Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaSağlıkD Vitamini Takviyeleri Kronik İnflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Son Yazılar

D Vitamini Takviyeleri Kronik İnflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

D vitamini mucizevi faydaları hakkında bilgileri duymuşsunuzdur, peki kronik inflamasyon üzerindeki etkisini biliyor musunuz?

İltihaplanma olarak bilinen inflamasyon, herkeste meydana gelen ve bağışıklık sisteminin vücudu çeşitli hastalık veya yaralanmalara karşı korumak amacıyla oluşturduğu bir tepkidir. Vücuttaki birçok iyileşme sürecinin temelinde inflamasyon oluşması yer alır. Peki D vitamini takviyeleri kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir mi? İşte D vitamininin kronik hastalık ve iltihaplanma üzerindeki faydaları:

  • Araştırmacılar, D vitamininin sistematik düşük dereceli inflamasyon üzerindeki etkilerini araştırdı.
  • D vitamini eksikliğinin daha yüksek seviyelerde kronik hastalıklara ve iltihaplanmanın iyileşmesi süresini uzattığını bulmuşlardır.
  • Hastalarda eksik D vitamini durumunun iyileştirilmesinin, inflamatuar bileşenleri olan kronik hastalık riskini veya şiddetini azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

Sistematik düşük dereceli inflamasyon, inflamatuar moleküllerin uzun süreli salınımı ile karakterizedir ve çeşitli sağlık koşullarıyla bağlantılıdır.

D vitamini klasik olarak kalsiyum seviyelerini düzenlemekle bilinirken, son araştırmalar vücudun inflamatuar yanıtını modüle etmede de rol oynayabileceğini göstermiştir.

Örneğin, araştırmalar, kandaki D vitamini konsantrasyonlarını, yaygın olarak kullanılan bir inflamatuar biyobelirteç olan C-reaktif protein seviyeleri (CRP) ile ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, rastgele gerçekleştirilen çalışmalarda gösterildiği gibi, düşük D vitamini düzeylerinin CRP düzeylerini artırıp artırmadığı bilinmemektedir.

Son zamanlarda, araştırmacılar yeni bir çalışmada D vitamini düzeylerinin CRP düzeylerini etkileyip etkilemediğine dair kanıtları incelediler.

Araştırmacılar, düşük D vitamini seviyeleri ile daha yüksek CRP seviyeleri arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu bildirdiler. Bulgularının, inflamatuar hastalık riski taşıyan insanları belirlemek için önemli bir biyobelirteç sağlayabileceğini söylüyorlar.

Peki D vitamini takviyeleri kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir mi? İşte D vitamininin kronik hastalık ve iltihaplanma üzerindeki faydaları:

Boston Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Dr. Michael F. Holick, “D vitamini durumundaki iyileşmenin tip 1 diyabet, multipl skleroz ve tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer inflamatuar bozukluklar dahil olmak üzere otoimmün hastalık riskini azalttığına dair artan kanıtlar var” dedi.

“Bu aynı zamanda, 5 yıla kadar günde 2000 IU D3 vitamini alan yetişkinlerin, plasebo grubuna kıyasla tüm otoimmün hastalık riskini %22 azalttığını bildiren VITAL denemesinden elde edilen son gözlemle de tutarlıdır” diye ekledi.

Çalışma Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi‘nde yayınlandı.

Düşük D vitamini, daha fazla iltihaplanma

Araştırma için araştırmacılar, Birleşik Krallık Biobank’tan Beyaz-İngiliz kökenli 294,970 alakasız insandan gelen verileri inceledi.

Sağlık verileri, serum 25-hidroksivitamin D- veya 25(OH)D- düzeylerini (standart bir D vitamini ölçüsü) ve genetik verilerin yanı sıra CRP konsantrasyonlarını içeriyordu.

Ortalama 25(OH)D konsantrasyonu 50 nmol/L iken, %11,7’si 25 nmol/L eksiklik eşiğinin altında konsantrasyonlara sahipti.

