Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaWebmastercPanel Spam Mail Engelleme Özelliği SpamAssassin Ayarları Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

cPanel Spam Mail Engelleme Özelliği SpamAssassin Ayarları Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar, gönderilen spam maillerin yalnızca küçük bir kısmını görse de, spam, e-posta kullanan herkes için can sıkıcı olmayı sürdürüyor. İstenmeyen iletilerin çoğu hiçbir zaman gelen kutularına ulaşmaz, ancak tüm e-posta trafiğinin yüzde 54’ü spam’dir ve bu daha önceki yıllarda %70 civarındaydı. Peki cPanel kullanan webmasterlar spam mail engelleme özelliği olan SpamAssassin ayarları hakkında bilgi sahibiler mi? SpamAssassin nedir, spam mail nasıl engellenir, işte merak ettiğiniz soruların cevapları.

İşin iyi yanı, internet servis sağlayıcıları ve hosting şirketleri, spam göndericileri damgalamada daha iyidir ve kullanıcılar risklerin daha fazla farkındadır. Yine de, e-posta adreslerini toplayan ve sunucuları tehlikeye atan ve kullanıcıları kötü niyetli reklam ve kimlik avı saldırılarıyla bombalayan otomatik botnet’ler tarafından her yıl yüz milyarlarca mesaj gönderiliyor.

E-posta barındırıyorsanız, istenmeyen mesajları tanımlamanın ve filtrelemenin bir yoluna ihtiyacınız vardır ve cPanel, mevcut en gelişmiş filtreleme araçlarından birini kullanıcılarıyla paylaşıyor. Apache SpamAssassin, kullanıcılara ulaşmadan önce kaldırmak için spam’i işaretler.

Nasıl çalıştığını anladığımızdan emin olmak için SpamAssassin’in ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve cPanel’de SpamAssassin için en iyi ayarlara yakından bakalım.

cPanel spam mail engelleme özelliği olan SpamAssassin ayarları hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızın devamında.

SpamAssassin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hepimiz spam mail alıyoruz ve ne olduğunu hemen anlayabiliriz. Nasıl göründüğünü biliyoruz ve tam olarak nedenini söyleyemesek de genellikle alarm zilleri zihnimizde çalmaya başlıyor. Bu olduğunda, kalıp eşleştirme yapıyoruz: beynimiz belirli kelimeleri, cümleleri, tipografiyi ve dilbilgisini istenmeyen e-postalarla ilişkilendirmeyi öğrenmiştir. Bir mailin konusunu bile okuduğunuzda spam mail olduğunu anlayabiliyoruz.

SpamAssassin aynı şekilde ama çok daha büyük ölçekte çalışır. İstenmeyen e-postalarda yaygın olan kalıpları arar ve bir mesaj birçok kalıpla eşleşirse, bunun muhtemelen görmek istemediğiniz bir şey olduğunu söyler.

E-posta filtreleme kesin bir bilim değildir. Dil karmaşıktır; “istenmeyen e-posta”nın tanımı bağlama göre değişir ve spam gönderenler gerçek hedeflerini saklamaya çalışır.

Ancak yazılım, gereksiz postaları büyük bir doğrulukla tanımlayabilen yüzlerce karmaşık testle uzun yıllar boyunca geliştirildi.

  • İfade ve dil testleri – Bunlar, bir iletinin spam olma olasılığının az veya çok olup olmadığını gösteren bir dil kalıbını kodlar. Örneğin, büyük harflerle yazılmış uzun metinler, yaygın olarak tanıtılan ürünler veya “para” veya “kazan” gibi kelimeler için testler vardır. Gönderenin kırmızı renkli kelimeler kullanıp kullanmadığını ve bunları gizlemeye çalışıp çalışmadığını öğrenmek için testler bile var.
  • Çevrimiçi veritabanları – Çevrimiçi veritabanları, kullanıcılar ve e-posta ana bilgisayarları tarafından işaretlenen mesaj örneklerini saklar.
  • DNS engelleme listeleri (DNSBL’ler) — Bunlar, bilinen bir önemsiz e-posta kaynağından bir ileti gelip gelmediğini görmek için yazılımın sorgulayabileceği çevrimiçi listelerdir. SpamAssassin, Mailspike ve SpamHaus dahil olmak üzere varsayılan olarak birkaç ücretsiz engelleme listesini destekler.

SpamAssassin, yaklaşık 1.000 testle gönderilir ve her e-posta mesajı yaklaşık 600 veya daha fazla bireysel teste tabi tutulur. Bunun sonucunda da gelen ileti spam mi yoksa beklediğiniz bir mail mi karar verir. Şimdi cPanel spam mail engelleme özelliği olan SpamAssassin ayarları hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplara birlikte bakalım.

SpamAssassin Puanı nedir?

SpamAssassin puanı bize bir e-postanın spam olma olasılığının ne olduğunu söyler. Her testin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir numarası vardır, genellikle 0.1 veya –0.2 gibi küçük bir sayı. Mesajlar analiz edilirken, yazılım, birleştirilmiş bir puan üretmek için bireysel test sonuçlarını ekleyerek çalışan bir toplamı tutar.

Puan ne kadar düşükse, mailin spam olmama olasılığı o kadar yüksektir. Bir ileti on puan alıyorsa, kesinlikle spam’dir. Üç ise, bazı önemsiz posta niteliklerine sahip olarak değerlendirilir.

SpamAssassin puanını anlamak önemlidir çünkü bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz gibi cPanel spam mail engelleme hassasiyetini yapılandırmak için kullanabilirsiniz.

