Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaHayvanseverDenizanaları Hakkında Duyulmamış Çok Şaşırtıcı 19 Gerçek!

Son Yazılar

Denizanaları Hakkında Duyulmamış Çok Şaşırtıcı 19 Gerçek!

Beyinleri olmayan ama denizlerin en tehlikeli canlıları olarak sınıflandırılan denizanaları ile ilgili daha önce duymadığınız gerçekler.

Denizanaları omurgasız deniz canlıları arasındadır ve aynı zamanda büyüleyicidirler ve tam olarak gizemleri çözülebilmiş değildir. Denizanasının beyinleri, kalpleri veya gözleri yoktur ve 500 milyon yıldan fazla bir süredir gezegenimizde bulunuyorlar – bugünün denizanası, tarih öncesi atalarına büyük ölçüde benzemektedirler. Yani evrim onları teğet geçmiştir. Peki kutu deniz anası ve mavi deniz anası nedir, deniz anası tatlı suda yaşar mı, deniz anası sokması veya ısırması sonrasında ne yapılmalı, deniz anası nasıl ürer, işte tüm cevaplar yazımızda.

denizanaları hakkında bilgiler

Denizanaları, gizemli bir deniz canlısıdır, beyinsiz, omurgasız, yumuşak gövdeli, jelatinimsi, titreyen, serbest yüzen canlılardır. Esasen % 98’i sudan oluşan denizanaları denizlerin tehlikeli canlıları arasında sayılmaktadır.

Peki denizanaları nasıl ürer? Denizanaları hem eşeyli hem de eşeysiz üreme yoluyla çoğalabilir ve gelecek nesillerini yaratırlar. Eşeysiz üreme şekli bölünerek çoğalma tekniğidir. Eşeyli üreme şeklinde ise, dişi yumurta hücrelerinin erkeğin sperm hücrelerince döllenmesi ile gerçekleşir.

Peki kutu deniz anası ve mavi deniz anası nedir, deniz anası tatlı suda yaşar mı, deniz anası sokması veya ısırması sonrasında ne yapılmalı, deniz anası nasıl ürer, işte tüm cevaplar yazımızda.

İşte denizanaları hakkında muhtemelen bilmediğiniz 19 şaşırtıcı gerçek:

1) 505 milyon yıllık bir fosil, denizanasının dinozorların öncesine ait olduğunu ispatlıyor.

Denizanasının kemiği olmadığı için, eski denizanası fosillerini bulmak zor. Ancak 2007’de Utah’da 505 milyon yıldan daha eski olduğu düşünülen korunmuş bir denizanası fosili keşfedildi. Dinozorlar yaklaşık 245 milyon ila 66 milyon yıl önce yaşadılar, yani denizanası onlardan en az 250 milyon yıl öncesine dayanıyordu.

2) Denizanaları balık değildir.

Denizanasının İngilizce ismi, JellyFish’tir. Yani jelimsi balık!. Fakat aslında denizanaları bir tür balık değildir. Balıklar solungaçlı canlılardır, fakat denizanası omurgasız hayvanlar arasında sayılır. Solungaçları bulunmaz ve balık gibi değil kendine has metotlarla oksijen alırlar.

3) %98’i sudan oluşuyor.

Denizanalarının %98’i sudan oluşur. Bu sebeple sahile vurmuş bir deniz anası, güneşin ve rüzgarın da etkisiyle saatler içinde yok olur.

Bu canlıların beyinleri, kalpleri ya da vücutlarının herhangi bir yerinde kemik de bulunmaz.

4) Bazılarının gözü var.

