Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklar İçin 15 Basit ve Etkili Öfke Kontrolü Bozukluğu Eğitimi

Son Yazılar

Çocuklar İçin 15 Basit ve Etkili Öfke Kontrolü Bozukluğu Eğitimi

Çocuklar öfkeli, kızgın, sinirli, agresif ve gergin olabilirler. Çocuklarda öfke kontrolü bozukluğu eğitimleri ve aktiviteleri nasıl yapılır?

Herkes öfke yaşar ve bu normal, güçlü bir duygudur. Çocuklar bunu tam olarak anlayamadıkları veya ifade edemedikleri için öfke patlamaları yaşayabilirler. Bununla birlikte, çocuklar için öfke yönetimi eğitimleri, öfkeleriyle daha farklı, daha sağlıklı ve üretken bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olabilir. İşte bu yazımızda çocuklarda öfke kontrolü bozukluğu eğitimi, aktiviteler uygulanarak nasıl sağlanır paylaşacağız.

Öfkenin, genellikle bir çocuğun ihtiyaçları karşılanmadığında veya birisi onları incittiğinde ortaya çıkan bir iletişim şekli olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, öfkenin yıkıcı olduğu ve kaçınılması ya da başkalarından açığa çıkması gerektiği yanlış bir kanıdır. Öfkeyi yanlış yollarla gizlemek veya dışa vurmak, kendine ve başkalarına zarar verebilir. Öfkeyi yönetmeyi öğrenmek öz-farkındalık, güven ve iç huzuru yaratır. Yazımızın devamında, çocukları doğru şekilde disipline etmenize yardımcı olacak bazı öfke yönetimi etkinliklerini paylaşacağız.

