Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Okul Kaygısının Nedenleri, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Son Yazılar

Çocuklarda Okul Kaygısının Nedenleri, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Çocuklarda okul korkusu neden olur, belirtileri nelerdir, kaygıyı azaltmak ve çözümü için yapılacak şeyler nelerdir, cevaplar yazımızda.

Ayrılıktan hoşlanmayan çocuklar için okula bırakılma ve onu yalnız bırakma süreci zorlayıcı olabilir. Kreş, okul öncesi ve ilkokul yıllarında çocuklarda okul korkusu neden olur, belirtileri, çözümü için yapılması gerekenler nelerdir gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

“Okula gitmek istemiyorum!” Bu, çocukların çok eski bir şikayetidir, ancak bir araştırma grubu, bunun daha derin bir soruna işaret edebileceğini öne sürüyor: okul korkusu. Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne (ADAA) göre, bu korku okul çağındaki çocukların yüzde 2 ila 5’ini etkiliyor. Ve pandemi kesinlikle işleri kolaylaştırmadı. Aylarca süren uzaktan eğitim ve sınırlı sosyal etkileşimlerden sonra, çocukların sınıf ortamına yeniden uyum sağlaması zor ama gerekli ve bu küçük kalpler için göz korkutucu olabilir.

Peki, çocuğunuzun sürekli ağlaması rahatsız edici bir durumdan kaçınma taktiği mi yoksa gerçek bir yardım çığlığı mı olduğunu nasıl anlarsınız? İşte çocuklarda okul korkusu neden olur, belirtileri nelerdir, kaygıyı azaltmak ve çözümü için yapılacak şeyler nelerdir, cevaplar yazımızda.

Kreşte Okul Kaygısı

Nedenleri: 8 ay civarında birçok çocuk ayrılık kaygısı geliştirir, bu da bakıcıları etrafta olmadığında çığlık atmalarına ve ağlamalarına neden olur. Bu kaygı, nesne kalıcılığı adı verilen yeni bir entelektüel beceriyle örtüşüyor: çocuk doktoru Alan Greene’ye göre, nesneleri ve belirli insanları hatırlama yeteneği gelişmeye başlar. Başka bir deyişle, bebeğiniz siz orada değilken zihinsel resimlerinizi çağırmaya başlar ve sıcaklığınızı, rahatınızı ve görüntünüzü özler. Küçük çocukların zaman duygusu yoktur, bu yüzden bir saat mi yoksa iki günlüğüne mi gideceğinizi anlayamadıkları için stres yaşarlar.

Belirtiler ve Semptomlar: Bebekler ve küçük çocuklar, okula bırakma sırasında çığlık atabilir ve size yapışabilir – ancak genellikle gözden kaybolduğunuzda dururlar.

Nasıl Başa Çıkılır: Dr. Greene, çocuğunuzu, ayrıldıktan sonra her zaman geri döneceğinizi pekiştiren sözlerle telkinde bulunmanızı öneriyor. Küçük çocuğunuzun hayatına küçük dozlarda ayrılık hissi getirmeye de başlayabilirsiniz – bir arkadaşınızın evini ziyaret etmek veya büyükannenizle bir gün geçirmek gibi. Bir çocuk ve ergen psikiyatristi olan Elizabeth Berger’e göre, “Çocuğunuz yavaş yavaş sizinle zaman geçirmek konusunda daha rahat olacak, çünkü iyi bir deneyime sahip olduğu için döneceğinizi söylediğiniz zaman geri döneceğinizi biliyor.”

Kreşe bırakma zamanı geldiğinde, “Hoşçakallar kısa, sevecen olmalı ve geri döneceğinize dair net bir ifadeyle olmalıdır” diyor Dr. Greene. Bir çocuk için deneyimi daha travmatik hale getirebileceğinden, ayrılma sürecini uzun tutmayın. Ayrıca hoşçakal demeden gizlice dışarı çıkmaktan kaçının; küçük çocuğunuz size güvenemeyeceklerini hissedebilir.

Okul Öncesi Çocuklarda Okul Kaygısı

Nedenleri: “Okul” daha önce hiç gitmemiş bir çocuk için soyut bir kavramdır. Tanıdık olmayan insanlar ve rutinler onlar için korkutucu olabilir. Bazı okul öncesi çocuklarda da devam eden ayrılık kaygısı olabilir, ancak bu tamamen normaldir – bu, çocuğun bakıcıya ya da annesine (babasına) güçlü bir bağlılığı olduğu anlamına gelir.

