3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsCorona Virüse Yakalanan Doktor Anlattı: Nefes Almak Çok Zordu

Son Yazılar

Corona Virüse Yakalanan Doktor Anlattı: Nefes Almak Çok Zordu

İstanbul’da Avrupa yakasında kamu hastanesinde çalışan uzman doktor, ateşi yükselmesinden beş gün sonra corona virüsü test sonucu pozitif çıkınca kendini karantinaya aldı. Yaşadığı bu deneyimi ve hastalıkla olan mücadelesini Milliyet gazetesinden Mert İnan ile paylaştı. İlk iki gün yataktan hiç kalkmadım, nefes almakta zorlanıyordum. İlk iki gün o kadar halsizdim ki, elimi bile kaldıramıyordum. Belki 48 saatin 45 saati uyumuş olabilirim. Su içecek gücüm dahi yoktu.

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan doktor, tam 7 gün boyunca dinlendiği odasından sadece tuvalet ihtiyacı için çıktığını, kendisi gibi doktor olan eşi ve beş yaşındaki kızından izole olarak tedavisinin evinde devam ettiğini belirtti. “Karantina altında iyileşmeye çalışıyorum”. Uzman doktor hastalıkla mücadelesine ilişkin şunları anlattı:

“İlk test sonucum negatif çıktı”

“İstanbul’un en yoğun kamu hastanelerinden birinde genel cerrah olarak çalışıyorum. Geçen cumartesi nöbetçiydim. Koruyucu malzemelerin serviste nasıl dağılacağı üzerine çalışırken, gece yarısı tüm kas ve eklemlerimde çok şiddetli ağrılar hissetmeye başladım. Vücut sıcaklığım bir saat sonra 38.5’a çıkınca, gribal semptom tedavisinde kullanılan ateş düşürücü ilaç ile bilindik kan sulandırıcı ilaçtan içtim.”

“Eşim şubat ayında Güney Kore’ye gitmiş ve doktor olduğundan dönüşte lazım olur diye hızlı test kiti getirmişti. O gece hızlı test kitini kullandık ancak sonuç negatif çıktı. Ateşim, ağrı ve kramplar geçmeyince sabah evde istirahate çekildim.”

“İkinci gün sonunda PCR testi yaptırdım”

“İlk gün öksürüğüm yoktu. Enfeksiyon uzmanı arkadaşlarıma danıştığımda akciğer tomografisi çektirmem gerektiğini söylediler. Eşimin çalıştığı bir vakıf üniversitesinde çekilen tomografi sonucu da negatif çıktı ancak geçmek bilmiyordu. Enfeksiyon uzmanı arkadaşlarım bazı ateş düşürücü ve gribal ilaçlar reçete ettiler. Şikayetlerim ikinci gün biterken, yani geçen pazartesi PCR testi yaptırdım. Çarşamba ateşim düştü.”

“Test sonucumu ancak perşembe sabahı öğrenebildim. Hastaneden sonucun pozitif olduğunu bildiren telefonu aldığımda moralim bozulsa da ateş ve kramplar bitmişti. Şu an sadece halsizlik hissediyorum. Eşim ve kızım da ev karantinasında ancak durumları iyi. Herhangi bir semptom, belirti söz konusu değil.”

“İnsanlar bu salgını ciddiye alsınlar”

“Acil servis görevlisi hekim arkadaşımız yatarak, diğerleri evlerinde tedavi görüyorlar ve durumları iyi. İnsanlar bu salgını ciddiye alsınlar. Biz hekimler olarak böylesi bir salgınla ilk kez karşılaşıyoruz.”

“6 meslektaşımın testleri pozitif çıktı”

“Hastalığın yedinci gününü atlattım ve bir yıl boyunca bağışıklanmış oldum. Virüs mutasyona uğrarsa ne olur bilemiyorum. Ancak bir yıl boyunca Covid-19 kapma riskim bulunmuyor. Çalıştığım kamu sağlık kuruluşunda altı meslektaşımın testleri pozitif çıktı.”

“Gözlerimi bile açamıyordum”

“Covid-19 virüsü kapan bir hekim olarak ilk iki gün yataktan çıkamadım. Nefes almak bile zordu. İlk iki günü, saç telini kaldıramayacak bir halsizlik diye tanımlıyorum. 48 saatin 45 saati uyudum. Su içecek gücüm bile yoktu.”

“Gözlerimi açamıyor, yatağımda dönemiyordum bile. Hastalık bir anda yüksek ateşle kendisini gösterdi. Öksürük şikayetim yoktu. Kovid-19 testi pozitif çıkan hekimlerden bazılarının öksürük şikayeti olurken ateşleri düşük seyrediyor.”

“Yaşamımı yatak odasında sürdürüyorum”

“Eşim ve kızım tedbir amaçlı evde benimle karantinadalar. Bir haftayı aşkın süredir yaşamımı yatak odasında sürdürüyorum. Eşim üç öğün tepsi ile yemeğimi kapıya koyuyor, kapıdan uzaklaştıktan sonra tepsiyi alıp yemeğimi odada yiyorum. Tuvaletlerimizi ayırdık. Odadan sadece tuvalet ihtiyacım için çıkıyorum. Evimizi sürekli havalandırıyoruz. Evde uyuyana kadar hepimiz maskeliyiz.”

“Çalıştığım kurum Covid-19 hastaları ile dolmaya başladı”

“Karantina sürem dolunca işimin başına dönmek, hastaları tedavi etmek istiyorum. Çalıştığım kurumda tüm katlar Covid-19 hastaları ile dolmaya başladı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!