Çocuklarda Öfke Kontrolü Bozukluğu Eğitimi için Basit Aktiviteler

 1. Derin nefes alma alıştırması yapın: Çocuklarda öfke kontrolü bozukluğu kontrolü için nefes alma egzersizleri işe yarar. Çocuklarınıza derin nefes almayı öğretmek onların öfkelerini kontrol etmelerine yardımcı olur. Yavaş ve derin nefes almak sinir sistemini sakinleştirir. Biri sinirlendiğinde kalp atışlarının arttığını, ancak derin nefes aldıkça yavaşladığını anlamalılar. Ellerini kalplerinin üzerine koymalarını ve ritmi hissetmelerini isteyin. Ayrıca nefes almayı oyunlarla teşvik edebilirsiniz:
 • Ellerinde bir fincan sıcak çikolatayı tuttuğunu hayal edebildikleri sıcak çikolata nefesi. Çikolata kokusunu almak için derin nefes alırlar ve sonra içmek için soğutmak için üflerler. Çocuklar uygulama için beşe kadar sayabilir ve düzenli olarak yapabilirler.
 • Karnına bir oyuncak ayı yerleştirip nefeslerinin iniş çıkışlarını eğlenceli bir şekilde görmelerini sağlayacak oyuncak ayı nefesi. Çocuklar bunu uyumak için uzanırken uygulayabilirler.
 • Çocukların derin bir nefes alması, içinden güzel bir dilek tutması ve doğum günü mumlarını üfleyerek söndürüyormuş gibi yapması.
 • Okyanus nefesi, çocuğunuzun gözleriyle birlikte gözlerinizi kapatmayı ve öfkeyi bir kıyıdaki ateş gibi hayal etmeyi içerir. Diyaframlarından nefes alırken okyanus dalgalarının yaklaştığını ve ateşi söndürdüğünü hayal ederler.
 1. Rol yapmayı teşvik edin: Çocuklarda öfke kontrolü bozukluğu için tavsiye edilen uygulamalardan biri olan rol yapma, çocukların duygularını daha iyi ifade etmelerine yardımcı olur. Rol oyununda bir karakteri oynadıkça, karakterin zor bir durumla nasıl başa çıktığını öğrenirler. Örneğin, üzüldüğünde veya sinirlendiğinde kaplumbağayı oynamasına izin verin. Başlarını kollarıyla kapatarak ve sakinleşene kadar orada kalarak kabuğun içine giriyormuş gibi yapmalarına izin verin. Bu uygulama, çocukların öfkeleri geçene kadar kendilerini sakinleştirmelerini sağlayacaktır. Çocukları düzenli olarak rol oyunlarına dahil ederseniz, daha yaratıcı ve iletişime açık hale gelecekler ve duygularını kelimelerle nasıl ifade edebileceklerini öğreneceklerdir.
 1. Sakin bir köşe oluşturun: Sakin köşeler, çocukların sinirlendiklerinde veya üzüldüklerinde kendilerini sakinleştirmek için evde veya okulda kullanabilecekleri belirli yerlerdir. Bu köşeler çocuklara farkındalık ve huzur getirmek için oluşturulur. Bu köşelere yumuşak bir kilim, battaniye, en sevdiğiniz kitaplar ve yumuşak oyuncaklar yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, varsa, ilham almak için çocukların yarattıkları sanat eserlerini, aile fotoğraflarını ekleyin. Cevap vermeden önce çocuklarınızın burada oturmasına ve durum üzerinde düşünmesine izin verin. Sakinleşme köşelerini terbiye alanları olarak görmeyin çünkü çocuklar onları ceza ile ilişkilendirmemelidir. Bunun yerine pozitif olun ve onları sıkıntılı olduklarında o köşelerde vakit geçirmeye teşvik edin.
 1. Bir resim çizdirin: Bazı çocuklar kendilerini kelimelerle ifade edemeyebilirler, ancak duygularını ortaya çıkarabilirler. Bir şey çizmek onların sakinleşmelerine ve rahatlamalarına yardımcı olur. Çocuklarınız çizmeyi seviyorsa, onu öfkelerini kontrol etmek için bir aktivite olarak kullanmaya teşvik edin.
 1. Tetikleyicileri belirleyin ve onlardan kaçının: Pek çok çocuk, hoşlanmadıkları bir şeyi yapmaları istendiğinde veya sevdikleri bir şeyi yapmayı bırakmaları istendiğinde sinirlenir veya üzülür. Örneğin, televizyonu kapatmasını, oynamayı bırakmasını veya ödevlerini yapmasını istediğinizde sinirlenebilirler. Süre vererek, onları duruma hazırlayarak veya süreci adımlara bölerek bu tetikleyicileri tanımlayabilir ve bir öfke patlamasını önleyebilirsiniz. Bu nedenle, çocukların televizyonu kapatmasını istiyorsanız, onlara izledikleri şey için sadece on dakikaları olduğunu söyleyebilirsiniz. Zaman uyarıları, ani öfke patlamalarının hazırlanmasına ve önlenmesine yardımcı olacaktır.
 1. Sakinlikleri için ödül verin: Çocuklar öfke yönetimi becerilerini uyguladığında ve bu becerilerde daha iyi olmaya başladığında, çabalarını taktir etmeli ve onları ödüllendirmelisiniz. Öfkelerini yönetmek için her çaba harcadıklarında, onlara bir puan verin. Bu puanları ödüllere dönüştürebilirsiniz – fazladan bir tv izleme süresi, bir oyuncak veya parka bir gezi olabilir. Öfke yönetimi her yaştan insan için zorlu bir iştir, bu nedenle çocuklarınız öfkeyi olumlu bir şekilde serbest bırakmak için araçları kullanırlarsa övgüyü hak ederler.
 1. Bir öfke günlüğü kullanın: Öfkeli düşünceleri ve duyguları yazmak, çocukların zihinlerini temizlemelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bir durumu daha iyi anlamalarına, ne olduğu üzerinde düşünmelerine ve öfkelendikleri şeye farklı bakmalarına yardımcı olur. Çocukların duygularını dile getirdikten sonra daha sakin ve kontrollü olduklarını görebilirsiniz.
