Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaEdebiyat25 İpucu ile Daha Kolay Kitap Okuyun

Son Yazılar

25 İpucu ile Daha Kolay Kitap Okuyun

Paylaşılan 25 ipucunu kullanarak daha hızlı ve kolay kitap okuyun. Özellikle internetten, karantinada kitap okumak istiyorum diyenler için.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek önemlidir. Bunu gerçekleştirmek için başlamak ve gerçekten bunu hayatımızın rutin bir aktivitesi haline getirmek önemlidir. Beni bunu başarmak için ne yapmalı? İşte bu yazımda sizlerle daha kolay kitap okuyun diye 25 küçük ama önemli ipucu paylaşacağım. Özellikle internetten ve karantinada kitap okumak istiyorum diyenler için muhteşem bir rehber olacağını düşünüyorum.

İster iş hayatıyla ilgili olsun isterseniz de sizi başka bir dünyaya götürecek roman ya da bilimkurgu tarzında olsun, kitap okumak sizi gevşetecek ve dünya görüşünüzü değiştirecektir. Kitap okumanın faydaları arasında, yeni kelimeler öğrenmek de gelir. Peki “bunun ne önemi var?’ diyeceksiniz? Gündelik hayatta konuşurken kullandığınız kelimelerin sayısı artacaktır ve bu da karşınızdaki kişinin sizi daha dikkatli dinlemesine sebep olacaktır. Tüm bunları sağlayabilmek için ise söylenebilecek tek şey ‘kitap okuyun‘ cümlesi olacaktır. Kısacası, okumak hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda faydalıdır.

En büyük sorun aslında daha fazla kitap okumak için zaman bulmaktır. Aşağıdaki 25 ipucunu kullanarak ben bunu başardım.

1. Büyük hedefler koymadan kitap okuyun

Doymak bilmez bir okuyucu değilseniz, kendinizi kaldırabileceğinizden daha fazla kitap okumaya adamayın. Başka bir deyişle, muhtemelen ulaşamayacağınız yüksek hedefler koymayın.

Ayda sadece bir kitap veya günde 20 sayfa okumak gibi kolayca ulaşılabilecek bir okuma hedefi belirleyerek başlayın. Zaten ayda bir kitap okuyorsanız, ikiye atlayın. Aşırı taahhütte bulunmadığınız zaman, okuma deneyiminin daha az stresli ve daha keyifli olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde konsantre olabilir ve gerçekten hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz.

2. Hedeflerinizi kendinize saklayarak kitap okuyun

Okuma hedefi koymak elbette çok önemlidir, fakat bu hedefleri başkalarıyla paylaşmak, sizi strese sokabilir. 2009’da gerçekleştirilen bir araştırmada, psikolog olmaları için ‘yapmaları gerekenleri’ yazmaları istenen öğrencilerin başarı ortalamalarının daha düşük olduğu görülmüştür. Bu süreci yaşamayan yani araştırmaya katılmayan öğrencilerin ise daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır.

Bunun en önemli sebeplerinden birisi ise, belirlediğiniz hedefleri başkalarıyla paylaştığınızda, bu amaçlanan hedefe ulaşmak için çok çalışmanız için daha az motivasyon olur. Yani ayda iki kitap okumak istiyorsanız bu hedefi kendinize saklayın.

3. Kitap ilginizi çekmediyse okumayı durdurun

Kitap okuyun derken, öyle her şeyi de değil! Okumak için bir kitap almaya karar verdiğinizde, öncelikle kitabın arkasında bulunan kısa özetini yani konusuna bakın. O kitap hakkında okuyucu yorumlarını da gözden geçirmelisiniz. Yani o kitap sizin ilgi alanınızda mı, okumaktan keyif alır mısınız bunu anlamanız gereklidir.

Bir kitabı okumaya başladığınızda, sayfaları çevirdikçe ilginizi çekmemeye başladıysa ve kitap okumak bir keyiften ziyade bir azaba dönüşmeye başladıysa, o kitabı okumayı bırakabilirsiniz. Kimse kafanıza silah dayamıyor. Daha çok seveceğiniz bir kitaba başlayarak, keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki, ‘zorunluluk duygusu’, kitap okuma alışkanlığı kazanmanızı engeller.

