3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaKoronavirüsCorona Virüs Salgınının Merkezi Vahşi Hayvan Pazarları Yeniden Açılıyor

Son Yazılar

Corona Virüs Salgınının Merkezi Vahşi Hayvan Pazarları Yeniden Açılıyor

30 Mart 2020 itibariyle, Dünyada 750 bin kişinin corona virüsünden dolayı hastalandığı ve 35 binin üzerinde kişinin öldüğü ve maalesef ölmeye devam edeceği salgının, ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde ‘vahşi hayvan pazarları‘nın yeniden satış yapmaya başladığı belirtiliyor.

Çin hükümetinin tüm yasaklamalarına karşın, Çin’in bazı bölgelerinde vahşi hayvan satışlarının yeniden başladığı görülmektedir. Çinliler tüm dünyayı etkisi alan virüsten dolayı ne pişman ne de sorumluluk hissediyor.

Daily Mail gazetesi haberine göre corona virüsün başlamasına sebep olan yarasaların, hayvan pazarlarında halen satışının yapıldığı da belirtiliyor.

Çin, corona virüs salgınını ülke içinde kontrole almasından sonra, sokağa çıkma yasaklarını da kaldırmıştı. Fakat bu yasakların tamamı kalkmadı. Bunlardan birisi olan vahşi hayvan satışları, hız kesmeden devam ediyor.

Ülkenin güney ucunda bulunan Dongguan kentinde bulunan Daily Mail muhabiri, vahşi hayvan pazarındaki satışların başladığını fakat satıcıların fotoğraf çekilmesine kesinlikle izin vermediklerini iletti.

Çin’in güneybatısındaki Guilin kentindeki bir başka muhabir de, yarasaların, yılanların, örümceklerin ve akreplerin hastalıklara şifa niyetiyle satıldığı bir mağazanın reklam pankartının fotoğrafını çekti.

Vahşi hayvan ticareti yapılan bu pazarların Çin’de bu tür salgınlar için ideal bir ortam oluşturarak yeni virüslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladığı belirtiliyor.

Tezgahlarda yarasa, tilki, timsah, yılan, sıçan, dağ sıçanı, kunduz, porsuk gibi toplamda onlarca farklı et çeşidi mevcut.

Koronavirüs insana pangolinden geçtiği düşünülüyor

Çinli bilim insanları tarafından hazırlanan bir rapora göre koronavirüs insanlara yılan veya yarasalardan değil bir çeşit karıncayiyen pullu pangolinlerden geçmiş olabilir.

Çin’deki bazı pangolinlerde yeni koronavirüsün benzerlerinin tespit edildiği duyurulmuştu.

Virüsün kendisi ilk olarak yılan veya yarasa gibi başka bir vahşi hayvanda baş göstermiş olsa da insana bulaşmasını sağlayan mutasyonu pangolinlerde geçirdiği düşünülüyor.

Dünyadaki tek pullu memeliler olan pangolinler Asya’da yiyecek ve ilaç üretimi için öldürülüyor ve çoğu zaman yasa dışı şekilde ticareti yapılıyor.

Hastalıkların çoğu hayvandan insana geçiyor

Bilim insanlarına göre, insanlara bulaşan bakterilerin, virüs ve parazitli hastalıkların üçte ikisinden fazlası hayvanlardan geliyor.

Pandemik hastalıklar ile mücadele eden Global Virome Projesi’ne göre vahşi yaşamda hala 1,7 milyondan fazla keşfedilmemiş virüs var. Bunların neredeyse yarısı ise insanlar için zararlı olabileceği tahmin ediliyor.

Çin Mühendislik Akademisi’nin yayınladığı bir rapora göre vahşi hayvan yetiştirilmesi ve tüketilmesi endüstrisinin yıllık 57 milyar dolar civarında kazancı olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Daily Mail & Euronews

Dünyada Corona Virüs Son Durumu

[adace-ad id=”6224″]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!