Katılımcılar ayrıca sağlıkları ve yaşam tarzları hakkında bilgi veren anketleri de doldurdular.

Araştırmacılar, verileri analiz ettikten sonra, katılımcılar arasında yalnızca D vitamini eksikliği olanlarda CRP düzeylerinin yükseldiğini buldu.

Ayrıca, eksikliği olan hastalarda D vitamini düzeylerinin artmasının kronik inflamasyon şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Araştırmacılar, bunun daha önce önerilen bir eşik etkisini desteklediğini, bu da D vitamini eksikliğinin düzeltilmesinin düşük dereceli iltihabı azaltabileceğini ve potansiyel olarak iltihaplanma ile ilgili hastalık riskini azaltabileceğini belirtti.

Araştırmacılar ayrıca genetik olarak tahmin edilen CRP konsantrasyonunun hem lineer hem de lineer olmayan istatistiksel analizlerde D vitamini seviyelerini etkilemediğini kaydetti.

Otoimmün riski azaltmak

Çalışmanın yazarlarından biri olan Güney Avustralya Üniversitesi’nde beslenme ve genetik epidemiyoloji profesörü Dr. Elina Hypponen, D vitamini düzeylerinin kronik inflamasyon düzeylerini nasıl etkilediği sorulduğunda şunları söyledi:

“Hücresel ve hayvan deneylerinde, hormonal D vitamini, interlökin-12 (IL-12) gibi inflamatuar sitokinlerin üretimini engeller.”

Makalede, araştırmacılar, D vitamininin ayrıca bir anti-inflamatuar sitokin olan IL-10 üretimini destekleyebileceğini kaydetti.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi’nde pediatri profesörü olan ve çalışmaya dahil olmayan Dr. Bruce Hollis, Prof. Hypponen ile aynı fikirdeydi ve “bunların hücresel düzeyde D vitamininin iyi bilinen kontrol noktaları” olduğunu belirtti.

“D vitamininin önemli bir bağışıklık düzenleyicisi olduğunu söylemek yetersiz kalıyor” dedi.

Araştırmacılar, eksiklik aralığında D vitamini durumunun iyileştirilmesinin sistemik düşük dereceli iltihabı azaltabileceği ve potansiyel olarak iltihaplanma ile ilgili durum riskini azaltabileceği sonucuna vardı.

Çalışmanın sınırlamaları sorulduğunda, Prof. Hypponen, çalışmalarının yalnızca D vitamininin CRP üzerindeki etkilerini araştırdığını ve bağlantının altında yatan mekanizmaları doğrulamak için kullanılamayacağını belirtti.

Çalışmanın sınırlamaları sorulduğunda, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde biyoloji yardımcı doçenti olan ve çalışmaya dahil olmayan Dr. Nik Tsotakos, şunları söyledi:

“Çalışma çok iyi yapılmış ve verilerin yüz binlerce kişiden oluşan bir gruptan geldiğini belirtmek önemlidir. Çalışmada tam olarak belirtebileceğim sınırlama, inflamasyonun yalnızca hassas bir belirteç olmasına rağmen spesifik olmayan CRP seviyeleri tarafından belirlenmiş olmasıdır.

D vitamini düzeylerinin otoimmün bozukluklarla nasıl bağlantılı olduğunu anlamak için moleküler, hücresel ve doku düzeyinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

D vitamini tartışması

Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde aile hekimliği yapan ve aynı zamanda çalışmaya dahil olmayan Dr. David Cutler, D vitamininin etkilerinin “devam eden bir tartışma alanı” olduğunun altını çizdi.