4. Zevk alacağınız bir kitap okuyun

Bir önceki maddeyi farklı bir bakış açısıyla detaylandırmak isteyim. Herkes kitap okuyun, şunu okuyun, bunu okuyun, klasikleri okuyun deyip durur. Bu aslında yanlış bir yönlendirme. Herkesin ilgisi, merakları, keyif alacağı şeyler farklıdır. İnsanları kitap okumak için bilinen eserlere yönlendirmek yanlıştır.

İlginizi çekmeyen kitaplarla zaman harcayacağınıza, tamamen keyif alacağınız yazıları okumak bile bence çok önemlidir. Örneğin ben genellikle kişisel gelişim ya da mesleğimle ilgili dergi ve makale okumaya bayılırım. Örneğin bilimkurgu türünü sevmediğim için ne bu türle ilgili kitap okurum ne de film izlerim mesela.

Örneğin kendimi nasıl geliştirebilirim diye soruyorsanız, bununla ilgili kitaplar okumak sizi daha fazla heyecanlandıracaktır.

5. Elinizin altında her zaman bir kitap bulunsun

google kitaplar uygulamasını kullanarak kitap okuyun

Peki kitap okuyun da….. Kitap ne zaman okunur? Cevabı çok basit aslında! İstediğiniz her an okuyabilirsiniz. Örneğin evden işe giderken ya da akşam dönerken, toplu taşıma da ya da çalıştığınız iş yerinin servisinde kitap okuyabilirsiniz. Üstelik yanınızda kitap taşımanız da gerekmiyor. Artık e-kitaplar daha yaygın hale gelmeye başladı. Örneğin ben bunun için çoğunlukla Google Kitaplar uygulamasını kullanıyorum.

Siz de benim gibi boş zamanları iyi değerlendirmek isteyen insanlar arasındaysanız, kitap okuma alışkanlığı kazanmak için bunu cep telefonunuza taşımanızı öneririm. İlk başlarda cep telefonundan okumak zor gelse de sonrasında alışıyorsunuz.

6. Zaman ayırarak kitap okuyun

Hedeflerinizi başkalarıyla paylaşmamanız gerektiğini belirtmiştim. Fakat siz kendi içinizde hedefinizi biliyorsanız, bunun için zaman ayırmalısınız. Örneğin gün içinde farklı ve çok da gerekli olmayan şeylere zaman ayırıyorsanız, bunlara ayırdığınız zamanı kısaltarak kitap okuyun.

Gün içinde televizyon izliyorsanız, buna daha az zaman ayırarak kitap okuyabilirsiniz. Örneğin ben gün içinde sadece haberleri takip edip, diğer uygun zamanlarımı okuyarak geçiriyorum. Unutmayın ki gün içinde yayınlanan reality şovlar, size hiçbir şey kazandırmayacağını gibi, hayatınızdaki en önemli şey olan zamanı boşa geçirmenize sebep olacaktır. Yani önce okumayı, sonra televizyon izlemeyi deneyin, tam tersi pek işe yaramıyor.

7. Okuma yarışmalarına katılın

Okuma yarışmalarına katılarak kitap okuyun, bu bir yarışma ve galip gelme heyecanı ile birlikte sizi okumaya teşvik edecektir. Bu eğlenceli ve etkileşimli olduğu için sizi daha fazla kitap okumaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Örneğin, Goodreads, okuma hedefinizi oyunlaştıran yıllık bir okuma alışkanlığı kazandırabilir. Fakat burada Türkçe kitap bulmak biraz zor. Bu sebeple eğer İngilizceniz fena değilse kesinlikle tavsiye ederim.

Book Riot sitesinde de okuma yarışmalarının bir listesini bulabilirsiniz.

