Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSoru - CevapDelal Ne Demek? Delal İsminin Anlamı Nedir? Delalım Ne Demek?

Son Yazılar

Delal Ne Demek? Delal İsminin Anlamı Nedir? Delalım Ne Demek?

Az duyulan isimlerin anlamları da merak ediliyor, bunlardan biri de delal isminin anlamı oluyor. Peki delal ne demek, anlamı nedir?

İsimlerin ve isimde bulunan harflerin anlamları her zaman merak edilir. Bunlardan biri de delal isminin anlamı oluyor! İşte bu yazımda sizlerle delal ne demek, delal isminin kürtçe anlamı üzerine kısa bir makale hazırladım.

Çevremizde bulunan her şeyin bir adı bulunmaktadır. Canlı ve cansız farketmez, sahiplendiğimiz evcil hayvanlara bile bir isim koyuluyor. Gücü, sakinliği, barışı ve buna benzer anlamlarda isimler belirliyoruz. İnsanlara verilen isimler onların karakterini etkilediği ile ilgili bir çok araştırma mevcut. İsim analizi için harflerin anlamları bile araştırmalara konu oluyor. İşte bunlardan biri de karşımıza delal ne demek olarak çıkıyor. Delal Kürtçe bir isim mi, anlamı nedir gibi bir çok soru insanların merakına sebep oluyor. Her ismin farklı anlamları ve simgelediği değerleri mevcut.

Bu yazımda sizlerle en çok merak edilen isimlerden birinin anlamını anlatacağım, bakalım Kürtçe delal ne demek öğrenelim:

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, bu isim Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kullanılan isimlerin başında geliyor. Fakat anlamı herkes tarafından bilinmiyor. Güzel anlamında kullanılıyor.

Güzel anlamıyla birlikte; aziz, sevgide üstün tutulan, sevgili, hakkında sevgi beslenen sevilen, nazlı, güzel, cana yakın, iyi, tellal, çığırtkan, çağırtmaç anlamları da bulunuyor. Kısaca sevgi beslediğin, güzel bulduğun her şey için Delal kullanılabilir. Bazı yerlerde Delalê şeklinde de kullanılır. Aynı anlamı taşımakta.

Delal İsminin Anlamı Nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan Delal erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Anlamı ise insana hoş ve sevimli görünen eda, naz, işve anlamına gelir.

Delal Ne Anlama Gelir?

Delal yabancı kökenli bir kelime olup, Türkçedeki karşılığı değerli, sevgili, hoş ve aziz anlamlarına gelmektedir.

Peki delalım ne demek bakacak olursak; güzelim, sevdiğim, sevgilim anlamlarına gelmekte. Çok güzel bir sözcükmüş.

Bu sözcük bir türküde de geçiyor hatta. Diyarbakır Yoluna türküsünde geçiyor:

“Diyarbakır yoluna le diyarbakır yoluna le
Toydum düştüm toruna toydum düştüm toruna
Bu sevdalar boşuna le bu sevdalar boşuna
…….

Bu türküyü de alttaki videodan dinleyebilirsin, gayet eğlenceli bir türküdür.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!