3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaFaydalı BilgilerD vizesi nedir, kimler alacak, nasıl alınacak?

Son Yazılar

D vizesi nedir, kimler alacak, nasıl alınacak?

Korona virüsü vaka sayıları hızla artarken başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri ve İsviçre, Türklere ” seyahat kısıtlamasını” oldukça sertleştirdi. Yani elinizde vizeniz olsa dahi, gideceğiniz ülkede yaşayan bir kişiden davetiye gönderilmiş olmalı. Fakat Avrupa’ya kesinlikle gitmeniz gerekiyorsa “D Vizesi”ni almanın yolları öğrenmek gerekiyor. Türk vatandaşlarına corona virüsü yüzünden vize vermiyorlar, peki D vizesi nedir, kimler alacak, nasıl alınacak, başvuru evrakları nelerdir?

Almanya, Avrupa Birliği üye ülkelerine kimlerin gelemeyeceğini açıkladı. Bizi ilgilendiren kısmı ise şöyleki, Avrupa ülkelerinden insanlar Türkiye’ye istedikleri gibi girip çıkabilecekken, Türklere yalnızca D vizesi şartı koydu. Yani vize almak isterseniz sadece D Vizesine başvuru yapabileceksiniz.

Normal vize verilmeyecek

Korona virüs salgını devam ettiği sürece ve başkaca bir karar açıklanana kadar “normal vize başvurusu” alınmayacak. Yani turist olarak Avrupa’ya gidemeyeceksiniz.

Türkiye riskli ülke ilan edildi

Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’ye sert yasaklar uygularken Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Kore, Tayland, Kanada, Uruguay, Tunus, Japonya, Gürcistan ve Ruanda gibi ülkelere kapılarını açtığını duyurdu. Peki Ruanda nerede biliyor musunuz?

Normal vize uygulaması geçici olarak tamamen kalkTı. Eskiden C Tipi ve D Tipi vize veriliyordu. Bunun anlamı artık C Tipi vize verilmeyecek.

C Tipi vize nedir

C Tipi vize, Almanya’ya resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe katılmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Schengen vizesi. Bu “C Tipi” vize ve Almanya Turistik Vizesi – Almanya Ticari Vizesi – Almanya Aile Ziyareti Vizesi bu kategoride yer alıyor. Bunun için randevular durdu.

D Tipi vize nedir

D Tipi vize, Almanya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vize. Almanya Ulusal Vizesi (D Tipi vize) başvuruları Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne birebir başvuruyla alınabilir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi – Almanya Çalışma Vizesi – Almanya Erasmus Vizesi bu kategoride yer alıyor.

Kimler D Vizesi alabilir

Türk vatandaşlarının alabileceği tek geçiş izni D vizesi ile olan olacaktır. Bu vize türünde resmi davetiye şart koşuluyor. Kesinlikle turizm amaçlı olamamaktadır.

D Vizesi neyi kapsıyor

Üniversite öğrenimi, fabrikada makine montajı, bir firma tarafından geçici iş için çıkarılan davetiye, aile birleşimi, çocuğun doğumu, yakın aile bireylerinin ölümü, evlenme, gemide çalışma, nakliye hizmeti verme, sağlık personeli, yurt dışında görevli diplomat durumlarında D vizesi mümkün.

D Vizesi için şartlar nelerdir

D vizesi almak için öncelikle davetiye şart. Yurtdışından gelecek olan davetiye 2 adet olmalıdır. Birisi konsolosluğa verilecek. Başvurular ise kesinlikle şahsen yapılmalıdır. D Vizesinde aracı firma kullanılamayacaktır.

D vizesi için gelen davetiyenin üzerindeki bilgiler doğru olmalıdır. Bu belge konsolosluk tarafından araştırılacaktır. Yani davetiyeyi gönderen gibi aranabilir. 2 adet gelen davetiyenin birini konsolosluğa bırakacaksınız. Diğerini ise çok iyi muhafaza etmelisiniz. Çünkü gideceğiniz ülkeye girerken sadece pasaportunuz yeterli olmayacak, bu davetiyeyi de görmek isteyeceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!