8. Uygun bir ortamda kitap okuyun

Dikkatiniz kolay dağılıyorsa, bunu daha da yoğun yaşamak istemezsiniz. Örneğin evde ortak alanlarda, televizyon açıkken, çok fazla gürültü olan yerlerde kitap okuyamazsınız. Bunun için dikkatinizi verebileceğiniz, izole yerlerde kitap okuyun.

Televizyon gibi cezbedici olmayan ve sessiz bir odada okumaya başlayın. Ayrıca telefonunuzu belirli bir süre sessiz veya uçak moduna da getirebilirsiniz.

9. Okumak istediğiniz kitapları alın

Aslında biraz düşünürseniz, temel gıda haricinde bazen çok gereksiz şeylere para harcayabiliyoruz. Bu harcamalarınızı gözden geçirip, kitap okumak için bir bütçe yaratabilirsiniz. Araştırmanızı yaptıktan sonra ise, okumak istediğiniz kitapları topluca almanızı tavsiye ederim.

İlk başta saçma gelebilir, ancak daha fazla kitap okumak için en iyi motivasyonlardan biridir çünkü bir kitabı bitirdikten sonra, ne okuyacağınız gözünüzün önünde durur. Ayrıca zaten bütçe oluşturup aldığınız kitapları da okumak azmine sahip olabilirsiniz.

10. E-Kitap alarak kitap okuyun

‘Ben şahsen kitap sayfalarını çevirerek kitap okumayı seviyorum’ diyebilirsiniz. Elinizdeki gerçek bir kitabın kokusunu ve dokusunu hiçbir şey tutamaz. Yapılan araştırmalar, yazıları sayfalardan okumanın bilgisayar ekranlarına kıyasla daha iyi anlama ve akılda tutmaya yol açtığını ortaya çıkardı.

Ancak bazen bir kitabı yanınızda taşımak kolay veya kullanışlı değildir. Bugün seyahat ederken iPad’inizde veya Kindle’ınızda kitap okuyabilirsiniz. Storytel, Audible veya iBook aracılığıyla sesli kitap dinlemek bile bazen tercih edilebiliyor.

Kısacası, teknolojiyi kullanmak size yıl boyunca daha da fazla kitabı okumak ve gözden geçirmek için fırsat yaratır.

11. Kitap okumak bir iş değildir

Aklınızda bunu bir iş ya da mutlaka yapılması gereken bir şeymiş düşüncesinden arındırarak kitap okuyun.

Medya stratejisti ve yazar Ryan Holiday, “Çok kitap okumanın anahtarı, onu yaptığınız bir aktivite olarak düşünmeyi bırakmakla başlar” diyor. “Okumak senin için yemek yemek ve nefes almak kadar doğal olmalı. Bu, öyle hissettiğin için değil, bir refleks, bir varsayılan olduğu için yaptığın bir şey.”

12. Güncel konuları da takip edin

Gazeteleri, dergileri veya internetteki bilgileri okumak için geçerlidir, ancak boş zaman için okumak söz konusu olduğunda, kitapları gözden geçirmekten korkmayın. Kitabı daha hızlı bitirmenize yardımcı olur, böylece bir sonrakine geçebilirsiniz.

Yani gündelik haberleri okumak veya beğendiğiniz köşe yazarlarını gündelik olarak takip etmek, bu yazılarda gördüğünüz terimleri araştırmak veya daya detaylı bilgi aramak da kitap okuma alışkanlığınızı geliştirecektir.

13. Aynı anda birden fazla kitap okuyun

Bu strateji herkes için işe yaramayabilir, ancak farklı yerlerde birkaç farklı kitabım var. Örneğin akşamları okumak için yatak odamda, çalışma aralarında okumak için çalışma masamda iPad’imde ve seyahat ederken telefonumda farklı farklı kitaplarım mevcut. Yani, evimden uzakta olsam da olmasam da farklı kitaplar her zaman hazır.

Aynı anda okumak için çeşitli kitaplara sahip olmak sıkılmamı engelliyor. Ayrıca zeka gelişimine de katkısı büyük. Araştırmalar farklı konularla ilgilenen insanların, hafıza ve anlama gelişimine katkısının büyük olduğunu belirtiyorlar.

