3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsCorona Virüsü Aşısı Bulundu mu?

Son Yazılar

Corona Virüsü Aşısı Bulundu mu?

Hem yurt dışında hem de ülkemizde birçok kişinin merakla beklediği haber, “corona virüsü tedavisi var mı, aşısı bulundu mu, ne zaman çıkacak, salgın ne zaman bitecek” sorusunun cevabıdır.

Hem yabancı kaynaklardan hem de yurt içindeki haber kaynaklarına göre, bir çok ülke, şu anda corona virüsü tedavisi ve aşısı ile ilgili araştırmalar yapıyor ve salgının bir an önce sonlandırılması için çalışma gerçekleştiriyor.

Prof. Dr. Pınar Çıragil

Dünyadaki aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Pınar Çıragil, bir yıl içinde sonuçlanacağını beklediklerini aktardı.

Bill Gates

Bazılarının işe yaramayacağını bilerek farklı özelliklerde olan çok sayıda aşı üretmemiz gerekecek. Dünyayı korumak için kelimenin tam anlamıyla milyarlarca aşıya ihtiyacımız olacak. Aşıların güvenli ve etkili olduklarından emin olmak için testler yapılması gerekiyor. Her şey yolunda giderse 18 aydan içinde bir aşımız olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüs (Kovid-19) aşısı için minimum 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi.

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA)

Ajansın basın dairesinden yapılan açıklamada, FMBA’nın yeni tip koronavirüsü tedavi etmek üzere sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi. Açıklamada ayrıca koronavirüsün önlenmesi için de meflokin bazlı etkili ve güvenli bir şema geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğü ifade edildi. (Sputnik)

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı

İyileşen Covid-19 hastalarından alınan kanlarla 12 korona virüs hastasının tedavisi için yapılacak klinik çalışmasına Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiğini açıkladı. Klinik çalışmanın 6 Nisan’da başlayacağı bildirildi.

İsviçreli ilaç şirketi Norvatis

İsviçre ilaç devi, sıtma ilacının corona virüs aşısı olup olmadığını bilmenin ‘çok erken’ olduğunu söyledi. CNBC’ye konuşan Norvatis’in CEO’su Vas Narasimha, corona virüs tedavisinde sıtma ilacının kullanılıp kullanılmayacağı söylemek için henüz erken dedi. Klorokin, 1949 yılında sıtmayı tedavi etmek kullanılmak üzere piyasa sürüldü. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından da onaylanan ilaç türevi, hidrosiklorokin, sıklıkla doktorlar tarafından kelebek hastalığı olarak bilinen hastalığı tedavi etmek için kullanılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Aşı çalışmasıyla ilgili gelişme olduğunu söyleyen merkez ve ülkeler var. Aşı ile ilgili antikor sürecinden sonra klinik çalışma son derece önemli. Esas zaman alıcı olan da klinik çalışma. Bu süreç en az 6-9 ay olacak. Bugünden yarına aşının hemen pratik kullanıma geçebileceğini beklemiyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!