davranışlarını yönetir ve ailece yemek yendiği zamanlarda kurallar koyar. Bu nedenle, aile yemekleri sırasındaki sosyal etkileşimler, çocukların kiloları ve yeme düzenleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Çocuğunuzun iştahı, bu önlemleri denedikten sonra bile normale dönmediyse, altta yatan bir tıbbi durum olabileceğinden, onu bir çocuk doktoruna götürmek en iyisidir. Ayrıca, çocuğunuzu yeterince yemediği için asla cezalandırmayın veya azarlamayın. Bunun yerine yeme alışkanlıklarını gözlemleyin ve iştah azalmasının nedenini bulmaya çalışın.

Ayrıca bazen çocuk yaşına uygun besleniyor olabilir ve anne babanın beklentilerini aşmak anne babada kaygıya neden olabilir. Bu nedenle, şüphelerinizi çocuğunuzun doktoruyla değerlendirin.

Birkaç basit ipucu ile çocuklarda iştah kaybını önleyebilirsiniz (altta yatan tıbbi bir durum yoksa).

Çocuklarda İştah Kaybını Önlemek İçin İpuçları

Çocuklarda iştah kaybını önlemede yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 1. Çocuklarınız için yemeklerin ilginç ve görsel bir ziyafet gibi görünmesini sağlayın.
 2. Yemek sırasında çocuklarla tartışmayın veya azarlamayın.
 3. Yemek programlarını, yalnızca çocuğunuz acıktığında yemek sunacak şekilde ayarlayın.
 4. Çocuğunuzu sağlıklı yiyecek seçimleri yapmaya teşvik edin.
 5. Düzenli aralıklarla küçük porsiyonlar halinde servis yapın.
 6. Çocuğunuzu fiziksel olarak aktif olmaya teşvik edin.
 7. Çocuğunuz aç değilse onu yemeye zorlamayın. Ayrıca tabağındaki yemeği bitirmesini istemek de kötü bir fikir.

Sık Sorulan Sorular

Çocukların iştahını kaybetmesi normal mi?

Bazen çocukların belirli sebepler olmadan iştahlarını kaybetmeleri normaldir. Yeterince yememek, aç olmamak ya da sadece kaşıkla yemek yemek, ebeveynlerin ve bakıcıların çocuğun iştahıyla ilgili ortak endişeleridir. Bununla birlikte, çocuğunuz gerekli enerji seviyelerine sahipse, ortalama bir hızda büyüyorsa ve yaşına göre büyüme seviyesini karşılıyorsa, iştah konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Çocuklukta bir çocuğun iştahı ne zaman azalır?

Çocukların iştahı bir ila beş yaş arasında yavaşlıyor gibi görünüyor ve bu normal. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve okul öncesi çocuklarda hızlı kilo alımı ve boy atma olmayacaktır. Çocuklar, bir yaşından beş yaşına kadar yılda yalnızca 2 ila 2,5 kg alırlar. Ebeveynler, yılda ortalama 15 kilo olan bebeklerde olduğu gibi önemli bir kilo artışı fark etmeyebilecekleri için endişelenebilirler.

Çocuklar üç ila dört ay boyunca önemli bir kilo alımı olmadan yaşayabildiklerinde, daha az kaloriye ihtiyaç duyabilirler ve iştahları zayıflayabilir. Buna fizyolojik anoreksiya denir ve endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, çocuğunuzun yetersiz beslenmediğinden veya başka rahatsızlıkları olmadığından emin olmak için bir çocuk doktoruna danışın.

İştahsız bir çocuğa nasıl yemek yedirilir?

Çocukların ihtiyaç duydukları miktarda yiyecek yemelerine izin verin. Onları yemeleri için kısıtlamayın veya zorlamayın. Bir çocuk doktoru tıbbi nedenlerle reçete etmedikçe, çocuklarda iştahı artırmak için takviyeler veya ilaçlar vermeye gerek yoktur. Düzenli yemek ve ara öğün saatleri belirleyebilir, onlara sağlıklı ve dengeli öğünler sunabilirsiniz. İştahı artırmak ve yemek sırasında dikkati dağıtacak şeylerden kaçınmak için fiziksel aktiviteleri teşvik edin.

Susuzluk iştah kaybına neden olabilir mi?

İştah kaybı, dehidratasyonun bir belirtisi olabilir. Diğer semptomlar arasında konsantre ve koyu renkli idrar, baş ağrısı, yorgunluk, konfüzyon, sersemlik, ağız kuruluğu, kas krampları ve kabızlık sayılabilir.

Stres, anemi, bağırsak solucanları veya anoreksiya nervoza gibi tıbbi durumlar çocuklarda iştah kaybına neden olabilir. Bir çocuğun uzun vadeli gelişimini ve büyümesini olumsuz etkileyebilirler. Bu nedenle, çocuğunuz normalden daha az yiyor gibi görünüyorsa, yeme alışkanlıklarını gözlemleyin ve normal aralıkta olup olmadıklarını görmek için boy ve kilolarını kontrol edin. Çocuklar görünürde hiçbir sebep yokken iştahlarını kaybedebilecekleri için, çocuğunuzun sağlıklı, mutlu ve iyi uyuduğundan endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, kalıcı bir iştah kaybı tıbbi tedavi gerektirir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!