Belirti ve Semptomlar: Genellikle, okul kaygısı olan çocuklar bir dizi stres veya kaygı ile ilgili belirtiler gösterirler. Okul öncesi çocuklar okul korkuları hakkında konuşabilir ve tekrar tekrar güvence isteyebilirler: “Benimle okulda kalabilir misin?” “Gitmek zorunda mıyım?” Ayrıca karın ağrılarından veya baş ağrılarından şikayet edebilirler veya gitmeye hazır olduğunuzda sinir krizi geçirirler. 😂

Bununla Nasıl Başa Çıkılır: Çocuk psikiyatristi ve Chicago Illinois Üniversitesi Pediatrik Stres ve Anksiyete Bozuklukları Kliniği müdürü Sucheta Connolly ‘Çocuğunuz anaokuluna gidiyorsa, birkaç gün önceden onu bir tura çıkarın, mümkünse okulu önceden görsün’ diyor. Çocuğunuzla yaklaşan rutinleri hakkında açık ve heyecanlı bir şekilde konuşun. Yeni sosyal durumlarla ilgili sorun yaşıyorlarsa, okul başlamadan önce yeni sınıf arkadaşlarıyla oyun buluşmaları ayarlayın. Bu konuda öğretmeninden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca evde rol yaparak onları okula alıştırabilirsiniz. Pek çok çocuk bilişsel olarak okula hazırdır, ancak kendilerini sosyal olarak göstermekte zorlanırlar. Öğretmenle ilk kez tanışmak gibi onları endişelendiren sosyal durumları canlandırmak için kuklaları, oyuncak bebekleri veya peluş hayvanları kullanın.

İlk gün geldiğinde, çocuğunuza yalnızca birkaç dakika kalacağınızı söylemek bazen en iyisidir. Cebine koymaları için onlara sizi hatırlatan küçük bir hatıra verin ki üzüldüklerinde çıkartabilsinler, bu bir bileklik ya da kolye de olabilir. Sorunun ciddi olduğunu düşünüyorsanız, öğretmenle özel olarak konuşabilirsiniz. Birçok çocuk ilk başta biraz ağlar ama çoğu birkaç dakika içinde neşelenir.

Çocukları bağımsızlığa yönelik olumlu adımlar attıkları için de ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun okula gittiği her gün gözyaşı dökmeden ve bacaklarınıza yapışmadan onun mutlu olacağı şekilde ödüllendirin.

İlkokul Öğrencilerinde Okul Kaygısı

Nedenleri: Çocuklarda okul korkusu gayet normal ve anlaşılabilir bir durumdur. İlkokul öğrencilerinde okul kaygısının birçok farklı nedeni vardır. Yeni başlayanlar için, çocuk diğer öğrenciler ve öğretmeni gibi yeni tanıştığı insanlar ve onların talepleri sebebiyle strese girebilir. Dr. Connolly, “Toplumumuz, küçük yaştaki çocuklarımızdan giderek daha fazlasını bekliyor” diyor. “Ve hepsi bununla başa çıkamaz.”

Mevcut durumda, hali hazırda yaşadığı anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete gibi diğer faktörler de okulun korkutucu görünmesine neden olabilir. Anksiyetesi olan çocuklar, eğitim performansı, ebeveynlerinden uzak olmak gibi günlük şeyler hakkında aşırı endişe duyarlar. Sosyal kaygısı olan çocuklar genellikle yoğun bir şekilde incelenirler ve utanç verici bir şey yapacaklarından endişe duyarlar. Bazıları sınıfın önünde konuşmaktan korkarken, bazıları tahtaya yürümekte bile zorlanır.

Belirti ve Semptomlar: Çocuklarda okul gününden önce ortaya çıkan fiziksel semptomlar (baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, uyku zorluğu vb.) olabilir. Bazıları okul reddi geliştirecek – okul servisine ya da okul binasına girmeye ikna edilemeyecek kadar yoğun bir korku yaşayacaklar. Okula gitmeyi başarırsa ağlayabilir, ağrılardan şikayet edebilir ve öğretmen tarafından bile teselli edilemez duruma gelebilirler.

Bununla Nasıl Başa Çıkılır: Tıbbi sorunları ekarte etmek için her zaman bir çocuk doktoru tarafından tekrarlayan fiziksel semptomları kontrol ettirin. Ancak çocukların fiziksel olarak sağlıklı olduklarını varsayarsak, ebeveynlerin okulu kaçırmalarına izin vermeme konusunda kararlı olmaları gerekir. Korktuklarını kabul edin, ancak gerginliğin eğlenmeyecekleri anlamına gelmediğini yineleyin. Daha önce korktukları ama sonrasında hiç korkmadıkları olayları onlara hatırlatın.

BENZER YAZI: ÇOCUĞUNUZUN İLKOKULUN İLK GÜNÜ AYRILIK KAYGISININ ÜSTESİNDEN GELMESİ İÇİN 18 İPUCU

Okuldaki veya evdeki sorunları dışlamak da önemlidir. Çocuğunuza ve öğretmenine, okulda zorbalık veya alay etme gibi üzücü bir şey yaşayıp yaşamadığını sorun. Evdeki olaylar (taşınma, boşanma, evcil hayvanınızın ölümü vb.) de bu olumsuz duygulara neden olabilir.

Çocuklarda okul korkusu birkaç hafta boyunca azalmazsa veya çocuğunuzun günlük yaşamını etkiliyorsa, çocuklarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir ruh sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmesini sağlayın. Okul korkusu psikiyatrik bir tanı değildir, ancak bir kaygı bozukluğunun belirtisi olabilir. Tedavi genellikle gevşeme ve baş etme becerilerini öğreten ve birkaç ay içinde davranışın iyileşmesine neden olabilen bilişsel davranışçı terapi ile başlar. Doktorlar ayrıca ciddi vakalar için ilaç reçete edebilir. Çocuğunuzun sınıfta daha rahat hissetmesine yardımcı olmak için uzman ve çocuğunuzun öğretmeni ile birlikte çalışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!