in ,

HarikaHarika

Corona Virüs, İkinci Dünya Savaşı’ndan Bu Yana Karbon Emisyonlarında En Büyük Düşüşü Tetikleyebilir

Son zamanlarda alınan en güzel haber!

Hava Kirliliği Düşüyor
Corona Virüs Nedeniyle Hava Kirliliği Düşüyor

Emisyon değerlerini yıllara göre karşılaştırmalı olarak yayınlayan bir grup bilim adamı, corona virüsün yarattığı endişe ile ekonomik durgunluğun ve insanların sokağa daha az çıkması sebebiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karbondioksit oranının en düşük seviyeye geleceği öngörülüyor. Yani diğer bir anlamda, Dünya nefes alıyor.

Dünya genelinde izlenen yıllık emisyon tahminleri üreten Küresel Karbon Projesine başkanlık eden Rob Jackson, karbon üretiminin yıllık % 5’ten fazla düşebileceğini söyledi – 2008 finansal krizinden sonra % 1,4’lük bir düşüşten bu yana ilk yüksek düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Kaliforniya Stanford Üniversitesi profesörü Jackson, Reuters’e verdiği demeçte, ‘İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, karbondioksit emisyonlarında % 5 veya daha yüksek düşüş görmek beni çok şaşırtmadı ama heyecanlandırdı, bu zamana kadar böyle bir düşüş olmamıştı’ dedi.

Corona virüs nedeniyle sokağa çıkılamaması ve insanların araç kullanmaması, karbondioksit oranını ciddi anlamla düşürdü.

Son birkaç haftadır, verilen kötü haberlerle birlikte, kısmen de olsa insanı mutlu edecek bir haber.

01 Ocak ve 11 Mart 2020 tarihleri arasındaki azot dioksit emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliği İtalya’da göre azalıyor.

20 Aralık 2019 ve 16 Mart 2020 tarihleri arasındaki azot dioksit emisyonu ölçümleri gösteriyor ki hava kirliliği Çin’de azalıyor. Belki de son zamanlarda alınan en iyimser haber.

Dünya’da Corona Virüs Son Durumu

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Murat Ongun

Otobüs, Metro, Metrobüs ve Şehir Hatları Vapurlarına Yüzünde Maskesi Olmayan Yolcular Alınmayacaktır

Sevimli Hayvan Videoları

Günümüze, Sevimli ve Birbirinden Yetenekli Dostlarımızla Başlayalım