14. En çok okunan kitapları takip edin

Her zaman okuyacak yeni kitaplar ararım. Kitapçıda her zaman çevrimiçi olarak en çok satanlar listelerine göz atarak okumak isteyebileceğim kitapları not ederim. Blog yazılarından veya arkadaşlardan öneriler ararken genellikle en iyi ve ilgimi çekebilecek kitapları bulmam kolay oluyor.

İlginç görünen yeni bir kitapla karşılaştığımda, onu unutmamak için cep telefonuma ya not ederim, ya da fotoğrafını çekerim.

15. Seyahat ederken veya uyumadan önce kitap okuyun

Seyahat etmek okumak için en iyi zamandır. Uçağınıza yetişmek için beklerken ve havadayken sahip olduğunuz tüm boş zamanları düşünün. Aslında seyahat ederken bir kitabın tamamını bitirebilirsiniz. Not: Eğer cep telefonunuza bir e-kitap indirirseniz, seyahat esnasında internete de ihtiyacınız olmayacak, ama yanınızda taşınabilir pilli şarj ünitesi bulundurun.

Seyahat etmediğiniz zamanlarda, yatmadan hemen önce okumaya özen gösterin. TV izlemek veya sosyal kanallarınıza göz atmak yerine bu seçeneği kullanın. Sadece daha fazla okumakla kalmayacak, aynı zamanda daha iyi uyuyacaksınız, emin olabilirsiniz.

16. Okuma listelerini mutlaka takip edin

Karar yorgunluğu nedir biliyor musunuz? Karar yorgunluğu: İnsanın bir olay veya bir problem karşısında çözüm veya hareket yönünü belirleyecek alternatiflerin arasından, psikolojik faktörler ve insanın diğer yetenekleri ile birlikte, düşünerek, muhakeme ve analiz yaparak en uygun olanını seçme sürecidir. Yani üretken olmanızı ve okuma gibi alışkanlıklar edinmenizi engelleyebilecek gerçek bir şeydir.

Binlerce yeni kitap yayınını amaçsızca aramak yerine, derlenmiş listeleri arayın. Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi girişimciler oldukça iyi okuma listeleri çıkardılar. Herhangi bir liste, karar yorgunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve size daha fazla okuma süresi verir.

17. Zihninizi boşaltarak kitap okuyun

Zihniniz meşgul olduğunda oturup gerçekten bir kitabın tadını çıkarmak zordur. Sonuçta, günlük hayatta yapmanız gereken bir çok iş var, ev alışverişi, faturalar, iş hayatındaki zorluklar veya elbette ev temizliği. Bu zaman alıcı rutin işleri, beni rahatsız etmesinler diye okumadan önce tamamlamaya çalışıyorum. Ayrıca egzersiz ve meditasyon yapmanın kesinlikle zihnimi rahatlatmaya yardımcı olduğunu buldum. Size de tavsiye ederim.

18. Okuduklarını mutlaka paylaşmalısın

Unutmayın, okuma hedeflerinizi paylaşmayın. Ama okuduğunuz kitapları mutlaka paylaşın. Okuduğunuz kitap ya da gazetede bir yazarın düşünceleri olsun, insanlarla paylaşmak eminin hem sizin hem de sizi dinleyenin hoşuna gidecek. Ek bir avantaj olarak, insanlardan yeni öneriler alıyorum. Birisi, “Bunu beğendiyseniz, o zaman bu kitaba da bir göz atmalısınız” diyecek.

19. Sonraki kitabınız hazır olacak şekilde kitap okuyun

Bu makale boyunca, karar yorgunluğunu ortadan kaldırmak için gelecekteki kitapların bir envanterini oluşturmaya ilişkin bazı ipuçları paylaştım. Ancak, muhtemelen hala aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce kitap kaldı.

Ne zaman bir kitabı bitirmek üzere olsam, birkaç dakika ayırıp okuyacağım bir sonraki kitabı seçerim. Sonra hemen bir kitaptan diğerine atlıyorum.

