3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsCorona Virüsten Ölüm Oranı Nedir?

Son Yazılar

Corona Virüsten Ölüm Oranı Nedir?

Lancet Bulaşıcı Hastalıklar tıp dergisinde yayınlanan araştırma, virüsle enfekte olanların ölüm oranının yaklaşık yüzde 0,66 olduğunu tahmin ediyor.

Independent Türkçe haberine göre, önceki tahminden daha düşük olduğu görülen yeni oran ise genellikle teşhis edilemeyen hafif vakaları da dikkate aldı. Ancak hala grip yüzünden ölenlerin oranından (yüzde 0,1) çok daha yüksek.

Tespit edilmemiş enfeksiyonlar dikkate alınmadığında ölüm oranı, yüzde 1,38 olarak hesaplandı. Bunun da önceki raporlarla daha tutarlı olduğu düşünülüyor.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Yöneticisi Dr. Anthony Fauci, 4 Mart’ta yaptığı açıklamada ölüm oranının yaklaşık yüzde 2 olduğunu söylemişti. Ancak bu oranın, semptom göstermeyen vakalara göre azalabileceğini vurgulamıştı.

CNN’in aktardığına göre bu çalışmada “gerçek ölüm oranını” tespit etmeye çalışan araştırmacılar, sadece test yapılacak kadar hasta olanları değil, herkesi hesaba kattı ve “Kaç kişi ölecek?” sorusuna odaklandı. Bu yüzden salgın sırasında Çin’in Vuhan kentinden ülkelerine geri gönderilen kişilerden toplanan verileri inceledi.

Bu kişilere PCR testi yapıldı. Ayrıca yine PCR testi yapılan Diamond Princess yolcu gemisindekilerin de verileri kullanıldı. Söz konusu test, virüs içindeki belirli genetik materyali tespit edebiliyor. Böylece semptom göstermeyenler de saptanabiliyor. Araştırmacılar da bu sayede semptom göstermeyen vakaların yaygınlığını tahmin edebiliyor.

ABD merkezli bilim yayını Live Science’ta yer alan habere göre önceki araştırmalarla tutarlı olarak, ölüm oranının yaşa göre büyük ölçüde değiştiği de tespit edildi. Ölüm oranı 0-9 yaş arası çocuklarda yüzde 0,0016 civarındayken, 80 yaş ve üstü kişilerde yaklaşık yüzde 7,8’e kadar çıktı.

Araştırmacılar ayrıca, Kovid-19’a yakalanan 80 yaş üzerindeki 5 kişiden yaklaşık birinin hastaneye yatması gerektiğini, 30 yaş altı kişilerinse sadece yüzde 1’inin hastaneye kaldırıldığını keşfetti.

Miami Üniversitesi’nde matematik profesörü Shigui Ruan, çalışmada yer verilen ek yorumunda, “Salgını sırasında vaka ölüm oranının gerçek zamanlı olarak tahmin edilmesi çok zor” dedi ve ekledi:

Ölüm oranı genç insanlar için düşük olsa da Kovid-19’un grip gibi olduğunu söyleyen herhangi bir önerinin yanlış olduğu çok açık.

Ruan’a göre 20 ila 29 yaşındaki kişilerin SARS-CoV-2’den ölme olasılığı, mevsimsel gripten ölme ihtimalinden 33 kat daha fazla.

Imperial College London’dan çalışmanın yazarı Prof. Azra Ghani de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Medyanın ilgisini çeken nadir vakalar olabilir. Ancak çalışmamız açıkça gösteriyor ki 50 yaş ve üstündeki hastaneye yatma oranı, 50 yaş altındakilere göre çok daha fazla. Ve bu vakaların büyük kısmının ölümcül olması muhtemel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!