Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerDeniz Salyası Nedir? Nasıl Geçer? Deniz Salyası Neyin Habercisi? Marmara Denizinde Müsilaj...

Son Yazılar

Deniz Salyası Nedir? Nasıl Geçer? Deniz Salyası Neyin Habercisi? Marmara Denizinde Müsilaj Kabusu!

İlk defa 2007 yılında görülen, deniz salyası (müsilaj) 2021 yılında da Marmara Denizi’nde görülerek, vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. İstanbul ve Kocaeli şehirlerinde görünen bu oluşum en son Bandırma ilçesinde de görüldü. Peki herkesin merak ettiği deniz salyası nedir, ne demek, neden olur, deniz salyası nasıl geçer, deniz salyası neyin habercisi, deniz salyası neden olur, deprem habercisi mi, işte sorularınızın cevapları yazımızda.

Son günlerde İstanbul, Büyükada, Çanakkale, Bandırma ve Tekirdağ çevrelerinde görünen bu deniz kirliliği, “deniz salyası” konusunun araştırılmasına neden oldu. Denizleri kaplayan beyaz köpüklü görüntü vatandaşlar için merak konusu oldu. Peki, Marmara Denizi’ni etkisi altına alan “müsilaj” yani deniz salyası nedir, deniz salyası nasıl geçer, deniz salyası neyin habercisi, deniz salyası neden olur, deprem habercisi mi?

DENİZ SALYASI NEDİR?

deniz salyası nedir
deniz salyası neden olur

Deniz salyası neden olur? Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Peki deniz salyası neden olur?

Deniz salyası nedir deniz salyası neden olur? Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi ve sıcaklığın yükselmesiyle artan bakteriler sonucunda oluşur.

deniz salyası nasıl geçer
deniz salyası nasıl geçer

Evsel atıkların arıtılmadan denize boşaltılması deniz salyası oluşumunun ana sebeplerinden biri. Müsilaj olarak da bilinen olay, İngilizce ismi ile marine snow yani deniz karı, ilk olarak 1700’lü yıllarda Adriyatik Denizi’nde görülmüş. Ama Türkiye’de ilk defa 2006 yılından itibaren sorun çıkarmaya başladı.

deniz salyası neden olur

Denizlerdeki müsilaj özellikle balıkçıların kabusu olur. Balıkçı ağlarına yapışan müsilaj avlanmayı zorlaştırır. deniz salyası nasıl geçer sorusunun cevabı ise aslında çok basit ama zor, “doğal dengeyi bozmamak”.

Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

deniz salyası nasıl geçer
deniz salyası neden olur

Her yıl bahar aylarında deniz anaları ve planktonların öldüğünü söyleyen Gebze Eskihisar Su Ürünleri Kooperatifi üyesi Muzaffer Topuz, “Bu mevsimsel olarak her yıl rutin olarak gerçekleşen bir doğal olaydır. Fakat Körfez’de kumsallar, sahiller kalmadığı için, doldurulduğu için bu artık denizde rüzgara göre değişik yerlere toplanmaktadır” dedi.

deniz salyası neyin habercisi

“Son 1 aydır kanalda, rüzgar almayan koylarda tamamen ciddi bir şekilde yayılmalar var” diyen Topuz, şu ifadeleri kullandı; “Bu her zaman olan bir olay fakat bu sene bu kadar çoğalmasının sebebi karanın olmaması, kumsalın olmaması, her yerin dolması. Bir de ayrıca iklimsel olarak rüzgarların az olmasıyla bu Körfez içerisinde kalmaktadır.”

deniz salyası deprem habercisimi

Yapışkan bir yapıya sahip olan bu madde, hem deniz sıcaklığının yükselmesi ve hem de hava sıcaklığın yükselmesiyle artan bakteriler sonucunda oluşuyor

deniz salyası nasıl geçer
deniz salyası nasıl geçer

Öte yandan bitkilerde de müsilaj bulunuyor. Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

deniz salyası neyin habercisi

Deniz salyası, Marmara’da ilk kez 2007-2008 yıllarında görülmüştü. O dönem ise şimdikinden çok daha yoğun olduğu biliniyor. Müsilaj, bazı solungaçlı canlılar ve dolayısıyla ekolojik denge için için tehlike oluşturuyor.

deniz salyası uydu görüntüsü
deniz salyası uydu görüntüsü

Deniz salyası deprem habercisi mi, diye merak edenlerin içleri rahat olsun! Bu oluşumun deprem ile uzaktan yakından bağlantısı bulunmamaktadır.

mudanya deniz salyası

Deniz salyası nasıl geçer, neyin habercisi derken bugün de Bursa’nın Mudanya ilçesinin sahil kesimini de kapladı.

Prof. Dr. Mustafa Sarı, kasım ayından itibaren Marmara Denizi’nin üzerini kaplayan deniz salyasını görüntülemek için 18 metreye daldı. Deniz salyası neden olur, nasıl önlemler almak gerek bilgiler paylaştı.

deniz salyası neden olur?

Sarı: ‘Bir patlıcan, ölü bir pina kabuğuna sarılmış. Kendini şimdilik kurtarmış, ama kaç gün, ne kadar süre hayatta kalabilecek bilmiyorum. Bir an kendimi onun yerine koydum. Gidecek yerim olmasa nereye sığınacağımı düşündüm.’ ifadelerini kullandı.

bostancı’da deniz salyası nasıl geçer

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!