Kutu denizanasının koyu kahverengi ve rhopalia adı verilen dört kümeye ayrılmış 24 gözü vardır. Her bir rhopaliumdaki altı gözden dördü, ışığı algılayan basit yarıklar ve çukurlardır. Ancak diğer ikisi çok karmaşık. Işık odaklı lensleri vardır ve görüntüleri daha düşük çözünürlükte görebilirler. Kutu jöle balığı, alt mercekli gözlerini, aralarında yüzdüğü mangrov kökleri gibi yaklaşan engelleri tespit etmek için kullanır. Üst mercekli gözler, denizanası baş aşağı yüzse bile üst gözün daima ileriye bakmasını sağlayan, rhopalium’un dibinde serbest yüzen bir ağırlık görevi görür. Bu göz koyu lekeler algılarsa, denizanası yediği küçük kabukluları bulabileceği mangrov gölgesinin altında yüzdüğünü hisseder. Yalnızca parlak ışık görürse, açık suya girmiştir ve açlıktan ölme riski taşır. Bu beyinsiz damla gözlerinin yardımıyla yiyecek bulabilir, engellerden kaçabilir ve hayatta kalabilir.

5) Ölümsüz denizanaları.

Turritopsis dohrnii denizanasının ölümsüz olduğu düşünülmektedir, çünkü tekrar bir polip kolonisine (bireysel organizmalar) dönüşebilir. Jöle yaşlandıkça deniz tabanına yerleşir ve polip haline gelir. Polipler daha sonra yeni, genetik olarak özdeş denizanası üretir.

Bir Turritopsis dohrnii fiziksel olarak zarar görürse veya açlıktan ölmeye başlarsa, istendiğinde tekrar polipe dönüşebilir – sonra da yeni, genetik olarak özdeş denizanası üretebilir.

6) Denizlerin önemli canlılarındandır.

Evet, denizanası okyanustaki çok önemli hayvanlardır. Onlara kesinlikle saygı göstermeli ve zarar vermemeliyiz. Büyük balıklar ve kaplumbağalar gibi bir dizi deniz hayvanları için yemdirler. İnsanlar bile denizanasını yer – nefis! Denizanası, saklanacak çok fazla yerin olmadığı bölgelerde birçok yavru balık için yaşam alanı sağlar. Küçük balıkları sokan hücreleriyle avcılar tarafından yenmekten de koruyabilirler. Ayrıca birçok genç yengeç, yüzmek zorunda kalmamak için denizanasının tepesinde otostop yapar.

7) Bazı denizanaları karanlıkta parlayabiliyor.

Biyolüminesans, bir canlının kendi ışığını üretme kabiliyetine verilen terimdir. Bazı denizanaları buna sahiptir ve bir iç ışıma üretir.

8) Nükleer reaktör düşmanı!

Denizanaları, bir sürü haline geldiklerinde bir nükleer reaktörü bile durdurabildikleri ispatlanmış oldu. İsveç, ABD ve Japonya’daki santraller, denizanası istilası ile günlerce çalışamaz duruma geldi.

9) Denizanası kendini çoğaltabiliyor.

Bir denizanasını ikiye bölerseniz ne olur biliyor musunuz? Cevap: İki deniz anası olur. Evet yanlış duymadınız, denizanaları kopan parçalarından yeni organizma yaratabiliyor.

10) Bazı denizanalarının dokungaçları yoktur.

Şaşırtıcı bir şekilde, denizanası, yavaş ve kör olmalarına rağmen görsel olarak yırtıcı balıklar kadar iyi yırtıcılardır, çünkü tamamen farklı bir hidromekanik numara oynuyorlar. Avlarını rekabet ettikleri balıklar kadar hızlı tüketmiyorlar, ancak denizanası yiyeceklerinden aldıkları enerjiyi vücut gelişimine etkili bir şekilde aktarır. Ve çok fazla yemek yemeleri gerekmiyor, bu da gerekirse aylarca açlığa dayanmalarına izin veriyor.

11) Dev Denizanası: Pink Meanie.

Drymonema sıradan bir denizanası değil, 2000 yılında Meksika Körfezi “pembe meanie” lakaplı bir denizanası sürüsü ile doluydu. Başlangıçta bilim adamları denizanasının Akdeniz’e özgü olduğunu düşündü, ancak 2010’da pembe meanie yeni bir tür olan Drymonema larsoni olarak tanımlandı.

12) Süper Güçleri Olan Canlılar.