 1. Duygular sözlüğü oluşturun: Konuşmada akıcı olmasına rağmen, birçok çocuk öfkeli duygularını ifade edemez. Duygularını ifade edecek uygun kelime dağarcığına sahip değillerdir. Bu nedenle, öfkeli, kızgın, sinirli, agresif ve gergin dahil olmak üzere duygusal kelime dağarcığını genişletmek önemlidir. Bu kelimeleri öğrendiklerinde, öfkelerini gizlemek veya uygunsuz bir şekilde dışa vurmak yerine ifade edebilirler.
 1. 1+3+10 etkinliğini tanıtın: Çocuklara kızgın olduklarında sakin kalmanın formülünü öğretin. Birinci adım durmak ve kendilerine sakin kalmalarını hatırlatmaktır. Ardından, üç defa yavaş ve derin nefes almaları gerekir. Ondan sonra, ona kadar saymaları gerekir. 1+3+10 etkinliğini ara sıra yapmak sakinleşmelerine ve öfkelerini kontrol etmelerine yardımcı olacaktır.
 1. Gevşeme tekniklerini deneyin: Gevşeme teknikleri, çocukların öfke yaşadıklarında daha çabuk sakinleşmelerine yardımcı olabilir. Çocuğunuza şunları öğretin:
 • Birkaç derin nefes alsın.
 • Alından çeneye, boyuna vb. kas gruplarını teker teker gevşetmeye başlayın. Tüm vücudu gevşetin.
 • Sakinleştirici veya rahatlatıcı bir hayal kurmasını teşvik edin.
 1. Dikkat dağıtan etkinliklere yer verin: Dikkati dağıtmak, çocukların dikkatini öfkeden uzaklaştırmanın iyi bir yoludur. Küçük çocuklar için baloncuk yapmayı ve üflemeyi öğretin. Başlangıçta, gerçek baloncukları üflemek için sabun çözeltisi ve bir çubuk kullanabilirsiniz. Çocuklar kavramı anladıkça, sakinleştirici bir teknik olarak baloncukları üflermiş gibi bile yapabilirler. Daha büyük çocuklar için açık havada yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, bisiklete binmek vb., kendilerini öfkeden uzaklaştırmalarına yardımcı olabilir.
 1. Duygu oyunları oynayın: Bu oyunu aile üyeleriyle oynamak, çocukların farklı duygular arasında ayrım yapmasına yardımcı olabilir. Farklı duygu ve eylemleri canlandırırken eğlenin ve çocuğunuzun tahmin etmesine izin verin. Onlara öfkeyi serbest bırakmanın sağlıklı ve sağlıksız yollarına örnekler gösterin ve çocuklarınızın hangisinin uygun olduğuna karar vermesine yardımcı olun.
 1. Kuklalar ve hikayeler kullanın: Öfke olumsuz bir duygu olabilir ancak hiçbir duygu yanlış değildir çünkü her birinin bir amacı vardır. Çocuğunuz öfkesi hakkında konuşmaktan rahatsızsa, onu ifade etmesine yardımcı olması için kuklaları kullanın. Öfkelerine ‘öfke canavarı’ gibi heyecan verici bir isim de verebilirsiniz. Bu, çocukların öfke kavramına alışmalarına ve duygularını daha iyi ifade etmelerine yardımcı olacaktır. Hikayeler ayrıca çocuklara zor durumların nasıl üstesinden gelineceği konusunda fikir verebilir. Karakterler hakkında okumak, çocuklara onlardan bir şeyler öğrenmeleri ve stratejilerini belirlemeleri için ilham verebilir.
 1. Öfke buzdağı yaratın: Bu aktivite, farklı duyguları bilen ancak bunları uygun şekilde ifade edemeyen daha büyük çocuklar için işe yarayabilir. Örneğin, çocuklar endişeli, incinmiş, hayal kırıklığına uğramış veya utanmışsa, bu hassas duyguları öfkenin arkasına saklamayı daha kolay bulurlar. Ancak sakinleşmenin tek yolu öfkenin gerçek nedenini bulmaktır. Çocukların öfkenin en üstte olabileceği bir buzdağı çizmelerine yardımcı olabilirsiniz ve çocuklar öfkelerinin gerçek nedenlerini buzdağının dibine yansıtıp yazabilirler. Bu aktivite, sizin ve çocuklarınızın öfkenin arkasındaki nedeni anlamanıza ve onu yönetmeye çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 1. Öfkeyi kişileştirin: Öfkelenen veya öfke nöbetleri geçiren çocukların çoğu, aslında düzenli olarak bir sorun olduğunu duyurmaya çalışırlar. Ancak bu duygu onlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Çocuklarınızla konuşun ve onlara problemin kendileri olmadığını, problemin öfkeleri olduğunu söyleyin. Bir isim vererek öfkelerini farklı bir kişilik olarak görmelerine yardımcı olun. Öfkelerinin bir resmini hayal etmeleri ve çizmeleri için onları cesaretlendirin. Çocuklar öfkelerinin farklı bir varlık olduğuna ve onların bir parçası olmadığına inanmaya başladıklarında, kendilerini güçlenmiş hissederler. Bu güçlendirme onlara öfkelerini daha iyi bir şekilde yönetme özgürlüğü verir.

Çocuklarda Öfke Kontrolü Bozukluğu Eğitimi

Öfke, birçok çocuğun doğru araçlara ve kelime dağarcığına sahip olmadığı için ifade etmekte usta olmadığı bir duygudur. Doğru ifade tekniklerinin yokluğunda, çoğu çocuk öfke patlamaları ve diğer saldırgan davranışlar yoluyla duygularını gösterir. Ancak öfkeyi gizlemek veya başkalarından çıkarmak daha önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ebeveynler olarak çocuklara küçük yaşlardan itibaren pratik öfke yönetimi aktiviteleri öğretmelisiniz.

Çocukları destekleyin ve öfkenin karşılanmamış bir ihtiyacı gösteren normal bir duygu olduğunu bilmelerini sağlayın. Bunu anlamak ve üzerinde çalışmak çocukların sakin kalmasına yardımcı olacaktır. Duyguları kelimelere dökebilir, onları rol yapma oyununa dahil edebilir veya etkili öfke salımı için sessiz bir köşe oluşturabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!