Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Merak Duygusunu Teşvik Etmek İçin 21 Faydalı İpucu

Son Yazılar

Çocuklarda Merak Duygusunu Teşvik Etmek İçin 21 Faydalı İpucu

Çocuklarda merak duygusu başınızı şişirse de gelişimi için faydalıdır. Peki bu olay nasıl teşvik edilir işte ebeveynler için ipuçları.

Çocuklar doğası gereği meraklıdır. Onlara yeni bir şey gösterdiğinizde veya söylediğinizde gözlerinin ışıldaması uğrunda ölmeye değer. Her cevabı bilmeye duydukları sürekli ihtiyaç bazen canınızı sıksa da merak, küçükler için harikalar yaratır. Bu yazımızda sizlerle çocuklarda merak duygusu ve bunun geliştirilmesi, teşvik edilmesi için ebeveynlerin yapabileceklerine değineceğiz.

Meraklı bir çocuk sürekli öğrenecek, yaratıcı olacak, alışılmışın dışında düşünecek ve sıradan şeylerde bile yeni bir şeyler ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, çocuğunuz size birçok soru sorarsa, düşünmeye başlar, hayal kurar ve bu onların bilişsel gelişiminin bir işaretidir.

Yani, eğer çocuğunuz size çok soru sorarsa, düşünmeye başlamıştır ve bu onların bilişsel gelişiminin bir işaretidir.

Merak Çocuğa Ne Kadar Faydalıdır?

Merak kediyi öldürmüş olsa da, genç beyinler için çeşitli faydalar sunar (1) (2).

çocuklarda merak duygusu
  • Merak, bir çocuğun zihnini daha aktif hale getirebilir. Çocuğunuzun daha çok düşünmesini ve soru sormasını sağlar.
  • Çocukları daha dikkatli ve bilgiye daha açık hale getirir.
  • Bir çocuk merak ettiğinde, etraflarındaki farklı şeyler hakkında daha fazla şey öğrenmelerini sağlar. Farklı olasılıklar bulmaya ve normalin dışında düşünmeye çalışırlar.
  • Ayrıca, çocuğun etrafındaki dünya hakkında daha heyecanlı olmasını sağlar. Daha fazlasını öğrenmeye ve etraflarındaki en küçük şeylerden neşe bulmaya çalışırlar.

Çocuklarda Merak Duygusu Nasıl Geliştirilir?

Çocuğunuzun merakını şu şekilde uyandırabilir ve devam ettirebilirsiniz:

1. “Merak ediyorum…” ifadesini kullanın.

Çocuğunuzla sohbet ederken “merak ediyorum…” ifadesini sık sık kullanmaya çalışın. Örneğin, “Güneşin neden her akşam battığını merak ediyorum?” diyebilirsiniz. veya “Yıldızların neden parladığını merak ediyorum?” Bu onları düşündürecek ve daha meraklı hale getirecektir, araştırıp size anlatmaya teşvik edecektir.

2. Cesaretini kırmayın

Çocuğunuzun merakı, onu sevdikleri şeylerle meşgul olmaya yönlendirecektir. Çocuğunuzu hobileri veya diğer ilgi alanlarını keşfetmekten caydırmak yerine tam tersini yapın. Açık bir zihinle öğrenmelerini teşvik edin. Aynı zamanda, hiç bitmeyen soruları için üzülmeyin. Bunun yerine, sorularını sabırla ve gülümseyerek yanıtlayın.

3. Çocuğunuzun liderliğini takip edin

Evet, doğru okudunuz! Çoğu insan, çocuklarının kendini takip etmelerini sağlamaya hevesli olsa da, bazen tersini yapmak faydalı olabilir. Çocuğunuzun liderliği almasına ve olaylara onların bakış açısından bakmasına izin verin. Çocuğunuz keşfetmeye hazırlanırken onunla etkileşim kurun. Bu, gençlerin desteklendiğini hissetmelerine yardımcı olacaktır.

