Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaCinsellikDemiseksüel Ne Demek? Demisexual Nedir? Demiseksüellik Nedir?

Son Yazılar

Demiseksüel Ne Demek? Demisexual Nedir? Demiseksüellik Nedir?

Cinsel tercihler arasında olan demiseksüel ne demek, demisexual nedir, demiseksüellik nedir, işte merak edilen tüm soruların cevapları.

Cinsel tercihlerden farklı olarak kullanılan bir terim olan demiseksüel nedir, demiseksüel ne demek, demisexual nedir sorularınızın kapsamlı cevaplarını işte bu makalemde bulacaksınız.

Demiseksüel Ne Demek?

demiseksüel ne demek

Demiseksüel insanlar, karşısındaki kişiyle yalnızca duygusal bir bağları olduğunda birine karşı cinsel çekim hissederler. Eşcinsel, heteroseksüel, biseksüel, panseksüel veya herhangi bir cinsiyet kimliğine sahip olabilirler.

Demiseksüel Nedir?

“Demi” ön eki, yarı anlamına gelir – bu, cinsel ve aseksüel arasında orta yol anlamına gelebilir. Demiseksüellik bir tür griseksüellik olabilir. Gri seksüel bir kişi nadiren cinsel çekim yaşayabilir veya cinsel çekim hissedebilir, ancak seksle o kadar ilgilenmez.

Demiseksüel insanlar birincil çekim hissetmezler – biriyle ilk tanıştığınızda hissettiğiniz çekim. Sadece ikincil bir çekim hissederler – birini bir süre tanıdıktan sonra ortaya çıkan çekim türü.

Demiseksüelliğin Diğer İsimleri:

Demiseksüel, cinsel çekim hissetmeden önce biriyle iletişim kurma ihtiyacının terim olarak ifadesidir. Bununla birlikte, bazı insanlar demiseksüelliğe atıfta bulunmak için diğer griseksüellik biçimleri için terimler kullanabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Gray-A
 • Hyposexual
 • Semisexual
 • Low sexual intensity
 • Asexual-ish
 • Sexual-ish

Demiromantizm, demiseksüellikle ilişkilidir ancak ondan farklıdır. Demiromantik insanlar, birisine karşı romantik hisler beslemeden önce, onunla duygusal bir bağ kurmaya ihtiyaç duyarlar.

demiseksüel nedir

Demiseksüellik Hakkında Yanlış Bilinen Konular:

 • Demiseksüellik, birinin ihtiyatlı olduğu veya seksten korktuğu anlamına gelmez. Demiseksüel insanlar yeni insanlara karşı ilk başta cinsel çekim hissetmezler.
 • Demiseksüellik, cinsellikle ilgili ahlaki veya dini bir inançla da ilgili değildir. Bu bir tercih değil, cinsel yönelimdir.
 • Aynı zamanda demiseksüelliğin düşük cinsel istekliliğin bir işareti olduğu da bir efsanedir. Demiseksüel insanlar bir kez cinsel ilişkiye girdiklerinde, değişen seviyelerde cinsel dürtüleri vardır. Bazıları sık sık seks yapabilir, bazıları ise yapmayabilir. Demiseksüellik, kişinin ne sıklıkta seks yaptığıyla değil, yalnızca hissettiği çekim türünü ifade eder.
 • Yaygın bir yanılgı, demiseksüel insanların cinsel çekim hissetmek için birine aşık olmaları gerektiğidir. Demiseksüellik bir bağ kurmayı gerektirir, ancak birçok insan için bu, yakın bir arkadaşlık veya romantik olmayan başka bir ilişki türü olabilir.
 • Yalnızca uzun süredir tanıdığınız veya yakın bağ kurduğunuz insanlarla seks yapmayı seçerseniz, mutlaka demiseksüel olduğunuz anlamına gelmez. Demiseksüellik rastgele bir tercih değildir – cinsel karşılaşmalardan önce gelen isteği ve beklentiyi yönlendirir.

Demisexual Nedir?

demiseksüel nedir

Demisexual biri olarak ortaya çıkmak kişisel bir karardır. İstemiyorsan çıkmak zorunda değilsin. Cinsel yöneliminiz sizin işiniz. Başkalarına söylemeye karar verirseniz, arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz, onlara açıldıktan sonra birçok sorusu olabilir. Demiseksüellik hakkında paylaşabileceğiniz birkaç çevrimiçi kaynağı bir araya getirmek yardımcı olabilir. Bu onların sorularını yanıtlamaya yardımcı olacak ve açıklama yükünün bir kısmını üzerinizden alacaktır, zaten biz de bu makaleyi bu sebeple hazırladık.

Hazırlanmış bir kaynak listesiyle bile, arkadaşlarınıza ve ailenize demiseksüellik hakkında bazı şeyleri açıklamanız gerekebilir. Diğer cinsel yönelimlerle karşılaştırmak yardımcı olabilir. Örneğin, eşcinsel insanlar sadece aynı cinsiyetten insanlara ilgi duyarlar. Demiseksüel insanlar sadece duygusal bağları olan insanlara ilgi duyarlar. Bu karşılaştırma onların demiseksüelliği daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!