Yapılan araştırmalara göre taraklılar ismindeki bir denizanası türünün dirimsel ışık yayabildiği, ay denizanalarının bir türünün 400 bine yakın yavru doğurabildiği, denizanalarının süper güçlerine verilen örnekler arasında yer alıyor.

13) 25’in üzerinde yenilebilir denizanası türü vardır.

Denizanası çok lezzetli olabilir mi? – 25’ten fazla yenilebilir denizanası türü vardır. Genellikle salatalarda veya salamura halinde bulunurlar ve bazıları tuzlu tadı ve erişte ile benzer kıvamı olduğunu söyler.

14) Denizanaları arasındaki bir tür, tamamen yetişkin bir insanı öldürebilir.

Kutu denizanasının dünyadaki en zehirli deniz hayvanı olduğu düşünülmektedir. Küp şeklinde bir gövdeye sahiptir ve tipik olarak Avustralya ve Hint-Pasifik çevresindeki sularda bulunur. Dokunaçları zehirli oklarla kaplıdır. Sadece birkaç tür kutu denizanası, insanlar için ölümcül olan zehirlere sahiptir, ancak bu jölelerden biri tarafından sokulan bir kişi kalp krizi geçirebilir veya dakikalar içinde ölebilir.

15) Bir grup denizanası üç farklı isimle anılabilir.

Hayvan gruplarının tipik olarak kendi isimleri vardır: Örneğin, bir grup inek bir sürüdür, birlikte yüzen birçok balığa, balık sürüsü denir. Denizanaları sürüleri için farklı isimler verilmiştir. Denizanası sürüsüne İngilizcede “bloom,” “smack,” veya “swarm.” isimleri verilmiştir.

16) Denizanası sokması üzerinde idrar yapmak ağrıyı hafifletmez.

Bir kişinin denizanası tarafından sokulması durumunda, ağrıyı hafifletmek için başka bir kişinin iğneye idrar yapması gerektiği yaygın bir efsanedir. Ama bu kesinlikle doğru değil. Mayo Clinic‘e göre, eğer bir denizanası tarafından dokulduysanız, yapabileceğiniz en iyi şey dokunaçları cımbızla dikkatlice çıkarmak ve iğneyi sıcak suda ıslatmaktır. Sokulan kişi, bayılma ya da fenalaşma gibi reaksiyonlar gösterirse, en kısa sürede hastaneye götürülmelidir.

17) 2000 denizanası uzaya gönderildi.

1991’de 2.000’den fazla denizanası polipi, yerçekimi eksikliğine nasıl tepki verdiklerini test etmek için uzaya fırlatıldı. Bu denizanaları uzayda çoğaldı ve 60.000’den fazla denizanası üretti, ancak uzayda yetişen bu denizanaları Dünya’ya döndüklerinde fonksiyonları eskisi gibi olmadığı keşfedildi.

18) Denizanaları tüm okyanus sularında bulunabilir.

Denizanası okyanusun akıntılarını takip etme eğiliminde olduğundan, dünyanın her yerinde her tür okyanus suyunda bulunabilirler. Ilık tropikal suda veya soğuk Arktik sularında gelişebilirler. Okyanusun dibinde ve yüzeyin yakınında bulunabilirler.

19) Denizanası diğer deniz canlılarını yer.

Denizanası tipik olarak küçük bitkileri, karidesleri veya balıkları yer, yemekten önce avını sersemletmek için dokunaçlarını kullanırlar.

Bu inanılmaz canlıları yakından görün:

Ülkemizde Görülen Ölümcül Denizanaları

Pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), son 2 yılda başta Mersin çevresinde ve Marmara Denizi’nde görülmeye başlayan tehlikeli türlerden biridir.

Çanakkale Boğazı ile sahillerinde görünen pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), İzmit Körfezi’nde de görüntülendi. Zehirli olduğu ileri sürülen denizanası türünün, geçtiğimiz yıl müsilaj sebebiyle can çekişen İzmit Körfezi’nde görünmeye başladı. Uzmanlar bu türle kesinlikle temas edilmemeli diyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!