20. Kitap okumak için süreler belirleyin

Bu, okumayı bir alışkanlık haline getirmeye yardımcı olur. Ben sabahları herkes uyanmadan önce 20-30 dakika kitap okumaya ayırırım. Bu dikkat dağınıklığını önler. Uyumadan önceki 20-30 dakika da benim en sevdiğim anlardır.

Gün boyunca daha çok okurum, ancak bazı günler diğerlerinden daha yoğun olduğu için bu her zaman uygulanamıyor. Özel okuma saatlerine sahip olmak, en azından her gün en az bir saat okumamı sağlıyor.

21. Bütçenizi dikkate alarak kitap okuyun

Bütçeniz kısıtlıysa veya tutumluysanız, indirimdeki kitaplara bakın. Eskiden kitapçıları ziyaret ettiğimde gerçekten çok uygun fiyata kitaplar bulunduğunu görünce şaşırırdım. Belirli bir kitabı satın alma niyetiyle içeri girerdim. Sonra indirimde oldukları için ilgimi çeken bir yığın kitapla ayrılırdım. Size de tavsiye ederim.

Özellikle e-kitapları PDF olarak indirebileceğiniz o kadar çok web sitesi var ki, inanın şaşırırsınız. Bütçeniz uygun değilse, yapacak bir şey yok, indireceksiniz.

22. Kitap kulüplerine katılın

Bir kitap kulübüne katılmak, sizi daha fazla okumaya motive etmenin başka bir yoludur. Düşüncelerinizi tartışmak ve paylaşmak için birinci sınıf önerileri alabileceğiniz ve ayrıca sosyalleşebileceğiniz mükemmel yerlerdir. Kitap kulüplerinde okuduğum en iyi kitapların bazılarını buldum. Kitapçılarda ya da internette bulamayacağınız onlarca kitabı, daha önce okuyan ve listeleyenler tarafından kolayca alabilirsiniz.

Bu kulüpleri google üzerinden çok kolay bulabilirsiniz.

23. Tetikleyicilerden uzak durarak kitap okuyun

Design for Hackers yazarı David Kadavy, “Kötü alışkanlıklardan kurtulmak zordur. Ancak, bu kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklara dönüştürmek için alışkanlıklarınızı ele geçirebilirsiniz” diye yazıyor. “Alışkanlıklar bir Tetikleyici ile başlar, bu daha sonra bir Eyleme yol açar. Bu döngü hep tekrarlanır.”

Bu tetikleyicileri genellikle, Facebook, İnstagram, Twitter, Tiktok, YouTube gibi sosyal medya platformları oluşturuyor.

Bu tetikleyicileri engellemenin tek yöntemi ise buna karar vermeniz olacaktır. Zamanınızı nasıl geçirmek istiyorsunuz? İşte bunun cevabını bulduktan sonra kitap okuyun.

24. Kendinizi şartlayarak hızlı kitap okuyun

Dikkatimin en iyi olmadığı bazı günler var. Bu bazen rutin işlerden kaynaklanabilir bazen de ani gelişen olaylardan dolayı. Bu gibi bir durumda günde en az 20 dakika hızlı kitap okumaya çalışabilirsiniz. Neticede bir alışkanlık kazanmaya çalışıyorsunuz. Bunun tek yolu da her gün bu alışkanlığı tekrarlamak olmalıdır.

25. Not alın, yüksek sesle okuyun veya birlikte okuyun.

Yüksek sesle konuşmak, yeni sonuçlar geliştirir ve konsantrasyon, odaklanma ve akılda tutma gibi her şeyi artırır. Bu sebeple eğer ortamınız müsaitse sesli şekilde kitap okumanızı tavsiye ederim.

İster kitap kenarlarına not alın, ister bir Post-it’e not alın utanmayın. Bu yine de okuryazarlık becerilerinizi geliştirecek ve bu da sizi yalın, ortalama bir okuma makinesi yapacaktır.

Sizlerin kitap okuma ile ilgili tavsiyeleriniz neler olabilir, bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca okuma listelerinizi de bizle paylaşın, merak ediyoruz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Edebiyat ile ilgili en çok okunan bilgi ve haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!