SpamAssassin için cPanel’deki En İyi Ayarlar

SpamAssassin, cPanel arayüzüne tamamen entegredir ve kullanıcılarınız için tam olarak doğru spam filtreleme işlevini elde etmek için ayarlarını değiştirebilirsiniz. Yapılandırmak için cPanel Ana Sayfa arayüzünün E-posta bölümünde İstenmeyen Posta Filtreleri’ni seçin.

cpanel spam mail engelleme

İstenmeyen Posta Filtrelerine genel bakış sayfasındaki ilk ayar “Yeni E-postaları İşle ve Bunları İstenmeyen Posta Olarak İşaretle” ayarıdır.

cpanel spam mail engelleme

Bu, e-posta testini açıp kapatan anahtardır. Açık olduğunda, SpamAssassin, mesajın başlığına SPAM ekleyerek yüksek puanlı e-postaları işaretler.

SpamAssassin Eşik Puanını Yapılandırın

“Yeni E-postaları İşle”nin hemen altında, Spam Eşiği Puanı ayarı bulunur.

Daha önce SpamAssassin’in birçok testin sonuçlarını toplayarak bir puan oluşturduğunu söylemiştik. Eşik, cPanel kullanıcılarının, yazılımın bir iletiyi spam olarak kabul ettiği puanı yapılandırmasına olanak tanır.

cpanel spam mail engelleme

Örneğin, İstenmeyen Posta Eşiği Puanını ikiye ayarlarsanız, yazılım puanı ikinin üzerinde olan tüm e-postaları işaretler. Düşük bir eşik, çok hassas filtrelemeye yol açar ve büyük olasılıkla spam olmayan iletilerin işaretlenmesine neden olur. Buna karşılık, onluk bir eşik serbesttir; spam olmayanlar işaretlenmez, ancak bazı istenmeyen mesajlar da spam olarak önünüze düşebilir.

Varsayılan ayar beştir; bu, duyarlılık ile çok fazla yanlış pozitif arasında iyi bir dengedir.

Spam Kutusu etkinleştirildiğinde, işaretlenen mesajlar ayrı bir klasöre taşınır. İstenmeyen e-posta, gelen kutusunun dışında tutulur, ancak inceleyebilmeniz ve yanlış tanımlanmış mesajları taşıyabilmeniz için kaydedilir. Normal bir kullanıcı için, meşru mesajları filtrelemek için başka bir yönteminiz yoksa, İstenmeyen Posta Kutusu açık olmalıdır.

SpamAssassin Otomatik Silmeyi Yapılandır

Sonraki ayar olan Otomatik Sil, tam olarak beklediğiniz şeyi yapar. Etkinleştirildiğinde, işaretlenen mesajlar hemen silinir.

cpanel spam mail engelleme

Otomatik Silme, Spam Eşik Puanını kullanmaz; tanımlama ve silme için farklı eşikler ayarlayabilmeniz için bağımsız bir Otomatik Silme Eşik Puanı ile çalışır.

Silinen mesajı kurtaramazsınız. Çoğu kullanıcı için Otomatik Silme yerine İstenmeyen Posta Kutusu’na yönlendirmeyi öneririz çünkü bu, mesajların yanlış işaretlenip işaretlenmediğini görmenize olanak tanır.

Gelişmiş cPanel Spam Filtresi Ayarları

Gelişmiş ayarları ortaya çıkarmak için “Ek Konfigürasyonları Göster”e tıklayın. Bu ayarlar nadiren değiştirilir, ancak beyaz listeleri (whitelist) ve kara listeleri (blacklist) faydalı bulabilirsiniz. (Bu terimlerin gelecekte onları daha kapsayıcı hale getirmek için değişebileceğini unutmayın.)

Beyaz liste, mesajları işaretlenmiş olsa bile filtre aracılığıyla her zaman izin verilen e-posta gönderenlerin bir listesidir. Kara liste tam tersi; kara listedeki göndericilerden gelen mesajların gelen kutularına girmesi engellenir.

Beyaz listeye bir gönderici eklemek için, ‘Yeni Bir ”beyaz liste_den“ Öğe Ekle ‘seçeneğini seçin ve bir gönderen e-posta adresi girin. “?” Gibi joker karakterler kullanabilirsiniz. herhangi bir karakteri eşleştirmek için ve birden fazla karakter için “*”.

cpanel spam mail engelleme

cPanel spam mail engelleme için son ayarlar

Son ayar olan “Hesaplanan Spam Puanı”, bir testle ilişkili puanı değiştirmenize olanak tanır. İleri düzey kullanıcılar yalnızca bu ayarı kullanmalıdır. SpamAssassin geliştiricileri puanları kalibre eder ve bunları değiştirmenin tahmin edilemez yan etkileri olabilir.

Çoğu kullanıcı için SpamAssassin’i yapılandırmak, onu etkinleştirmek ve Spam Kutusu’nu veya Otomatik Silmeyi kullanmayı seçmek kadar basittir. E-posta barındırma senaryonuza uyacak şekilde varsayılan Eşik Puanını ayarlamanız gerekebilir, ancak bu yapıldıktan sonra SpamAssassin, spam’in ait olduğu yere gitmesini sağlamak için arka planda çalışır.

Her gün yüzlerce ve haftada binlerce spam mesajla dolup taşan herhangi bir şirket, aslında gerçek bir tehlike ile karşı karşıyadır. E-posta adreslerinizi ifşa etme veya sunucularınızı tehlikeye atma riski, buna değmez. İstenmeyen iletileri belirlemek ve filtrelemek, istenmeyen iletileri gitmesini istemediğiniz yerlere ulaşmadan önce belirlemek için özel olarak tasarlanmış Apache SpamAssassin gibi daha fazla güvenlik araçları gerektirir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!