4. Gözlem yapmalarını teşvik edin

Bir şeylere işaret ederek ve sorular sorarak çocuğunuzun gözlemci olmasını sağlayın. Hatta oyun bile oynayabilirsin. Örneğin, yeşil kaktüsleri işaret edin ve ardından çocuğunuzdan aynı renkteki şeyleri bulmasını isteyin. Bu onların çevrelerine karşı daha dikkatli olmalarını ve genellikle ilgilenmedikleri veya dikkat etmedikleri şeyleri fark etmelerini sağlayacaktır.

5. Özgürlük alanı açın

Çocuğunuz bir soruna çözüm bulmakta zorlanıyorsa bu sizi endişelendirebilir. Ancak, acele etmeyin ve onlar için çözmeyin. Küçüğün neyin peşinde olduğunu denetlemek esastır; ancak, onları dürtmeyin, yönlendirmeyin veya nasıl yapıldığını anlatmayın. Özgürlük alanının daha fazla merak oluşturmasına ve kendine güven duygusu aşılamasına izin verin.

6. Hata yapmalarına izin ver

Çocuklarda merak duygusu gelişimi için hatalara yer açın. Çocuğunuz bir hata yaptığında onu eleştirmeyin. Bunun yerine, denedikleri için onları övün ve ondan bir şeyler öğrenmeye teşvik edin. Bir hata için kendisine bağırılma korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğunuzu otomatik olarak daha meraklı olmaya teşvik etmiş olursunuz.

7. Onlara keşfetme özgürlüğü verin

Çocuğunuz hoşuna giden şeylere yönelecektir. Onlara bir şey zorlamak yerine, keşfetmelerine izin verin. Çocukların “doğru” olanı yapmaları ile ilgili ana babaların yaygın bir eğilimi olsa da, onlara yarardan çok zarar verebilir. Çok katı veya çok dikkatli olmak, çocuklarda doğal yaratıcılığı engelleyebilir. Çocukların gevşemelerine ve istediklerini keşfetmelerine izin verin.

8. Elverişli bir ortam yaratın

Bir çocuk her zaman gözlemler, keşfeder ve özümser. Çocuklarda merak duygusu gelişimi için ilginç oyuncaklara, resimlere, kitaplara, öğretici videolara vb. maruz bırakın. Keşfetmeleri için teşvik edici bir alan oluşturun. Bu onları olumlu bir şekilde bağlayacak ve meraklarını uyandıracaktır.

9. Etkinliklerde zaman tanıyın

Çocuğunuz boş bir kağıt parçasıyla sıradan bir oyuncaktan daha fazla keyifle oynayabilir. Benzer şekilde, doldurulmuş bir oyuncak yerine bir LEGO setiyle daha fazla ilgilenebilirler. Onları etkinliklere dahil edin ve farklı şeyler bulmak için deney yapmalarına ve hayal güçlerini kullanmalarına izin verin.

10. Soruları net bir şekilde cevaplayın

Çocuklar genellikle birçok soru ile gelirler. Ve yetişkinler onlara derinlemesine cevaplar vermeye çalışsa da, isteksiz davranabilirler. Sorularını komplike olmadan ele alın. Onları fazla bilgiyle doldurmayın veya bunaltmayın, yoksa öğrenmedeki eğlenceyi öldürürsünüz.

11. Zorlukları rutinlerine dahil edin

Çocuğunuz için bazı şeyleri kolay yapmanız, çözmeniz çok önemli olsa da, aşırıya kaçmayın. Çok basit, aynı zamanda çok sıkıcı anlamına da gelebilir. Çocuğunuzun katılımını sağlamak için rutinlerine zorluklar ekleyin. Örneğin, onlara karmaşık LEGO setleri alın, beyinlerinin gelişmesine katkıda bulunun.

12. Çevrelerindeki dünyaya ilgi yaratın

Hayattaki görünüşte sıradan şeyleri görmezden gelmek kolay olsa da, çocuğunuzun hayattaki küçük şeylere merakını uyandırmak, çocuklarda merak duygusu gelişiminde mükemmel bir yoldur. Çocukların çevrelerindeki şeylerle daha derinden kendilerini şımartmasına izin verin. Onları yürüyüşe çıkarın ve çıplak ayakla dolaşmasına izin verin. Farklı şeylere dokunmalarına, hissetmelerine ve duymalarına izin verin.