“Aslında, D vitamininin varsayılan kemik güçlendirici özellikleri bile, 5 yıldan fazla bir süredir takip edilen 25.000’den fazla kişinin katıldığı, D vitamini alarak kırık riskinde azalma olmadığını gösteren yakın tarihli büyük bir çalışmayla sorgulandı. Peki, bundan ne sonuç çıkaracağız? Düşük D vitamini seviyeleri ile kronik inflamasyon göstergesi c-reaktif proteinin daha yüksek seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu gösteren yeni bir çalışma? Muhtemelen fazla değil, ”dedi.

Bunun nedeni, Dr. Cutler, çağrışımın nedensellik ile aynı şey olmaması olduğunu söyledi.

Örneğin, COVID hastaları arasındaki düşük D vitamini düzeylerinin, düşük D vitamini düzeylerinin tek başına COVID-19 riskini artırdığı anlamına gelmeyebileceğini kaydetti. Bunun nedeni, genellikle hasta olan, evde kalan ve COVID-19’dan hastalanan kişilerin güneş ışığına maruz kalma olasılığının daha düşük olması.

Ayrıca, düşük D vitaminini neyin oluşturduğunu tanımlama konusunda bazı belirsizlikler olduğunu, “20-30 arasında D vitamininin kötü etkilerine doğrudan bir atıf yapılmadığını” belirtti.

“Açıkçası, D vitamini eksikliği çocuklarda anormal kemik oluşumuna (raşitizm) ve yetişkinlerde osteoporoza yol açabilir. Bununla birlikte, birçok koşulla ilişkili olsa da, ince eksikliklerin herhangi bir hastalığa doğrudan neden olduğu veya katkıda bulunduğu hiçbir zaman kanıtlanmamıştır” dedi.

Çocukların gıdalarını (tahıl ve inek sütü) desteklemek, raşitizmi neredeyse tamamen ortadan kaldırırken, yaşlılarda osteoporoz ve kırıkların D vitamini takviyelerinin etkisi minimum düzeyde olmuştur. Ve her zaman aşırı D vitamininin böbrek hasarına ve kemik ağrısına neden olma riski vardır.

— Dr. David Cutler

D vitamini takviyeleri

İnsanlara takviye almadan önce klinik olarak D Vitamini eksikliği olup olmadığını kontrol etmenin önemli olup olmadığı sorulduğunda, Dr. Hollis kendi tavsiyesini paylaştı:

“Günlük D vitamini takviyesi almanızı tavsiye ederim. Şahsen dolaşımdaki 25(OH)D seviyesinin 50 ng/ml olmasını tavsiye ederim. Yine, kişisel olarak, tüm ailem gibi 10.000 IU/gün ek alıyorum ve son 15 yılda bunu yapmaktan tek bir sorunla karşılaşmadık. Kan testi yapılabilir, ancak ek almak kolay ve güvenlidir.”

Bununla birlikte Dr. Tsotakos şunları kaydetti: “Referans aralığının alt sınırı olan serum 25(OH)D’si 30 nmol/L’den fazla olan bireylerde CRP D vitamini takviyesinin CRP seviyeleri açısından çok az faydası vardır veya hiç faydası yoktur. Bu, klinik eksikliği olan bireylerin D vitamini takviyesinden yararlanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.”

Dr. Hypponnen, “Tipik olarak, D vitamini takviyeleri, genel olarak çok güvenli olan nispeten düşük dozlar içerir. Bununla birlikte, yaz aylarında aktif yaşam tarzı yaşayan çoğu insanda olduğu gibi, takviyeler genellikle gerçekten ihtiyacı olmayan kişiler tarafından alınır, “diye ekledi.

Şüphe duyduğunuzda, bir kan testi, bir eksikliğiniz olup olmadığını göstermeye yardımcı olabilir.

Sonbaharın sonlarından ilkbaharın sonlarına kadar, biraz fazladan D vitamini almak faydalı olabilir. Güvenlik nedenleriyle, halk sağlığı kılavuzlarında önerilen dozları alırken genellikle kan testlerine gerek yoktur.

— Dr. Elina Hypponen

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!