Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaGündemDemokrasi Zirvesine Katılan Ülkeler

Son Yazılar

Demokrasi Zirvesine Katılan Ülkeler

Demokrasi Zirvesi görüşmelerine Türkiye neden davet edilmedi? Demokrasi zirvesine katılan ülkeler hangileridir merak ediyorsanız, tam listeye ulaşmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Biden yönetimi, Beyaz Saray’ın 2021’deki açılış zirvesine davet edilmeyen sekiz ülkeden temsilciler de dahil olmak üzere, önümüzdeki hafta yapılacak Demokrasi Zirvesi için 120 küresel lideri davet etti. Türkiye ve Macaristan 2021 yılında olduğu gibi yine ‘Demokrasi Zirvesi’ne davet edilmedi. Ülkemizin neden davet edilmediğini tahmin etmek pek de zor değil ancak Demokrasi Zirvesine katılan ülkeler hangileridir merak ediyor musunuz? İşte tüm ülkelerin listesi yazımızda.

Bu, henüz kamuya açıklanmayan ancak davetli ülkelerin listesini açıklayan üst düzey bir yönetim yetkilisi, Bosna-Hersek, Gambiya, Honduras, Fildişi Sahili, Lihtenştayn, Moritanya, Mozambik ve Tanzanya, 2021 toplantısı davetli listesinden çıkarıldıktan sonra bu yılki zirveye davet edildiğini belirtti. Fakat Türkiye ‘Demokrasi Zirvesi’ne yine davet edilmedi.

demokrasi zirvesine katılan ülkeler

BENZER YAZI: Dünya Demokrasi Endeksi – Türkiye Kaçıncı Sırada?

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Salı günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ukrayna odaklı bir zirve öncesi etkinliğe katılacak.

Bu yılki zirve önümüzdeki Çarşamba ve Perşembe günü yapılacak. Kosta Rika, Hollanda, Güney Kore ve Zambiya hükümetlerinin ortak ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Zirvenin ilk günü sanal bir formatta olacak ve ev sahibi ülkelerin her birinde hükümet, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin katılacağı hibrit toplantılar ile devam edecek.

Türkiye, ‘Demokrasi Zirvesi’ne Neden Davet Edilmedi?

Biden yönetimi, yaklaşık 120 ülkeyi önümüzdeki hafta Demokrasi Zirvesi’ne katılmaya davet ediyor, ancak NATO müttefiklerinden ikisi davet edilmiyor.

Türkiye ve Macaristan, Biden’ın dünya çapında demokrasileri desteklemek ve otokrasilerin yükselişini durdurmak anlamına gelen, kendine özgü dış politika inisiyatiflerinden biri olarak ilan ettiği büyük zirvenin davetli listesinden çıkarıldı.

İsmini açıklamayan ABD’li yetkilinin de teyit ettiği gibi, iki NATO müttefikinin reddedilmesi, Washington’un savaş olarak Batı’nın Rusya’ya karşı stratejisini desteklemek için her ikisine de bel bağlamasına rağmen, Türkiye ve Macaristan’daki demokratik gerilemenin derecesine ilişkin artan bir endişeyi yansıtıyor. Ukrayna devam ediyor ve hem Finlandiya’nın hem de İsveç’in tam teşekküllü müttefikler olarak NATO’ya katılma tekliflerini onaylaması gerekiyor.

Türkiye’nin Davet Edilmemesinin Sebebi

demokrasi zirvesine katılan ülkeler

ABD’li kaynaklara göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık rejimiyle güçlendirdi ve ülke demokrasisinin unsurlarını tasfiye etti, ancak Mayıs ayında yapılacak seçimlerle 20 yıllık iktidarına karşı şimdiye kadarki en zorlu sınavla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Başbakan Viktor Orban yönetimindeki Macaristan, Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinin ardından bile, kendi demokratik geri gidişi ve Orban’ın Rusya ile yakın bağları nedeniyle kendisini Avrupa Birliği ve NATO içinde yabancılaştırdı. Orban hükümeti ise, Ukrayna’ya yardım ve Rusya’ya yaptırımlar konusunda AB çapındaki istikrarlı girişimleri engellediği halde, Washington ve AB komşularından gelen geri adım atma taleplerine yönelik istekleri sürekli olarak geri çevirdi.

Muhtemelen Washington ile iki NATO müttefiki arasındaki gerilimi daha da alevlendirecek ve NATO ile AB ittifakının geri kalanı ile iki aykırı değer arasındaki mesafeyi genişletecek.

Demokrasi Zirvesine Katılan Ülkeler

28 Mart’tan 30 Mart’a kadar sürmesi planlanan Demokrasi Zirvesi, Washington’da ve dört ortak ülkede (Kosta Rika, Güney Kore, Hollanda ve Zambiya) ABD Başkanı Joe Biden ile bir dizi yüz yüze ve sanal etkinlikler içeriyor. En üst düzey yönetim yetkililerinden 20’si katılıyor.

Dışarıdan uzmanlar, zirvenin küresel demokratik hükümetler ağında yıllarca süren küresel demokrasi gerilemesinden sonra bir miktar ivme kazanacağını umuyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en ilgi çekici haberlere buradan erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!