13. Merakın artması için alan sağlayın

Çocuğunuza öğrenme yolunda rehberlik etmek çok önemli olsa da, ona bilinmesi gereken her şeyi öğretmeyin. Anahtar, bir dengeyi tutturmakta yatar. Bazı şeyleri bağımsız olarak keşfetmeleri ve öğrenmeleri için onlara biraz alan yaratın. Etkinleştirin, aktarmayın ve merakın büyümesi için her zaman yer açın.

14. Açık uçlu sorularla çocukları teşvik edin

“Bu renk kırmızı mı?” diye sormak yerine. “Bu hangi renk olabilir?” diye sorun ya da daha iyisi, “Orada kaç renk var?” diye sorun. Açık uçlu sorular asıl soruya geçmeden önce düşünmeye yardımcı olur.

15. Kendi seçimlerini yapmaları için onları cesaretlendirin

Çocuğunuzun seçimlerini mantıksız bularak görmezden gelmeyin. Onları deneyimlemelerine ve onlarla uğraşmalarına izin verin. Bu şekilde, yeni bir perspektiften bir şeyi görebilir ve kendi istekleriyle öğrenebilirler.

16. Kendilerine güvenmelerine yardımcı olun

Çocuğunuzun moralini daima yükseltin. Olasılıklara rağmen hedeflerine ulaşabileceklerini hissettirin ve başarısızlık konusunda korkusuz olmalarını sağlayın – bu süreçte isteyerek daha fazla risk alırlar ve daha fazla bilgi edinirler.

çocuklarda merak duygusu

17. Onlarla seyahat edin

Seyahat etmek, bilgi toplamanın en heyecan verici yollarından biridir. Çocuğunuzu erken yaşta seyahate çıkararak ufkunu genişletebilir ve yeni kültürlere karşı daha meraklı olmasını sağlayabilirsiniz.

18. Sık sık onları şaşırtın

Çocuğunuza hiç beklemediği bir anda zihinsel bir yolculuk yapın! Hazırlıksız bir öğle yemeği düzenleyin, onları bir sanat sergisine götürün veya yeni bir mahallede yürüyüşe çıkın. Onları şaşırtarak, zihinlerini olumlu ve eğlenceli bir şekilde harekete geçirirsiniz.

19. Öğrenmeyi eğlenceli bir şey olarak görün

Çocuğunuzu oyun yoluyla öğrenmeye teşvik ettiğinizde, bu onları daha fazla dahil eder. Çocuğunuz öğrenmeyi bir yük olarak görürse, daha derine inmek için asla ilham almaz. İşin içinde biraz eğlence olduğunda, heyecanlanacaklar ve sürece tamamen dahil olacaklar.

20. Okumayı teşvik edin

Kitaplar bir bilgi kaynağı olarak kabul edildiğinden, onlarla birlikte de okuyabilirsiniz, bilgi merakın habercisidir.

21. Onlara sorular sorun

Yardım al. Örneğin, “Oğlum, bana bu konuda yardım eder misin? Bunu bilmiyorum. Bunu biliyor musun?” Çocukla çocuk olmak, onların bütünsel gelişimi için faydalıdır.

Çocuklarda merak duygusu artırmanın bir çok faydası vardır

Çocuklarda merak duygusu, onları yeni bilgi alanlarını keşfetmeye teşvik eder. Meraklı çocuklar soru sormayı ve onlara cevap bulmaya çalışmayı severler. Merak, tanıdık olmayanları tanımalarına ve beyinlerini maksimum kapasitede kullanmalarına yardımcı olur. Sonuç olarak, meraklı çocuklar kendine güvenen, zeki, problem çözücü ve bilgiye daha açık kişilerdir. Çocuğunuzun sorularını her zaman yanıtlamak yorucu olabilirken, aklınıza gelebilecek tüm soruları sormaya teşvik edin ve beynini en iyi bilgi ile besleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!